Setter Gordon

Είναι γεγονός Κων/νε.
Έχει και ένα δικαννο Merkel και ένα 16αρι κουκλί γαλλικό που θα βάλω φωτο.
Ο δε πατέρας αυτού του σκύλου για 10 χρονια δεν άφηνε πέτρα όρθια στο νησί.
Καμία φορά σε νησιά βλέπεις πράγματα που δεν τα περιμένεις, και μεις παλιότερα στο νησί είχαμε ιρλανδε,γκορντον,βιζλα μετά την μονομανια με τα ποιντερ και τα σεττερ.
Κάποτε μου καρφωθηκε η ιδέα να φέρω ένα ζευγάρι κουτάβια Βαιμαρης ,είχα βρει και καλή εκτροφή από κυνηγετικούς γονείς πανέμορφα και σπάνια σκυλιά, ευτυχώς προσγειωθηκα στην πραγματικότητα αφού μια τέτοια κίνηση μελλοντικά θα έφτανε πάλι στο μηδέν λόγο απουσίας γενητορων.

January | 2016 | Chukar Vortex
https://chukarama.wordpress.com/2016/01/
 
Καμία φορά σε νησιά βλέπεις πράγματα που δεν τα περιμένεις, και μεις παλιότερα στο νησί είχαμε ιρλανδε,γκορντον,βιζλα μετά την μονομανια με τα ποιντερ και τα σεττερ.
Κάποτε μου καρφωθηκε η ιδέα να φέρω ένα ζευγάρι κουτάβια Βαιμαρης ,είχα βρει και καλή εκτροφή από κυνηγετικούς γονείς πανέμορφα και σπάνια σκυλιά, ευτυχώς προσγειωθηκα στην πραγματικότητα αφού μια τέτοια κίνηση μελλοντικά θα έφτανε πάλι στο μηδέν λόγο απουσίας γενητορων.

January | 2016 | Chukar Vortex
https://chukarama.wordpress.com/2016/01/
Στο νησί είσαι σε 10 λεπτά μέσα στο θηραμα. Ότι σκυλί και να πάρεις άνω του μετρίου θα βγει καλό. Αλλά ναι από γεννητορες έχεις πρόβλημα.
Ο πατερας Γκόρντον είχε έρθει κουτάβι από Θεσσαλονικη.Τη θηλυκια με την οποία τον ζευγαρωσε την έφερε από Λιδωρικι. Δύσκολα πράματα και πολυεξοδα.
 
Last edited:
Στο νησί είσαι σε 10 λεπτά μέσα στο θηραμα. Ότι σκυλί και να πάρεις άνω του μετρίου θα βγει καλό. Αλλά ναι από γεννητορες έχεις πρόβλημα.
Ο πατερας Γκόρντον είχε έρθει από κουτάβι από Θεσσαλονικη.Τη θηλυκια με την οποία τον ζευγαρωσε την έφερε από Λιδωρικι. Δύσκολα πράματα και πολυεξοδα.
Ωραία συζήτηση αλλά σε λάθος θέμα, είχα την τύχη από το πρώτο κιόλας σκυλί μια ποιντερινα να πετύχω το πρώτο λαχνο ,το χε βέβαια κι αυτή να γίνει μεγάλο σκυλί ,βοήθησα και γω με την εκπαίδευση, για να μην τα πολυλογω 10 χρόνια μετά που γύρισα στο νησί στο κυνηγετικο στέκι όσοι είχαν κυνηγήσει μαζί ακόμα θυμοντουσαν και θαυμαζαν αυτή τη σκύλα, για μένα θα είναι πάντα μέτρο σύγκρισης για τα επόμενα σκυλιά που θα έρθουν αν και νομίζω δεν θα την ξεπεράσει κανένα. Σωστά έτσι είναι Γιάννη για να κάνεις ένα ζευγαρωμα πρέπει να ξενιτευτεις.
 
Παιδιά θέλω 2-3 πληροφορίες για τα Gordon Setter.....
Αν έχει κάποιος από το forum η γνωρίζει κάτι για αυτά ας μου δόσει 2-3 πληροφορίες αρχικά....
Επιδή παλιότερα είχα αγγλικό setter κ πήγαινα ορτύκι κ μπεκατσίνι κ λίγο την μπεκάτσα ο σκύλος μ άφησε χρόνους λόγο ηλικίας. Από κει κ έπειτα δν ξανά ασχολίθεικα να βρω σκύλο λόγο μεγάλου ωραρίου της δουλειάς...
Έχω αποφασίσει λοιπόν από τη νέα σεζόν (εκτός από παπιά) να ξεκινήσω πάλι τις φέρμες μετά από 7 χρόνια κ ένας γνωστός μου δίνει κουτάβι Gordon Setter θυλικό το οποίο θα πάω να το πάρω σε 15 ημέρες....
Δεκτές όλες οι γνώμες σας παιδιά...!! :)
 
Last edited:
Παιδιά θέλω 2-3 πληροφορίες για τα Gordon Setter.....
Αν έχει κάποιος από το forum ας μου δόσει 2-3 πληροφορίες αρχικά....
Επιδή παλιότερα είχα αγγλικό setter κ πήγαινα ορτύκι κ μπεκατσίνι κ λίγο την μπεκάτσα ο σκύλος μ άφησε χρόνους λόγο ηλικίας. Από κει κ έπειτα δν ξανά ασχολίθεικα να βρω σκύλο λόγο μεγάλου ωραρίου της δουλειάς...
Έχω αποφασίσει λοιπόν από τη νέα σεζόν να ξεκινήσω πάλι τις φέρμες μετά από 7 χρόνια κ ένας γνωστός μου δίνει κουτάβι Gordon Setter θυλικό το οποίο θα πάω να το πάρω σε 15 ημέρες....
Δεκτές όλες οι γνώμες σας παιδιά...!! :)
Ρε φίλε με πρόλαβες να ρωτήσεις εδώ τους παλιότερους....
Διάβαζα χαρακτηριστικά της ρατσας και εγώ που κυνηγώ μόνος ισως μου ταιριαζε πιο πολυ.
https://kynoclub.gr/2012/09/26/γκόρντον-σέττερ/
 
Ρε φίλε με πρόλαβες να ρωτήσεις εδώ τους παλιότερους....
Διάβαζα χαρακτηριστικά της ρατσας και εγώ που κυνηγώ μόνος ισως μου ταιριαζε πιο πολυ.
https://kynoclub.gr/2012/09/26/γκόρντον-σέττερ/
Το καλό για αυτούς που κυνηγάνε μόνοι τους είναι ότι αυτά τα σκυλιά δν κάνουν πολύ ανοιχτή έρευνα κ είσαι σε αποστάσεις εντός ορίων της βολής...
 
Έχει μείνει λίγο η φυλή πίσω στην Ελλάδα λόγο του μικρου αριθμου ατομων .

Αν εχεις δει τους γονείς και κατέχουν Φέρμα και αντοχη να το παρεις .

Αν σου αρεσουν τα ποιο γρηγορα και ανοιχτά σκυλιά να ξαναπαρεις αγγλικό.
 
Έχει μείνει λίγο η φυλή πίσω στην Ελλάδα λόγο του μικρου αριθμου ατομων .

Αν εχεις δει τους γονείς και κατέχουν Φέρμα και αντοχη να το παρεις .

Αν σου αρεσουν τα ποιο γρηγορα και ανοιχτά σκυλιά να ξαναπαρεις αγγλικό.
Νικολα έχεις εμπειρία από τη ράτσα αυτή, συμβαδίζει με τα προαναφερόμενα χαρακτηριστικά ή είναι και τι χαρακτήρας θα σου κάτσει....;
 
Έχει μείνει λίγο η φυλή πίσω στην Ελλάδα λόγο του μικρου αριθμου ατομων .

Αν εχεις δει τους γονείς και κατέχουν Φέρμα και αντοχη να το παρεις .

Αν σου αρεσουν τα ποιο γρηγορα και ανοιχτά σκυλιά να ξαναπαρεις αγγλικό.
Live σε κυνήγι δν τους έχω δει...αλλά αρχικά έχω δει φωτό εν ώρα φέρμας σε μπεκάτσα στο έλατο....
Θα δούμε...
 
Φίλε έχω δει 2 στην ζωή μου δεν την λες και εμπειρία..... Τα χαρακτηριστικά είναι πράγματι αυτά σαφώς και κάθε ζωντανο είναι μοναδικό

Και τα 2 που είχα δει ήταν καλά πάνω στις μυρωδιές πρωί πρωί αλλά τα χτυπαγε η ζέστη του νησιού ασχημα... Πολύ βαριά για πέρδικα και κοντινα για δάσος .

Τώρα όλα εξαρτώνται από τους γονείς και τις γραμμες .
 
Φίλε έχω δει 2 στην ζωή μου δεν την λες και εμπειρία..... Τα χαρακτηριστικά είναι πράγματι αυτά σαφώς και κάθε ζωντανο είναι μοναδικό

Και τα 2 που είχα δει ήταν καλά πάνω στις μυρωδιές πρωί πρωί αλλά τα χτυπαγε η ζέστη του νησιού ασχημα... Πολύ βαριά για πέρδικα και κοντινα για δάσος .

Τώρα όλα εξαρτώνται από τους γονείς και τις γραμμες .
Νίκο εγώ βλέπω πως ταιριάζει στις προσδοκίες μου.
Δηλαδή δν θέλω ο σκύλος να μου φεύγει μακριά και το Gordon το έχει αυτό. Μένει σε κοντινή απόσταση.
Πέρδικα δν πάω....Οπότε!!
Είδομεν...Θα ανεβάσω κ φωτό όταν έρθει η ώρα...!!
 
Παιδιά θέλω 2-3 πληροφορίες για τα Gordon Setter.....
Αν έχει κάποιος από το forum η γνωρίζει κάτι για αυτά ας μου δόσει 2-3 πληροφορίες αρχικά....
Επιδή παλιότερα είχα αγγλικό setter κ πήγαινα ορτύκι κ μπεκατσίνι κ λίγο την μπεκάτσα ο σκύλος μ άφησε χρόνους λόγο ηλικίας. Από κει κ έπειτα δν ξανά ασχολίθεικα να βρω σκύλο λόγο μεγάλου ωραρίου της δουλειάς...
Έχω αποφασίσει λοιπόν από τη νέα σεζόν (εκτός από παπιά) να ξεκινήσω πάλι τις φέρμες μετά από 7 χρόνια κ ένας γνωστός μου δίνει κουτάβι Gordon Setter θυλικό το οποίο θα πάω να το πάρω σε 15 ημέρες....
Δεκτές όλες οι γνώμες σας παιδιά...!! :)
Ένα έχω δει και γω Κωστή ,θυληκο το είχε ένα ξαδερφακι μου και βρέθηκε στα χέρια του από σπόντα . Την είχε φέρει στο νησί ένας δικός μας από Αθήνα δεν θυμάμαι από ποιον την είχε αγοράσει κουταβα με σκοπό να την ταξιδέψει Αμερική , έκατσε στο νησί κάνα δίμηνο και τελευταία μέρα στο αεροδρόμιο ο θείος μου του την ζήτησε ,του ρθε ταμπλας του ανθρώπου γιατί είχε πληρωμένα και κανονισμενα τα πάντα αλλά τελικά δεν του χάλασε το χατήρι .
Η πρώτη φερμα που είδα ποτέ ήταν από αυτή σε πέρδικες και ήταν μαγεία στα μάτια ενός πιτσιρικά ,μεγαλόσωμη ,το χρώμα τους δεν βοηθάει και πολύ στο νησιωτικό περιβάλλον αλλά είχε μεγάλο πάθος και δεν την επηρέαζε η πέτρα ο ήλιος και το αγκάθι. Τα περισσότερα τα έχουν απαντήσει τα παιδιά παραπάνω , να κοιτάξεις να είναι από κυνηγετικές γραμμές γιατί και αυτή η φυλή χωρίζεται όπως και το ξαδελφακι του το ιρλανδικό σε γραμμές εργασίας και μορφολογίας που κανονικά πρέπει να συμβαδίζουν και όχι να ξεχωρίζουν . Το μείον για μένα όπως και σε όλες τις μη διαδεδομένες φυλές είναι η συνέχεια αν θέλεις να κάνεις ζευγάρωμα .
 
Παιδιά θέλω 2-3 πληροφορίες για τα Gordon Setter.....
Αν έχει κάποιος από το forum η γνωρίζει κάτι για αυτά ας μου δόσει 2-3 πληροφορίες αρχικά....
Επιδή παλιότερα είχα αγγλικό setter κ πήγαινα ορτύκι κ μπεκατσίνι κ λίγο την μπεκάτσα ο σκύλος μ άφησε χρόνους λόγο ηλικίας. Από κει κ έπειτα δν ξανά ασχολίθεικα να βρω σκύλο λόγο μεγάλου ωραρίου της δουλειάς...
Έχω αποφασίσει λοιπόν από τη νέα σεζόν (εκτός από παπιά) να ξεκινήσω πάλι τις φέρμες μετά από 7 χρόνια κ ένας γνωστός μου δίνει κουτάβι Gordon Setter θυλικό το οποίο θα πάω να το πάρω σε 15 ημέρες....
Δεκτές όλες οι γνώμες σας παιδιά...!! :)
Αν θες να συνδυάσεις και μπεκάτσα και βάλτο...το καταλληλότερο από τα 3 Σεττερ...
Το θέμα, όπως σου είπαν παραπάνω και τα παιδιά, να κυνηγάνε-κυνηγούσαν και οι προγονοί του...
Τώρα στο θέμα απόστασης ερευνάς...εξαρτάται...αν είναι παλιάς κοπής, το πιθανότερο να σου βγεί, ένα δεμένο σκυλί, όμορφο σκυλί με συνέπεια και αποτελεσματικότητα σε όλα τα εδάφη, μπάσο με άριστη παρακολούθηση χωρίς να πιέζει το πουλί, σταθερότατη φέρμα και συνήθως πιο εύκολο στο απορτ από τις άλλες φυλές Σεττερ...και φυσικά δεν θα ξελαριγγιαζεσαι για να βλέπεις και λίγο σκύλο στο κυνήγι...
Έχω δει όμως και μοντέρνας κοπής Γκόρντον, μικρόσωμο, λιπόσαρκο, που κινούνταν και συμπεριφερόταν σαν αγγλικό...
Βέβαια είναι και θέμα ατόμου και εκπαίδευσης...
 
Αν θες να συνδυάσεις και μπεκάτσα και βάλτο...το καταλληλότερο από τα 3 Σεττερ...
Το θέμα, όπως σου είπαν παραπάνω και τα παιδιά, να κυνηγάνε-κυνηγούσαν και οι προγονοί του...
Τώρα στο θέμα απόστασης ερευνάς...εξαρτάται...αν είναι παλιάς κοπής, το πιθανότερο να σου βγεί, ένα δεμένο σκυλί, όμορφο σκυλί με συνέπεια και αποτελεσματικότητα σε όλα τα εδάφη, μπάσο με άριστη παρακολούθηση χωρίς να πιέζει το πουλί, σταθερότατη φέρμα και συνήθως πιο εύκολο στο απορτ από τις άλλες φυλές Σεττερ...και φυσικά δεν θα ξελαριγγιαζεσαι για να βλέπεις και λίγο σκύλο στο κυνήγι...
Έχω δει όμως και μοντέρνας κοπής Γκόρντον, μικρόσωμο, λιπόσαρκο, που κινούνταν και συμπεριφερόταν σαν αγγλικό...
Βέβαια είναι και θέμα ατόμου και εκπαίδευσης...
Σπύρο τα είπες όλα καταλέξη!!
Εκτός από τ βάλτο θα ασχοληθώ κ με τη μπεκάτσα στη νέα σεζόν....
Στην εκπαίδευση θα με βοηθήσει κ ένας φίλος π ασχολείτε με την εκπαίδευση σκύλων...;)
 
Παιδιά θέλω 2-3 πληροφορίες για τα Gordon Setter.....
Αν έχει κάποιος από το forum η γνωρίζει κάτι για αυτά ας μου δόσει 2-3 πληροφορίες αρχικά....
Επιδή παλιότερα είχα αγγλικό setter κ πήγαινα ορτύκι κ μπεκατσίνι κ λίγο την μπεκάτσα ο σκύλος μ άφησε χρόνους λόγο ηλικίας. Από κει κ έπειτα δν ξανά ασχολίθεικα να βρω σκύλο λόγο μεγάλου ωραρίου της δουλειάς...
Έχω αποφασίσει λοιπόν από τη νέα σεζόν (εκτός από παπιά) να ξεκινήσω πάλι τις φέρμες μετά από 7 χρόνια κ ένας γνωστός μου δίνει κουτάβι Gordon Setter θυλικό το οποίο θα πάω να το πάρω σε 15 ημέρες....
Δεκτές όλες οι γνώμες σας παιδιά...!! :)
Eιχα δυο γκορντον μεχρι τωρα στη κυνηγετική μου διαδρομή.Θα μπορούσα να γραφω ώρες γι αυτά.Καταρχάς ,και το γράφω απόλυτα καλοπροαίρετα,χωρις να θελω να κουνήσω το δάχτυλο σε κανέναν ούτε και φυσικά να παραστήσω τον ειδικό,αλλά θεωρώ μεγάλη αδικία για τη ράτσα,να λεγεται οτι ειναι ''κοντινής'' ερευνας.Ειναι σκύλος ευρείας ερευνας,όπως και τα δυο ξαδέρφια του , ,παθιασμένος κυνηγός,μεγάλος,πολύ μεγάλος μπεκατσάς και ο αδιαμφισβήτητος βασηλιάς του βάλτου.Ζει και αναπνέει μόνο για το αφεντικό του,απίστευτης νοημοσύνης σκύλος,χαρακτηριστηκά εχει γραφτεί πολλές φορές οτι ενα απο τα προβλήματα του γκόρντον είναι πως πολλές φορες τυχαίνει να ειναι εξυπνότερο απο το αφεντικό του.Τον θεωρω τον ιδανικότερο σύντροφο για καποιον που θέλει ενα σκύλο για όλα και ειδικά για υδρόβια και μπεκάτσα μαζί.Ο τελεταίος μου γκορντονας, ο Ερίκος, ''καρφωνε'' τα παπιά απο τα 30 μέτρα, ενω δεν εμενε κοψοφτερο για κοψόφτερο στα κανάλια και τις λούμπες της αγουλινίτσας.Την αλλη μέρα πηγαίναμε για μπεκάτσες στην Ανδρίτσαινα και τον Οκτώμβρη τον επερνα στο καρτέρι για τις φάσσες, με δυο σάλτα χανόταν στη ρεματιά να φέρει τη σκοτωμένη φασα,και σε δυο λεπτά επέστρεφε με το πουλί. Δεν χρειαζεται καμιά ειδική εκπαιδευση,εχει εμφυτο και πολύ ισχυρό το ενστικτο του απόρτ,το δε μεγάλο ύψος που εχει σε συνδιασμό με τη πολύ δυνατή μύτη του επιτρέπουν να εντοπίζει απο μακρυα και με μεγάλη ευκολία όλα τα θηράματα,είτε ζωντανά είτε σκοτωμένα.Φυσικά και μπορει να υπήρξαν ατομα που δεν ανταποκρίνονταν στα στανταρ της φυλής,αυτό εχει συμβεί με όλες τις ράτσες,πόσο μάλλον με τα γκορντον που ειναι και λίγα αυτα που υπάρχουν.Αν το γκορντον ειναι απο καθαρες εργασιακες γραμμές ειναι ενα πραγματικό κυνηγετικό διαμάντι.Ειχα δρομολογήσει να αποκτήσω πάλι φετος ενα κουταβι,αλλά καποια προβλήματα που μου προέκυψαν με ανάγκασαν να το ματαιώσω,ήθε και επανιελάκος στο μεταξύ και το αφησα και φέτος. Αν τα σκυλιά του φιλου σου ειναι απο καλές γραμμές και κυνηγάνε, πάρτο με κλειστά μάτια :)
 
Eιχα δυο γκορντον μεχρι τωρα στη κυνηγετική μου διαδρομή.Θα μπορούσα να γραφω ώρες γι αυτά.Καταρχάς ,και το γράφω απόλυτα καλοπροαίρετα,χωρις να θελω να κουνήσω το δάχτυλο σε κανέναν ούτε και φυσικά να παραστήσω τον ειδικό,αλλά θεωρώ μεγάλη αδικία για τη ράτσα,να λεγεται οτι ειναι ''κοντινής'' ερευνας.Ειναι σκύλος ευρείας ερευνας,όπως και τα δυο ξαδέρφια του , ,παθιασμένος κυνηγός,μεγάλος,πολύ μεγάλος μπεκατσάς και ο αδιαμφισβήτητος βασηλιάς του βάλτου.Ζει και αναπνέει μόνο για το αφεντικό του,απίστευτης νοημοσύνης σκύλος,χαρακτηριστηκά εχει γραφτεί πολλές φορές οτι ενα απο τα προβλήματα του γκόρντον είναι πως πολλές φορες τυχαίνει να ειναι εξυπνότερο απο το αφεντικό του.Τον θεωρω τον ιδανικότερο σύντροφο για καποιον που θέλει ενα σκύλο για όλα και ειδικά για υδρόβια και μπεκάτσα μαζί.Ο τελεταίος μου γκορντονας, ο Ερίκος, ''καρφωνε'' τα παπιά απο τα 30 μέτρα, ενω δεν εμενε κοψοφτερο για κοψόφτερο στα κανάλια και τις λούμπες της αγουλινίτσας.Την αλλη μέρα πηγαίναμε για μπεκάτσες στην Ανδρίτσαινα και τον Οκτώμβρη τον επερνα στο καρτέρι για τις φάσσες, με δυο σάλτα χανόταν στη ρεματιά να φέρει τη σκοτωμένη φασα,και σε δυο λεπτά επέστρεφε με το πουλί. Δεν χρειαζεται καμιά ειδική εκπαιδευση,εχει εμφυτο και πολύ ισχυρό το ενστικτο του απόρτ,το δε μεγάλο ύψος που εχει σε συνδιασμό με τη πολύ δυνατή μύτη του επιτρέπουν να εντοπίζει απο μακρυα και με μεγάλη ευκολία όλα τα θηράματα,είτε ζωντανά είτε σκοτωμένα.Φυσικά και μπορει να υπήρξαν ατομα που δεν ανταποκρίνονταν στα στανταρ της φυλής,αυτό εχει συμβεί με όλες τις ράτσες,πόσο μάλλον με τα γκορντον που ειναι και λίγα αυτα που υπάρχουν.Αν το γκορντον ειναι απο καθαρες εργασιακες γραμμές ειναι ενα πραγματικό κυνηγετικό διαμάντι.Ειχα δρομολογήσει να αποκτήσω πάλι φετος ενα κουταβι,αλλά καποια προβλήματα που μου προέκυψαν με ανάγκασαν να το ματαιώσω,ήθε και επανιελάκος στο μεταξύ και το αφησα και φέτος. Αν τα σκυλιά του φιλου σου ειναι απο καλές γραμμές και κυνηγάνε, πάρτο με κλειστά μάτια :)
Γ
Eιχα δυο γκορντον μεχρι τωρα στη κυνηγετική μου διαδρομή.Θα μπορούσα να γραφω ώρες γι αυτά.Καταρχάς ,και το γράφω απόλυτα καλοπροαίρετα,χωρις να θελω να κουνήσω το δάχτυλο σε κανέναν ούτε και φυσικά να παραστήσω τον ειδικό,αλλά θεωρώ μεγάλη αδικία για τη ράτσα,να λεγεται οτι ειναι ''κοντινής'' ερευνας.Ειναι σκύλος ευρείας ερευνας,όπως και τα δυο ξαδέρφια του , ,παθιασμένος κυνηγός,μεγάλος,πολύ μεγάλος μπεκατσάς και ο αδιαμφισβήτητος βασηλιάς του βάλτου.Ζει και αναπνέει μόνο για το αφεντικό του,απίστευτης νοημοσύνης σκύλος,χαρακτηριστηκά εχει γραφτεί πολλές φορές οτι ενα απο τα προβλήματα του γκόρντον είναι πως πολλές φορες τυχαίνει να ειναι εξυπνότερο απο το αφεντικό του.Τον θεωρω τον ιδανικότερο σύντροφο για καποιον που θέλει ενα σκύλο για όλα και ειδικά για υδρόβια και μπεκάτσα μαζί.Ο τελεταίος μου γκορντονας, ο Ερίκος, ''καρφωνε'' τα παπιά απο τα 30 μέτρα, ενω δεν εμενε κοψοφτερο για κοψόφτερο στα κανάλια και τις λούμπες της αγουλινίτσας.Την αλλη μέρα πηγαίναμε για μπεκάτσες στην Ανδρίτσαινα και τον Οκτώμβρη τον επερνα στο καρτέρι για τις φάσσες, με δυο σάλτα χανόταν στη ρεματιά να φέρει τη σκοτωμένη φασα,και σε δυο λεπτά επέστρεφε με το πουλί. Δεν χρειαζεται καμιά ειδική εκπαιδευση,εχει εμφυτο και πολύ ισχυρό το ενστικτο του απόρτ,το δε μεγάλο ύψος που εχει σε συνδιασμό με τη πολύ δυνατή μύτη του επιτρέπουν να εντοπίζει απο μακρυα και με μεγάλη ευκολία όλα τα θηράματα,είτε ζωντανά είτε σκοτωμένα.Φυσικά και μπορει να υπήρξαν ατομα που δεν ανταποκρίνονταν στα στανταρ της φυλής,αυτό εχει συμβεί με όλες τις ράτσες,πόσο μάλλον με τα γκορντον που ειναι και λίγα αυτα που υπάρχουν.Αν το γκορντον ειναι απο καθαρες εργασιακες γραμμές ειναι ενα πραγματικό κυνηγετικό διαμάντι.Ειχα δρομολογήσει να αποκτήσω πάλι φετος ενα κουταβι,αλλά καποια προβλήματα που μου προέκυψαν με ανάγκασαν να το ματαιώσω,ήθε και επανιελάκος στο μεταξύ και το αφησα και φέτος. Αν τα σκυλιά του φιλου σου ειναι απο καλές γραμμές και κυνηγάνε, πάρτο με κλειστά μάτια :)
Γιάννη την κουταβούλα την "έκλεισα" κ θα πάω με το συνκυνηγό μου να το πάρω σε 15 ημέρες για να απογαλακτηστούν από τη μάνα τους......Θα πάρει κ ο συνκυνηγός μου κουτάβι....
Τους γονείς δν τους έχω δει από κοντά αλλά από φωτό την ώρα π φερμάρουν. Αυτό βέβαια δν μου λέει κάτι αν δν τα δω από κοντά.....Τουλάχιστο από τώρα μέχρι τν Οκτώμβρη & Νοέμβρη το σκυλί πρώτα ο θεός θα'ναι 8 μηνών οπότε θα είναι σε θέση ηλικιακά να το ρίξω στη μπεκάτσα & στο βάλτο......
Όμως αρχικά πέρα από την υπακοή π πρέπει να το μάθω κατά ΠΟΣΟ είναι εφικτό και ΠΟΤΕ να το ρίξω & στο νερό;; Υπάρχει η περίπτωση να το μάθω κ για τα δύο αυτά κυνήγια βάλτο και μπεκάτσα;;
 
Back
Top