Τουρκικά όπλα

Πάντως αν βάλουμε τις μεγαλες εταιρείες όπλων είναι: Beretta αέρια, Browning κυρίως αέρια, Winchester αέρια, Fabarm αέρια, Remington αέρια Baikal αερια. Benelli αδράνεια, Breda αδράνεια, Franchi αδράνεια.
Εγώ βλέπω πιο πολλές αερίων κι όταν μια Beretta που κατασκευάζει όπλα απ το 1526 επιμένει στα αέρια, κάτι μου λέει αυτό εμένα. Για να δούμε τι θα γίνει και στο μέλλον...
Το τι προτιμαει η κάθε εταιρία δεν νομίζω να έχει κάποιο ενδιαφέρον.....
Αυτή την στιγμή είναι τα δυο βασικά συστήματα λειτουργίας των αυτογεμων κ η γνώμη μου είναι ότι έτσι θα παραμείνουν όσα χρόνια κ να περάσουν...........
Δεν γίνεται να έχουμε μόνο αερια, η μόνο αδράνεια..........
Ο κάθε κυνηγός κ για τους δικους του λογους θα προτιμήσει η το ένα η το άλλο, η ακόμα κ τα δυο........
 
Last edited:
Πάντως αν βάλουμε τις μεγαλες εταιρείες όπλων είναι: Beretta αέρια, Browning κυρίως αέρια, Winchester αέρια, Fabarm αέρια, Remington αέρια Baikal αερια. Benelli αδράνεια, Breda αδράνεια, Franchi αδράνεια.
Εγώ βλέπω πιο πολλές αερίων κι όταν μια Beretta που κατασκευάζει όπλα απ το 1526 επιμένει στα αέρια, κάτι μου λέει αυτό εμένα. Για να δούμε τι θα γίνει και στο μέλλον...
Αυτό δεν ισχύει πλέον. Ίσχυε πιο παλιά επειδή η Benelli είχε την αποκλειστικότητα της ευρεσιτεχνίας και δεν μπορούσαν οι άλλοι να την αντιγράψουν παρά μόνο όσες εταιρίες ανήκαν στον ίδιο όμιλο με την Benelli. Μόλις έληξε η ευρεσιτεχνία της Benelli πλέον από όλες τις παραπάνω εταιρίες που ανέφερες οι 3 έχουν μόνο αερίων. Και η Beretta χρόνια τώρα έχει αδράνεια με κάποιους να τα θεωρούν τα καλύτερα Beretta αφου συνδιάζουν αδράνεια με κάννη beretta , και η Browning με την καινούρια Auto 5 με ένα τόσο βαρύ όνομα σαν μοντέλο πλέον είναι αδρανείας, μεχρι και η Baikal έχει βγάλει πλέον την MP156 αδρανείας. Μόνο οι αμερικάνοι Winchester-Remington και η Fabarm δεν έχουν αδρανείας αλλά δεν νομίζω ότι θα κρατήσει και για πολύ αυτό.

Προσωπικά αν και προτειμώ τα αδρανείας δεν με χαλάνε και τα αερίων. Εχουν και αυτά τα πλεονεκτήματα τους.
 
Αυτό δεν ισχύει πλέον. Ίσχυε πιο παλιά επειδή η Benelli είχε την αποκλειστικότητα της ευρεσιτεχνίας και δεν μπορούσαν οι άλλοι να την αντιγράψουν παρά μόνο όσες εταιρίες ανήκαν στον ίδιο όμιλο με την Benelli. Μόλις έληξε η ευρεσιτεχνία της Benelli πλέον από όλες τις παραπάνω εταιρίες που ανέφερες οι 3 έχουν μόνο αερίων. Και η Beretta χρόνια τώρα έχει αδράνεια με κάποιους να τα θεωρούν τα καλύτερα Beretta αφου συνδιάζουν αδράνεια με κάννη beretta , και η Browning με την καινούρια Auto 5 με ένα τόσο βαρύ όνομα σαν μοντέλο πλέον είναι αδρανείας, μεχρι και η Baikal έχει βγάλει πλέον την MP156 αδρανείας. Μόνο οι αμερικάνοι Winchester-Remington και η Fabarm δεν έχουν αδρανείας αλλά δεν νομίζω ότι θα κρατήσει και για πολύ αυτό.

Προσωπικά αν και προτειμώ τα αδρανείας δεν με χαλάνε και τα αερίων. Εχουν και αυτά τα πλεονεκτήματα τους.
Ας μεταφέρει η διαχείριση τα μηνύματα για να μην χαλάμε το θέμα. Ποιό beretta είναι αδράνεια; Εννοείς το es100 και το bellmonte? Αν ναί μην ξεχνάμε οτι τα μοντέλα αυτά άνηκαν στην basic σειρά αυτογεμών της εταιρείας κι όχι στην αιχμή του δόρατος, όπως π.χ a391 a400 κ.ο.κ. Χωρίς να υποννοώ ποιό είναι καλύτερο, απάντησα στην ανάρτηση του Γιάννη οτι όλοι στρέφονται στην αδράνεια..
 
Ας μεταφέρει η διαχείριση τα μηνύματα για να μην χαλάμε το θέμα. Ποιό beretta είναι αδράνεια; Εννοείς το es100 και το bellmonte? Αν ναί μην ξεχνάμε οτι τα μοντέλα αυτά άνηκαν στην basic σειρά αυτογεμών της εταιρείας κι όχι στην αιχμή του δόρατος, όπως π.χ a391 a400 κ.ο.κ. Χωρίς να υποννοώ ποιό είναι καλύτερο, απάντησα στην ανάρτηση του Γιάννη οτι όλοι στρέφονται στην αδράνεια..
Ναι έστω και αυτά. Αλλά η Beretta είναι εξαίρεση στον κανόνα διότι πολύ απλά έχει τουλάχιστον άλλες 3 θυγατρικές εταιρίες που της ανήκουν (Benelli, Franchi, Stoeger κλπ) που παράγουν πλέον αποκλειστικά όπλα αδρανείας. Δεν μπορεί να κάνει και αλλιώς διότι δεν γίνεται να ανταγωνιστεί τις ίδιες τις εταιρίες της και δεν το έχει ανάγκη κιόλας. Αλλά αν θεωρήσεις ότι και οι παραπάνω εταιρίες (Benelli,Franchi,Stoeger) ανήκουν στην Beretta και άρα είναι ως εκ των πραγμάτων Beretta και αυτές, καταλαβαίνεις ότι πλέον τα περισσότερα όπλα της Beretta που πουλιούνται είναι αδρανείας ;). Ασχετα αν δεν γράφουν πάνω Beretta.
 
Αν κάνουν ότι γράψουν σε όλα Μπερέτα οι πωλήσεις θα πέσουν κατακόρυφα γιατί επειδή αγοράζεις κάτι έτοιμο που ξέρει ο άλλος χρόνια εσύ του αλλάζεις όνομα για να καρπωθεις τι?Αφού το κέρδος ήδη το καρπώνεσαι.Ειναινκαι ένας λόγος που δεν θα ασχοληθεί η Μπερέτα σα μπερετα με την αδράνεια γιατί θα χάσει κομμάτι της αγοράς.
 
Αν κάνουν ότι γράψουν σε όλα Μπερέτα οι πωλήσεις θα πέσουν κατακόρυφα γιατί επειδή αγοράζεις κάτι έτοιμο που ξέρει ο άλλος χρόνια εσύ του αλλάζεις όνομα για να καρπωθεις τι?Αφού το κέρδος ήδη το καρπώνεσαι.Ειναινκαι ένας λόγος που δεν θα ασχοληθεί η Μπερέτα σα μπερετα με την αδράνεια γιατί θα χάσει κομμάτι της αγοράς.
Αυτό ακριβώς. Η Beretta αντί να σχεδιάσει από την αρχή στο χαρτί ένα όπλο αδρανείας με ότι ρίσκο θα συνεπαγόταν αυτό , προτείμησε να εξαγοράσει την ίδια την Benelli. Το έφτασε σε άλλο επίπεδο αυτή. Και για να μην έχει και ανταγωνιστή την Franchi με τα φτηνά αερίων που έβγαζε μέχρι τότε την αγόρασε και αυτή και την εξανάγκασε να βγάζει φτηνά αδρανείας με μικρό κόστος κατασκευής και μεγάλο κέρδος. Πολύ έξυπνη κίνηση. Ελπίζω όμως να μην συνεχίσει αυτή την τακτική γιατί θα έχει μετά το μονοπώλιο στα όπλα.
 
Ας μεταφέρει η διαχείριση τα μηνύματα για να μην χαλάμε το θέμα. Ποιό beretta είναι αδράνεια; Εννοείς το es100 και το bellmonte? Αν ναί μην ξεχνάμε οτι τα μοντέλα αυτά άνηκαν στην basic σειρά αυτογεμών της εταιρείας κι όχι στην αιχμή του δόρατος, όπως π.χ a391 a400 κ.ο.κ. Χωρίς να υποννοώ ποιό είναι καλύτερο, απάντησα στην ανάρτηση του Γιάννη οτι όλοι στρέφονται στην αδράνεια..
Δημητρη η Beretta ειχε βγαλει ενα πολυ δυνατο αδρανειας το 1201 κοντα στο 88-89 .Πολυ καλο αυτογεμες, μου κανει εντυπωση οτι δεν το κρατησε πολυ καιρο στην παραγωγη
 
δεν με χαλάνε και τα αερίων. Εχουν και αυτά τα πλεονεκτήματα τους.
Ποια είναι αυτά εκτός ίσως από χαμηλότερη ανάκρουση ?
Μου διαφεύγει κάτι ?

Νομίζω ότι οτιδήποτε άλλο αναφέρεται ή πουλιέται σαν πλεονέκτημα καταντά τελικά μειονέκτημα ...
 
Ποια είναι αυτά εκτός ίσως από χαμηλότερη ανάκρουση ?
Μου διαφεύγει κάτι ?

Νομίζω ότι οτιδήποτε άλλο αναφέρεται ή πουλιέται σαν πλεονέκτημα καταντά τελικά μειονέκτημα ...
Το έχουμε συνεχίσει άλλο thread για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος.
Αλλά ναι ένα από τα μεγάλα πλεονεκτήματα του είναι η αίσθηση της ανάκρουσης που είναι πιο γλυκιά στα αερίων. Επίσης αν το αδρανείας το κρατάς χαλαρά και πυροβολήσεις τότε μπορεί να σου κάνει και εμπλοκή. Δεν μου έχει συμβεί ποτέ στο κυνήγι γιατί πάντα όταν βαράω το κρατάω γερά στο ώμο αλλά σε πείραμα που το έχω κάνει να ρίξω στο αέρα με χαλαρά τα χέρια μου χωρίς να το έχω στον ώμο το δευτερο φυσίγγι δεν το παίρνει πάντα πάνω. Ειδικά αν ειναι και λίγο ελαφρύ το φυσίγγι. Μιλάω για Benelli sl80 121 συγκεκριμένα που έχει ο πατέρας μου και εχω κυνηγίσει αρκετά με αυτό. Δεν ξέρω στα πιο καινούρια αν έχουν βελτιώσει κάτι αλλά δεν νομίζω. Στα αερίων δεν θα συμβεί όμως αυτό. Και νομίζω ότι αυτός είναι και ο κύριος λόγος που στα πολεμικά είναι αερίων.
 
Οι μεγαλυτερες αγορες του κοσμου δειτε Αμερικη και αλλες χρησιμοποιουν πιο πολυ βαριες γομωσεις οποτε οπλα αεριων δινουν ενα πλεονεκτημα εκτος οτι θεωρειτε η εξελιξη οτι πιο συγχρονο σε μηχανισμο γενικα.... αδρανεια εχει αλλα καλα τα ξερετε ολοι εδω μεσα προσωπικα αν δν ριχνει βαριες γομωσεις καποιος δν βρισκω λογο να παρει οπλο αεριων καλυτερα δικανα η καραμπινα αδρανειας αλλα γουστα ειναι αυτα καλο ειναι να υπαρχουν τα παντα και σε πολλες εταιρειες επισης μπερετα γιατι να βγαλει αδρανεια εχει αλλες 3 εταιρειες στον ομιλο της εχει αερια και ειναι και πετυχημενη σε αυτο δν εχει λογο να το αλλαξει ολα τα εσοδα εκει πανε ενας ομιλος ειναι οποτε αναλογα με τις πωλησεις κινουνται!
 
Προσπάθησα να πω απλά την άποψη μου και το κράξιμο πέφτει σύννεφο εδώ μεσα
Έχω ίδιο όπλο με εσένα και παρόμοιο σκεπτικό μια που πάντα μου άρεσε το 686.
Είχα μπενελι πριν από αυτό.
Έχω και ένα φαμπαρμ που το πήρα μετά το ατα και δεν το κυνήγησα.
Τα τι έχω ακούσει εδώ είναι μεγάλη ιστορία.

Να γνωρίζεις ότι υπάρχει θέμα που λέγεται ata arms team ρίξε μια ματιά και εκεί.

Χαίρομαι που γινόμαστε περισσότεροι και κυρίως που είμαστε ευχαριστημένοι.
 
Έχω ίδιο όπλο με εσένα και παρόμοιο σκεπτικό μια που πάντα μου άρεσε το 686.
Είχα μπενελι πριν από αυτό.
Έχω και ένα φαμπαρμ που το πήρα μετά το ατα και δεν το κυνήγησα.
Τα τι έχω ακούσει εδώ είναι μεγάλη ιστορία.

Να γνωρίζεις ότι υπάρχει θέμα που λέγεται ata arms team ρίξε μια ματιά και εκεί.

Χαίρομαι που γινόμαστε περισσότεροι και κυρίως που είμαστε ευχαριστημένοι.
Σευχαριστω για την πληροφορία του ΑΤΑ team. Μια μέρα πάντως ελπίζω να πάρω ένα γνήσιο καινούργιο beretta 686 και να το κρατήσω 50 χρόνια. Επίσης έχεις προσέξει ότι το ΑΤΑ έχει μηχανική σκανδάλη?
 
Δημητρη η Beretta ειχε βγαλει ενα πολυ δυνατο αδρανειας το 1201 κοντα στο 88-89 .Πολυ καλο αυτογεμες, μου κανει εντυπωση οτι δεν το κρατησε πολυ καιρο στην παραγωγη
Για αυτο μιλας...το εχω απο το 88!
Η δευτερη φωτο ειναι με κανη Benelli Black Eagle.
Επισης τα κλειστρα ειναι εναλλαξιμα με τελειες λειτουργιες.
 

Attachments

  • 272147133_336447931819625_2843193065963879824_n.jpg
    272147133_336447931819625_2843193065963879824_n.jpg
    48,1 KB · Προβολές: 54
  • 271902445_456553189388647_2370550787031966436_n.jpg
    271902445_456553189388647_2370550787031966436_n.jpg
    46,6 KB · Προβολές: 54
Σευχαριστω για την πληροφορία του ΑΤΑ team. Μια μέρα πάντως ελπίζω να πάρω ένα γνήσιο καινούργιο beretta 686 και να το κρατήσω 50 χρόνια. Επίσης έχεις προσέξει ότι το ΑΤΑ έχει μηχανική σκανδάλη?
Το ήξερα ότι έχει μηχανική σκανδάλη από όταν το αγόρασα.
Εύχομαι να καταφέρεις να πάρεις το 686.
Οποιοδήποτε όπλο αγοράζει συνάδελφος χαίρομαι.
Πόσο μάλλον αν πάρει μπερετα 686.
 
Το ήξερα ότι έχει μηχανική σκανδάλη από όταν το αγόρασα.
Εύχομαι να καταφέρεις να πάρεις το 686.
Οποιοδήποτε όπλο αγοράζει συνάδελφος χαίρομαι.
Πόσο μάλλον αν πάρει μπερετα 686.
Σευχαριστω πολύ. Εγώ ήταν το μόνο που δεν ήξερα και το διαβπιστωσα όταν πλέον το είχα αγοράσει και ομολογώ μετά τα ξύλα που μου άφησαν εντύπωση έλεγα είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει στα συγκεκριμένα χρήματα ως μεταχειρισμένο ακόμα και αν κρατήσει μόνο 10 χρόνια.
 
Σευχαριστω για την πληροφορία του ΑΤΑ team. Μια μέρα πάντως ελπίζω να πάρω ένα γνήσιο καινούργιο beretta 686 και να το κρατήσω 50 χρόνια. Επίσης έχεις προσέξει ότι το ΑΤΑ έχει μηχανική σκανδάλη?
Καλά, μην εκπλαγεις αν κρατήσεις αυτό 50 χρόνια.
 
Σευχαριστω πολύ. Εγώ ήταν το μόνο που δεν ήξερα και το διαβπιστωσα όταν πλέον το είχα αγοράσει και ομολογώ μετά τα ξύλα που μου άφησαν εντύπωση έλεγα είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει στα συγκεκριμένα χρήματα ως μεταχειρισμένο ακόμα και αν κρατήσει μόνο 10 χρόνια.
Πόσο το πηρες και ποια έκδοση;
 
Back
Top