Impala Plus

Αγαπητέ συνάδελφε -και συνομήλικε-Γιάννη, τις ίδιες σκέψεις με σένα ακριβώς έκανα κιεγώ. Ιδίως το "(και για πόσα χρόνια ακόμη..)" !
Και πήρα πέρυσι την Baikal MP 155 καινούργια ξύλινη 550 Ευρώ. Τρία κιλά και 50 g, με φλάντζες κλίσης και από το Ιζέβσκ!. Πολύ ευχαριστημένος μέχρι σήμερα, κάτι ξέρουν οι ομόδοξοι από όπλα..
Συνομήλικε Μάκη, έχω Baikal από τα 18 μου, όλα τα μοντέλα πλην καραμπίνας και τα τελευταία 8 χρόνια "δουλεύω" ένα SP mp27 em 1c. Άρα είμαι γνώστης και λάτρης της ανθεκτικότητάς τους. Ακόμη και όταν στον οπλοβαστό υπήρχαν μία Remi ή /και μία Franchi ο Ρώσος ήταν πάντα δίπλα τους.
Όμως πλέον (δυστυχώς) δεν μένουν πλέον 10ετίες για να κυνηγάμε και επομένως το βασικό τους πλεονέκτημα εκφυλλίζεται. Τώρα χρειαζόμαστε σύγχρονα ελαφριά μανιτζέβελα όπλα, όπως τα "καλά" τούρκικα, αν και η τελευταία λέξη πολύ με στραβώνει. Καλύτερα να ήταν κινέζικα. Αλλά με 500€ περιορίζονται πολύ οι επιλογές. Καλό και άγιο το 155, αλλά σου βγάζει μία γεύση προηγούμενης 10ετίας. Βράχος, αλλά σκληρό και αφινίριστο σε σχέση με τον τούρκο (δυστυχώς).
 
Δεν έχω δει το όπλο αυτό, αλλά από την φωτογραφία δείχνει να έχει πιο κοντή βάση ( από την σκανδάλη έως αρχή θαλαμης), από τις άλλες αδράνειας. Αν είναι έτσι μπράβο στον σχεδιασμό, το μεγάλο μήκος της βάσης είναι το κύριο μειονέκτημα των αυτογεμων αδράνειας.
 
Δεν έχω δει το όπλο αυτό, αλλά από την φωτογραφία δείχνει να έχει πιο κοντή βάση ( από την σκανδάλη έως αρχή θαλαμης), από τις άλλες αδράνειας. Αν είναι έτσι μπράβο στον σχεδιασμό, το μεγάλο μήκος της βάσης είναι το κύριο μειονέκτημα των αυτογεμων αδράνειας.
Μειονέκτημα ;;;; μπορείς να το εξηγήσεις ; προσωπικα σαν πλεονεκτημα το ειχα
 
my yeni av tüfeği Impala sentetik kombo
Φίλτατε, το όνομα που χρησιμοποιείς μπορεί να είναι το ελληνικό όνομα της πρωτεύουσας (Αίνος) της περιφέρειας Αδριανουπόλεως, και όπως φαίνεται είσαι "ψαγμένος", αλλά γιατί γράφεις στα τούρκικα; σε ελληνικό φόρουμ είμαστε και όχι σε τούρκικο σήριαλ ελληνικής τηλεόρασης. Αν δεν ξέρεις ή δεν θέλεις να γράφεις ελληνικά, δοκίμασε τότε να ποστάρεις στα αγγλικά, που λίγο-πολύ είναι κατανοητά στους περισσότερους από τους συμ-φορίτες.

Saygılarımızla.
PS: I hate google translate, it is not a real translator, and, commonly it produces misunderstandings
 
Μειονέκτημα ;;;; μπορείς να το εξηγήσεις ; προσωπικα σαν πλεονεκτημα το ειχα
Μήκος βάσης εννοώ αυτό που περισσεύει αν από το συνολικό μήκος του όπλου αφαιρέσουμε το μήκος της κάνης και το μήκος από το πέλμα έως την σκανδάλη. Πρακτικά με ίδιο μήκος κάνης και κοντακιου, ένα δίκαννο έχει 8 εκατοστά μικρότερο μήκος από μια beretta 302, και 14 από μια benelli.
 
Filte, kullandığın isim, Edirne bölgesinin başkentinin (Ainos) Yunanca adı olabilir ve görünüşe göre "aranıyor" ama neden Türkçe yazıyorsun? Biz bir Yunan forumundayız, bir Türk Yunan dizisinde değiliz. Yunanca bilmiyorsanız veya yazmak istemiyorsanız, o zaman ortak konuşmacıların çoğu için aşağı yukarı anlaşılabilir olan İngilizce yazmaya çalışın.

Saygılarımız ile.
Not: Google çeviriden nefret ediyorum, gerçek bir çevirmen değil ve genellikle yanlış anlamalara neden oluyor
I don't know Greek, there are Greek signs in most of the shops in the area where I accidentally typed Turkish with the keyboard. Best regards
 
Bu silahı görmedim, ancak fotoğraftan diğer atalete göre daha kısa bir tabanı (tetikten haznenin başlangıcına kadar) var gibi görünüyor. Eğer öyleyse, tasarımda iyi yapılmışsa, tabanın uzun uzunluğu, bağımsız eylemsizliğin ana dezavantajıdır.
6 Since it has a 6-piece lock mechanism, it does the feeding work in a shorter distance. therefore it needs a shorter base.
 
Μήκος βάσης εννοώ αυτό που περισσεύει αν από το συνολικό μήκος του όπλου αφαιρέσουμε το μήκος της κάνης και το μήκος από το πέλμα έως την σκανδάλη. Πρακτικά με ίδιο μήκος κάνης και κοντακιου, ένα δίκαννο έχει 8 εκατοστά μικρότερο μήκος από μια beretta 302, και 14 από μια benelli.
Αυτό σκοπευτικα είναι πλεονεκτημα κ οχι μειονέκτημα όπως γράφεις, το όπλο με μακριά βάση δίνουν με κοντή σχετικά κανη, την εικόνα όπλου με μακριά κανη
 
Μήκος βάσης εννοώ αυτό που περισσεύει αν από το συνολικό μήκος του όπλου αφαιρέσουμε το μήκος της κάνης και το μήκος από το πέλμα έως την σκανδάλη. Πρακτικά με ίδιο μήκος κάνης και κοντακιου, ένα δίκαννο έχει 8 εκατοστά μικρότερο μήκος από μια beretta 302, και 14 από μια benelli.
Λευτέρη, το έχεις ξανά αναφέρει αυτό με το μήκος βάσης, για την auto5 αν θυμάμαι καλά.
Τι μας πειράζει το μήκος βάσης αν το όπλο μας "έρχεται" και είναι ψιλοζυγισμένο στα χέρια μας ;
Δεν βρίσκω κάτι αρνητικό.
Μπορείς να το εξηγήσεις ;

Σκέφτομαι ότι όσο πιο απομακρυσμένα (αλλά άνετα) είναι τα χέρια μας στο όπλο τόσο μεγαλύτερη ροπή εφαρμόζουμε στην περιστροφή.
Λέω εγώ τώρα ....
 
Δημήτρη, Βασίλη, η μακρύτερη βάση έχει μόνο μειονεκτηματα. Αν θέλεις μικρό συνολικό μήκος πρέπει να κοντυνεις υπερβολικά την κάνη, αν πάλι θέλεις καλό ζύγισμα το καθιστά δυσκολότερο γιατί προσθέτει άχρηστο βάρος μπροστά. Αν θέλεις μακριά σκοπευτικη γραμμή, όπως τα καρτερισια όπλα, γιατί αυτό να μην το παίρνεις με μακρύτερη κάνη πού μόνο θετικά έχει ;
 
Δημήτρη, Βασίλη, η μακρύτερη βάση έχει μόνο μειονεκτηματα. Αν θέλεις μικρό συνολικό μήκος πρέπει να κοντυνεις υπερβολικά την κάνη, αν πάλι θέλεις καλό ζύγισμα το καθιστά δυσκολότερο γιατί προσθέτει άχρηστο βάρος μπροστά. Αν θέλεις μακριά σκοπευτικη γραμμή, όπως τα καρτερισια όπλα, γιατί αυτό να μην το παίρνεις με μακρύτερη κάνη πού μόνο θετικά έχει ;
Κ μακρυτερη κανη κ μεγάλη βάση, φυσικά ζυγισμενο το οπλο
 
Πριν 3 χρόνια την είχα πάρει την impala του φίλου μου για ένα κυνήγι και την σύγκρινα με την benelli μου...
Είναι πιο μακριά και η βάση και η πάπια από την benelli..
Όμως συμφωνώ με τον Λευτέρη πως είναι πλεονέκτημα οι "κοντύτερες" βάσεις..
Πλεονέκτημα στις αερίων,ιδιαίτερα στην πρώτη σειρά beretta A300-304
 
Back
Top