Impala Plus

Για ανεξάρτητους από το κυνήγι και τα όπλα λόγους, η αγορά έχει ψιλοπαγώσει. Ελπίζω πολύ σύντομα να επανέλθει.
Για αυτό κάθε άποψη και γνώση ακόμη είναι ενεργή.
Οι επιλογές απέμειναν δύο : Impala Plus και Baikal 155.
Impala δαγκωτο...
 
Ποσα θα εδινες για μια μεταχ. 155?
Κώστα, κατ΄αρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω διότι ασχολείσαι με τους προβληματισμούς μου. Το εκτιμώ.
Για το Ρώσο: Αρχείο δεν έχω, αλλά φαντάζομαι ότι κυκλοφορούν χιλιάδες 155άρια στο σύνολο των κυνηγών. Στο car θα βρεις 1-2 άντε 3 αξιόλογες καταχωρήσεις (όχι για 153). Σε τηλεφωνική επαφή που είχα με κάποιο από αυτούς, που το έδινε 70€ κάτω από το καινούργιο και δεν το πολυσυζήταγε. Άντε να πήγαινε στα 430 γιατί (είπε) υπήρχε ενδιαφέρον.
Επειδή ψάχνομαι καιρό τα Baikal στέκονται 2-3 μήνες το πολύ και μετά η αγγελία διαγράφεται.
Εγώ ψάχνω πλαστική 66cm σε άριστη κατάσταση (1-2 ετών) με ταβάνι 400€, αν είναι βιτρίνα (529€ έχει καινούργια).
 
Last edited:
Ενα που θα με προβληματιζε ειναι να βρισκω ανταλλακτικα....εστω και να ταιριαζουν απο benelli....
Προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλά η Kalco που τα εισάγει είναι πολλά χρόνια στην αγορά με καλή φήμη.
 
Για ανεξάρτητους από το κυνήγι και τα όπλα λόγους, η αγορά έχει ψιλοπαγώσει. Ελπίζω πολύ σύντομα να επανέλθει.
Για αυτό κάθε άποψη και γνώση ακόμη είναι ενεργή.
Οι επιλογές απέμειναν δύο : Impala Plus και Baikal 155.
Και εγώ ανάμεσα σε αυτά τα 2 ήμουν...επέλεξα impala επειδή την έχει φίλος και μου είπε τα καλύτερα! Ξαδερφάκι μου αγόρασε baikal και είναι επίσης ευχαριστημένος.
 
Προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλά η Kalco που τα εισάγει είναι πολλά χρόνια στην αγορά με καλή φήμη.
Γιαννη αν σε ενδιαφερει κοιτα λιγο το www.hunting.com.gr εχει μεταχ vitoria στα 550 σε πολυ καλη κατασταση (ετσι φαινονται δεν τις ειδα απο κοντα). Απ οτι λεει αν παρεις οπλο απο εκει και δε σου καθεται στο κανει δωρεαν ο Λιακος που συνεργαζονται. Ειναι ο ενας απεναντι απο τον αλλο
 
Με 500 έχει και μπενελι μεταχειρισμένα και με κανες σεντ Ετιέν που είναι αξιολογα όπλα και ας είναι παλιάς κοπής που και σε άλλα 10 χρόνια πάλι 500 θα κάνουν γιατί απλά είναι μπενελι και έχουν αποδείξει για πολλά χρόνια την αξία τους.
Εγκυκλοπαιδικα αυτες οι μπενελι ειχαν καννες που τις κατασκευαζε η βερνευ καρον για λογαριασμο της μπενελι, αφου η ιδια δεν κατασκευαζε δικες της.
 
Κώστα, κατ΄αρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω διότι ασχολείσαι με τους προβληματισμούς μου. Το εκτιμώ.
Για το Ρώσο: Αρχείο δεν έχω, αλλά φαντάζομαι ότι κυκλοφορούν χιλιάδες 155άρια στο σύνολο των κυνηγών. Στο car θα βρεις 1-2 άντε 3 αξιόλογες καταχωρήσεις (όχι για 153). Σε τηλεφωνική επαφή που είχα με κάποιο από αυτούς, που το έδινε 70€ κάτω από το καινούργιο και δεν το πολυσυζήταγε. Άντε να πήγαινε στα 430 γιατί (είπε) υπήρχε ενδιαφέρον.
Επειδή ψάχνομαι καιρό τα Baikal στέκονται 2-3 μήνες το πολύ και μετά η αγγελία διαγράφεται.
Εγώ ψάχνω πλαστική 66cm σε άριστη κατάσταση (1-2 ετών) με ταβάνι 400€, αν είναι βιτρίνα (529€ έχει καινούργια).
Για 100 ευρώ πάρε καινούργιο όπλο να έχεις εγγύηση ,μην κοιτάς μεταχειρισμένο.
 
Την είδα, τις ξέρω, τις εκτιμώ ΑΛΛΑ
α) Μου πέφτει μακρύ το κοντάκι
β) Σε αυτό το budget (500€) όσα μτχ είδα είναι άνω των 15 ετών και, όσο καλά συντηρημένα και να είναι, έχουν κουραστεί.
γ) Προτιμώ τα πλαστικά (καθαρά αισθητικά, κουράστηκα μετά από 12 ξύλινα).
δ) Ρίχνω (πια....) λίγες τουφεκιές περ. 15- 20 κουτιά το χρόνο και σχεδόν μόνο σε τσίχλες, οπότε η ιδιαίτερη μακροζωία λίγο με νοιάζει. Απλά θέλω να είναι σύγχρονο και ελαφρύ.
Αν κουραστικαν τα μπερεττα φιλε τα αλλα ειναι κουρασμενα απο τα σχεδια κιωλας
 
Γιαννη αν σε ενδιαφερει κοιτα λιγο το www.hunting.com.gr εχει μεταχ vitoria στα 550 σε πολυ καλη κατασταση (ετσι φαινονται δεν τις ειδα απο κοντα). Απ οτι λεει αν παρεις οπλο απο εκει και δε σου καθεται στο κανει δωρεαν ο Λιακος που συνεργαζονται. Ειναι ο ενας απεναντι απο τον αλλο
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Είμαι στην Εύβοια, αν μου ταιριάξει θα πάω να τα δω.
 
Και εγώ ανάμεσα σε αυτά τα 2 ήμουν...επέλεξα impala επειδή την έχει φίλος και μου είπε τα καλύτερα! Ξαδερφάκι μου αγόρασε baikal και είναι επίσης ευχαριστημένος.
Ευχαριστώ πολύ, αλλά τώρα με μπέρδεψες, μόλις ήμουν 60-40 υπέρ της Impala, ως πιο σύγχρονου όπλου.
 
Αν κουραστικαν τα μπερεττα φιλε τα αλλα ειναι κουρασμενα απο τα σχεδια κιωλας
Φίλε Τόλη,
Γενικά δεν διαφωνώ, όμως:
Για έναν που δεν είναι και expert στις καραμπίνες, έχω επιφυλάξεις για ένα μτχ 20 ετών με 20.000 τουφεκιές στη πλάτη του και μπορώ πλημμελώς να ελέγξω. Αν είναι 2-3 ετών, άλλο.
Λόγω ηλικίας έχω περιοριστεί πλέον στα εύκολα κυνήγια (τσίχλα και καμμιά φασσούλα αν τύχει) και ρίχνω 15 -20 κουτιά φυσίγγια το χρόνο (και για πόσα χρόνια ακόμα...). Άρα, νομίζω ότι δεν χρειάζομαι ένα σούπερ ντούπερ όπλο, σπέσιαλ αντοχών.
Ως εκ τούτου μου κάνει το ....καινούργιο Seat και ας μην είναι μτχ Audi.
 
Ευχαριστώ πολύ, αλλά τώρα με μπέρδεψες, μόλις ήμουν 60-40 υπέρ της Impala, ως πιο σύγχρονου όπλου.
Αν τα βάλεις δίπλα δίπλα σίγουρα θα επιλέξεις το impala... Εγώ το αγόρασα χωρίς να το έχω δεί και μου έκατσε γάντι.Την 155 που την πήρα στα χέρια μου εκτός ότι δεν μου έκατσε δεν εντυπωσιάστηκα σχεδιαστικά και κυρίως τα πλαστικά της σαφώς κατώτερα από impala
 
Αν τα βάλεις δίπλα δίπλα σίγουρα θα επιλέξεις το impala... Εγώ το αγόρασα χωρίς να το έχω δεί και μου έκατσε γάντι.Την 155 που την πήρα στα χέρια μου εκτός ότι δεν μου έκατσε δεν εντυπωσιάστηκα σχεδιαστικά και κυρίως τα πλαστικά της σαφώς κατώτερα από impala
Ακριβώς έτσι έκανα. Κυριολεκτικά δίπλα-δίπλα στο πάγκο. Το έχω γράψει από την αρχή. ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που λες. Η απτή ποιότητα της Impala, υπέροχα πλαστικά, τέλεια βαφή κάνης, βελούδινος χειρισμός ΚΑΙ μού έκατσε γάντι. Καταξιωμένη η Baikal, αλλά αντίθετα ΟΛΑ τα προαναφερθέντα.
Νομίζω ότι ο κύβος ερρίφθη.
Η βοήθειά σας τεράστια.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Φίλε Τόλη,
Γενικά δεν διαφωνώ, όμως:
Για έναν που δεν είναι και expert στις καραμπίνες, έχω επιφυλάξεις για ένα μτχ 20 ετών με 20.000 τουφεκιές στη πλάτη του και μπορώ πλημμελώς να ελέγξω. Αν είναι 2-3 ετών, άλλο.
Λόγω ηλικίας έχω περιοριστεί πλέον στα εύκολα κυνήγια (τσίχλα και καμμιά φασσούλα αν τύχει) και ρίχνω 15 -20 κουτιά φυσίγγια το χρόνο (και για πόσα χρόνια ακόμα...). Άρα, νομίζω ότι δεν χρειάζομαι ένα σούπερ ντούπερ όπλο, σπέσιαλ αντοχών.
Ως εκ τούτου μου κάνει το ....καινούργιο Seat και ας μην είναι μτχ Audi.
Αγαπητέ συνάδελφε -και συνομήλικε-Γιάννη, τις ίδιες σκέψεις με σένα ακριβώς έκανα κιεγώ. Ιδίως το "(και για πόσα χρόνια ακόμη..)" !
Και πήρα πέρυσι την Baikal MP 155 καινούργια ξύλινη 550 Ευρώ. Τρία κιλά και 50 g, με φλάντζες κλίσης και από το Ιζέβσκ!. Πολύ ευχαριστημένος μέχρι σήμερα, κάτι ξέρουν οι ομόδοξοι από όπλα..
 
Back
Top