Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Να ήταν μόνο ο Ηλίας που δεν δέχεται τον ορθολογισμό να πω....αλλά είναι πολλοί κ απορώ με αυτούς που μας παίρνουν μάτι‼️(κ δεν σχολιάζουν) θιασώτες των καυτων σκαγιων πως δεν πήδηξαν την μάντρα ακομα ....να μας περιλάβουν με τα σκουπόξυλα‼️ εμάς τους πινακακίδες‼️
 
23 ΧΡΟΝΙΑ....οπως ''λες''.....και ενα σεταπ η μια αποδειξη...που σου ζητησα να μου δωσεις και να
τεκμηριωσεις τα οσα γραφεις και λες για την Benelli δεν εχεις...

Ο Νικος στον βαλτο δεν εχει παει.....εχουν παει ομως τα σεταπ του....και τα φυσεκια που εχει χαρισει
κατα καιρους σε φιλους....και ξερω τι κανουν....εχω αποδειξεις...

Και δεν λεω λογια για εντυπωσεις....Βρε ειναι δυνατον...να μου το παιζεις....κυνηγαρας....και ιδιογομωταρας
και να μην εχεις ΜΙΑ αποδειξη για τα οσα λες ???

Εαν δεν εχεις αποδειξεις για τα οσα λες...δεν τα λες....κρατα τα για τον εαυτο σου....αλλιως γινεσαι ρομπα...
Περα απο το οτι κανεις ζημια με την παραπληροφορηση !!!

Και το σταματω εδω....και οποιος καταλαβε....καταλαβε...!!!
Κ νικο ποτε στο επαιξα εγω κυνηγαρας και ιδιογομωταρας?σε καθε ποσταρισμα μου ειρωνευεσαι λες και με ξερεις απο χτες.το τι καναν τα σετ υπ δεν με ενδιαφέρει αν κρινω απ το 50 με τεκνα και το αλλο με τη ssb ευχαριστώ δεν θα παρω.το ποιος γίνεται ρομπα ασε να το κρίνουν αυτοι που ξερουν να γεμίζουν
 
Δεν χρειάζεται να τα δοκιμάσω αυτά που λέω, τα έχουν δοκιμάσει άλλοι πιο έξυπνοι από εμένα.
Αν δεν είναι σωστά θα το παραδεχθώ μέσα από δοκιμές.

Δεν πάω για παπιά πλέον αλλά δεν αλλάξανε τα πετούμενα με αυτά πριν 20 χρόνια.

Αν εχεις βρει όπλο και φυσίγγι που δουλεύει καλά για εσένα ούτε καλυτερο όπλο μην πάρεις ούτε καλύτερο φυσίγγι.
Μπορεί να απογοητευτείς. Στο 50-50 θα είσαι.

Αφού κυνηγάς παπιά ξέρεις ότι το πρόβλημα είναι η απόσταση και η διάτρηση και πολύ λιγότερο η κατανομή.
Εδώ μερικοί γράφουν ότι στα 35μ τα πρασίνια δεν πέφτουν με Rem nitro mag στο κρύο.
Εγώ αυτό δεν το έχω δει ούτε μια φορά.
Αν είσαι πάνω τους και στους -20 θα γίνουν κωλόπανο.
Αν είσαι μισό-ένα μέτρο παραδίπλα θα τους κάνεις αέρα και τα φυσίγγια δεν θα σκοτώνουν.

Δεν δίνεις πληροφορίες όμως για τον εξοπλισμό και τα φυσίγγια σου.
Ούτε για αποστάσεις βολής.
Δώσε και να δεχθείς και την κριτική που θα σου γίνει.
Έτσι μαθαίνουμε όλοι.
Μου θυμησατε το στρατο που οταν ηταν να απολυθεί καποιος εμας που ειχαμε πρωτομπει μας φωναζε ΝΕΟΥΣ!!!!Το γεγονος οτι κυνηγαει καποιος καποια χρονια ενα θηραμα δεν σημαινει οτι εγινε εξπερ και σεριφης στο ειδος του.Μερικοι απαιδευτοι ξεκινουν και ντουβαρια τελειωνουν αλλοι στην διαδρομη βελτιωνονται με την εμπειρια αλλα αναζητουν ταυτοχρονα και την σκοπευτικη και κυνηγετικη παιδεια και ανεβαινουν σημαντικα.Ας ειμαστε λιγο ταπεινοι και χωρις προσωπικες επαρσεις και ας παρουσιαζουμε στοιχεια και αποδεδειγμένα αποτελεσματα για να μαθαινουμε και μεις οι ΝΕΟΥΣ!!!!Με αγαπη προς ολους.
 
όταν η λογική και η πραγματικότητα δεν συμφωνούν με τις "απόψεις" μας,
τόσο το χειρότερο γι αυτές! (για την λογική και την πραγματικότητα)


το ΜΕΓΑ ζήτημα είναι ότι παραπληροφορούνται συνάδελφοι και μάλιστα αρκετοί.........
 
Να ήταν μόνο ο Ηλίας που δεν δέχεται τον ορθολογισμό να πω....αλλά είναι πολλοί κ απορώ με αυτούς που μας παίρνουν μάτι‼️(κ δεν σχολιάζουν) θιασώτες των καυτων σκαγιων πως δεν πήδηξαν την μάντρα ακομα ....να μας περιλάβουν με τα σκουπόξυλα‼️ εμάς τους πινακακίδες‼️
Αν δεν υπάρχουν ίδιες, κοινά αποδεκτές αρχές, δεν μπορείς να προχωρήσεις σε πιο σύνθετα πράγματα.

Αν λοιπόν ο οποιοσδήποτε δεν δέχεται ότι αυτό που ΤΕΛΙΚΑ σκοτώνει είναι η κατανομή και η διάτρηση και όχι το όπλο ή το φυσίγγι δεν υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσουμε ποτέ.
Και αυτό με την προϋπόθεση ότι είσαι σχεδόν κέντρο.

Αν το δέχεται, μετράμε αυτά που έχουν σημασία και βγάζουμε συμπέρασμα.
Θα τα μετρήσουμε και στους +40 και στους -20, και με υγρασία και με ξηρασία και με πολλά όπλα.

Απλά πρέπει να συμφωνήσουμε ότι χωρίς να μετρήσεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρος και ότι κάποιος που τα μετράει και βρίσκει κάτι που δεν μας αρέσει δεν είναι μ@λάκας.

Ίσως τελικά καταλήξουμε ότι όπλο από ίδιο όπλο με σειριακό αριθμό που διαφέρει κατά 1 έχουν τετάστιες διαφορές.
Αν εσύ έχεις το 1000 και εγώ το 1001 πάλι θα τσακωνόμαστε :)
 
Δεν χρειάζεται να τα δοκιμάσω αυτά που λέω, τα έχουν δοκιμάσει άλλοι πιο έξυπνοι από εμένα.
Αν δεν είναι σωστά θα το παραδεχθώ μέσα από δοκιμές.

Δεν πάω για παπιά πλέον αλλά δεν αλλάξανε τα πετούμενα με αυτά πριν 20 χρόνια.

Αν εχεις βρει όπλο και φυσίγγι που δουλεύει καλά για εσένα ούτε καλυτερο όπλο μην πάρεις ούτε καλύτερο φυσίγγι.
Μπορεί να απογοητευτείς. Στο 50-50 θα είσαι.

Αφού κυνηγάς παπιά ξέρεις ότι το πρόβλημα είναι η απόσταση και η διάτρηση και πολύ λιγότερο η κατανομή.
Εδώ μερικοί γράφουν ότι στα 35μ τα πρασίνια δεν πέφτουν με Rem nitro mag στο κρύο.
Εγώ αυτό δεν το έχω δει ούτε μια φορά.
Αν είσαι πάνω τους και στους -20 θα γίνουν κωλόπανο.
Αν είσαι μισό-ένα μέτρο παραδίπλα θα τους κάνεις αέρα και τα φυσίγγια δεν θα σκοτώνουν.

Δεν δίνεις πληροφορίες όμως για τον εξοπλισμό και τα φυσίγγια σου.
Ούτε για αποστάσεις βολής.
Δώσε και να δεχθείς και την κριτική που θα σου γίνει.
Έτσι μαθαίνουμε όλοι.
Σου έγραψα το παράδειγμα με το ρομπιστ αλλα δεν το καταλαβες.λες οι αυλοι και οι κονοι δεν παίζουν ρολο ,δοκιμασες να ρίξεις ενα φορτωμενο σε μπαρουτι και καψυλι 40 με τερμα πιέσεις με την μπενελλι και με την ρεμι και δεν ειδες διαφορες?τα φορτομενα σετ υπ θελουν χωρο η ρεμι τον εχει αλλα απ την ουρα τις κανης και πισω υστερεί,το ανάποδο στην μπενέλλι,ρωτησε φιλους Παπιατζήδες οχι αυτους που ειναι πισω απ τα μοντζο και τις φιντες ,τους άλλους που κάθονται σαν λαλακες στο μπουγαζι περιμένοντας μηπως και καποιο παπι περασει τι ριχνουν?και μετι οπλο .
 
Σου έγραψα το παράδειγμα με το ρομπιστ αλλα δεν το καταλαβες.λες οι αυλοι και οι κονοι δεν παίζουν ρολο ,δοκιμασες να ρίξεις ενα φορτωμενο σε μπαρουτι και καψυλι 40 με τερμα πιέσεις με την μπενελλι και με την ρεμι και δεν ειδες διαφορες?τα φορτομενα σετ υπ θελουν χωρο η ρεμι τον εχει αλλα απ την ουρα τις κανης και πισω υστερεί,το ανάποδο στην μπενέλλι,ρωτησε φιλους Παπιατζήδες οχι αυτους που ειναι πισω απ τα μοντζο και τις φιντες ,τους άλλους που κάθονται σαν λαλακες στο μπουγαζι περιμένοντας μηπως και καποιο παπι περασει τι ριχνουν?και μετι οπλο .
Για τι αποστάσεις περίπου μιλάς, με τι σκάγια (νούμερο, αλεύρια ?), για τουφεκιές σε μονά πουλιά ή σε κοπάδια ... επίσης σε μονά πουλιά και στις αποστάσεις που θα πεις τι περίπου ποσοστά επιτυχίας έχετε με αρκετά υπό το μηδέν θερμοκρασία ;

Γράψε μερικά νούμερα.

Επίσης ...
Το καλύτερό σου φυσίγγι τι συγκέντρωση και τι διάτρηση ή αρχική έχει στα όσα μέτρα το έχεις δοκιμάσει ;
Επίσης τι πιέσεις κατ εκτίμηση δική σου βγάζει ;
 
Καταλαβα ειναι ακριβως πισω απο το λουκι που ολισθαινει το κλειστρο οποτε αν εισχωρησει κολληση θα δημιουργησει ανωμαλιες στο αυλακι... Αν ομως κλεισουν με μορσετα το ανοιγμα δεν θα διεισδυσει κολληση μεσα.Γνωμη ειναι να μην το πας σε οπλουργο αλλα σε μηχανουργο που κανει συγκολλησεις και μαλιστα TIG.Εκτος και αν καποιος απο αυτους ειχε και TIG οποτε παω πασο και εννοειται παντα οτι σε καθε κολληση ενυπαρχει και το ρισκο...
 
καν
Για τι αποστάσεις περίπου μιλάς, με τι σκάγια (νούμερο, αλεύρια ?), για τουφεκιές σε μονά πουλιά ή σε κοπάδια ... επίσης σε μονά πουλιά και στις αποστάσεις που θα πεις τι περίπου ποσοστά επιτυχίας έχετε με αρκετά υπό το μηδέν θερμοκρασία ;

Γράψε μερικά νούμερα.

Επίσης ...
Το καλύτερό σου φυσίγγι τι συγκέντρωση και τι διάτρηση ή αρχική έχει στα όσα μέτρα το έχεις δοκιμάσει ;
Επίσης τι πιέσεις κατ εκτίμηση δική σου βγάζει ;
κάντο multi choose poll αυτο να γινει του κουτρουλι ο γαμος!!
βάλε και κενα για δημιουργικές απαντήσεις...
 
Κάπου μπερδευεται το πράγμα.Για να δεις αν αποδίδει το φυσίγγι σού σε συνεργασία με το όπλο στους -20 θα πρέπει να δοκιμάσεις στους -20 να βγεις έξω και να ρίξεις όχι να καταψυξεις το φυσίγγι το φυσίγγι δεν είναι το παν υπάρχει ο παράγοντας κανη και πως αντιδράει σε αυτή τη θερμοκρασία το μέταλο της και σε κανένα όπλο δεν αντιδρά το ίδιο γιαυτο μη γράφεται τέτοια πράγματα βάζω το φυσίγγι στη κατάψυξη το βγάζω αύριο και ρίχνω και ξέρω τι κάνει σε αυτή τη θερμοκρασία και το ντουφέκι να βάλεις στη κατάψυξη πάλι δε θα μάθεις γιατί απλά. δοκιμάζεις σε θερμοκρασία περιβάλλοντος άλλη .Τα ασφαλή συμπεράσματα βγαίνουν μόνο σε πραγματικές συνθήκες γι'αυτό υπάρχουν και οι διαφορετικές απόψεις νομιζεται κάποιοι ότι τα χαρτόνια και μόνο τα δειχνουν όλα τα δείχνουν αποκλειστικά μόνο για εκείνη τη στιγμή και όχι όλα και πάλι από κει και πέρα όσοι δεν έχετε κυνηγήσει σε πραγματικά αντίξοες συνθήκες δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν θ έπρεπε κάποια στιγμή να το κανεται θα βλέπατε και τη δύναμη των φυσιγγίων και των όπλων και πάψτε να λέτε ότι όλα τα όπλα είναι ίδια όσο και κουραστικό να γίνεται θα σας το γράφω συνέχεια και αν το 5% η το 10% δεν έχει σημασία σε νορμάλ συνθήκες στις δύσκολες θα ναι 20% και θα έχει που για μένα κα το 2% εχει σημάσια.Το μεγαλύτερο λάθος των κατασκευαστών είναι που δεν γράφουν συνθήκες για τις οποίες ενδεικτικά είναι αποτελεσματικό το φυσίγγι τους παρά γράφουν θήραμα η από μόνοι μας γνωρίζοντας ότι οι διβασικες είναι σχεδόν ανεπηρέαστες καιρικών συνθηκών λέμε σιπε και ς4 ωραία φυσίγγι για υγρασία π.χ.Και δε γράφουν γιατί απλά δεν μπορούν να το δοκιμασουν σε πραγματικές συνθήκες γι'αυτό και τρώμε όλοι ανά διαστήματα φολες..
 
Για τι αποστάσεις περίπου μιλάς, με τι σκάγια (νούμερο, αλεύρια ?), για τουφεκιές σε μονά πουλιά ή σε κοπάδια ... επίσης σε μονά πουλιά και στις αποστάσεις που θα πεις τι περίπου ποσοστά επιτυχίας έχετε με αρκετά υπό το μηδέν θερμοκρασία ;

Γράψε μερικά νούμερα.

Επίσης ...
Το καλύτερό σου φυσίγγι τι συγκέντρωση και τι διάτρηση ή αρχική έχει στα όσα μέτρα το έχεις δοκιμάσει ;
Επίσης τι πιέσεις κατ εκτίμηση δική σου βγάζει ;
εχω κατα καιρους αναφέρει περίπου τι ριχνω ,δοκιμασε την κοντρα δοση της m92 με steel 35 απο μπαρ σίγουρα τετραψήφιο σκαγια νο1 γρ 37 καψηλι 688 εγω δεν μετραω συγκέντρωσης και αρχικες αν ξαναπας για παπια ριξε και πες μου εσυ που σκοτώνει
 
Ηλία διαφωνείς στο εξής θεμελιώδες.

2 παρόμοιες κατανομές στο χαρτί (παρόμοια συγκέντρωση, ομοιομορφία, κενά) με παρόμοιες διατρήσεις (κεντρικές, περιφερειακές) θα πρέπει να έχουν παρόμοια αποτελέσματα στο κυνήγι ή αλλιώς κάτι άλλο φταίει.
Ριγμένες την ίδια στιγμή με 2 ίδια ή διαφορετικά φυσίγγια.

Αν συμφωνείς με αυτό, το τι βλέπει ο καθένας στο κυνήγι είναι άσχετο. Μπορεί να είναι τουφεκαλεύρης ή ο μίστερ κεντροτουφεκάω.

Αν διαφωνείς, που διαφωνείς ;
Βασιλη δεν ξαναμπενω σε αυτό το τριπάκι διαφωνο δεν διαφωνο… αυτό σκωτονη το άλλο όχι …..δεν έχω ανάγκη να αποδηξω τίποτα σε κανένα αυτά που βλέπω στο κυνηγι η την ιδιογωμοση η στα οπλα θα τα κράτησο για μένα και 5 φίλους που έχω., ποστ από εδώ και πέρα μόνο θυραματα και την μετανάστευση τους… δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε της καρδιές μας δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα
 
εχω κατα καιρους αναφέρει περίπου τι ριχνω ,δοκιμασε την κοντρα δοση της m92 με steel 35 απο μπαρ σίγουρα τετραψήφιο σκαγια νο1 γρ 37 καψηλι 688 εγω δεν μετραω συγκέντρωσης και αρχικες αν ξαναπας για παπια ριξε και πες μου εσυ που σκοτώνει
60-70μ στο ψοφόκρυο μόνο από το νούμερο σκαγιών.

Τελικά τι όπλο έχεις ? Για βάση Benelli και κάνη 1100 σε κόβω.
 
60-70μ στο ψοφόκρυο μόνο από το νούμερο σκαγιών.

Τελικά τι όπλο έχεις ? Για βάση Benelli και κάνη 1100 σε κόβω.
Όποιος νομίζει ότι σκοτώνει στα 60-70 μέτρα παπια και οχι μόνο σε συνθήκες ψύχους να μετράει καλύτερα….. τα παπια δεν πέφτουν με τα ψέματα δεν είναι τσίχλα
 
Back
Top