Verney Carron Team

Πλύσιμο με καθαρή βενζίνη ,ένα φυσιμα με αέρα αν έχεις και ελαφρύ λάδωμα με λάδι πού δεν πήζει.Στο τέλος σκουπίζεις ότι παραπανισιο λάδι να μην ποτίσει το κοντάκι.Οτιδηποτε άλλο στον οπλουργο.
Πάντα ζήτω το κάτι παραπάνω χαχαχα
 
Θα το έχεις από μικρός το λύσιμο και μην μου πεις ότι στο ξαναδεσιμο ,δεν σου περίσσευαν εξαρτήματα. .big smile.
Δεν προλαβα να το λυσω Παναγιώτη. Με προλαβε ο Βαγγος. Του το πηγα να το δει πρωτα. Του σπασα τα παπαρια και το πηρα πισω.
 
Μεταφέρω το ποστ από το fabarm classis
Προ 8 μηνών αγόρασα ένα ποζε βερνε Καρόν καινούργιο. Τις προάλλες μετά από καθάρισμα και αφού κουμπωσα τις κάννες στη βάση, χωρίς την πάπια παρατήρησα ότι οι κάννες είχαν τζόγο δεξιά αριστ. Πολύ λίγο αλλά το όπλο κουναγε, πράγμα που δεν έπρεπε να συμβαίνει. Έχω ρίξει βία 150 φυσ. μέχρι 28 γρ. Πανηκοβλητως παίρνω Βάγγο τηλ. ο οποίος μου είπε ότι το σύστημα που έχει (δύο εμβολακια που μπαίνουν σε εσοχές στο μονομπλοκ των Καννών σαν τα Μπερέτα ) καμιά φορά θέλει στρώσιμο να πατήσουν καλά. Μιας και το όπλο είναι στην εγγύηση το πάω στον οπλουργο της εταιρίας ο οποίος το είδε είπε τα ίδια με Βάγγο. Του λέω ναι αλλά δεν έπρεπε να συμβαίνει. Τι θα περιμένω να στρώσει; Μου λέει πήγαινε το στην αντιπρ. να το δει και να μου δώσει εντολή να επέμβω. Θα αλλάξω τα εμβολακια και θα τα φιταρω σωστά. Το πάω σντιπρ. το δείχνω αλλά ο Κος Παπαδάκης δε μπορούσε να το καταλάβει. Η αλήθεια είναι πως κουναγε ελάχιστα. Μου λέει άστο θα το πάω εγώ αύριο στον οπλουργο να μου το εξηγήσει και να μου πει και τι ανταλλακτικά θέλει. Το αύριο ήταν μετά από 10 μέρες και ο μάστορας θα το πιάσει μάλλον αύριο. Θα τηλ να μάθω.
Η συνέχεια επί της οθόνης.
 
Update.
Στο όπλο αλλάχτηκαν οι πειροι αλλά καμία διαφορά. Ο οπλουργος είπε ότι αυτά καινούργια έτσι είναι και θα πατήσουν με τη χρήση. Στα άλλαξα γιατί επεμενες. Εννοείται τηλ στο Βάγγο, ο οποίος μου έριξε ένα χέσιμο γιατί και τους είπα να αλλάξουν τους πειρους. ( Ο Βάγγος αρχικά μου είχε πει ότι θα στρώσουν με την χρήση και να μην ασχοληθω). Όταν λέω κούνημα εννοώ κάτι ανεπαισθητο και με πολύ ζορι . Όταν το έκανα μπροστά στον οπλουργο για να ελέγξω μου είπε "Έλα να το βάλεις στη μέγγενη". Έγινα ρόμπα και ησύχασα. Αυτά!
Συμπέρασμα: Δεν είσαι οπλουργος παπάρα. Μην αμφισβητείς τους επαγγελματίες.
ΥΓ. Sorry Βάγγο.
 
Update.
Στο όπλο αλλάχτηκαν οι πειροι αλλά καμία διαφορά. Ο οπλουργος είπε ότι αυτά καινούργια έτσι είναι και θα πατήσουν με τη χρήση. Στα άλλαξα γιατί επεμενες. Εννοείται τηλ στο Βάγγο, ο οποίος μου έριξε ένα χέσιμο γιατί και τους είπα να αλλάξουν τους πειρους. ( Ο Βάγγος αρχικά μου είχε πει ότι θα στρώσουν με την χρήση και να μην ασχοληθω). Όταν λέω κούνημα εννοώ κάτι ανεπαισθητο και με πολύ ζορι . Όταν το έκανα μπροστά στον οπλουργο για να ελέγξω μου είπε "Έλα να το βάλεις στη μέγγενη". Έγινα ρόμπα και ησύχασα. Αυτά!
Συμπέρασμα: Δεν είσαι οπλουργος παπάρα. Μην αμφισβητείς τους επαγγελματίες.
ΥΓ. Sorry Βάγγο.
Είπα και εγώ
 
Εγώ χέστηκα πάνω μου. Άσε ρόμπα έγινα. Λες και δεν είχα ξαναπιάσει οπλο. Επέμενα και χτυπιομουν
Θα πατήσει οκ οι οπλουργοι γνωρίζουν την εξέλιξη από εμπειρία .Αλλά θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό ρωτάω? Δηλ ψιλοκουνανε όλα γιατί εγώ λόγω τρέλας με τα όπλα το wintsister που είχα πάρει καινούριο δε έκανε κιχ τα άλλα 3 πόζε που έχω αλλάξει ήταν μεταχειρισμένα δε ξέρω.
 
Θα πατήσει οκ οι οπλουργοι γνωρίζουν την εξέλιξη από εμπειρία .Αλλά θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό ρωτάω? Δηλ ψιλοκουνανε όλα γιατί εγώ λόγω τρέλας με τα όπλα το wintsister που είχα πάρει καινούριο δε έκανε κιχ τα άλλα 3 πόζε που έχω αλλάξει ήταν μεταχειρισμένα δε ξέρω.
Ξέρω γω; Θα περιμένω καμιά 5ετια μου φαινεται με τη χρήση που κάνω. Τώρα μπορεί και να μου γίνει εμμονή. Η λύση είναι ένα 525 καινούργιο. Χαχαχα
 
Καλημερα στην ομαδα..παιδια θα ηθελα να παω σε αγορα το verney carron saggitaire επειδη ειμαι αρισρερος και ειδα οτι στο παπαδακη τα βγαζει και με αριστερο κοντακι κλπ και οσο να ναι ειναι μια ευκολια και επειδη μπορω να το κανω οπως το θελω δισκανδαλο κλπ κλπ λεω να παω να παρω ενα τετοιο οπλο..το προβλημα μου ειναι οτι ειμαι απο νομο πιεριας και ειναι λιγο μακρια ο παπαδακης..εχετε καμια φωτογραφια ενος τετοιου οπλου και να μου πειτε και δυο λογια για το τι ρολο βαρανε πιο πολυ για τις κανες του ενδιαφφερομαι για την βλητικη τους συμπεριφορα..αν εχετε καποια φωτογραφια και καποια γνωμη θα με βοηθουσατε..σκεφτομαι περιπου μεχρι 1500-1600 να δωσω
 
Καλημερα στην ομαδα..παιδια θα ηθελα να παω σε αγορα το verney carron saggitaire επειδη ειμαι αρισρερος και ειδα οτι στο παπαδακη τα βγαζει και με αριστερο κοντακι κλπ και οσο να ναι ειναι μια ευκολια και επειδη μπορω να το κανω οπως το θελω δισκανδαλο κλπ κλπ λεω να παω να παρω ενα τετοιο οπλο..το προβλημα μου ειναι οτι ειμαι απο νομο πιεριας και ειναι λιγο μακρια ο παπαδακης..εχετε καμια φωτογραφια ενος τετοιου οπλου και να μου πειτε και δυο λογια για το τι ρολο βαρανε πιο πολυ για τις κανες του ενδιαφφερομαι για την βλητικη τους συμπεριφορα..αν εχετε καποια φωτογραφια και καποια γνωμη θα με βοηθουσατε..σκεφτομαι περιπου μεχρι 1500-1600 να δωσω
Κανείς Πιο πολύ καρτέρι η περπατητο?
 
Καλημερα στην ομαδα..παιδια θα ηθελα να παω σε αγορα το verney carron saggitaire επειδη ειμαι αρισρερος και ειδα οτι στο παπαδακη τα βγαζει και με αριστερο κοντακι κλπ και οσο να ναι ειναι μια ευκολια και επειδη μπορω να το κανω οπως το θελω δισκανδαλο κλπ κλπ λεω να παω να παρω ενα τετοιο οπλο..το προβλημα μου ειναι οτι ειμαι απο νομο πιεριας και ειναι λιγο μακρια ο παπαδακης..εχετε καμια φωτογραφια ενος τετοιου οπλου και να μου πειτε και δυο λογια για το τι ρολο βαρανε πιο πολυ για τις κανες του ενδιαφφερομαι για την βλητικη τους συμπεριφορα..αν εχετε καποια φωτογραφια και καποια γνωμη θα με βοηθουσατε..σκεφτομαι περιπου μεχρι 1500-1600 να δωσω
Μάζεψε λίγα χρήματα παραπάνω και πάρε b525 ατσάλινο αριστερό όταν θα υπάρχει .Υπηρχαν και τα lanber σε ατσάλινα αριστερά , αλλά νομίζω ότι το εργοστάσιο έχει κλείσει.Καλα τουφέκια,δεν ξέρω τις πιέσεις που είναι δοκιμασμένα και αν ρίχνει ατσάλινα.
 
Και τα δυο δεν ειναι στανταρ αλλα πιο πολυ καρτερι..αναλογως το κυνηγι αλλα θα ηθελα να ειναι βαρύ το οπλο στα τρια και λιγο οχι κατω απο εκει..
Νικο τα vc είναι max 3 κιλά τα ατσάλινα. Και μέχρι 71 εκ. Είναι πολύ καλοζυγισμενα ομως. Αν θες βαρύ ξέχασε τα.
 
Και τα δυο δεν ειναι στανταρ αλλα πιο πολυ καρτερι..αναλογως το κυνηγι αλλα θα ηθελα να ειναι βαρύ το οπλο στα τρια και λιγο οχι κατω απο εκει..
Είναι πολύ καλό όπλο αλλά δεν κάνει για εσένα, είναι ελαφρύ και θα σε κουράσει στης πολλές τουφεκιές, αυτό το όπλο είναι ιδανικό για περπατητο κυνήγι.
 
Back
Top