Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Αν δε κάνω λάθος αυτά τα τσοκ είναι τσοκ συνεχούς σύσφιξης χωρίς παράλληλο τμήμα στο τέλος.Προσωπικη άποψη χωρίς να τα έχω ρίξει δεν νομίζω ότι υπερτερούν έναντι των κλασικών με παράλληλο τμήμα και επειδή είχα τσοκ εξωτερικό έτσι φτιαγμένο και φτιαγμένο πάλι με παράλληλο στο τέλος δεν είχα δει κάτι που να με συγκινεί .Καθως έχει υποστηριχθεί από αρθρογράφο του χώρου ότι δεν έχει καμία διαφορά από το κλασικό αντιθέτως δύο οπλουργοι ο ένας κατασκεύαζε και τσοκ ήταν υπέρ του να υπάρχει παράλληλο τμήμα στο τέλος γιατί είχες σταθερότερη απόδοση να το πω κάπως.Δεν νομίζω ότι θα ήταν το καλύτερο τσοκ αλλιώς θα το βλέπαμε σε πολλούς και κυρίως Αμερικανούς.
 
Γιάννη λογικά το παράλληλο τμήμα σε πολύ μικρό μήκος, 5 με 10 χιλιοστά, ίσως να σταθεροποιει όπως λες την τουφεκιά, σίγουρα όμως όσο μεγαλώνει, ειδικά πέρα από κάποιο όριο ακυρώνει την σύσφιξη.
 
Και τα παλιά έτσι ήταν ? πχ Α303 ? είχαν παράλληλο ? δεν θυμάμαι ...
Ολα τα μομπιλ τσοκ έχουν παράλληλο ανέκαθεν.
Τα μόνα τσοκ που έχω δει να μην έχουν ήταν τα εξωτερικά της Βreda, αντίθετα τα εξωτερικά της Benelli είχαν παράλληλο τμήμα.
 
Γιάννη λογικά το παράλληλο τμήμα σε πολύ μικρό μήκος, 5 με 10 χιλιοστά, ίσως να σταθεροποιει όπως λες την τουφεκιά, σίγουρα όμως όσο μεγαλώνει, ειδικά πέρα από κάποιο όριο ακυρώνει την σύσφιξη.
Είχα διαβάσει από τον Αμερικανό Don Zutz ότι το παράλληλο τμήμα του τσοκ μπορεί να είναι όσο το μήκος της στήλης των σκαγιων, δηλ 2-2,5εκ, και πως αυτό δίνει σταθερότητα στην αποδιδόμενη συγκέντρωση της τουφεκιας.
Προσωπικά έχω μομπιλ μαμά, Seminole εσω/έξω, Briley εσ/εξ, και Hiviz. Τα έγραψα με αυξανόμενο εξωτερικό τμήμα και ταυτόχρονα αυξανόμενο παράλληλο τμήμα. Αυτό που είδα σε δοκιμές με 3* με ίδια φυσίγγια, ήταν συνεχής βελτίωση της κατανομής όσο μεγάλωνε το παράλληλο τμήμα. Δηλ το HI Viz έδωσε τις καλύτερες κατανομες.
Αυτό είδα πρακτικά στο σκοπευτήριο και στο κυνηγι τσιχλας/τρυγονιου.
 
http://discovery.ucl.ac.uk/1382490/1/396689.pdf
Σελίδα 128

The internal ballistics of the barrel, via choke constriction, have been shown to affect the downrange lateral pellet distribution, but not the longitudinal distribution.
To limit the possible variation in the experimental set up of the measurement facility, all choke tubes from 0.000" to 0.050" constriction were produced with a linear taper profile.
A separate 0.020" constricted choke tube was constructed with a 1" parallel section profile to examine the effect of choke profile on the lateral pellet dispersion.
It was found that for the same constriction the 1" parallel section produced a slightly tighter distribution of pellets at 40 yards than the linear taper profile for every batch of ammunition tested.
However, the standard errors associated with the distribution show that statistically there is no significant difference between the two profiles...
 
Καλησπέρα προτάσεις για ένα ποιο σφιχτό τσοκ για ατσάλινα από το μαμισιο *** ,το όπλο είναι sbe3 b.e.st ,έχουν γίνει αρκετές δοκιμές στα 33μ με διαφορά φυσιγγια τις οποίες θα αναρτήσω στο προσεχές μέλλον, θα ήθελα κάτι για λίγο καλύτερες κατανομές για λίγο μεγαλύτερες αποστάσεις (40-45m)
 
Καλησπέρα προτάσεις για ένα ποιο σφιχτό τσοκ για ατσάλινα από το μαμισιο *** ,το όπλο είναι sbe3 b.e.st ,έχουν γίνει αρκετές δοκιμές στα 33μ με διαφορά φυσιγγια τις οποίες θα αναρτήσω στο προσεχές μέλλον, θα ήθελα κάτι για λίγο καλύτερες κατανομές για λίγο μεγαλύτερες αποστάσεις (40-45m)
Νο2 σκαγιων 36gr
 
Καλησπέρα προτάσεις για ένα ποιο σφιχτό τσοκ για ατσάλινα από το μαμισιο *** ,το όπλο είναι sbe3 b.e.st ,έχουν γίνει αρκετές δοκιμές στα 33μ με διαφορά φυσιγγια τις οποίες θα αναρτήσω στο προσεχές μέλλον, θα ήθελα κάτι για λίγο καλύτερες κατανομές για λίγο μεγαλύτερες αποστάσεις (40-45m)
Τα 45 μέτρα είναι πολλά για ατσάλινα. Τα 35 έως 40 είναι πιο ρεαλιστικά. Πριν πας σε after market, δοκίμασε και το εργοστασιακό 4*. Ίσως να χρειάζεσαι άνοιγμα, όχι κλείσιμο.
 
Back
Top