Casting & Surfcasting

Πολλοί είναι οι ψαροντουφεκαδες εκείνοι που δεν ασχολουνται με το ψάρεμα επιφάνειας...
Αλλά αυτό δεν ξέρω αν είναι κ τόσο καλό....
Και θα το (ξανα) εξηγήσω πως το λέω....
Το ψαροντουφεκο είναι μια ιδιαίτερη τεχνική που προυποθέτει καλή φυσική κατάσταση άρα και νιάτα...
Όταν λοιπόν θα έρθει το πληρωμα του χρόνου, ο ψαροντουφεκας μοιραία θα εγκαταλείψει, και σε αυτή την φάση θα πρεπει να νιώθει πολυ άσχημα................
Ο μόνος τρόπος λοιπόν θα είναι να παρει τις πετονιες του κ να βρέχει σε κάποιο βράχο η λιμάνι, αλλά αυτή την φορά..απέξω.......
Όμως κάτι είναι κ αυτο........

Δεν συμφωνείς?
Τάσο αν συνεχίσεις κανονικά δεν υπάρχει πρόβλημα φυσικής κατάστασης μέχρι πολύ μεγάλη ηλικία ...
 
Καλά εννοείται ότι κάποια στιγμή οι δυνάμεις σου σε αφήνουν. Εγώ είμαι 46 Τάσο και βλέπω ήδη μεγάλη διαφορά με το πριν.
Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει το ψάρεμα επιφανείας, απλώς δεν έχω ασχοληθεί. Το γουστάρω ομως, ακόμα και με τα μικρά ψαράκια που πιάνουμε. Κάποια στιγμή σίγουρα θα ασχοληθώ πιο σοβαρά.
Κυριάκο τα παιδιά από την ομάδα του χελιού (όχι τον Σιδέρη αυτός είναι μικρός) τα ξέρεις; είναι στην ίδια ηλικία με εμένα και βουτάνε κανονικά και αποδοτικά ...
 
Με μια διαφορά, το βάθος κατάδυσης μειώνεται αισθητά.....
Το βάθος και ο χρόνος άπνοιας δεν μειώνονται, οι χρόνοι που ψαρεύεις μειώνονται ...
Για τι βάθος μιλάμε❓
Τον Νίκο τον Καμπάνη τον έχεις ακούσει;
https://www.boatfishing.gr/article-...leon-anochi-kai-psifo-se-osoys-mas-empaizoyn/
 
Κυριάκο τα παιδιά από την ομάδα του χελιού (όχι τον Σιδέρη αυτός είναι μικρός) τα ξέρεις; είναι στην ίδια ηλικία με εμένα και βουτάνε κανονικά και αποδοτικά ...
Το αποδοτικά δεν έχει να κάνει με την ηλικία Γιώργο. Εγώ σήμερα ψαρεύω πιο αποδοτικά από ότι πριν 10 χρόνια. Και ας είναι τα ψάρια σαφώς λιγότερα. Γνώση τόπου και εμπειρία χρόνων κάνουν τη δουλειά.
Όταν είπα ότι βλέπω μεγάλη διαφορά με πιο παλιά, εννοούσα στις δυνάμεις μου που σαφώς δεν είναι οι ίδιες. Και αυτό δεν σημαίνει ότι πριν 10 χρόνια βουταγα βαθύτερα ή με μεγαλύτερες απνοιες. Αυτό σημαίνει ότι πριν 10 χρόνια ψάρευα σήμερα, αύριο και μεθαύριο και ήθελα κι άλλο ..
Πλέον δεν μπορώ να το κάνω αυτό...
Αύριο θα ψαρέψω, stay tuned.
 
Το αποδοτικά δεν έχει να κάνει με την ηλικία Γιώργο. Εγώ σήμερα ψαρεύω πιο αποδοτικά από ότι πριν 10 χρόνια. Και ας είναι τα ψάρια σαφώς λιγότερα. Γνώση τόπου και εμπειρία χρόνων κάνουν τη δουλειά.
Όταν είπα ότι βλέπω μεγάλη διαφορά με πιο παλιά, εννοούσα στις δυνάμεις μου που σαφώς δεν είναι οι ίδιες. Και αυτό δεν σημαίνει ότι πριν 10 χρόνια βουταγα βαθύτερα ή με μεγαλύτερες απνοιες. Αυτό σημαίνει ότι πριν 10 χρόνια ψάρευα σήμερα, αύριο και μεθαύριο και ήθελα κι άλλο ..
Πλέον δεν μπορώ να το κάνω αυτό...
Αύριο θα ψαρέψω, stay tuned.
Έχεις και υδροδυναμικό κεφάλι όμως...
 
Το αποδοτικά δεν έχει να κάνει με την ηλικία Γιώργο. Εγώ σήμερα ψαρεύω πιο αποδοτικά από ότι πριν 10 χρόνια. Και ας είναι τα ψάρια σαφώς λιγότερα. Γνώση τόπου και εμπειρία χρόνων κάνουν τη δουλειά.
Όταν είπα ότι βλέπω μεγάλη διαφορά με πιο παλιά, εννοούσα στις δυνάμεις μου που σαφώς δεν είναι οι ίδιες. Και αυτό δεν σημαίνει ότι πριν 10 χρόνια βουταγα βαθύτερα ή με μεγαλύτερες απνοιες. Αυτό σημαίνει ότι πριν 10 χρόνια ψάρευα σήμερα, αύριο και μεθαύριο και ήθελα κι άλλο ..
Πλέον δεν μπορώ να το κάνω αυτό...
Αύριο θα ψαρέψω, stay tuned.
Αυτό λέω και εγώ, να σκεφτείς εγώ μέχρι πριν δύο χρόνια (εξηντάρης) ψάρευα το ίδιο αποδοτικά με τα 40 μου ίσως και αποδοτικότερα (εμπειρία ...) τα δύο τελευταία χρόνια έχω ένα θεματάκι που ξεκίνησε ως ωτίτιδα και εξελίχθηκε σε ιγμορίτιδα ... και έχω μπλοκάρει.
 
Όχι Τάσο, δεν μειώνεται καθόλου θα έλεγα, οι αντοχές μας στην επανάληψη μειώνονται.
Δηλαδή η κουραση είναι μόνο σωματική κ ο χρόνος άπνοιας παραμενει ο ίδιος?

Βέβαια δεν έχουν όλοι της ίδιες ικανότητες, πχ ποσοι άλλοι στην ηλικία του Γιάννη Σιδερη η και μικροτεροι μπορουν να καταδυονται στα ίδια βάθη με αυτον...
 
Δηλαδή η κουραση είναι μόνο σωματική κ ο χρόνος άπνοιας παραμενει ο ίδιος?

Βέβαια δεν έχουν όλοι της ίδιες ικανότητες, πχ ποσοι άλλοι στην ηλικία του Γιάννη Σιδερη η και μικροτεροι μπορουν να καταδυονται στα ίδια βάθη με αυτον...
Αστους να λένε Τάσο...Τα 15 μέτρα τα έχουν μόνο με τσιμεντολιθο αγκαλιά.
 
Πιο πολύ με την περιέργεια ‼️λοιπόν ,για τι βάθη μιλάτε❓15-30❓
Γιάννη το βάθος είναι πολύ σχετικό. Ως απόλυτο νούμερο δεν λέει τίποτα αν μιλάμε για ψαροντούφεκο. Αν μιλήσουμε για ελεύθερη τότε ναι, είναι το ζητούμενο.
Δεν έχει καμία σχέση το βάθος που κάποιος μπορεί να βουτήξει με το βάθος που μπορεί να ψαρέψει.
Όταν το ψάρι γίνεται αυτοσκοπός τα πράγματα δυσκολεύουν και επειδή τα μέτρα δεν είναι στραγάλια χρειάζεται σύνεση. Χρειάζονται χρόνια, να πήξει το μυαλό και να κατασταλάξει το πάθος. Τότε και τα ψάρια μεγαλώνουν.
Μακάρι να βρίσκω ψάρια στα 3 μέτρα, για να μην χρειάζεται να βουτάω στα 4.
 
Back
Top