Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Εγραψα πως ειχε υποδιεστερα σκοτώματα απ την 303 με κοινα εμπορικα ,στους17βαθμους και70% υγρασία δοκιμασαν οι φιλοι σου ?στους καιρους που παω για κυνηγι κάθεσαι στην σομπα κ νικο δεν σκοτώνουν οι κατανομές και τα 686.
Φίλε μας τρολάρεις νομίζω ... σε λίγο πολύ φοβάμαι ότι θα μιλάς μόνος σου.
Με όλο τον σεβασμό και εγώ που είμαι άσχετος στην ιδιογόμωση καταλαβαίνω ότι κάπου πάσχουν τα λεγόμενά σου.

ps
Βέβαια το πιο πιθανό είναι να είσαι παλιό μέλος και να συμβαίνει το πρώτο ... γιατί βρήκες τις ρυθμίσεις απορρήτου πιο νωρίς και από εμένα :)

Τέλος πάντων ... όλα καλά ...
 
Last edited:
Γιάννη δεν θα συμφωνήσω με αυτό που λες με όλο το σεβασμό, γιατί στην δικιά μου μπενελλι που έχει κονο 6 και αυλό 18.55 και πορτινκ μια χαρά τα ρίχνω τα 28 άρια στα μπεκατσινια που είναι και η αδυναμία μου χωρίς να έχω αλλάξει ελατήρια είναι ακόμα τα εργοστάσιακα και το όπλο είναι αγωρασμενο το 2001 νομίζω έχει ρίξει πάρα πολλά στα υδρόβια και στης τσίχλες. :)
Είναι μαγκουμ αν είναι μαγκουμ οκ .Αυτό στο γραφοω γιατι έχει συμβεί σε μπενελι που έγινε κώνος και μετά σε κάποια ελαφριά φυσίγγια σπάνια βέβαια έκανε κάτι εμπλοκουλες .Δεν λέω ότι δεν μπορεί να το φτιάξει η μπενελι λέω ότι ο διευρυμένος δεν θα έχει τα αποτελέσματα που θέλει σαν εταιρία λόγο του συστήματος λειτουργίας της αλλιώς θα τον είχε φτιάξει δεν υπήρχε περίπτωση . Το έχουν τολμήσει η Τούρκοι σε αδράνεια με 18.7 αλλά δεν έχω εικόνα για τα συγκεκριμένα όπλα .Το 18.55 είναι μέσα στα όρια του φυσιολογικού για 12αρι από κει και πάνω από 18.6 + δεν ξέρω τη κάνει η αδράνεια και τι μπορεί να βγάλει .Γιατί η αλήθεια είναι ότι οι διερυμενοι αυλοί και μεγάλοι κώνοι χωνεύουν καλύτερα μεγαλύτερο εύρος γομωσεων δίνουν λιγότερες παραμορφώσεις και κατανομές καλυτερες και αυτό μόνο θετικό είναι καθώς με την βελτίωση των συγκεντρωτηρων έχουμε πλήρης εμφράξεις και δε χάνουμε ιδιαίτερα σε ταχύτητες σε λίγα γραμμάρια.Βεβαια σε λίγα γρ αν κεντροντουφεκας επειδή ο στενός αυλός δίνει σφιχτοτερο κέντρα κερδίζεις μέτρα αλλά απαραίτητα να Σάι πάνω σωστά στο θήραμα.
 
Γιάννη δεν κολλιέται με τίποτα ... είναι πάνω στην ακμή του εσωτερικού αυλακιού.
Το πάχος είναι ελάχιστο.
3 οπλουργοί το ίδιο μου είπαν.
Το έχω σαν δεύτερο τώρα οπότε θα αντέξει πολλά χρόνια.
Καταλαβα ειναι ακριβως πισω απο το λουκι που ολισθαινει το κλειστρο οποτε αν εισχωρησει κολληση θα δημιουργησει ανωμαλιες στο αυλακι... Αν ομως κλεισουν με μορσετα το ανοιγμα δεν θα διεισδυσει κολληση μεσα.Γνωμη ειναι να μην το πας σε οπλουργο αλλα σε μηχανουργο που κανει συγκολλησεις και μαλιστα TIG.Εκτος και αν καποιος απο αυτους ειχε και TIG οποτε παω πασο και εννοειται παντα οτι σε καθε κολληση ενυπαρχει και το ρισκο...
 
Εγραψα πως ειχε υποδιεστερα σκοτώματα απ την 303 με κοινα εμπορικα ,στους17βαθμους και70% υγρασία δοκιμασαν οι φιλοι σου ?στους καιρους που παω για κυνηγι κάθεσαι στην σομπα κ νικο δεν σκοτώνουν οι κατανομές και τα 686.

Ασε μας κ.Αkboom......πηγαινε στην γωνια να δεις εαν ερχομαι....
Λαθος ανθρωπο διαλεξες να παραμυθιασεις....μην υποτιμας την νοημοσυνη των αλλων,,,ειναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!
 
Ασε μας κ.Αkboom......πηγαινε στην γωνια να δεις εαν ερχομαι....
Λαθος ανθρωπο διαλεξες να παραμυθιασεις....μην υποτιμας την νοημοσυνη των αλλων,,,ειναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!
Παιδια δεν υπαρχει λογος για τσακωμους . ο καθενας εχει την αποψη του ,σωστη λαθος αυτη ειναι. Προσβολες ,ειρωνιες δεν εχουν θεση σε εναν διαλογο .Φιλικα παντα
 
Φίλε μας τρολάρεις νομίζω ... σε λίγο πολύ φοβάμαι ότι θα μιλάς μόνος σου.
Με όλο τον σεβασμό και εγώ που είμαι άσχετος στην ιδιογόμωση καταλαβαίνω ότι κάπου πάσχουν τα λεγόμενά σου.

ps
Βέβαια το πιο πιθανό είναι να είσαι παλιό μέλος και να συμβαίνει το πρώτο ... γιατί βρήκες τις ρυθμίσεις απορρήτου πιο νωρίς και από εμένα :)

Τέλος πάντων ... όλα καλά ...

Φίλε μας τρολάρεις νομίζω ... σε λίγο πολύ φοβάμαι ότι θα μιλάς μόνος σου.
Με όλο τον σεβασμό και εγώ που είμαι άσχετος στην ιδιογόμωση καταλαβαίνω ότι κάπου πάσχουν τα λεγόμενά σου.

ps
Βέβαια το πιο πιθανό είναι να είσαι παλιό μέλος και να συμβαίνει το πρώτο ... γιατί βρήκες τις ρυθμίσεις απορρήτου πιο νωρίς και από εμένα :)

Τέλος πάντων ... όλα καλά ...
Δεν τρολαρω κανεναν τις ρυθμίσεις απορρήτου τις βρηκε φιλος απ την δουλεια εγω δεν το χω με το ιντερνέτ .
Ασε μας κ.Αkboom......πηγαινε στην γωνια να δεις εαν ερχομαι....
Λαθος ανθρωπο διαλεξες να παραμυθιασεις....μην υποτιμας την νοημοσυνη των αλλων,,,ειναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!
Εσυ υποτιμας την νοημοσύνη των άλλων,με δοκιμες απ την πορτα του σπιτουσου στο ντουβαρι της γειτονισας χωρις να εχεις κυνηγήσει παπια χωρις ν ασε εχει χτυπυσει τ αγιαζι εχεις αποψη γιατο πως σκοτώνονται σε δυσκολες καιρικες συνθηκες.
 
Δεν τρολαρω κανεναν τις ρυθμίσεις απορρήτου τις βρηκε φιλος απ την δουλεια εγω δεν το χω με το ιντερνέτ .

Εσυ υποτιμας την νοημοσύνη των άλλων,με δοκιμες απ την πορτα του σπιτουσου στο ντουβαρι της γειτονισας χωρις να εχεις κυνηγήσει παπια χωρις ν ασε εχει χτυπυσει τ αγιαζι εχεις αποψη γιατο πως σκοτώνονται σε δυσκολες καιρικες συνθηκες.
Τι εμπάθεια είναι αυτή ρε φίλε στο πρόσωπο κάποιου που μόνο προσφέρει❓αν δεν τον σέβεσαι ως κυνηγο-ιδιογομωτη έπρεπε να δείξεις τουλάχιστον τον ελάχιστο σεβασμό ως προς την ηλικία του‼️κ να εκφράσεις κόσμια την άποψη σου.
Τις απόψεις άλλων κυνηγών ,παπιατζιδων γιατί τις προσπερνάς❓είδες τι έγραψε ο Κώστας μπακ❓
 
Φίλε μας τρολάρεις νομίζω ... σε λίγο πολύ φοβάμαι ότι θα μιλάς μόνος σου.
Με όλο τον σεβασμό και εγώ που είμαι άσχετος στην ιδιογόμωση καταλαβαίνω ότι κάπου πάσχουν τα λεγόμενά σου.

ps
Βέβαια το πιο πιθανό είναι να είσαι παλιό μέλος και να συμβαίνει το πρώτο ... γιατί βρήκες τις ρυθμίσεις απορρήτου πιο νωρίς και από εμένα :)

Τέλος πάντων ... όλα καλά ...
Γιατι βασιλη πάσχουν τα λεγόμενα μου ?τοσο καιρο μου λες οι δοκιμές να γίνονται σε συνθηκες κυνηγετικες.ολα αυτα που διαβαζω κατα καιρους εδω σε ασχημες καιρικες συνθηκες δοκιμαστηκαν?στο επα απ την αρχή δεν ξερω απο ίντερνετ φιλ
Τι εμπάθεια είναι αυτή ρε φίλε στο πρόσωπο κάποιου που μόνο προσφέρει❓αν δεν τον σέβεσαι ως κυνηγο-ιδιογομωτη έπρεπε να δείξεις τουλάχιστον τον ελάχιστο σεβασμό ως προς την ηλικία του‼️κ να εκφράσεις κόσμια την άποψη σου.
Τις απόψεις άλλων κυνηγών ,παπιατζιδων γιατί τις προσπερνάς❓είδες τι έγραψε ο Κώστας μπακ❓
καμια εμπαθεια γιαννη αλλα να ακυρωνεις άνθρωπους που μια ζωη κυνηγουν παπια χωρις να εχεις παει μια φορα μου φενεται καπως
 
Γιατι βασιλη πάσχουν τα λεγόμενα μου ?τοσο καιρο μου λες οι δοκιμές να γίνονται σε συνθηκες κυνηγετικες.ολα αυτα που διαβαζω κατα καιρους εδω σε ασχημες καιρικες συνθηκες δοκιμαστηκαν?στο επα απ την αρχή δεν ξερω απο ίντερνετ φιλ

καμια εμπαθεια γιαννη αλλα να ακυρωνεις άνθρωπους που μια ζωη κυνηγουν παπια χωρις να εχεις παει μια φορα μου φενεται καπως
Το ίδιο έπραξες κ εσύ απέναντι στον Κώστα μπακ‼️απέναντι σε μένα κ απέναντι σε άλλους‼️
Έγραψα ότι το κωλοδάχτυλο μου έβγαλε πουτσοτριχες στο να πληκτρολογώ αντίθετη άποψη απ' τη δική σου‼️αλλά εσύ εκεί...με τον Νίκο‼️
 
Δεν
Το ίδιο έπραξες κ εσύ απέναντι στον Κώστα μπακ‼️απέναντι σε μένα κ απέναντι σε άλλους‼️
Έγραψα ότι το κωλοδάχτυλο μου έβγαλε πουτσοτριχες στο να πληκτρολογώ αντίθετη άποψη απ' τη δική σου‼️αλλά εσύ εκεί...με τον Νίκο‼️
Εντάξει φιλε οτι πεις!
 
Παιδια δεν υπαρχει λογος για τσακωμους . ο καθενας εχει την αποψη του ,σωστη λαθος αυτη ειναι. Προσβολες ,ειρωνιες δεν εχουν θεση σε εναν διαλογο .Φιλικα παντα
το πρόβλημα είναι ότι δεν τίθεται ζήτημα υποκειμενικής "άποψης", αλλά ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ πληροφόρησης!
πως αντιμετωπίζεις κάποιον που επιμένει να ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ ειδικά τους νέους συναδέλφους χωρίς απτά επιχειρήματα αλλά με φληναφήματα;

κάποιοι αμετροεπείς φτάσανε στο σημείο να προσβάλλουν την μνήμη νεκρών που προσέφεραν τα μέγιστα στην κοινότητα των κυνηγών, μόνο και μόνο επειδή "σχημάτισαν" μια "άποψη".......

ο σεβασμός στον συνομιλητή μας είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ θεμελιώδης αρχή, αλλά πως να σεβαστείς έναν άνθρωπο που δεν σέβεται κανέναν και τίποτα, ούτε τον ίδιο του τον εαυτό;

τον προβληματισμό μου τον καταθέτω γενικά για όλα τα θέματα που συζητούνται κι όχι μόνο για το εν λόγω θέμα.....
 
ΟΧι ότι πω‼️αλλά όπως έχουν‼️
Γιάννη δεν γραφτηκα στο φόρουμ για να προσβαλω κανεναν αλλα την αβ δεν θα την μαθω τωρα διαβάζω αποψεις απο ανθρώπους που δεν ασχολούνται με το αθλημα και μου λες πως πρέπει να τις ασπαστω και να δεχτω πως ειναι και σωστες,το να λες για κάποιον πως δημιουργεί εντυπώσεις και λειι λογια καφενειου ειναι σεβασμος στον συνομιλητή?δεν το σινεχιζω αλλο καθενας εχει τις απόψεις του και με αυτες πορεύεται.
 
Γιάννη δεν γραφτηκα στο φόρουμ για να προσβαλω κανεναν αλλα την αβ δεν θα την μαθω τωρα διαβάζω αποψεις απο ανθρώπους που δεν ασχολούνται με το αθλημα και μου λες πως πρέπει να τις ασπαστω και να δεχτω πως ειναι και σωστες,το να λες για κάποιον πως δημιουργεί εντυπώσεις και λειι λογια καφενειου ειναι σεβασμος στον συνομιλητή?δεν το σινεχιζω αλλο καθενας εχει τις απόψεις του και με αυτες πορεύεται.
Τα γραφόμενα...του κάθε ενός μας ‼️θα τα ασπαστούν άτομα αντάξια ....αυτών‼️
 
Δεν τρολαρω κανεναν τις ρυθμίσεις απορρήτου τις βρηκε φιλος απ την δουλεια εγω δεν το χω με το ιντερνέτ .
ΟΚ δεκτό, απλά να ξέρεις έχουν κυνηγήσει και άλλοι υδρόβια, δεν τα βλέπουμε σε dvd ούτε σε βίντεο με κυνήγια στην Αφρική ή την Αλάσκα.
Ίσως να έχουν χτυπήσει και πολύ περισσότερα από εσένα.
Και σε πολύ χαμηλές και σε υψηλές θερμοκρασίες και σε μικρές και σε μεγάλες αποστάσεις με διάφορα φυσίγγια πάντα εμπορικά.
Για να καταλήξουν σε κάποια φυσίγγια έχουν φάει μεγάλες φόλες και έχουν ρίξει πολλά.
Οπότε δεν μπορεί εύκολα κάποιος να τους αλλάξει άποψη ή να τους παραμυθιάσει ... δεν το λέω για εσένα, γενικά το λέω.
Όταν η συζήτηση ζορίζει πάντα πάει στις πολικές θερμοκρασίες, στις αποστάσεις στο Θεό, στις υγρασίες και γενικώς στις πιο αντίξοες δυνατές συνθήκες.
Αν βλέπεις εσύ παπιά μόνο στους μείον 15 καλά κάνεις και μιλάς για τόσο κρύο.
Δεν είναι όμως έτσι πάντα, αυτή είναι η εξαίρεση.
Δεν ζούμε στην Αλάσκα.
 
Δεν τρολαρω κανεναν τις ρυθμίσεις απορρήτου τις βρηκε φιλος απ την δουλεια εγω δεν το χω με το ιντερνέτ .

Εσυ υποτιμας την νοημοσύνη των άλλων,με δοκιμες απ την πορτα του σπιτουσου στο ντουβαρι της γειτονισας χωρις να εχεις κυνηγήσει παπια χωρις ν ασε εχει χτυπυσει τ αγιαζι εχεις αποψη γιατο πως σκοτώνονται σε δυσκολες καιρικες συνθηκες.
@Alex37 θέλω την άποψη σου
 
@Akboom
Και ένας σεβασμός σε έναν άνθρωπο 70 χρονών δεν βλάπτει ακόμα και αν κάνει λάθος στα λεγόμενά του.
Αν είστε συνομήλικοι βρείτε τα μεταξύ σας σε pm.

Οι μεγαλύτερες εταιρίες στον κόσμο (όλες βασικά) σε χαρτί δοκιμάζουν τα φυσίγγια τους ... λες να κάνουν όλες λάθος και πάλι εμείς να κάνουμε το σωστό ?

Ρίξε μια ματιά σε αυτές τις φωτογραφίες, έχουν ενδιαφέρον.

https://www.trapshooters.com/threads/shotgun-blow-ups.924864/
 
Back
Top