Fabarm Team

Επίστρωση ζιρκονιο είναι. Βρε παιδιά μην τα κάνουμε τόσο τραγικά τα πράγματα. Οπλο αερίων είναι και χτυπάνε στο πιστόνι αέρια. Τον τρελάναμε τον άνθρωπο. Αν έχει όρεξη όπως είπε ο Κώστας μπορει να το βγάλει. Εγώ δεν το έκανα έπιασε πατίνα και μετά καθάριζα μονο τα επιπλέον υπολείμματα. Εσωτερικά που το πιστόνι ρολάρει στην αποθήκη δεν καίγεται γιατί δεν χτυπάνε απευθείας τα αέρια επάνω. Κάνει μπαμ γιατί ειναι χρυσό χρώμα. Αν τριψεις τη μαυρίλα θα δεις οτι απο κάτω η επίστρωση υπάρχει!
Δεν εχει αναγκη ναι
 
Επίστρωση ζιρκονιο είναι. Βρε παιδιά μην τα κάνουμε τόσο τραγικά τα πράγματα. Οπλο αερίων είναι και χτυπάνε στο πιστόνι αέρια. Τον τρελάναμε τον άνθρωπο. Αν έχει όρεξη όπως είπε ο Κώστας μπορει να το βγάλει. Εγώ δεν το έκανα έπιασε πατίνα και μετά καθάριζα μονο τα επιπλέον υπολείμματα. Εσωτερικά που το πιστόνι ρολάρει στην αποθήκη δεν καίγεται γιατί δεν χτυπάνε απευθείας τα αέρια επάνω. Κάνει μπαμ γιατί ειναι χρυσό χρώμα. Αν τριψεις τη μαυρίλα θα δεις οτι απο κάτω η επίστρωση υπάρχει!
Αν ειναι απλα μαυριλα που φευγει με τριψιμο δεν τιθεται θεμα, ολες οι αεριων πιανουν μαυριλα....
 
Θα περιμένω απάντηση από την αντιπροσωπεία και σας ενημερώνω...
Όπως και να έχει με 30 φυσιγγια δεν είναι εικόνα πιστονιου αυτή...
Όσο καλά μου έκατσε το όπλο τόσο με απογοήτευσε η εικόνα αυτή, τέλος πάντων θα δείξει ο καιρός!
 
Για την επιστρωση δε ξερω αν ξεφτιζει Μανωλη. Το οπλο το κρατησα 1,5 χρονο μονο
Και εγώ δεν ξέρω με βάση ότι είπε το παιδί απαντάω. Αν δεν χάλασε η επίστρωση και φεύγει με καθάρισμα η μαυρίλα τότε όλα καλά.
 
Καλησπέρα και καλή σεζόν να έχουμε!!
Μετά από διήμερο κυνήγι και ρίχνοντας γύρω στα 30 φυσιγγια με μια xlr western waterfowler καινούργια πάω να καθαρίσω το πιστόνι και παρατηρώ, εκτός από την κάπνα που αφαίρεσα, σημάδια που δεν μπορούν να φύγουν.
Είναι και τα δικά σας σε τέτοια κατάσταση;
Δεν εχω εμπειρία από fabarm, πάντως οι μπερετες που είχα με ένα πανάκι περνούσα το πιστόνι και γυάλιζε.

View attachment 53894
Αυτές οι γραμμές είναι γρατζουνιές ή ξεγελάει η φωτογραφία;
Screenshot_20220821-194059_Chrome~2.jpg
 
Κάποια στιγμή ,μετα απο χρόνια θα γίνει έτσι! Άν βάλεις το πιστόνι στο μαστο της κάννης με λυμένο τό όπλο θα δεις οτι ειναι ακριβως στις τρυπες της κάννης το σημείο αυτό.
 

Attachments

  • 20220821_195238.jpg
    20220821_195238.jpg
    123,4 KB · Προβολές: 46
Καλησπέρα και καλή σεζόν να έχουμε!!
Μετά από διήμερο κυνήγι και ρίχνοντας γύρω στα 30 φυσιγγια με μια xlr western waterfowler καινούργια πάω να καθαρίσω το πιστόνι και παρατηρώ, εκτός από την κάπνα που αφαίρεσα, σημάδια που δεν μπορούν να φύγουν.
Είναι και τα δικά σας σε τέτοια κατάσταση;
Δεν εχω εμπειρία από fabarm, πάντως οι μπερετες που είχα με ένα πανάκι περνούσα το πιστόνι και γυάλιζε.

View attachment 53894
Σα εξάτμιση είναι‼️
 
Δε σε ξεγελάει, ειναι γρατσουνιές επιφάνειακες.
Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις και χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω καινούργιο όπλο και με τριάντα φυσίγγια να γίνει έτσι δεν το θεωρώ φυσιολογικό
Η κάπνα έπρεπε να φύγει,είπαμε αέριων είναι κάπνα έχει αλλά καινούργιο πιστόνι με τριάντα φυσίγγια έπρεπε να καθαρίσει και με μία χαρτοπετσέτα,δεν είναι δουλεμένο το πιστόνι να πεις ότι είχε και υπολείμματα παλιότερα που δεν είχαν φύγει και έκαναν τέτοιο κόλλημα επάνω τα καινούργια
Αλλά αυτό πές ότι έγινε,οι γρατζουνιές πώς έγιναν;
Εκτός και άν τις έκανες εσύ εν αγνοία σου στο καθάρισμα
 
Στο πιστόνι δεν έχει ακουμπήσει τπτ άλλο από χαρτί κουζίνας και ένα βαμβακερό πανάκι (δεν έγιναν από κάποιο σκληρό αντικείμενο)
Πιστεύω ότι θέλει λίγο στρώσιμο για να ισιώσει χαχαχαχα!!
Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις και χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω καινούργιο όπλο και με τριάντα φυσίγγια να γίνει έτσι δεν το θεωρώ φυσιολογικό
Η κάπνα έπρεπε να φύγει,είπαμε αέριων είναι κάπνα έχει αλλά καινούργιο πιστόνι με τριάντα φυσίγγια έπρεπε να καθαρίσει και με μία χαρτοπετσέτα,δεν είναι δουλεμένο το πιστόνι να πεις ότι είχε και υπολείμματα παλιότερα που δεν είχαν φύγει και έκαναν τέτοιο κόλλημα επάνω τα καινούργια
Αλλά αυτό πές ότι έγινε,οι γρατζουνιές πώς έγιναν;
Εκτός και άν τις έκανες εσύ εν αγνοία σου στο καθάρισμα
 
Λες και καίει μαζούτ. Μετά απορείτε γιατί όλες οι εταιρίες το γυρίζουν σε αδράνεια και γιατί είναι πρώτη σε πωλήσεις η Benelli
Φίλε, εγω ξαναπήρα benelli εχω την be diamond τώρα. Οκ το fabarm θελει καθάρισμα, έχει άλλα καλά δεν ήταν ποτε το δυνατο της σημείο ο μηχανισμός στο καθάρισμα. Θελει συντήρηση. Όμως να ξέρεις οτι βλητικά είναι άριστο όπλο και επίσης η ανακρουση της είναι χαμηλότερη απο το comfortech κοντάκι. Δεν λέω αερολογίες κατέχω και τα 2 όπλα.
 
Φίλε, εγω ξαναπήρα benelli εχω την be diamond τώρα. Οκ το fabarm θελει καθάρισμα, έχει άλλα καλά δεν ήταν ποτε το δυνατο της σημείο ο μηχανισμός στο καθάρισμα. Θελει συντήρηση. Όμως να ξέρεις οτι βλητικά είναι άριστο όπλο και επίσης η ανακρουση της είναι χαμηλότερη απο το comfortech κοντάκι. Δεν λέω αερολογίες κατέχω και τα 2 όπλα.
Το συγκεκριμένο όπλο το λάτρεψα επειδή μου έκατσε πολύ καλά.
Το διήμερο αυτό έκανα πολύ καλές τουφεκιες και ήμουν ενθουσιασμένος....μεχρι που την έλυσα!
Όσο για το καθάρισμα, είμαι συνηθισμένος...
 
Φίλε, εγω ξαναπήρα benelli εχω την be diamond τώρα. Οκ το fabarm θελει καθάρισμα, έχει άλλα καλά δεν ήταν ποτε το δυνατο της σημείο ο μηχανισμός στο καθάρισμα. Θελει συντήρηση. Όμως να ξέρεις οτι βλητικά είναι άριστο όπλο και επίσης η ανακρουση της είναι χαμηλότερη απο το comfortech κοντάκι. Δεν λέω αερολογίες κατέχω και τα 2 όπλα.
εγω περιμενω συγκριτικο στο τελος της σεζον και συγκριτικες δοκιμες να δουμε διαφορες και βλητικα. Τα υπόλοιπα περί ανάκρουσης και καθάρισμα σε αδράνεια και αερίων λίγο πολύ τα ξέρουμε.
 
εγω περιμενω συγκριτικο στο τελος της σεζον και συγκριτικες δοκιμες να δουμε διαφορες και βλητικα. Τα υπόλοιπα περί ανάκρουσης και καθάρισμα σε αδράνεια και αερίων λίγο πολύ τα ξέρουμε.
Μπορώ να κάνω και συγκριτικό 690 optma hp , benelli power bore και xlr5 στο χαρτί. Για τις power bore δεν ξέρω θα την δω φέτος. Πιστεύω μόνο οτι βλέπω, αλλά κυρίως οτι βλέπω στο κυνήγι. Μακάρι να αποδειχθεί καλύτερη ή έστω ίδια με τα άλλα όπλα μου!
 
Το συγκεκριμένο όπλο το λάτρεψα επειδή μου έκατσε πολύ καλά.
Το διήμερο αυτό έκανα πολύ καλές τουφεκιες και ήμουν ενθουσιασμένος....μεχρι που την έλυσα!
Όσο για το καθάρισμα, είμαι συνηθισμένος...
Θα δείς όμορφα πράγματα φίλε να το θυμάσαι.Εγω τα βαριέμαι τα όπλα και αυτο το χω κράτησει 14 σχεδόν χρόνια. Μη σε ξενερώνει αυτό, έτσι είναι αυτό το όπλο κι εγω στην αρχή μετα τις benelli που είχα κι εβλεπα παντού αέρια ελεγα αμαν μετά δε με ένοιαζε καθάριζα οτι έβγαινε! Η ουσία είναι: δουλεύει το όπλο απροβλημάτιστα; Ναί; τελείωσε...
 
Μπορώ να κάνω και συγκριτικό 690 optma hp , benelli power bore και xlr5 στο χαρτί. Για τις power bore δεν ξέρω θα την δω φέτος. Πιστεύω μόνο οτι βλέπω, αλλά κυρίως οτι βλέπω στο κυνήγι. Μακάρι να αποδειχθεί καλύτερη ή έστω ίδια με τα άλλα όπλα μου!
Και εγώ ότι βλέπω πιστεύω γιατί έχω ακούσει τα μύρια και για τις Benelli και για τα tribore και για τα optima bore και για όλα. Fabarm έχω κυνηγισει την titan αλλά στο χαρτί δεν έχω κάνει συγκριτικό.
 
Back
Top