Αγορά καινουργιας καραμπινας αερίων-αδρανειας

Προσωπικά στην καραμπίνα δε βάζω καθόλου λάδι πουθενά.
Χρησιμοποιώ λάδι μόνο στον καθαρισμό και μετά Crud Buster για να φύγουν τελείως τα λάδια από παντού. Το όπλο στον κυνηγότοπο το έχω πεντακάθαρο και ξερό.
Ξέρω ότι πιστεύετε ότι όπου υπάρχει μέταλλο με μέταλλο τριβή χρειάζεται λάδι και μπλα μπλα μπλα, αλλά αυτά ισχύσουν στα 1911 και σε άλλα όπλα κατά την αυτιστική μου άποψη και όχι στις καραμπίνες.
Στις καραμπίνες μου λάδι δεν μπαίνει ποτέ.
 
Το ίδιο λάκτισμα;
Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο εκατομμύριο ένα αδρανείας να έχει το ίδιο λάκτισμα με ένα αερίων.
Και αφήστε το comfort έτσι και το comfort αλλιώς. Το μόνο που κάνει είναι να γλυκίζει τον κλωτσο και όχι να τον μειώνει.
Με αλλά λόγια η σφαλιάρα έρχεται απλά το σφουγγαράκι που κόλλησες στο μάγουλο σου θα βοηθήσει. Η σφαλιάρα…σφαλιάρα όμως…αυτή δεν αλλάζει.
Είναι ΑΔΡΑΝΕΙΑ και πρέπει να κλωτσήσει.
Πιάσε μια SX4 και οποία Benelli θες και σύγκρινε.
Και να μην πω για τις Α350/Α400 γιατί εκεί είναι άλλο επίπεδο. Το Kickoff κάνει στην αερίων ότι κάνει το comfort στην αδρανείας.
Τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη μάγκες.
 
Γιατί αν δεν κλότσαγε δεν θα υπήρχε αδράνεια.
Ακριβώς η ίδια αδράνεια υπάρχει και στο όπλο αερίων.
Το ένα όπλο την εκμεταλλεύεται μηχανικά, το άλλο όχι.
Γιατί αυτό που την εκμεταλλεύεται λες ότι κλωτσάει περισσότερο; Τί αλλάζει;
 
Γιατί αν δεν κλότσαγε δεν θα υπήρχε αδράνεια.
Βρε εσείς, σταματήστε να λέτε ότι έχετε ακούσει επιτέλους.
Η διαφορές είναι βασικά 2.
1. Τα αδράνειας είναι συνήθως (τουλάχιστον παλιά) πιο ελαφρά όπλα άρα η ταχύτητα ανάκρουσης είναι μεγαλύτερη και δεν ισχύει πλέον γιατί όλοι οι κατασκευαστές μειώνουν το βάρος του όπλου γνωρίζοντας ότι θα αυξηθεί η ανάκρουση.
2. Στην εκπυρσοκρότηση και για ελάχιστο χρονικό διάστημα από το βάρος ενός όπλου αδράνειας πρέπει να αφαιρέσουμε το βάρος του κλείστρου (διότι δεν κινείται) άρα αν έχετε ΤΟΟΟΟΟΣΟ ευαίσθητο ώμο ΙΣΩΣ αισθανθείτε ένα πιο "κοφτό" κλώτσημα.
Μιλάμε για 1-2-3 ;;;;;; χιλιοστά του δευτερολέπτου ;;;;
Καμία σχέση με αυτά που νομίζετε !!!!!

Κανένα όπλο δεν εξολκεύει με την γόμωση μέσα στην κάνη.
Αμάν πια, μην χάσουμε και τα μαλλιά που μας έμειναν !!!!!
 
Βρε εσείς, σταματήστε να λέτε ότι έχετε ακούσει επιτέλους.
Η διαφορές είναι βασικά 2.
1. Τα αδράνειας είναι συνήθως (τουλάχιστον παλιά) πιο ελαφρά όπλα άρα η ταχύτητα ανάκρουσης είναι μεγαλύτερη και δεν ισχύει πλέον γιατί όλοι οι κατασκευαστές μειώνουν το βάρος του όπλου γνωρίζοντας ότι θα αυξηθεί η ανάκρουση.
2. Στην εκπυρσοκρότηση και για ελάχιστο χρονικό διάστημα από το βάρος ενός όπλου αδράνειας πρέπει να αφαιρέσουμε το βάρος του κλείστρου (διότι δεν κινείται) άρα αν έχετε ΤΟΟΟΟΟΣΟ ευαίσθητο ώμο ΙΣΩΣ αισθανθείτε ένα πιο "κοφτό" κλώτσημα.
Μιλάμε για 1-2-3 ;;;;;; χιλιοστά του δευτερολέπτου ;;;;
Καμία σχέση με αυτά που νομίζετε !!!!!

Κανένα όπλο δεν εξολκεύει με την γόμωση μέσα στην κάνη.
Αμάν πια, μην χάσουμε και τα μαλλιά που μας έμειναν !!!!!
Τι μαλλί να χάσεις εσύ ρε γιαγιε‼️βαρατε... αλύπητα παίδες‼️
 
Δεν το διατύπωσα σωστά αργούσε να κάνει επιστροφή και τα δυο όπλα είχαν πάθει το ίδιο βέβαια είχε και -18
Παναγιώτη το 2001 που έριξε το πολύ χιόνι στα μέρη μας και έκανε τον πάγο μέχρι μείον 17 τις επόμενες εβδομάδες ,ηταν και η χρονιά που έβγαλε η Benelli την crio, και όλοι πήγαν και την πήραν και τον ήπιαν κρύο.Ειμαι σε ένα ρύζι παγωμένο και είμαστε ένας με ένα δίκανο Simson 2 άτομα ο ένας με crio ο άλλος με Centro και εγώ με την 302 ,η crio είτε τουφεκαγες η τα έριχνες με το χέρι τα σκάγια το ίδιο και το αυτό ήταν συν που η sentro από βαριές γομωσεις έκοψε την ουρά του κληστρου φτερά και πούπουλα και μιλάμε εντός βελινεκες του όπλου το Simson μόλις του έδωσα 40γρ lambro μαύρο έσπασε και τις 2 βελόνες και έμεινα μόνος με τη γριά να σώσω την παρτίδα,και μια χούφτα άμμο να τις βάλω μέσα θα το ρίξει.Αυτα τα παραθέτω και τα λέω γιατί μερικοί νομίζουν έχουν αδράνεια και λυσαν το πρόβληματα όλα.Ποσες φορές δεν έκλεισε το κλείστρο σωστά και δεν έριξε δεν μας λένε;Πόσες φορές σε μπηχτες έριξε μόνο ένα;Το αερίων ένας είναι ο μπελάς το ποτιρακι και ο μαστός τις κάννης που θέλει καθάρισμα από τις κάπνες .Και κάτι άλλο όταν πίσω από αυτές όλες τις εταιρείες και δεν μιλάω μόνο για την Benelli την Franchi την Breda και άλλες πολλές εταιρείες δικανων βρίσκεται η παλιότερη εταιρεία όπλων και έχει το μεγαλύτερο μερίδιο τον μετοχών, λέτε να δίνει σε αυτές την τελευταία γνώση τις τεχνολογίας η το καλύτερο κράμα ατσαλιού στις Κάννες τον όπλων και δεν το βάζει στο δικό της όπλο που βρίσκεται στον ίδιο χώρο,δεν νομίζω.Και με το συμπαθειο για τους λάτρεις τις αδράνειας( είναι ένας μηχανισμός απροβληματιστος και μέχρι εκεί) το όπλο δεν είναι μόνο ο μηχανισμός όμως και ο νοων νοειτο
 
Last edited:
Παναγιώτη το 2001 που έριξε το πολύ χιόνι στα μέρη μας και έκανε τον πάγο μέχρι μείον 17 τις επόμενες εβδομάδες ,ηταν και η χρονιά που έβγαλε η Benelli την crio, και όλοι πήγαν και την πήραν και τον ήπιαν κρύο.Ειμαι σε ένα ρύζι παγωμένο και είμαστε ένας με ένα δίκανο Simson 2 άτομα ο ένας με crio ο άλλος με Centro και εγώ με την 302 ,η crio είτε τουφεκαγες η τα έριχνες με το χέρι τα σκάγια το ίδιο και το αυτό ήταν συν που η sentro από βαριές γομωσεις έκοψε την ουρά του κληστρου φτερά και πούπουλα και μιλάμε εντός βελινεκες του όπλου το Simson μόλις του έδωσα 40γρ lambro μαύρο έσπασε και τις 2 βελόνες και έμεινα μόνος με τη γριά να σώσω την παρτίδα,και μια χούφτα άμμο να τις βάλω μέσα θα το ρίξει.Αυτα τα παραθέτω και τα λέω γιατί μερικοί νομίζουν έχουν αδράνεια και λυσαν το πρόβληματα όλα.Ποσες φορές δεν έκλεισε το κλείστρο σωστά και δεν έριξε δεν μας λένε;Το αερίων ένας είναι ο μπελάς το ποτιρακι και ο μαστός τις κάννης που θέλει καθάρισμα από τις κάπνες .Και κάτι άλλο όταν πίσω από αυτές όλες τις εταιρείες και δεν μιλάω μόνο για την Benelli την Franchi την Breda και άλλες πολλές εταιρείες δικανων βρίσκεται η παλιότερη εταιρεία όπλων και έχει το μεγαλύτερο μερίδιο τον μετοχών, λέτε να δίνει σε αυτές την τελευταία γνώση τις τεχνολογίας η το καλύτερο κράμα ατσαλιού στις Κάννες τον όπλων και δεν το βάζει στο δικό της όπλο που βρίσκεται στον ίδιο χώρο,δεν νομίζω.Και με το συμπαθειο για τους λάτρεις τις αδράνειας( είναι ένας μηχανισμός απροβληματιστος και μέχρι εκεί) το όπλο δεν είναι μόνο ο μηχανισμός όμως και ο νοων νοειτο
Αυτό που λες αντίστροφα. Τα ίδια μέταλλα βάζουν το ένα το περνάει από ψύξη και το λέει crio το άλλο του κάνει λίγο κώνο και drilling και το λέει overbore. Όποιος ψαρωσει με το ένα όποιος ψαρωσει με το άλλο. Η μητρική θα τα πάρει και από τους δύο και θα γελάει.
Όσο για το benelli click με το νέο περιστρεφόμενο κλείστρο έχει διορθωθεί απόλυτα από το 2018.
 
Ο φίλος Lucky Luke, μάλλον σκέφτηκε, "ετούτοι είναι τρελοί και θα αποτρελάνουν και μένα" και έκοψε πέρα ο άνθρωπος.
Λογικά σου λέει από το να τρελαθώ δεν παίρνω τίποτα και το γυρνάω στο κυνήγι μανιταριών. Ήδη είναι σε φόρουμ για το καλύτερο μαχαίρι για μανιταρια.
 
Λογικά σου λέει από το να τρελαθώ δεν παίρνω τίποτα και το γυρνάω στο κυνήγι μανιταριών. Ήδη είναι σε φόρουμ για το καλύτερο μαχαίρι για μανιταρια.
Α το καλύτερο μαχαίρι για μανιτάρια ειναι με ατσάλι 1095 και λεπίδα ακριβώς 8 εκατοστά. Στα 7 είναι κοντό στα 9 πολύ μακρύ πιστεύω:rolleyes::):):)
 
Ο φίλος ο λούκι Λουκ αν θέλει να με ακούσει να πάει να πάρει την outlander ,μηχανισμός από τη σειρά 300 κάννη ποτήρι από σειρά 400 ,και να μην δώσει πάρα πάνω για φρου φρου και αρώματα η την Baikalαρα να ευχαριστηθεί ασύλληπτες τουφεκιές
 
Ο φίλος ο λούκι Λουκ αν θέλει να με ακούσει να πάει να πάρει την outlander ,μηχανισμός από τη σειρά 300 κάννη ποτήρι από σειρά 400 ,και να μην δώσει πάρα πάνω για φρου φρου και αρώματα η την Baikalαρα να ευχαριστηθεί ασύλληπτες τουφεκιές
Άμεση λυση. ΩΡΑΙΟΣ!! Δε θα διαφωνησω ωστοσο. Εξαιρετικες προτασεις και μενει και στην ακρη αρκετο λιπος. Τα εχω επωμισει και τα δυο. Η μπαικαλα μου ρχοταν γαντι αλλα ητο βαρια. Δε μπορεσα ποτε να καταληξω ποιο απο τα δυο συστηματα (αεριων αδρανειας) ειναι καλυτερο.
 
Last edited:
Α το καλύτερο μαχαίρι για μανιτάρια ειναι με ατσάλι 1095 και λεπίδα ακριβώς 8 εκατοστά. Στα 7 είναι κοντό στα 9 πολύ μακρύ πιστεύω:rolleyes::):):)
Με λαβη απο κερατο ελαφιου και θηκη απο δερμα ραμμενη στο χερι
 
Άμεση λυση. ΩΡΑΙΟΣ!! Δε θα διαφωνησω ωστοσο. Εξαιρετικες προτασεις και μενει και στην ακρη αρκετο λιπος. Τα εχω επωμισει και τα δυο. Η μπαικαλα μου ρχοταν γαντι αλλα ητο βαρια. Δε μπορεσα ποτε να καταληξω ποιο απο τα δυο συστηματα (αεριων αδρανειας) ειναι καλυτερο.
Η διαφορά ανάμεσα στις δύο είναι ότι η Ιταλίδα είναι σαν τη γκόμενακι το σινιε προσεγμενη ωραία ντυμένη,ξουρισμενη,μαλλιά ,νύχια,αρωματισμένη με τις κρέμες της κλπ και η άλλη είναι σαν εκείνα τα αγριομουνα που συναντάς στα σκυλάδικα, λίγο άξεστη ,στόμα νταλικερη κοινώς brutal, αλλά κάνουν κάτι μαμισια και η δύο που σου περνούν το κεφάλι.Οσο για την καλύτερη αδράνεια η αέρια θέλει πολλή συζήτηση και ορισμένοι θα φανατιστουν και θα καταλήξει η κουβέντα σε διαπληκτισμούς ,ο καθένας ότι θεωρεί καλό για τον εαυτό του είναι σεβαστο
 
Η διαφορά ανάμεσα στις δύο είναι ότι η Ιταλίδα είναι σαν τη γκόμενακι το σινιε προσεγμενη ωραία ντυμένη,ξουρισμενη,μαλλιά ,νύχια,αρωματισμένη με τις κρέμες της κλπ και η άλλη είναι σαν εκείνα τα αγριομουνα που συναντάς στα σκυλάδικα, λίγο άξεστη ,στόμα νταλικερη κοινώς brutal, αλλά κάνουν κάτι μαμισια και η δύο που σου περνούν το κεφάλι.Οσο για την καλύτερη αδράνεια η αέρια θέλει πολλή συζήτηση και ορισμένοι θα φανατιστουν και θα καταλήξει η κουβέντα σε διαπληκτισμούς ,ο καθένας ότι θεωρεί καλό για τον εαυτό του είναι σεβαστο
Αδράνεια ή αέρια είναι σαν να ρωτάμε πετρέλαιο ή βενζίνη στα αυτοκίνητα.
Και τα 2 κάνουν την δουλειά αλλά και τα 2 έχουν τα υπέρ και τα κατά τους.

Το ότι τα μισά οπλα στην Ελλάδα είναι αδράνεια και συνεχίζουν να πουλάνε κάτι δείχνει.
Το μόνο αρνητικό για εμένα στην αδράνεια Κώστα είναι το κλικ.
Στους πάγους δεν θέλει λάδι καθόλου, τα επανατατικά στην αδράνεια είναι πιο μαλακά οπότε στους πολλούς μείον το ελάχιστο λάδι τα επηρρεάζει περισσότερο.
Αυτά γνωρίζω ....
 
Back
Top