Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

http://discovery.ucl.ac.uk/1382490/1/396689.pdf
Σελίδα 128

The internal ballistics of the barrel, via choke constriction, have been shown to affect the downrange lateral pellet distribution, but not the longitudinal distribution.
To limit the possible variation in the experimental set up of the measurement facility, all choke tubes from 0.000" to 0.050" constriction were produced with a linear taper profile.
A separate 0.020" constricted choke tube was constructed with a 1" parallel section profile to examine the effect of choke profile on the lateral pellet dispersion.
It was found that for the same constriction the 1" parallel section produced a slightly tighter distribution of pellets at 40 yards than the linear taper profile for every batch of ammunition tested.
However, the standard errors associated with the distribution show that statistically there is no significant difference between the two profiles...
Ωραία όλα αυτά, Βασίλη.
Αλλά αυτό που είδα στην πράξη συγκρίνοντας κάννη breda με εξωτερικό τσοκ 3* χωρίς παράλληλο τμήμα με κάννη benelli ομοίως με εξωτερικό τσοκ 3* με παράλληλο τμήμα ήταν ότι το τσοκ με το παράλληλο τμήμα υπερτερουσε σαφέστατα. Ίδια μήκη κανων 62 εκ, 18.3 χιλ διάμετρο, χιλιάδες ίδια φυσίγγια στην τσίχλα ταυτόχρονα. Τα οπλα δύο κολλητών...Ο ένας εγώ.
Και γιατί μετά από 50 χρόνια χρήσης εναλλαξιμων τσοκ όλες οι εταιρείες έχουν πλέον τσοκ με παράλληλο τμήμα; Τυχαίο;
(Σημ. Εξαιρούνται τα αγγλικά Teague νομίζω και τα Fabarm που είναι κωνικά με ελλειπτική διαμόρφωση)
 
Last edited:
Γιάννη, συγκρίνεις δύο ίδιες φαινομενικά κάνες αλλά στην πραγματικότητα διαφορετικές. Δεν γνωρίζω αν έχουν και ίδιες θαλάμες, που υποθέτω θα έχουν, όμως η μία φτιάχνεται με τρυπανισμο, παχυτερα τοιχώματα, σκληρότερο υλικό, καλύτερη ευθυγράμμιση, και η άλλη με σφυρηλατηση. Αλλά και ίδιες να ήταν, δεν γίνεται ποτέ δύο κάνες να έχουν ΑΚΡΙΒΏΣ τις ίδιες εσωτερικες και εξωτερικές διαστάσεις. Επίσης διαφορετικά όπλα, μέχρι και η δύναμη κρουσης της βελόνας στο καψυλιο διαφοροποιεί αρκετά το αποτέλεσμα.
Κατά τα άλλα μπορεί η υπεροχή των κωνικων + παράλληλα να ισχύει.
 
Ωραία όλα αυτά, Βασίλη.
Αλλά αυτό που είδα στην πράξη συγκρίνοντας κάννη breda με εξωτερικό τσοκ 3* χωρίς παράλληλο τμήμα με κάννη benelli ομοίως με εξωτερικό τσοκ 3* με παράλληλο τμήμα ήταν ότι το τσοκ με το παράλληλο τμήμα υπερτερουσε σαφέστατα. Ίδια μήκη κανων 62 εκ, 18.3 χιλ διάμετρο, χιλιάδες ίδια φυσίγγια στην τσίχλα ταυτόχρονα. Τα οπλα δύο κολλητών...Ο ένας εγώ.
Και γιατί μετά από 50 χρόνια χρήσης εναλλαξιμων τσοκ όλες οι εταιρείες έχουν πλέον τσοκ με παράλληλο τμήμα; Τυχαίο;
(Σημ. Εξαιρούνται τα αγγλικά Teague νομίζω και τα Fabarm που είναι κωνικά με ελλειπτική διαμόρφωση)
Γιάννη μπορεί ... σωστό και το ότι όλες οι εταιρίες έχουν κωνικό παράλληλο.
Σωστό επίσης και αυτό που λέει ο Λευτέρης.
 
Ωραία όλα αυτά, Βασίλη.
Αλλά αυτό που είδα στην πράξη συγκρίνοντας κάννη breda με εξωτερικό τσοκ 3* χωρίς παράλληλο τμήμα με κάννη benelli ομοίως με εξωτερικό τσοκ 3* με παράλληλο τμήμα ήταν ότι το τσοκ με το παράλληλο τμήμα υπερτερουσε σαφέστατα. Ίδια μήκη κανων 62 εκ, 18.3 χιλ διάμετρο, χιλιάδες ίδια φυσίγγια στην τσίχλα ταυτόχρονα. Τα οπλα δύο κολλητών...Ο ένας εγώ.
Και γιατί μετά από 50 χρόνια χρήσης εναλλαξιμων τσοκ όλες οι εταιρείες έχουν πλέον τσοκ με παράλληλο τμήμα; Τυχαίο;
(Σημ. Εξαιρούνται τα αγγλικά Teague νομίζω και τα Fabarm που είναι κωνικά με ελλειπτική διαμόρφωση)
Το θεμα ειναι να τεριαζανε τα τσοκ απ τη μια στην αλλη να βλεπαμε και η καθε κανη πως συμπεριφερετε με το καθε τσοκ
 
μια τουρκικη εταιρία αντέγραψε τα kick και τα πουλάει μέσον της σουηδίας με λίγο παραλλαγή στις τρύπες οι ρωσοι από δοκιμές που κάνανε βρέθηκε να έχουν πιο στενές ντουφεκιές από τα kicks αλλά το πιο καλο ειναι η τιμή τους μονο 120 ευρω τα 5 τσοκ οταν ερθουν στα χερια μου θα πέσουν δόκιμες να δουμε την πραγματικότητα.

s-l1600.jpg
 
μια τουρκικη εταιρία αντέγραψε τα kick και τα πουλάει μέσον της σουηδίας με λίγο παραλλαγή στις τρύπες οι ρωσοι από δοκιμές που κάνανε βρέθηκε να έχουν πιο στενές ντουφεκιές από τα kicks αλλά το πιο καλο ειναι η τιμή τους μονο 120 ευρω τα 5 τσοκ οταν ερθουν στα χερια μου θα πέσουν δόκιμες να δουμε την πραγματικότητα.

View attachment 60628
Έχουν κ ωραία χρώματα τα μπουρδελακια
 
μια τουρκικη εταιρία αντέγραψε τα kick και τα πουλάει μέσον της σουηδίας με λίγο παραλλαγή στις τρύπες οι ρωσοι από δοκιμές που κάνανε βρέθηκε να έχουν πιο στενές ντουφεκιές από τα kicks αλλά το πιο καλο ειναι η τιμή τους μονο 120 ευρω τα 5 τσοκ οταν ερθουν στα χερια μου θα πέσουν δόκιμες να δουμε την πραγματικότητα.

View attachment 60628

Έχουν κ ωραία χρώματα τα μπουρδελακια
Σιγά μην τα άφηναν ... 🤣
120 το ένα με 120 τα πέντε δεν το λες και μικρή διαφορά.
Μπορείς να βάλεις τις δοκιμές των ρώσων ?
Περιμένουμε τις δικές σου.
 
Σιγά μην τα άφηναν ... 🤣
120 το ένα με 120 τα πέντε δεν το λες και μικρή διαφορά.
Μπορείς να βάλεις τις δοκιμές των ρώσων ?
Περιμένουμε τις δικές σου.
Κ τα βρακιά έτσι τα πουλάνε ανά πεντάδες‼️τον γκαμησαν τον Κάλβιν Κλάιν😆
 
Back
Top