Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Ειναι καποια τσοκ που οσο και να θελουμε να ακυρωσουμε την αποδοση τους κανουν την διαφορα.

Μερικα απο αυτα ειναι τα patternmaster, Kicks, Müler και αρκετα αλλα...αυτα που ανεφερα τα εχω δοκιμασει κι ολας.

Τα Müler τα σκοπευτικα που ειναι συμβατικα τσοκ βγαζουν φοβερες τουφεκιες ασχετως αν ειχαν θεματα μερικα με τις φουστες.

Τα anaconda επισης αν και εχουν στανταρ συσφιξη που δεν ειναι βαση αυλου βγαζουν τρομερες τουφεκιες, οπως επισης και η σειρα black duck.

Η κορυφη βεβαια για εμενα ειναι τα Kicks που εχουν συσφιξη βαση αυλου, δεν υπαρχει καποιος που να τα δοκιμασε και να εχει να πει οτι δεν εχουν αποδοση, αλλα αρκετοι τα πουλανε επειδη τους δυσκολευουν σκοπευτικα.
 
Η κορυφη βεβαια για εμενα ειναι τα Kicks που εχουν συσφιξη βαση αυλου, δεν υπαρχει καποιος που να τα δοκιμασε και να εχει να πει οτι δεν εχουν αποδοση, αλλα αρκετοι τα πουλανε επειδη τους δυσκολευουν σκοπευτικα.
Εμένα με δυσκολεύει μόνο ηχητικά!😄😄
 
Last edited:
Εμένα με δυσκολεύει μόνο ηχητικά!😄😄
Εσυ εισαι μια κατηγορια μονος σου!!
Βαλε τις ωτοασπιδες που εχεις στο αβαταρ να μην εχεις θεμα...η μη βαζεις τιποτα και οταν κουφαθεις ελαφρως δεν θα σε ενοχλει τιποτα.😁😁😁😁
και πολυ καπνιλα!!!
Πολυ καπνιλα φιλε εχει το gooze, ωρες ωρες νιωθω λες και εριξα με καριοφιλι.🤣🤣🤣
 
Εσύ έχεις κουφαθει να υποθέσω!😁
Μπαα οχι καλα ειμαι ακομα, ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον...
Εχεις δει κανεναν τρελο να παραδεχεται οτι ειναι τρελος?😝😝
Πιστευω ακουω αρκετα καλα, απ το αριστερο αυτι πιο καλα απ το δεξι παντως, αν παω σε γιατρο θα μαθω τι και πως.
 
Κάποια τσοκ έχουν άλλες δυνατότητες από κάποια άλλα και παίζουν σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση και την ταχύτητα της ντουφέκιας σε ας μην το καταλαβαίνουν κάποιοι.Επισης κάθε όπλο δε σημαίνει πως συμβαδίζει με το τάδε τσοκ που ακούμε ότι είναι καλο θέλει δοκιμή αλλά τι να κάνεις να αγοράσεις όλα τα αφτερ μάρκετ για το όπλο σου δύσκολο.Κανονικα οι δυνατότητες των κανών έπρεπε να μετρίουνται με κύλινδρο χωρίς τσοκαρισματα καθόλου εκεί βλέπεις κάθαρα την δυναμική της κάνης λόγο κώνου ,αυλού με το πυρομαχικά που ρίχνεις και τα υλικά της γόμωσης που έχεις χρησιμοποιήσει.Ενα τσοκ μπορεί να σου χαλάσει η να σου διορθώσει την ντουφέκια και να βγάλεις λάθος συμπέρασμα για όλα.Λεπτομεριες θα πουν κάποιοι αλλά οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά θα πω εγώ .
 
Κανονικα οι δυνατότητες των κανών έπρεπε να μετρίουνται με κύλινδρο
Τα τελευταία χρόνια οι νέες οδηγίες που είναι σε ισχύ από την cip , επιβάλλουν τα κανονάκια να έχουν κάνη κύλινδρο, πριν ήταν φουλ τσοκ.
 
Κανονικα οι δυνατότητες των κανών έπρεπε να μετρίουνται με κύλινδρο χωρίς τσοκαρισματα καθόλου εκεί βλέπεις κάθαρα την δυναμική της κάνης λόγο κώνου ,αυλού με το πυρομαχικά που ρίχνεις και τα υλικά της γόμωσης που έχεις χρησιμοποιήσει.Ενα τσοκ μπορεί να σου χαλάσει η να σου διορθώσει την ντουφέκια και να βγάλεις λάθος συμπέρασμα για όλα.Λεπτομεριες θα πουν κάποιοι αλλά οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά θα πω εγώ .
Το έλεγα και εγώ παλιότερα αυτό με τον κύλινδρο αλλά σε τι θα ωφελήσει αν μετά δεν βάλεις το σωστό τσοκ ?

Σας έχω βάλει τόσες συγκεντρώσεις από αξιόπιστους αμερικάνους (μολύβια και ατσάλια) με οπλάρες και φυσιγγάρες και ακόμα ασχολείστε με κάνες ?
Το περίπου 60-70% βγαίνει εύκολα, το 70-80% λίγο πιο δύσκολα (αλλά δεν είναι άπιαστο το 80%), το 80-90% με φυσιγγάρες και το 90-100% με αντιαεροπορικά.
Και εδώ τελειώνουν όλα ... περί συγκεντρώσεων.

Οι διατρήσεις ειδικά σε κρύο και ομίχλη (υγρασία) εξαρτώνται από το φυσίγγι, γι αυτό ψάχνονται όλοι με τα φυσίγγια, ανεξαρτήτως όπλου !!!

Όλες οι συγκεντρώσεις είναι χρήσιμες αλλά οι πιο δύσκολες να πάρεις είναι οι πολύ ανοιχτές και οι πολύ σφιχτές.
Η διάτρηση μετράει περισσότερο από την συγκέντρωση σε μεγάλα θηράματα.

Σε πολύ μεγάλες αποστάσεις το πιο δύσκολο είναι το κέντρο, και χρειάζεσαι βασικά φυσίγγι, όχι κάνη.
 
Οπως έλεγε ο μεγάλος ημών πρόγονος ο Αριστοτέλης “δια του πειράματος το αποτέλεσμα”. Τα πάντα κρίνονται στον πίνακα δοκιμής, και αυτοί που μας μεταδίδουν τα αποτελέσματα των πειραμάτων τους είναι συγγραφείς όπως ο Greener, Brister και πρόσφατα ο Δρ Jones.

Με την προϋπόθεση ότι ρίχνονται τα ίδια φυσίγγια, τα πειράματα των παραπάνω δείχνουν ότι μάλλον δεν έχει μεγάλη διαφορά το είδος του αυλού, πχ παράλληλου ή κωνικού, στην συγκέντρωση και κατανομή. Αυτό που μετρά περισσότερο είναι το τσοκάρισμα και αυτό έχει αποδειχτεί ότι αφορά την στένωση του στομίου, της άκρης του στομίου και όχι στο παράλληλο κομμάτι πριν το στόμιο.

Ενας Αμερικανός συνάδελφος έγραψε για τα πειράματα του με τα τσοκ στο ετήσιο Gun Digest. Με τίτλο Heat and Beat it, πυράκτωσε το και σφυρηλάτησε το, ο συνάδελφος απέδειξε ότι το απλό σφίξιμο του στομίου που συναντάμε στα πάμφθηνα μονόκαννα αποδίδει εξίσου καλά με το πιο περίπλοκο σχήμα παράλληλου τσοκ. Αυτά για το σχήμα του τσοκ.
http://oplognosia.com/?p=6526

ΑΦΕΡΙΜ!!!! .yelling.
 
Όλα τα χρειάζεσαι Βασίλη το κάθε τι βοηθά άλλο με μικρότερο ποσοστό άλλο με μεγαλύτερο .Το θέμα του τσοκ φίλε είναι μεγάλη υπόθεση διότι μπορεί μια τάπα να σου δουλεύει με τον κύλινδρο και λόγο της στενότητας η της διεύρυνσης του αυλού σου μπορεί να χαλάει την ντουφέκια δεν είναι τόσο απλό .απλά γράφουνε για το γενικό μέσο όρο εάν θέλουμε να γράφουμε με μεγάλη ακρίβεια όπως έγραψα πρέπει πρώτα να βρούμε ποιος αυλός ταιριάζει στις τάπες των φυσιγγίων που ρίχνουμε και έπειτα ποια τσοκ ανταποκρίνονται ανάλογα είναι πολύ το ψάξιμο και η δοκιμή που χρειάζεται και δεν το έχει κάνει κανείς γιατί μετά θα πρέπει να δεις και κανη άλλης εταιρίας ίδιου αυλου για να δεις αν θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα και πάλι σε συνδυασμό τσοκ άστα χεστα γι'αυτό όταν βρεις ένα όπλο που σε ικανοποιεί χωρίς να ψάχνεις τη μισή Ελλάδα για φυσίγγια το κρατάς πάση θυσία ειδικά εαν κυνηγάς διαφορετικά θηράματα και σε διάφορες συνθήκες .Αλλιώς παίρνεις το πιο αξιόπιστο που σου αρέσει και έχεις ένα μπουρδέλο φινίρισμενο που όπως γίναν και τα φυσίγγια κάθε σεζόν ψάχνεις για φυσίγγι και για τσοκ .Γιατί οι τάπες δεν αλαζουν συνήθως ούτε η ποιότητα των σκαγιων των εμπορικών φυσιγγίων κινούνται στο μέτριο επίπεδο για την Ελλάδα μιλάω τα υπόλοιπα που αλλάζουν η διαφορά της ταχύτητας που μπορεί να έχεις δεν είναι τοση που δεν θα σκοτώνει και η κατανομή δεν εξαρτάται από την πυρίτιδα .Εξαρτάται από το συνδυασμό ταπας ,σκαγιων με κανη και τσοκ .Εφόσον ρίχνεις εσύ εννοείται ικανοποιητικά.
 
Οπως έλεγε ο μεγάλος ημών πρόγονος ο Αριστοτέλης “δια του πειράματος το αποτέλεσμα”. Τα πάντα κρίνονται στον πίνακα δοκιμής, και αυτοί που μας μεταδίδουν τα αποτελέσματα των πειραμάτων τους είναι συγγραφείς όπως ο Greener, Brister και πρόσφατα ο Δρ Jones.

Με την προϋπόθεση ότι ρίχνονται τα ίδια φυσίγγια, τα πειράματα των παραπάνω δείχνουν ότι μάλλον δεν έχει μεγάλη διαφορά το είδος του αυλού, πχ παράλληλου ή κωνικού, στην συγκέντρωση και κατανομή. Αυτό που μετρά περισσότερο είναι το τσοκάρισμα και αυτό έχει αποδειχτεί ότι αφορά την στένωση του στομίου, της άκρης του στομίου και όχι στο παράλληλο κομμάτι πριν το στόμιο.

Ενας Αμερικανός συνάδελφος έγραψε για τα πειράματα του με τα τσοκ στο ετήσιο Gun Digest. Με τίτλο Heat and Beat it, πυράκτωσε το και σφυρηλάτησε το, ο συνάδελφος απέδειξε ότι το απλό σφίξιμο του στομίου που συναντάμε στα πάμφθηνα μονόκαννα αποδίδει εξίσου καλά με το πιο περίπλοκο σχήμα παράλληλου τσοκ. Αυτά για το σχήμα του τσοκ.
http://oplognosia.com/?p=6526

ΑΦΕΡΙΜ!!!! .yelling.
Εσύ τις ντουφέκιες της οπλογνωσιας στη φωτό τις βλέπεις ίδιες ,εάν τις βλέπεις ίδιες και μπορείς να τις φανταστείς πιο κοντά και μακρύτερα πασο.
 
γι'αυτό όταν βρεις ένα όπλο που σε ικανοποιεί χωρίς να ψάχνεις τη μισή Ελλάδα για φυσίγγια το κρατάς πάση θυσία ειδικά εαν κυνηγάς διαφορετικά θηράματα και σε διάφορες συνθήκες
Εγώ βλέπω ότι όλοι ψάχνονται με τα φυσίγγια ανεξαρτήτως όπλου.
Κοίτα τα σχετικά thread "Φυσίγγια για ......."
Αυτοί έχουν όλοι νεροσωλήνες ?
 
Εσύ τις ντουφέκιες της οπλογνωσιας στη φωτό τις βλέπεις ίδιες ,εάν τις βλέπεις ίδιες και μπορείς να τις φανταστείς πιο κοντά και μακρύτερα πασο.
1669190441173.png1669190451562.png

Αυτοί είναι οι πυρήνες των τουφεκιών.
Το μονόκανο "κόβει" μακρύτερα. .very funny.
Αααα ρε Γιαννάρα ... δεν παίζεσαι.
 
Εγώ βλέπω ότι όλοι ψάχνονται με τα φυσίγγια ανεξαρτήτως όπλου.
Κοίτα τα σχετικά thread "Φυσίγγια για ......."
Αυτοί έχουν όλοι νεροσωλήνες ?
Ψα χάνουν για φυσίγγια ενώ θα έπρεπε αλλά να ψάχνουν αλλά ο καθένας έχει το σκεπτικό του έχουν αρχίσει τελευταία και ζητάνε φυσίγγια με συγκεκριμένη τάπα κάποιοι ας πουμε (piston skeet) γιατί άραγε .Έχω περάσει από το στάδιο της ιδιογομωσης φίλε προσωπικά και ξέρω τι θέλω .Αν κανείς ιδιογομωση παίρνεις ότι όπλο θες θα βρεις άκρη ,αν δε κανείς πρέπει να διαλέξεις όπλο και τσοκ για να γλυτώσεις την πολύ ταλαιπωρία όσο γίνεται.
 
Να σας πω κάτι που έχω παρατηρήσει εγώ τα ποιο μακρινά πάπια τα έχω πάρει με ένα καλό 3* τσοκ με φυσίγγια ιδιογομωσης ν2 45 γρ με αλεύρι ούτε κικς ούτε Μίλερ τίποτα δεν φτάνει αυτόν το συνδυασμό και δεν μιλάμε για 50 μτ πολύ παραπάνω
 
Back
Top