Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όπλα να ριχνουν ατσαλινα, θα βρουμε....αυτο που με καιει, ειναι η δυνατοτητα τις βολες με αυτα....
Φανταστειτε, για να παρουμε τη διατρηση του Νο9 στην τσιχλα στα 35-40m θα πρεπει να ριχνουμε steel No6 ΑΝ τελικα επιτραπει και στα εδαφοβια θηραματα ή και μικρα φτερωτα...οποτε η κατανομη αρχικα παει περιπατο θεωρω.
 
Την χρονολογία κατασκευής.

Πόσες φορές θα τις βάλω αυτές τις φωτό πια (όλες με 2* και η 1187 με Full) ? Και μιλάμε για το χειρότερο όπλο σε συγκέντρωση .. την Μ2 ... και φυσίγγια ιδιογόμωσης με μετρημένα σκάγια.
Με 2 φυσίγγια δεν βλέπω κάποια να ξεχωρίζει.

Όσοι πιστεύουν ότι οι παλιές κάνες είχαν μεγαλύτερη διάτρηση να πάνε να πάρουν παλιές.
Εγώ δεν το πιστεύω.

ps
Δεν είμαι ειδικός ...

View attachment 68289
View attachment 68290
Δεν εννοω την απόδοση Βασίλη.
Τι είναι αυτό που έχουν οι καινούριες κ μπορούν να ρίχνουν ατσαλια;
Κ αφού είναι δοκιμασμένες γιατί πρέπει τα ατσαλια να είναι όλα μέσα στον συγκεντρωτηρα;
Μηπως είναι μόνο η σφραγίδα δοκιμής;
 
Γελάει, ναι Βρε εμείς πως κυνιγουσαμε ;; Τι νομίζεις είχαμε τσοκ ;; Που νομίζεις ότι μάθαμε γαλλικά ;;
Μια από τα ίδια. Ξεκίνησα με auto5 xfull choke. Απίστευτες ήττες στην αρχη.
Ήταν τόσα πολλά τα κυνήγια που τα διαλέγατε 😅😅😅
Όταν ξεκινήσαμε το κυνήγι οι διαφορές με το σήμερα δεν ήταν μεγάλες με εξαίρεση τα 2 τελευταία χρόνια κυρίως στην τσίχλα.
Πάντα υπήρχαν κακές χρονιές σε περδικα - λαγό-μπεκατσα.
Μέχρι σήμερα ρίχνω κατα 80% με 76 full σταθερό κ αλλάζω φυσιγγια.
 
Όπλα να ριχνουν ατσαλινα, θα βρουμε....αυτο που με καιει, ειναι η δυνατοτητα τις βολες με αυτα....
Φανταστειτε, για να παρουμε τη διατρηση του Νο9 στην τσιχλα στα 35-40m θα πρεπει να ριχνουμε steel No6 ΑΝ τελικα επιτραπει και στα εδαφοβια θηραματα ή και μικρα φτερωτα...οποτε η κατανομη αρχικα παει περιπατο θεωρω.
Είχα κάνει κυνήγι με τσιχλοφυσιγγο ατσάλινο, clever 32 no 8.Καποιος φίλος τα ποσταρε...Δε κατάλαβα διάφορες! Ok...δε ρίχνω εύκολα μακριά,πες μέσο όρο τα 25-30. Ίσως την αδυναμία τους λογο βάρους να τη συμαζευει ο παραπάνω αριθμός σκαγιων που έχουν στα ίδια γραμμάρια.
 
Μια από τα ίδια. Ξεκίνησα με auto5 xfull choke. Απίστευτες ήττες στην αρχη.

Όταν ξεκινήσαμε το κυνήγι οι διαφορές με το σήμερα δεν ήταν μεγάλες με εξαίρεση τα 2 τελευταία χρόνια κυρίως στην τσίχλα.
Πάντα υπήρχαν κακές χρονιές σε περδικα - λαγό-μπεκατσα.
Μέχρι σήμερα ρίχνω κατα 80% με 76 full σταθερό κ αλλάζω φυσιγγια.
Είναι λίγο ζορι όμως... αλλα πες ότι είναι 76 full
Αλλα είναι BERETTA οχι BENELLI που μας λέει ο Βασίλης ότι δεν βλέπω διαφορά 😂😂😂
 
Είναι λίγο ζορι όμως... αλλα πες ότι είναι 76 full
Αλλα είναι BERETTA οχι BENELLI που μας λέει ο Βασίλης ότι δεν βλέπω διαφορά 😂😂😂
Κανένα ζόρι απλά ρύθμισα λίγο το κοντάκι. Στα πολύ κοντινά πρωι βράδυ βάζω διασπορας.
Η beretta του 80 ρίχνει λίγο καλύτερα από τη benelli του 2005. Κ οι 2 76 full.
Μπενελαρα αλλά με τι πείραγμα στη κανάρα δε λέτε.
Θα πνίγω με τον καφέ πρωίνιατικα
 
Πότε είναι κατασκευασμένο το όπλο? Αν είναι μετά το 1995, λογικά θα ρίχνει, ειδικά αν είναι μάγκνουμ. Βέβαια, η σφραγίδα δοκιμής, που είναι σαν το σύμβολο των προσκόπων, είναι το μόνο αξιόπιστο τεκμήριο.

Υ. Γ και εγώ ρίχνω μακριά, και μου αρέσουν αυτές οι βολές. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω, είναι να βρω καμιά 10αρια καλά φυσίγγια hevishot γενικά, για 2ο ή 3ο και το 1ο ή και το 2ο ατσάλινο.
Καλός είσαι και εσύ, καλά είμαι που είμαι θα τρελαθώ μπιτ για μπιτ, για την σφραγίδα λέω, ο ένας τουλίπα, ο άλλος κρίνο , εγώ Μαργαρίτα, εσύ σαν το σύμβολο τον προσκόπων, πες μου Ελένη και θα καταλάβω. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
Καλός είσαι και εσύ, καλά είμαι που είμαι θα τρελαθώ μπιτ για μπιτ, για την σφραγίδα λέω, ο ένας τουλίπα, ο άλλος κρίνο , εγώ Μαργαρίτα, εσύ σαν το σύμβολο τον προσκόπων, πες μου Ελένη και θα καταλάβω. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
Εμένα μου φαίνονται για ανάποδα... ΕΝΔΙΆΜΕΣΑ.
 
Δεν εννοω την απόδοση Βασίλη.
Τι είναι αυτό που έχουν οι καινούριες κ μπορούν να ρίχνουν ατσαλια;
Κ αφού είναι δοκιμασμένες γιατί πρέπει τα ατσαλια να είναι όλα μέσα στον συγκεντρωτηρα;
Μηπως είναι μόνο η σφραγίδα δοκιμής;
Στέλιο συμφωνώ, ότι κάτι σκαρονουν η εταιρίες είναι σίγουρο, πρέπει να πουλήσουν όπλα, εμένα δεν μου κολλάει, τόσα όπλα που κυκλοφορούν και δεν έχουν σφραγίδα , τη θα γίνει θα πάνε για παλιοσίδερα ;; Κάτι γίνεται και θα το δούμε στην πορεία πως θα εξελιχθεί. .think.
 
Καλός είσαι και εσύ, καλά είμαι που είμαι θα τρελαθώ μπιτ για μπιτ, για την σφραγίδα λέω, ο ένας τουλίπα, ο άλλος κρίνο , εγώ Μαργαρίτα, εσύ σαν το σύμβολο τον προσκόπων, πες μου Ελένη και θα καταλάβω. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
Πω πω τελικά είμαστε αρκετοί!!!🤣🤣🤣🤣
 
Όπλα να ριχνουν ατσαλινα, θα βρουμε....αυτο που με καιει, ειναι η δυνατοτητα τις βολες με αυτα....
Φανταστειτε, για να παρουμε τη διατρηση του Νο9 στην τσιχλα στα 35-40m θα πρεπει να ριχνουμε steel No6 ΑΝ τελικα επιτραπει και στα εδαφοβια θηραματα ή και μικρα φτερωτα...οποτε η κατανομη αρχικα παει περιπατο θεωρω.
Με #6 ατσάλινα, στα 32γρ τι πλήθος σκαγιων θα έχουμε?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top