Benelli στο χαρτί όχι θεωρίες

Σε κυνήγια που κάνω στα υδρόβια , και μιλάω για ημερήσια κυνήγια , και ντουφέκιες από κοντινές , έως αυτές που λες δεν γίνεται να πέσει , μέχρι και φέτος με την Μ2 και πέντε χρόνια πίσω , σαν βλητική ικανότητα δεν με απογοήτευσε , όταν είμαι εγώ σκοπευτικά σωστός πάνω στο θήραμα . Μπορεί βέβαια να πέφτουν και από την τρομάρα τούς τα πουλιά , απ' το μπαμ , τι να πω .
 
70/30 περίπου αν βλέπω σωστά. Με τι όπλο έγινε η βολή? Σταθερά η αυθόρμητη βολή?
Καρασταθερό το όπλο .. σαν να είναι βιδωμένο σε μέγκενη !!!!
Στον ουρανό του αυτοκινήτου, πάνω σε κάτι μαλακό (μαξιλάρι) και να βλέπεις ακριβώς αυτή την εικόνα.

Η αυθόρμητες βολές είναι άλλη δοκιμή ... πως σου έρχεται το όπλο κτλ
 
ρίξε σε κανένα πίνακα με την μπενελι σου να δεις τι κάνει και ρίξε και με ένα δύο αλλά όπλα ίδια φυσίγγια,απόσταση,τσοκαρισμα και θα σου έρθουν τα μαντάτα.........
Βαγγέλη το έκανα εγώ με 2 φυσίγγια που σαφώς δίνουν πλεονέκτημα στην 1187 (Rem express # 4 και #6 35,5γρ έκαστο) και με ένα #8 jordan 32γρ κόκκινο.
Δεν μου κρέμασε κανένα σαγόνι.
Ενδιαφέρον επίσης έχουν τα κενά ... και τα 2 δικά μου όπλα ...

Φυσίγγια από το ίδιο κουτί, ίδια ημέρα, ίδια ώρα, ίδια μαμά τσοκ F και MOD, ίδια μετρημένη απόσταση με laser.
Ούτε αυλοί ούτε κώνοι ούτε τίποτα ... μαμά κάνες και στα 2 όπλα ...

Δεν πιστεύω σε κανενός άλλου τις δοκιμές φίλε.
Πιστεύω αυτό που βλέπουν τα μάτια μου και μόνο τις δικές μου δοκιμές και μερικών φίλων.


Αν μου έπεφτε το σαγόνι θα είχε φύγει σούμπιτη η m2 για CAR.GR και αυτό στο υπογράφω ...

N4.jpg
N6.jpg
N8.jpg
 
Last edited:
Από εκεί και πέρα τώρα για τις Benelli υπάρχει ολόκληρη φιλολογία περί
- αδύναμης περιφέρειας
- αδύναμων κέντρων σε σχέση με άλλα όπλα (ανάλογα την κουβέντα)
- αραιής περιφέρειας με σφιχτά κέντρα ή αραιά κέντρα με ακόμα αραιότερη περιφέρεια σε σχέση με άλλα όπλα (ανάλογα την κουβέντα)
- σφιχτών κέντρων αλλά αραιών σε σχέση με άλλα όπλα (ανάλογα την κουβέντα)
- διαλέγματος φυσιγγίων
- κώνων για να δουλέψει η κάνη σωστά
- στενού αυλού
- χάλια τσοκ σε κάποια μοντέλα
- ψηλοτουφεκίσματος
- χάλια μετάλλων κανών
- ότι κάποια μοντέλα κατασκευάζονται στην Τουρκία
- δεν σκοτώνει γιατί το μέταλλο της κάνης δεν έχει έρβιο
- δεν σκοτώνει γιατί το μέταλλο της κάνης δεν έχει πολύ αρσενικό :)
και λοιπά ... είναι γνωστά αυτά ...

Δεν θα καθίσω να αντιπαρατεθώ ... αν τα πιστεύετε, έτσι προφανώς είναι.
Αγοράστε και πουλήστε όπλα μέχρι να βρείτε αυτό με την βλητική υπεροχή.

Εγώ πάντως σκοτώνω μια χαρά με όλα τα όπλα μου οπότε αυτό μου φτάνει.
.yelling.

ps
Μπορώ να σκεφτώ πολλούς λόγους για να μην "σκοτώνει" ένα όπλο, αλλά ελάχιστους για να μην "σκοτώνει" μια κάνη.
Σκεφτείτε το.

topic.
 
Last edited:
Από εκεί και πέρα τώρα για τις Benelli υπάρχει ολόκληρη φιλολογία περί
- αδύναμης περιφέρειας
- αδύναμων κέντρων σε σχέση με άλλα όπλα (ανάλογα την κουβέντα)
- αραιής περιφέρειας με σφιχτά κέντρα ή αραιά κέντρα με ακόμα αραιότερη περιφέρεια σε σχέση με άλλα όπλα (ανάλογα την κουβέντα)
- σφιχτών κέντρων αλλά αραιών σε σχέση με άλλα όπλα (ανάλογα την κουβέντα)
- διαλέγματος φυσιγγίων
- κώνων για να δουλέψει η κάνη σωστά
- στενού αυλού
- χάλια τσοκ σε κάποια μοντέλα
- ψηλοτουφεκίσματος
- χάλια μετάλλων κανών
- ότι κάποια μοντέλα κατασκευάζονται στην Τουρκία
- δεν σκοτώνει γιατί το μέταλλο της κάνης δεν έχει έρβιο
- δεν σκοτώνει γιατί το μέταλλο της κάνης δεν έχει πολύ αρσενικό :)
και λοιπά ... είναι γνωστά αυτά ...

Δεν θα καθίσω να αντιπαρατεθώ ... αν τα πιστεύετε, έτσι προφανώς είναι.
Αγοράστε και πουλήστε όπλα μέχρι να βρείτε αυτό με την βλητική υπεροχή.

Εγώ πάντως σκοτώνω μια χαρά με όλα τα όπλα μου οπότε αυτό μου φτάνει.
.yelling.

ps
Μπορώ να σκεφτώ πολλούς λόγους για να μην "σκοτώνει" ένα όπλο, αλλά ελάχιστους για να μην "σκοτώνει" μια κάνη.
Σκεφτείτε το.

topic.
Σε συγκριτικό με άλλα όπλα είδες κάποια διαφορά στους πίνακες? Στατιστικά σημαντική μιλάμε πάντα.
 
Αν υπάρχει σταθερότητα στα φυσίγγια που παίρνω δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο ,δεν αλλάζω συνεχώς μάρκες ,δεν ψάχνω το πιο φτηνό κυνηγάω μόνο τσίχλες.

Δεν λέω ότι δεν μπορείς να κυνηγάς με benelli αλίμονο...... Απλά αναφέρω τις διαπιστώσεις μου ..... Κυνηγάω και γω πολλά χρόνια με αυτήν αλλά υπάρχουν όπλα με καλύτερη βλητική απόδοση!!! Παρεπιπτόντως χρησιμοποίησε αν θέλεις το classica της nsi στην τσίχλα και όχι μόνο και θα με θυμηθείς........
Τα τελευταία χρόνια τα έχω βρει με το rc32 και αν δεν θα το ευρισκα ,επόμενη επιλογή είναι mb32 και classica.
 
Η μπενελι ήταν είναι και θα είναι πρώτη στις πωλήσεις γιατί έχει όλο το πακέτο.Οταν έχεις όλο το πακέτο το ότι ίσως κάπου να υστερείς αν υστερείς κατά ένα 10% δε λέει κάτι .Και όλοι να ψάχνονται βλητικα πάλι η μπενελι μπροστά θα ήταν, διότι τα περισσότερα θηράματα τα τουφεκας εντός ορίου βολής 20/30 μέτρα και κατά 80% σε πολύ κανονικές συνθήκες .Με βάση τα παραπάνω δεδομένα κανένα όπλο δεν θα σε αφήσει ανικανοποίητο εάν εσύ ξέρεις να σκοπεύεις και λίγο ταιριάζεις τα φυσίγγια σου με το όπλο.Εαν κυνηγουσαμε και ρίχναμε μονίμως πάνω από 40 μέτρα θα είχε νόημα η σύγκριση βλητικής . Και σίγουρα πολλά όπλα θα είχαν σβήσει από το χάρτη γιατί θα ήθελαν μόνο κατά παραγγελία φυσίγγι και αν .
 
Η μπενελι ήταν είναι και θα είναι πρώτη στις πωλήσεις γιατί έχει όλο το πακέτο.Οταν έχεις όλο το πακέτο το ότι ίσως κάπου να υστερείς αν υστερείς κατά ένα 10% δε λέει κάτι .Και όλοι να ψάχνονται βλητικα πάλι η μπενελι μπροστά θα ήταν, διότι τα περισσότερα θηράματα τα τουφεκας εντός ορίου βολής 20/30 μέτρα και κατά 80% σε πολύ κανονικές συνθήκες .Με βάση τα παραπάνω δεδομένα κανένα όπλο δεν θα σε αφήσει ανικανοποίητο εάν εσύ ξέρεις να σκοπεύεις και λίγο ταιριάζεις τα φυσίγγια σου με το όπλο.Εαν κυνηγουσαμε και ρίχναμε μονίμως πάνω από 40 μέτρα θα είχε νόημα η σύγκριση βλητικής . Και σίγουρα πολλά όπλα θα είχαν σβήσει από το χάρτη γιατί θα ήθελαν μόνο κατά παραγγελία φυσίγγι και αν .
Άσχετου μάρκας ,αν αυτός δεν είναι ο ορισμός του λειοκανου κυνηγετικού όπλου τότε ποιος είναι;
 
Εγώ ίσως είμαι λίγο εκτός θέματος αλλά αυτό που είχα διαπιστώσει από τη benelli montefeltro super 90 που είχα με δύο διαφορετικές κανες ,αλλά και από διάφορα benelli φίλων ήταν ότι είχαν φτωχές αποδόσεις σε συγκέντρωση και διαλέγουν φυσιγγια
Έχω κυνηγήσει (κ ακόμα κυνηγάω) με πολλές benelli με διάφορες κάννες κ αυλους κ αυτο που λες υπάρχει.
Όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό που να δημιουργεί πρόβλημα αλλά υπάρχει.
Κάποιος που κυνηγάει καθημερινά κ ειναι παρατηρητικος θα δει ότι υπάρχει μια μικρή- ελαχιστη διαφορά κυρίως σε κυνήγια μακρυνων αποστάσεων κ μεσαιων θηραμάτων που απαιτούν λίγο πιο αυξημένη συγκεντρωση-διάτρηση.
Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα της κάννης του όπλου.
Κάθε κάννη θέλει το φυσίγγι της.
Με ψάξιμο κ το κατάλληλο φυσίγγι λύνεται.
Είχα πολύ καλές επιτυχίες σε μακρυνες αποστάσεις με τα βαρεια της nsi, lambro biturbo, demi, federal 36γρ, B&P special collection Μπλε κα
Αυτό που δεν μου αρέσει στις benelli είναι αυτή η περίεργη αίσθηση κλωτσηματος σε σχέση με τις αεριων.
Τα τελευταία χρόνια αγόρασα 2 κικς κ βαράω πραγματικά πολύ μακρυά ακόμα κ με φυσιγγια 33γρ νο6 η 7.
Σε εργοστασιακες κάννες- τσοκ αυτη τη στιγμή υπερτερεί η OPHP.
 
Άσχετου μάρκας ,αν αυτός δεν είναι ο ορισμός του λειοκανου κυνηγετικού όπλου τότε ποιος είναι;
Για μένα ενα ωραιότατο ισπανικό - γαλλικό-ρωσικό δίκαννο.
Υ. Γ. Έχω δει κάποια ονειρεμένα Baikal που έφεραν ναυτικοί.
 
Για μένα ενα ωραιότατο ισπανικό - γαλλικό-ρωσικό δίκαννο.
Υ. Γ. Έχω δει κάποια ονειρεμένα Baikal που έφεραν ναυτικοί.
Αναφερομουν στα μέτρα που κυνηγάμε συνήθως ,άσχετα αν υπάρχει πλέον η τεχνολογία τεχνογνωσία σε τσοκ και φυσίγγια για μακρινές βολές.
 
Αναφερομουν στα μέτρα που κυνηγάμε συνήθως ,άσχετα αν υπάρχει πλέον η τεχνολογία τεχνογνωσία σε τσοκ και φυσίγγια για μακρινές βολές.
Οι διαφορές είναι πολύ μικρές σχεδόν ασήμαντες κ οι περισσότεροι δεν τις καταλαβαίνουν καν στο κυνηγι.
Βρίσκεις φυσίγγι κ όλα οκ.
Τα benelli είναι πολύ καλα όπλα κ σχεδόν αθάνατα.
Αυτό που θα έπρεπε να εστιάσουμε είναι στις σκανδάλες κυρίως των αυτογεμων.
Μετά από αρκετή χρήση σε μερικά από τα όπλα που χρησιμοποιώ βλέπω ότι υπάρχει αισθητή διαφορά στον χρόνο πυροδότησης.
Μετά από 2 σαιζόν κ αν τα δουλέψω πολύ, βλέπω διαφορά.
Ξέρεις κανέναν να αλλάζει ελατήρια κάθε χρόνο η δεύτερο χρόνο?
Τελευταία έμαθα ότι ανάλογα τη δυναμη που θα χτυπηθεί το καψουλι από την βελόνα μπορεί να έχουμε αισθητή διαφορά απόδοσης σε ακριβώς ίδια φυσιγγια.
 
στον κυνηγοτοπο εγω με την οικολογική και οι αλλοι με franchi, Beretta, browning καραμπινες και δικανα, ειτε για τσιχλες, ειτε για τρυγόνια ειτε για φασσες (δεν βαζω το λαγο διοτι είναι άλλο κυνηγι) κλπ κλπ παντα και με διαφορά η οικολογικη γεμιζε την τσαντα μου σε αριθμο θηραματων που ξεπερνουσε κατα πολυ το στατιστικο λαθος σε σχεση με τους υπόλοιπους .. Και δεν είμαι και κανενας sniper...
 
Σε συγκριτικό με άλλα όπλα είδες κάποια διαφορά στους πίνακες? Στατιστικά σημαντική μιλάμε πάντα.
Δεν δοκίμασα άλλα όπλα.
Το στατιστικά σημαντική δεν έχει και πολύ νόημα για εμένα γιατί θέλει τουλάχιστον 10 διαφορετικά φυσίγγια (διαφορετικής φιλοσοφίας στησίματος) με διαφορετικά βάρη γομώσεων, με διαφορετικό μέγεθος σκαγιών και 3-5 φυσίγγια από το καθένα.
Αυτό σημαίνει για πλάκα καμιά 100 φυσίγγια.

Δεν θα καθήσω να κάνω αυτή την δουλειά.
Αν υπήρχε εμφανής διαφορά στην κατανομή, θα φαινόταν καθαρά.

Αυτό που έχει τεράστια σημασία είναι να τουφεκάς καλά, το όπλο να μην είναι σαν ξένο σώμα πάνω σου, το φυσίγγι να είναι καλό και δοκιμασμένο.

Η παραπάνω τουφεκιά στα 14μ με full δείχνει στραβώματα κάνης, ελλατωματικά κομμένα τσοκ, λάθη στην τοποθέτηση της ρίγας κτλ.
Φυσικά στο κυνήγι δεν σημαδεύεις με σταθερό όπλο σαν σε ραβδωτό ή αεροβόλο.

Το κοντάκι πρέπει να ρυθμιστεί όσο γίνεται καλύτερα πάνω σου ώστε να ρίχνεις χοντρικά εκεί που κοιτάς όταν αγνοείς τα σκοπευτικά.
Για να το πετύχεις αυτό όμως δεν φτάνει μόνο το κοντάκι, αυτό είναι σχετικά εύκολο ... το αγοράζεις.
Θέλει "σταθερή επώμιση", κάτι που δεν αγοράζεται αλλά αποχτιέται με πολλή δουλειά.
Αυτά λένε οι ειδικοί και χοντρικά συμφωνώ και εγώ.

Για εμένα όμως το κυνήγι είναι κάτι πολύ περισσότερο από καρπώσεις και όπλα.

Είναι το πρωινό ξύπνημα, η παρέα, η επικοινωνία, τα σκυλιά, η ψυχοθεραπεία, η επαφή με την φύση, η βόλτα, οι εικόνες, οι μυρωδιές, οι ήχοι κτλ κτλ

Δεν βγαίνω για κυνήγι για να αγχωθώ αν το οποιοδήποτε όπλο που κρατάω σκοτώνει χειρότερα, ίδια ή καλύτερα από του διπλανού. ;)
 
Βαγγέλη το έκανα εγώ με 2 φυσίγγια που σαφώς δίνουν πλεονέκτημα στην 1187 (Rem express # 4 και #6 35,5γρ έκαστο) και με ένα #8 jordan 32γρ κόκκινο.
Δεν μου κρέμασε κανένα σαγόνι.
Ενδιαφέρον επίσης έχουν τα κενά ... και τα 2 δικά μου όπλα ...

Φυσίγγια από το ίδιο κουτί, ίδια ημέρα, ίδια ώρα, ίδια μαμά τσοκ F και MOD, ίδια μετρημένη απόσταση με laser.
Ούτε αυλοί ούτε κώνοι ούτε τίποτα ... μαμά κάνες και στα 2 όπλα ...

Δεν πιστεύω σε κανενός άλλου τις δοκιμές φίλε.
Πιστεύω αυτό που βλέπουν τα μάτια μου και μόνο τις δικές μου δοκιμές και μερικών φίλων.


Αν μου έπεφτε το σαγόνι θα είχε φύγει σούμπιτη η m2 για CAR.GR και αυτό στο υπογράφω ...

View attachment 45828
View attachment 45829
View attachment 45830
Συγχαρητηρια Βασιλη.
 
Δεν δοκίμασα άλλα όπλα.
Το στατιστικά σημαντική δεν έχει και πολύ νόημα για εμένα γιατί θέλει τουλάχιστον 10 διαφορετικά φυσίγγια (διαφορετικής φιλοσοφίας στησίματος) με διαφορετικά βάρη γομώσεων, με διαφορετικό μέγεθος σκαγιών και 3-5 φυσίγγια από το καθένα.
Αυτό σημαίνει για πλάκα καμιά 100 φυσίγγια.

Δεν θα καθήσω να κάνω αυτή την δουλειά.
Αν υπήρχε εμφανής διαφορά στην κατανομή, θα φαινόταν καθαρά.

Αυτό που έχει τεράστια σημασία είναι να τουφεκάς καλά, το όπλο να μην είναι σαν ξένο σώμα πάνω σου, το φυσίγγι να είναι καλό και δοκιμασμένο.

Η παραπάνω τουφεκιά στα 14μ με full δείχνει στραβώματα κάνης, ελλατωματικά κομμένα τσοκ, λάθη στην τοποθέτηση της ρίγας κτλ.
Φυσικά στο κυνήγι δεν σημαδεύεις με σταθερό όπλο σαν σε ραβδωτό ή αεροβόλο.

Το κοντάκι πρέπει να ρυθμιστεί όσο γίνεται καλύτερα πάνω σου ώστε να ρίχνεις χοντρικά εκεί που κοιτάς όταν αγνοείς τα σκοπευτικά.
Για να το πετύχεις αυτό όμως δεν φτάνει μόνο το κοντάκι, αυτό είναι σχετικά εύκολο ... το αγοράζεις.
Θέλει "σταθερή επώμιση", κάτι που δεν αγοράζεται αλλά αποχτιέται με πολλή δουλειά.
Αυτά λένε οι ειδικοί και χοντρικά συμφωνώ και εγώ.

Για εμένα όμως το κυνήγι είναι κάτι πολύ περισσότερο από καρπώσεις και όπλα.

Είναι το πρωινό ξύπνημα, η παρέα, η επικοινωνία, τα σκυλιά, η ψυχοθεραπεία, η επαφή με την φύση, η βόλτα, οι εικόνες, οι μυρωδιές, οι ήχοι κτλ κτλ

Δεν βγαίνω για κυνήγι για να αγχωθώ αν το οποιοδήποτε όπλο που κρατάω σκοτώνει χειρότερα, ίδια ή καλύτερα από του διπλανού. ;)
Ναι εδώ όμως θέλουμε να δούμε αν μιλάμε για παραμύθια σχετικά με το βλητικο σκέλος η όντως υπάρχουν αποκλίσεις σε σχέση με τα άλλα όπλα. Από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας Αμερικανικά Φορουμ συμπέραναν ότι το θέμα πέρα από το ψηλοντουφεκισμα ήταν όχι η διάτρηση αλλά ότι έδιναν σχετικά φτωχή Περιφέρεια.
Τώρα αν ένα όπλο ρίχνει 90/10 η 100/0 και εσύ έχεις μάθει να σημαδεύεις πάνω στο πουλι και όχι να το φλοουραρεις (float) που λένε οι Αμερικανοί θα έχει σοβαρές απώλειες σε θηράματα. Γι'αυτό και το συζητάμε.
 
προσπαθω να ανεβασω και μερικα οικολογικα λαγοκυνηγια με τη μ2 των τελευταιων 10 ετων αλλα δεν τα καταφερνω....τεσπα, το ημερολογιο που κρατω αναγραφει συνολικα 97 τουφεκισμενους λαγους και 83 καρπωσεις ...που να ειχα καμια ρεμι ή browning τι θα γινοταν ε;;...οταν την πηρα (τη μ2) μου ειπαν να τη δοκιμασω σε χαρτι αλλα εγω ο αθεοφοβος τη δοκιμασα σε λαγους....φτου ρε γαμωτ....hair..hunter.

Υ.Γ....οχι αλλο σανο αδερφια...φτανει
 
Back
Top