Αγορά καινουργιας καραμπινας αερίων-αδρανειας

Να ρωτήσω τους "καραμπινάκηδες"(τι είπα!!!.sarcastic.) , αυτό είναι καλό τουφέκι η μάπα?.think.

FN cal.16 slug (με 2 κάννες)


Browning, μοντέλο A5, αυτογεμές με μηχανισμό ελατηρίου, κατασκευασμένο στο Βέλγιο, διαμετρήματος 16, με δύο κάννες:
α΄ κάννη: custom κατασκευής slug, με κλεισιοσκόπιο πίσω και σταθερό στόχαστρο μπροστά, μήκους 60 εκατοστών, με θαλάμη μήκους 70 χιλιοστών, με διάμετρο αυλού 16,8 χιλιοστών και σύσφιξη βελτιωμένο κύλινδρο (**** – 2,5/10),
β΄ κάννη: μήκους 70 εκατοστών, με θαλάμη μήκους 70 χιλιοστών, με διάμετρο αυλού 16,8 χιλιοστών και σύσφιξη 3/4 προς full (** – 8,5/10). Κοντάκι ντεμί πιστολέ με αυθεντικό πέλμα FN μήκους 36,1 εκατοστών. Το βάρος του όπλου είναι 3.360 γραμμάρια (με τη slug κάννη) και 3.425 γραμμάρια (με τη συμβατική κάννη).

Κατάσταση: πολύ καλή (όπλο αρκετά χρησιμοποιημένο, με pitting στο επάνω μέρος του αριστερού προφίλ της βάσης του, που για να συγκαλυφθεί έχει ξαναβαφεί, χωρίς όμως άλλες ουσιαστικές φθορές).

Τιμή: 1.500 ευρώ

View attachment 42457

View attachment 42458

View attachment 42459
Τέλειο.
Θα αγοράσεις ένα σετ ειδικά κατσαβίδια στον Α' μηχανικό σου και θα στην συντηρεί τέλεια.
Ή μπορείς να ψάξεις στο yt για browning auto 5 disassembly.
Πανεύκολο !!!
Τα αξίζει τα λ7 της πάντως γιατί ακούω ότι τα 80μ τα έχει μέσα στο νερό ...
Όπλο του προηγούμενου αιώνα, συλλεκτικό, σκουριασμένο (pitting), σταθερά τσοκ με φαρμακερή κάνη, ... ευκαιρία, αγορασέ το τώρα μην στο φάει κανένας άλλος.

.sarcastic.

ps
Πλάκα έκανες η μιλούσες σοβαρά ;
 
Εάν δεν είναι καλό τουφέκι αυτό ποιο είναι .Απλά δεν έχω εικόνα για την τιμή αν είναι καλή ή όχι
Θα ανεβάσω κι άλλες φότο, αν και έχω περιορισμό στα μυνήματα...

Υ.Γ: Eσυ ρε Βασίλη τι γελάς?.yel. εγώ εδώ ακούω συνέχεια για μπενέλια, μαξούς, μιξούς...τι είμαι εγώ...ο Κυπριδήμος?...ακουστά την είχα την Auto 5.....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Τέλειο.
Θα αγοράσεις ένα σετ ειδικά κατσαβίδια στον Α' μηχανικό σου και θα στην συντηρεί τέλεια.
Ή μπορείς να ψάξεις στο yt για browning auto 5 disassembly.
Πανεύκολο !!!
Τα αξίζει τα λ7 της πάντως γιατί ακούω ότι τα 80μ τα έχει μέσα στο νερό ...
Όπλο του προηγούμενου αιώνα, συλλεκτικό, σκουριασμένο (pitting), σταθερά τσοκ με φαρμακερή κάνη, ... ευκαιρία, αγορασέ το τώρα μην στο φάει κανένας άλλος.

.sarcastic.

ps
Πλάκα έκανες η μιλούσες σοβαρά ;
Ρε συ δεν ξερω από αυτογεμή!...τουλάχιστον τα νέα μοντέλα....αυτό το είχα ακούσει οτι είναι καλό...όπως το περιέγραψες....παλιό αλλά καλό...και ΕΙΠΑ να ρωτήσω!.sarcastic.
 
Η cosmi έχει το σύστημα λειτουργίας της auto 5 ελατηρίου από το 1920 καλό θα τανε να τους βάλουμε κάνα χέρι πόσο μαλακές είναι που δεν την έκαναν αερίων η αδράνειας σιγά το όπλο που εμείς κρατάμε τσαρούχια μπροστά της .Κρατώντας και όχι άδικα τον τίτλο του κορυφαίου αυτογεμες του πλανήτη με εγγύηση εφ όρου ζωής.
 
Θα ανεβάσω κι άλλες φότο, αν και έχω περιορισμό στα μυνήματα...

Υ.Γ: Eσυ ρε Βασίλη τι γελάς?.yel. εγώ εδώ ακούω συνέχεια για μπενέλια, μαξούς, μιξούς...τι είμαι εγώ...ο Κυπριδήμος?...ακουστά την είχα την Auto 5.....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
50 μηνύματα το 24ωρο έχουμε.

Ένας παππούς στην παρέα έχει μια A5 βέλγικη g12 και μου ζήτησε να την καθαρίσω.
Μολις είδα το βίντεο του είπα να του δανείσω την συλλογή με τα εργαλεία μου να το κάνει αυτός ..

Ακόμα έτσι είναι το όπλο.

Ακούγονται καλά λόγια Γιάννη αλλά εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να την πάρω ούτε τζάμπα.
Δεν μου αρέσει οπτικά ...

Αν κάποιος μου τραβήξει μια φωτό κατανομής στα 50μ με το καλύτερο Νο4 εμπορικό που έχει βρει και την αναλύσω θα σου πω τι κάνει.
Μέχρι τότε, κράτα τα λ7 σου.
 
Εάν δεν είναι καλό τουφέκι αυτό ποιο είναι .Απλά δεν έχω εικόνα για την τιμή αν είναι καλή ή όχι

Τέλειο.
Θα αγοράσεις ένα σετ ειδικά κατσαβίδια στον Α' μηχανικό σου και θα στην συντηρεί τέλεια.
Ή μπορείς να ψάξεις στο yt για browning auto 5 disassembly.
Πανεύκολο !!!
Τα αξίζει τα λ7 της πάντως γιατί ακούω ότι τα 80μ τα έχει μέσα στο νερό ...
Όπλο του προηγούμενου αιώνα, συλλεκτικό, σκουριασμένο (pitting), σταθερά τσοκ με φαρμακερή κάνη, ... ευκαιρία, αγορασέ το τώρα μην στο φάει κανένας άλλος.

.sarcastic.

ps
Πλάκα έκανες η μιλούσες σοβαρά ;
Για δείτε εδώ ...

2_FN-cal.16-slug-2-κάννες.jpg

3_FN-cal.16-slug-2-κάννες.jpg5_FN-cal.16-slug-2-κάννες.jpg

7_FN-cal.16-slug-2-κάννες.jpg
 
Να ρωτήσω τους "καραμπινάκηδες"(τι είπα!!!.sarcastic.) , αυτό είναι καλό τουφέκι η μάπα?.think.

FN cal.16 slug (με 2 κάννες)


Browning, μοντέλο A5, αυτογεμές με μηχανισμό ελατηρίου, κατασκευασμένο στο Βέλγιο, διαμετρήματος 16, με δύο κάννες:
α΄ κάννη: custom κατασκευής slug, με κλεισιοσκόπιο πίσω και σταθερό στόχαστρο μπροστά, μήκους 60 εκατοστών, με θαλάμη μήκους 70 χιλιοστών, με διάμετρο αυλού 16,8 χιλιοστών και σύσφιξη βελτιωμένο κύλινδρο (**** – 2,5/10),
β΄ κάννη: μήκους 70 εκατοστών, με θαλάμη μήκους 70 χιλιοστών, με διάμετρο αυλού 16,8 χιλιοστών και σύσφιξη 3/4 προς full (** – 8,5/10). Κοντάκι ντεμί πιστολέ με αυθεντικό πέλμα FN μήκους 36,1 εκατοστών. Το βάρος του όπλου είναι 3.360 γραμμάρια (με τη slug κάννη) και 3.425 γραμμάρια (με τη συμβατική κάννη).

Κατάσταση: πολύ καλή (όπλο αρκετά χρησιμοποιημένο, με pitting στο επάνω μέρος του αριστερού προφίλ της βάσης του, που για να συγκαλυφθεί έχει ξαναβαφεί, χωρίς όμως άλλες ουσιαστικές φθορές).

Τιμή: 1.500 ευρώ

View attachment 42457

View attachment 42458

View attachment 42459
Γιαννη θες να το αγορασεις? Αν ναι για κυνηγι η για συλλογη?
 
Τέλειο.
Θα αγοράσεις ένα σετ ειδικά κατσαβίδια στον Α' μηχανικό σου και θα στην συντηρεί τέλεια.
Ή μπορείς να ψάξεις στο yt για browning auto 5 disassembly.
Πανεύκολο !!!
Τα αξίζει τα λ7 της πάντως γιατί ακούω ότι τα 80μ τα έχει μέσα στο νερό ...
Όπλο του προηγούμενου αιώνα, συλλεκτικό, σκουριασμένο (pitting), σταθερά τσοκ με φαρμακερή κάνη, ... ευκαιρία, αγορασέ το τώρα μην στο φάει κανένας άλλος.

.sarcastic.

ps
Πλάκα έκανες η μιλούσες σοβαρά ;
Ειναι και χρυσοσκανδαλο
 
Γιαννη θες να το αγορασεις? Αν ναι για κυνηγι η για συλλογη?
Οχι για συλλογή, "έρευνα" αγοράς κάνω...Εμένα μου φαίνεται στιβαρή, και αξιόπιστη...βαρούτσικο τουφέκι, για μακρινά, θα ρίχνει τα 32αρια τα Αμερικανικά του διαμετρήματος χωρίς θέμα...νομίζω...
 
Οχι για συλλογή, "έρευνα" αγοράς κάνω...Εμένα μου φαίνεται στιβαρή, και αξιόπιστη...βαρούτσικο τουφέκι, για μακρινά, θα ρίχνει τα 32αρια τα Αμερικανικά του διαμετρήματος χωρίς θέμα...νομίζω...
Ψαχνεις γενικα καραμπινα ή 16αρα?
 
Γιάννη, αν σε γοητεύουν τα όπλα που κουβαλάνε ιστορία, πάρε το. Αν αποφασίσεις να το πάρεις, σίγουρα θα βρεις με αυτά τα χρήματα, αντίστοιχο, σε καλύτερη κατάσταση. Όμως, μην μπαίνεις στην διαδικασία, να προσπαθήσεις να το συγκρίνεις με καινούρια μοντέλα. Ξανατονίζω, αν σε γοητεύουν τα παλιά και κλασικά αντικείμενα, θα την λατρέψεις.
 
Γιάννη, αν σε γοητεύουν τα όπλα που κουβαλάνε ιστορία, πάρε το. Αν αποφασίσεις να το πάρεις, σίγουρα θα βρεις με αυτά τα χρήματα, αντίστοιχο, σε καλύτερη κατάσταση. Όμως, μην μπαίνεις στην διαδικασία, να προσπαθήσεις να το συγκρίνεις με καινούρια μοντέλα. Ξανατονίζω, αν σε γοητεύουν τα παλιά και κλασικά αντικείμενα, θα την λατρέψεις.
.shake hands....με έπιασες!:)

Υ.Γ:...δεν συγκρίνω!...αν μ' αρέσει κατι, μ' αρέσει...εφόσον κάνει και την δουλεία για το οποίο προορίζεται... παντά υπάρχει καλύτερο, πιο καινούργιο, πιο εύχρηστο, κτλ.κτλ...το ζήτημα είναι τι ευχαριστεί τον καθένα...;)
 
Ακριβώς η ίδια αδράνεια υπάρχει και στο όπλο αερίων.
Το ένα όπλο την εκμεταλλεύεται μηχανικά, το άλλο όχι.
Γιατί αυτό που την εκμεταλλεύεται λες ότι κλωτσάει περισσότερο; Τί αλλάζει;
Δεν θα στο εξηγήσω εγώ…πήγαινε ρίξε με αυτά τα όπλα και βγάλε συμπέρασμα δικό σου! :)
 
Back
Top