Φερ' το στα μέτρα σου...

View attachment 53682καλημερα στο παρεακι..πήγα αγόρασα τη benelli m2 speed και ρίχνει αρκετά ψιλά απ το κέντρο.. Έβαλα τη c φλατζα να κατέβω και ορίστε τη ντουφεκες έβγαλε.. Πάλι ψιλά. Υπάρχει λύση παιδιά γιατί απογοητευτικα πολύ..
Γειά σου Γιάννη.
Καταρχήν ρίξε στα 14m όπως έχω κάνει εγώ εδώ με full, ψιλά σκάγια, σημαδεύοντας όπως δείχνω και απόλυτα στιριγμένο το όπλο

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-στο-χαρτί-όχι-θεωρίες.4072/#post-705169

Πόσταρε φωτό ή αν το έχεις κάνει πες την απόκλιση που είχες.
 
Στα πόσα μέτρα είναι η δοκιμή και ποια η κατακόρυφη απόσταση του κέντρου της τουφεκιάς με την οριζόντια γραμμή ;
Έρηξα στα 20 μέτρα. Περίμενε ανεβάζω κ ένα γκρουπ μονοβολα σκοπευτικα στα 30 μέτρα
 
10 εκατοστά στα 30μ με μονόβολα.
Μια χαρά είναι για εμένα.
Σημάδεψες όπως στο link που σου έδωσα ή σκέπασες με το στόχαστρο το σημάδι ;

Στα 20μ με σκάγια έριξες με ακουμπισμένο όπλο ;

Ρίξε δυό τρεις τουφεκιες στα 14μ με full με ψιλά σκάγια με σταθερό όπλο και σημάδεψε όπως σου είπα
Μια τουφεκιά σε κάθε χαρτί.
Αυτό για να δούμε αν έχει θέμα η κάνη (που δεν νομίζω ότι έχει).
 
10 εκατοστά στα 30μ με μονόβολα.
Μια χαρά είναι για εμένα.
Σημάδεψες όπως στο link που σου έδωσα ή σκέπασες με το στόχαστρο το σημάδι ;

Στα 20μ με σκάγια έριξες με ακουμπισμένο όπλο ;

Ρίξε δυό τρεις τουφεκιες στα 14μ με full με ψιλά σκάγια με σταθερό όπλο και σημάδεψε όπως σου είπα
Μια τουφεκιά σε κάθε χαρτί.
Αυτό για να δούμε αν έχει θέμα η κάνη (που δεν νομίζω ότι έχει).
Όχι στα σκάγια έρηξα όρθιος χωρίς σταθερό όπλο. Το στόχαστρο το έβαλα να καλύψει το κέντρο που είχα φτιάξει, δεν το έβαλα δηλαδή το κέντρο πάνω απ την ακίδα.
 
7 μ

7 μονοβολα σκοπευτικα του κυργια.. Σταθερό όπλο.
Εδω λοιπον εχουμε δυο προβληματα εμφανεστατα.....
Πρωτο προβλημα............... δεν δικαιολογειται σε αυτα τα μετρα η τοσο μεγαλη διασπορα ............που σημαινει οτι τα μονοβολα αυτα δεν ειναι για το οπλο σου σε περιπτωση που τα εχεις κανει ολα σωστα......
Δευτερο προβλημα.......παρατηρω πως μονο ενα εχει κτυπησει ομοκεντρα το χαρτι.......τα αλλα απο οτι καταλαβαινω εχουν κτυπησει λιγο πλαγιομετωπικα ....πραγμα απαραδεκτο για ενα μονοβολο......
Με τι τσοκ εριξες?
 
Όχι στα σκάγια έρηξα όρθιος χωρίς σταθερό όπλο. Το στόχαστρο το έβαλα να καλύψει το κέντρο που είχα φτιάξει, δεν το έβαλα δηλαδή το κέντρο πάνω απ την ακίδα.
Ρίξε σκάγια, όχι μονόβολα ...
Κάνε αυτό που σου είπα.

Άρα θα έρθεις πιο χαμηλά αν σημαδέψεις όπως πρέπει.
Στήσε το όπλο στην αρχή.

Μετά ρίξε 3 τουφεκιές όρθιος με μη στημένο όπλο στα 15-20μ πάλι με full.
Σημείωσε την απόσταση που έριξες και την απόκλιση.

Κανονικά ο στόχος πρέπει να είναι στην κορυφή του στοχάστρου, όχι να τον καλύπτεις με αυτό
 
Εδω λοιπον εχουμε δυο προβληματα εμφανεστατα.....
Πρωτο προβλημα............... δεν δικαιολογειται σε αυτα τα μετρα η τοσο μεγαλη διασπορα ............που σημαινει οτι τα μονοβολα αυτα δεν ειναι για το οπλο σου σε περιπτωση που τα εχεις κανει ολα σωστα......
Δευτερο προβλημα.......παρατηρω πως μονο ενα εχει κτυπησει ομοκεντρα το χαρτι.......τα αλλα απο οτι καταλαβαινω εχουν κτυπησει λιγο πλαγιομετωπικα ....πραγμα απαραδεκτο για ενα μονοβολο......
Με τι τσοκ εριξες?
Έρηξα με 4ρη..στις 2 μεγαλύτερες τρύπες έχουν πάει δύο μονοβολα μαζι
 
Ρίξε σκάγια, όχι μονόβολα ...
Κάνε αυτό που σου είπα.

Άρα θα έρθεις πιο χαμηλά αν σημαδέψεις όπως πρέπει.
Στήσε το όπλο στην αρχή.

Μετά ρίξε 3 τουφεκιές όρθιος με μη στημένο όπλο στα 15-20μ πάλι με full.
Σημείωσε την απόσταση που έριξες και την απόκλιση.

Κανονικά ο στόχος πρέπει να είναι στην κορυφή του στοχάστρου, όχι να τον καλύπτεις με αυτό
Οκ..
 
Μια δοκιμή θα σε πεισει
Θα κανψ αύριο.. Ανέβασα παραπάνω σημερινές βολές με σκοπευτικα μονοβολα κ πήγαν όλα δεξιά πάνω. Λογικό. Sinistro=αριστερά.. Αλλος μου τις άλλαξε τις φλάντζες και τις έκανε πουτανα
 
Back
Top