Τουρκικά όπλα

Πόσο αδικία για τους πρώτους που αγόρασαν τούρκικα‼️με τα ίδια φράγκα που αγοράζετε κ εσείς τώρα‼️κ εντύπωση μου κάνει που αυτές οι εταιρείες ενώ θα έπρεπε να σβήσουν με τον ερχομό των νέων ....ακόμη καλά κρατούν....που να οφείλεται άραγε αυτό❓
 
Και η Baikalάρα (155) σαφώς ήταν μέσα σε αυτά (1η και καλύτερη), αλλά δυστυχώς δεν μου καθόταν καλά
Η 153 πολύ καλύτερη απ ότι έχω ακούσει.
Η 155 έχει βγάλει άσχετες εμπλοκές σε 2 άτομα που ξέρω.
Ίσως από αμελή καθαρισμό, αλλά και οι 2 δεν ήταν πρωτάρηδες με όπλα.
Για την 153 δεν έχω ακούσει τίποτα ίσα ίσα, ότι είναι σκυλί μαύρο ...
 
Πόσο αδικία για τους πρώτους που αγόρασαν τούρκικα‼️με τα ίδια φράγκα που αγοράζετε κ εσείς τώρα‼️κ εντύπωση μου κάνει που αυτές οι εταιρείες ενώ θα έπρεπε να σβήσουν με τον ερχομό των νέων ....ακόμη καλά κρατούν....που να οφείλεται άραγε αυτό❓
Μήπως από τα πρώτα πουλήθηκαν λίγα και άρα λίγοι οι δυσαρεστημένοι. Προ 10ετίας (και πλέον) υπήρχε και περισσότερο χρήμα και όλοι αγοράζαμε δυτικά όπλα. Τότε είχε μικρότερη αξία το χιλιάρικο. Τώρα έγινε 500άρικο.
 
Η 153 πολύ καλύτερη απ ότι έχω ακούσει.
Η 155 έχει βγάλει άσχετες εμπλοκές σε 2 άτομα που ξέρω.
Ίσως από αμελή καθαρισμό, αλλά και οι 2 δεν ήταν πρωτάρηδες με όπλα.
Για την 153 δεν έχω ακούσει τίποτα ίσα ίσα, ότι είναι σκυλί μαύρο ...
Μωρέ ας μου καθόταν καλά (ήθελα πλαστικό και ήταν μακρύ το κοντάκι και δεν διορθώνεται) και θα ήταν μονόδρομος. Αλλά σφίχτηκα....
 
Κατ ομολογια η 153 155 ειναι αξιοπιστα οπλα μερικα ειχαν εμπλοκες αλλα τς περισσοτερες φορες εφταιγαν αυτοι που τα ειχαν δν εκανα καθαρισμο δν ρυθμιζαν το πιστονι σωστα και λοιπα εχει κανει θεμα και ο μαστορακος για το μπαικαλ με βιντεο λεγοντας τα παραπανω οτι κανετε σωστο καθαρισμο διαβαστε οδηγιες οπλου ρυθμιστε σωστα το πιστονι γενικα αυτο ειχε μπερδεψει πολλους ...
 
Κατ ομολογια η 153 155 ειναι αξιοπιστα οπλα μερικα ειχαν εμπλοκες αλλα τς περισσοτερες φορες εφταιγαν αυτοι που τα ειχαν δν εκανα καθαρισμο δν ρυθμιζαν το πιστονι σωστα και λοιπα εχει κανει θεμα και ο μαστορακος για το μπαικαλ με βιντεο λεγοντας τα παραπανω οτι κανετε σωστο καθαρισμο διαβαστε οδηγιες οπλου ρυθμιστε σωστα το πιστονι γενικα αυτο ειχε μπερδεψει πολλους ...
 
Κατ ομολογια η 153 155 ειναι αξιοπιστα οπλα μερικα ειχαν εμπλοκες αλλα τς περισσοτερες φορες εφταιγαν αυτοι που τα ειχαν δν εκανα καθαρισμο δν ρυθμιζαν το πιστονι σωστα και λοιπα εχει κανει θεμα και ο μαστορακος για το μπαικαλ με βιντεο λεγοντας τα παραπανω οτι κανετε σωστο καθαρισμο διαβαστε οδηγιες οπλου ρυθμιστε σωστα το πιστονι γενικα αυτο ειχε μπερδεψει πολλους ...
Εγώ χωρίς να θέλω να κατηγορήσω κάποιων στα αυτογεμη είναι πίσω ακόμη η Ρωσία δεν γίνεται εν έτη 2022 να ρυθμίζουμε πιστόνια ρε παιδιά έχοντας άλλοι φτάσει τα αυτογεμη τους να ρίχνουν από 24 έως 50/60 γρ χωρίς θέμα .Έτσι όπως εξελισεται σχέση τιμής αξιοπιστίας θα την κρατήσει ακόμη για πολύ το Baikal αλλά στα αυτογεμη βλέπω κυριαρχία της Τουρκίας στα επόμενα χρόνια με διάφορα η απατεώνια και η μόστρα των Ιταλών δεν φτηναινει.
 
Εγώ χωρίς να θέλω να κατηγορήσω κάποιων στα αυτογεμη είναι πίσω ακόμη η Ρωσία δεν γίνεται εν έτη 2022 να ρυθμίζουμε πιστόνια ρε παιδιά έχοντας άλλοι φτάσει τα αυτογεμη τους να ρίχνουν από 24 έως 50/60 γρ χωρίς θέμα .Έτσι όπως εξελισεται σχέση τιμής αξιοπιστίας θα την κρατήσει ακόμη για πολύ το Baikal αλλά στα αυτογεμη βλέπω κυριαρχία της Τουρκίας στα επόμενα χρόνια με διάφορα η απατεώνια και η μόστρα των Ιταλών δεν φτηναινει.
Και ρυθμιση με ασαφεια. Τουλαχιστον να ειχε δυο κλικ η κατι τετοιο. Οπως μια φρανκι που εκανες τουμπα το πιστονι.
 
Εγώ χωρίς να θέλω να κατηγορήσω κάποιων στα αυτογεμη είναι πίσω ακόμη η Ρωσία δεν γίνεται εν έτη 2022 να ρυθμίζουμε πιστόνια ρε παιδιά έχοντας άλλοι φτάσει τα αυτογεμη τους να ρίχνουν από 24 έως 50/60 γρ χωρίς θέμα .Έτσι όπως εξελισεται σχέση τιμής αξιοπιστίας θα την κρατήσει ακόμη για πολύ το Baikal αλλά στα αυτογεμη βλέπω κυριαρχία της Τουρκίας στα επόμενα χρόνια με διάφορα η απατεώνια και η μόστρα των Ιταλών δεν φτηναινει.
Aληθεια ειναι αυτο Γιαννη ισχυει σε ερωτηση που ειχε γινει και σε Ιορδανογλου Κοσκινα για mp155 η stoeger m3000 ειχαν πει καλα αξιοπιστα τουφεκια και τα δυο αλλα αν θελετε κατι πιο συγχρονο καλυτερα να πατε στο stoeger..μπαικαλ σε αυτογεμη ειναι πισω ο βασιλιας του φτηνου οπλου χτιστηκε απο δικανα ποζε και πλαγια στην μπαικαλ κυριως ....και εγω σε φτηνα οπλα αυτα θα πρτεινα απο μπαικαλ μιας και κοιταω και εγω να παρω δικανο αξιοπιστα και προσιτα αλλα σε καραμπινα αν ηθελα σε αυτα τα λεφτα και εγω σε στογερ θα κοιταγα η σε αλλη εταιρεια κυριως αδρανειας σε αυτα τα λεφτα οχι στην mp...
 
Εγώ χωρίς να θέλω να κατηγορήσω κάποιων στα αυτογεμη είναι πίσω ακόμη η Ρωσία δεν γίνεται εν έτη 2022 να ρυθμίζουμε πιστόνια ρε παιδιά έχοντας άλλοι φτάσει τα αυτογεμη τους να ρίχνουν από 24 έως 50/60 γρ χωρίς θέμα .
Έχεις δίκιο Γιάννη..
Και δεν είναι μόνο ότι εκεί έχει προχωρησει η τεχνολογια αλλά ζουμε κ στην εποχη της βαρεμάρας κ κάποιοι μπορεί να ψάχνουν μέχρι κ για αυτόματα πιρούνια που θα τους ταΐζουν στο στόμα...
Αυτό ίσως να μπορουσαν να το πετυχουν εκεί στην baikal αν επερναν μια ιδέα απο καποιο συγχρονο κ επιτυχημένο μοντέλο αερίων άλλης εταιρίας...
Και αυτό δεν είναι απαραιτήτως κακό, όλοι κλέβουν ιδέες,αντιγράφουν, η τάχα βελτιώνουν, κ οχι μονο στα οπλα..........
Αλλά εδω δεν θέλησαν να το κάνουν, κ προτιμησαν αυτό το συστημα που παρολα αυτα δεν πηγε καθόλου άσχημα σε πωλησεις.......
 
Και ρυθμιση με ασαφεια. Τουλαχιστον να ειχε δυο κλικ η κατι τετοιο. Οπως μια φρανκι που εκανες τουμπα το πιστονι.
Ναι βασικα αν σου δειξει καποιος που ξερει δν ειναι κατι αλλα γιατι να το εχεις ετσι εκει ειναι το θεμα προφανως εινα πισω στο θεμα αυτο ρωσοι ...πας σε αφινιτι στοιγερ και λοιπα πιο συγχρονα οπλα και τα δυο και πιο ευκολα γενικα πανω κατω στις ιδιες τιμες
 
Έχεις δίκιο Γιάννη..
Και δεν είναι μόνο ότι εκεί έχει προχωρησει η τεχνολογια αλλά ζουμε κ στην εποχη της βαρεμάρας κ κάποιοι μπορεί να ψάχνουν μέχρι κ για αυτόματα πιρούνια που θα τους ταΐζουν στο στόμα...
Αυτό ίσως να μπορουσαν να το πετυχουν εκεί στην baikal αν επερναν μια ιδέα απο καποιο συγχρονο κ επιτυχημένο μοντέλο αερίων άλλης εταιρίας...
Και αυτό δεν είναι απαραιτήτως κακό, όλοι κλέβουν ιδέες,αντιγράφουν, η τάχα βελτιώνουν, κ οχι μονο στα οπλα..........
Αλλά εδω δεν θέλησαν να το κάνουν, κ προτιμησαν αυτό το συστημα που παρολα αυτα δεν πηγε καθόλου άσχημα σε πωλησεις.......
Δεν πήγε άσχημα σε πωλήσεις γιατί δεν υπήρχε κάτι τόσο φθηνό πριν μερικά χρόνια σε αυτογεμη και να λέγεται και Baikal ξέρεις το όνομα τρέχει περισσότερα από οτιδήποτε, καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα αυτό ισχύει και για καλό και για κακό
 
Κάθομαι και σκέφτομαι ρε φουστη μου, πόσοι συνάδελφοι κυνηγοί δεν θα τα βρήκαν ποτέ με τις ρυθμίσεις και στο τέλος θα το έδωσαν όσο- όσο απογοητευμένοι.Να γιατί ο κόσμος πίνει νερό στο άκουσμα της αδράνειας.
 
Κάθομαι και σκέφτομαι ρε φουστη μου, πόσοι συνάδελφοι κυνηγοί δεν θα τα βρήκαν ποτέ με τις ρυθμίσεις και στο τέλος θα το έδωσαν όσο- όσο απογοητευμένοι.Να γιατί ο κόσμος πίνει νερό στο άκουσμα της αδράνειας.
Σε βάθος χρόνου κατά οι περισσότερες εταιρίες εκεί θα καταλήξουν η εξέλιξη σημαίνει απλότητα και αξιοπιστία ήδη κάποιες ιταλικές που έβγαζαν και αερίων και αδράνειας πήγαν αποκλειστικά στην αδράνεια
 
Κάθομαι και σκέφτομαι ρε φουστη μου, πόσοι συνάδελφοι κυνηγοί δεν θα τα βρήκαν ποτέ με τις ρυθμίσεις και στο τέλος θα το έδωσαν όσο- όσο απογοητευμένοι.Να γιατί ο κόσμος πίνει νερό στο άκουσμα της αδράνειας.
Όσοι δεν έδωσαν προσοχη φυσικά κ δεν τα βρήκαν, και ήταν λάθος τους να αγοράσουν αυτό το όπλο εφόσον γνώριζαν της ιδιαιτερότητες του.....
Αντιθέτως,οσοι την έστρωσαν συμφωνα με τις οδηγίες δεν ειχαν θέματα εμπλοκής...

Σχετικά με την αδράνεια εννοείται πως δεν μπορεί να συγκριθεί με το συγκεκριμένο συστημα λειτουργίας......
 
Όσοι δεν έδωσαν προσοχη φυσικά κ δεν τα βρήκαν, και ήταν λάθος τους να αγοράσουν αυτό το όπλο εφόσον γνώριζαν της ιδιαιτερότητες του.....
Αντιθέτως,οσοι την έστρωσαν συμφωνα με τις οδηγίες δεν ειχαν θέματα εμπλοκής...

Σχετικά με την αδράνεια εννοείται πως δεν μπορεί να συγκριθεί με το συγκεκριμένο συστημα λειτουργίας......
Συμφωνώ απόλυτα,η αλήθεια είναι πολύς κόσμος δεν μπορεί να αλλάξει μια πριζα η μια λάμπα στο σπίτι .
 
Last edited:
Και ρυθμιση με ασαφεια. Τουλαχιστον να ειχε δυο κλικ η κατι τετοιο. Οπως μια φρανκι που εκανες τουμπα το πιστονι.
Προσωπικά δεν θα με τρέλαινε η ανάγκη ρύθμισης του πιστονιού δεδομένου ότι χρησιμοποιώ αποκλειστικά μόνο χαμηλές γομώσεις (30-33 gr). Άρα η ρύθμιση θα ήταν εφάπαξ και θα έμενε για πάντα. Φυσικά πάντα σύμφωνα με αυτά που ακούμε και διαβάζουμε. Ακαδημαϊκή η σκέψη γιατί για άλλους λόγους δεν το προτίμησα, παρ΄ ότι το εκτιμώ.
 
Όσοι δεν έδωσαν προσοχη φυσικά κ δεν τα βρήκαν, και ήταν λάθος τους να αγοράσουν αυτό το όπλο εφόσον γνώριζαν της ιδιαιτερότητες του.....
Αντιθέτως,οσοι την έστρωσαν συμφωνα με τις οδηγίες δεν ειχαν θέματα εμπλοκής...

Σχετικά με την αδράνεια εννοείται πως δεν μπορεί να συγκριθεί με το συγκεκριμένο συστημα λειτουργίας......
Πάντως αν βάλουμε τις μεγαλες εταιρείες όπλων είναι: Beretta αέρια, Browning κυρίως αέρια, Winchester αέρια, Fabarm αέρια, Remington αέρια Baikal αερια. Benelli αδράνεια, Breda αδράνεια, Franchi αδράνεια.
Εγώ βλέπω πιο πολλές αερίων κι όταν μια Beretta που κατασκευάζει όπλα απ το 1526 επιμένει στα αέρια, κάτι μου λέει αυτό εμένα. Για να δούμε τι θα γίνει και στο μέλλον...
 
Πάντως αν βάλουμε τις μεγαλες εταιρείες όπλων είναι: Beretta αέρια, Browning κυρίως αέρια, Winchester αέρια, Fabarm αέρια, Remington αέρια Baikal αερια. Benelli αδράνεια, Breda αδράνεια, Franchi αδράνεια.
Εγώ βλέπω πιο πολλές αερίων κι όταν μια Beretta που κατασκευάζει όπλα απ το 1526 επιμένει στα αέρια, κάτι μου λέει αυτό εμένα. Για να δούμε τι θα γίνει και στο μέλλον...
Αν και ξεφύγαμε (πάλι) από την ουσία της ενότητας, εγώ νομίζω ότι τα αέρια χωλαίνουν από την "τεμπελιά" και το ενδιαφέρον μας να τα συντηρούμε σωστά. Κάτι στο οποίο πλεονεκτεί η αδράνεια.
 
Πάντως αν βάλουμε τις μεγαλες εταιρείες όπλων είναι: Beretta αέρια, Browning κυρίως αέρια, Winchester αέρια, Fabarm αέρια, Remington αέρια Baikal αερια. Benelli αδράνεια, Breda αδράνεια, Franchi αδράνεια.
Εγώ βλέπω πιο πολλές αερίων κι όταν μια Beretta που κατασκευάζει όπλα απ το 1526 επιμένει στα αέρια, κάτι μου λέει αυτό εμένα. Για να δούμε τι θα γίνει και στο μέλλον...
Αυτό μου θυμίζει το όλοι σας και μόνος μου ,σας έχω!!!
 
Back
Top