Τουρκικά όπλα

Οι πρωτες τουρκικες που εφερνε καποιος εμπορος της Αττικης ηταν για πεταμα απο τα πρωτα 50 φυσιγγια.....η stoeger 2000 εχει αγοραστει απο το 2005 απο γνωστο που πηγαιναμε μαζι για τσιχλες.....το μονο που του ειχε βγαλει ηταν σπασμενος μοχλος οπλισης....αλλα μην συγκρινουμε το τουρκικο των 200€ με σκαλισματα π.χ. με την stoeger
 
Οι πρωτες τουρκικες που εφερνε καποιος εμπορος της Αττικης ηταν για πεταμα απο τα πρωτα 50 φυσιγγια.....η stoeger 2000 εχει αγοραστει απο το 2005 απο γνωστο που πηγαιναμε μαζι για τσιχλες.....το μονο που του ειχε βγαλει ηταν σπασμενος μοχλος οπλισης....αλλα μην συγκρινουμε το τουρκικο των 200€ με σκαλισματα π.χ. με την stoeger
Για τις almar μαλλον λες....
 
Οι πρωτες τουρκικες που εφερνε καποιος εμπορος της Αττικης ηταν για πεταμα απο τα πρωτα 50 φυσιγγια.....η stoeger 2000 εχει αγοραστει απο το 2005 απο γνωστο που πηγαιναμε μαζι για τσιχλες.....το μονο που του ειχε βγαλει ηταν σπασμενος μοχλος οπλισης....αλλα μην συγκρινουμε το τουρκικο των 200€ με σκαλισματα π.χ. με την stoeger
Κι εγώ είχα beretta 391 stonecoat titanium zirconium και μου έσπασε ο μοχλός από κει που οπλίζουμε το μισό κομμάτι στα 10 χρόνια και τον Αλλάξα με 10 ευρώ.

Σιγά....μηχανήματα είναι κι αυτά.

Θα πω ότι δεν ήταν καλό όπλο γι αυτο;

Γαμω τα όπλα ήταν.
 
Το δικό μου όχι.
Περνάνε όμως από διεθνή ένωση Μηχανολόγων ή κάτι τέτοιο έχω ακουστά.
Τα έλεγε ο μαστορακος νομίζω....

Δεν περνάνε διότι η Τουρκία δεν έχει τράπεζα δοκιμών.
Τα recta πάντως που έφερνε ο terra mare ειχαν περάσει δοκιμή στο Βέλγιο. Προφανώς όμως ανεβάζει το κόστος στον εισαγωγέα.
 
Αυτό που μου έχει διδάξει ως τώρα η ζωή είναι ότι το φθηνό ...το πληρώνεις ακριβότερα.-Αληθεια τα τούρκικα περνάνε από τράπεζες δοκιμών❓
Καλημέρα Γιάννη, γιατί περνάνε από τράπεζα δοκιμών τα αμερικάνικα;;;;;
 
Υπαρχουν 2-3 τουρκικες εταιριες μπορει και παραπανω που κατασκευαζουν κομματια οπλων, καννες ή και ολοκληρα οπλα για μεγαλες εταιριες. Έχουν υπερσυγχρονα μηχανηματα και εγκαταστασεις. Η Ελλαδα δεν εχει ως προυποθεση τα οπλα που εισαγονται να σφραγιζονται. Αλλες χωρες ναι. Στη φωτο βλεπουμε ξεκαθαρα τις σφραγιδες δοκιμων σε ενα τουρκικο οπλο που εχει εισαχθει στην Αγγλια. Αντιστοιχα εχω παρατηρησει σε ρωσικη παρουσιαση σφραγιδες.

ata 2.jpg
 
Καλημέρες‼️ η αλήθεια είναι ότι, ποτέ ως τώρα δεν έτυχε να δω τι παίζει κ δεν παίζει, με όσον αφορά τις σφραγίδες αμερικανικών όπλων .Τι παίζει τελικώς❓ποιος πιστοποιεί την ασφάλεια σε τουρκικά κ αμερικανικά με σφραγίδες η χωρίς❓
 
Καλημέρες‼️ η αλήθεια είναι ότι, ποτέ ως τώρα δεν έτυχε να δω τι παίζει κ δεν παίζει, με όσον αφορά τις σφραγίδες αμερικανικών όπλων .Τι παίζει τελικώς❓ποιος πιστοποιεί την ασφάλεια σε τουρκικά κ αμερικανικά με σφραγίδες η χωρίς❓
Οι εταιρείες που τα παράγουν Τζων. Δεν ξέρω τι γίνεται στην Τουρκία και τι νόμοι ισχύουν αλλά στην Αμερική έτσι και παραχθεί μη ασφαλές όπλο και υπάρξει πρόβλημα είναι βαρυτατος ο πέλεκυς, δεν παίζει κάτι τέτοιο.
 
Καλημέρες‼️ η αλήθεια είναι ότι, ποτέ ως τώρα δεν έτυχε να δω τι παίζει κ δεν παίζει, με όσον αφορά τις σφραγίδες αμερικανικών όπλων .Τι παίζει τελικώς❓ποιος πιστοποιεί την ασφάλεια σε τουρκικά κ αμερικανικά με σφραγίδες η χωρίς❓
Οδον αφορα το πρωτο ερωτημα Υπαρχει η Αμερικανικη ενωση κατασκευαστων οπλων και πυρομαχικων.
Λεγεται ΣΑΑΜΙ με ορια αυστηροτατα
 
Ωρααααααιαααα‼️ στα τουρκικά τώρα‼️τι αντίστοιχο των Αμερικανικών,,, ισχύει ❓❓❓
Δεν γνωριζω φιλε.
Καθε χωρα εχει αλλους νομους, προφανως ελαστικοτερους.
Σε οποια χωρα υπεχρεουνται να περασουν τραπεζα γινετα εκει.
Πιθανοτατα εδω ερχονται ατεσταριστα
 
Δεν γνωριζω φιλε.
Καθε χωρα εχει αλλους νομους, προφανως ελαστικοτερους.
Σε οποια χωρα υπεχρεουνται να περασουν τραπεζα γινετα εκει.
Πιθανοτατα εδω ερχονται ατεσταριστα
Ετσι ειναι στην Ελλαδα δεν υπαρχει περιορισμος. Ουτε καν προδιαγραφη CIP. Αλλα μας μαρανε η ταυτοποιηση και η απαγορευση του ραβδωτου. Να δω ποτε θα ξεκολλησουμε απο τις εμμονες της χουντας. Σε λιγο θα μας σφραγιζουν τα οπλα στο τελος της σεζον με μολυβδοσφραγιδα.
ΖΗΤΩ Η ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ Η ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΛΟΑΤΚΙ KAI H ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ
Αμα κυνηγας με φυσοκαλαμο ειναι διαφορετικοτητα? Θα διεκδικησω δικαιωματα
 
Last edited:
Οι πρωτες τουρκικες που εφερνε καποιος εμπορος της Αττικης ηταν για πεταμα απο τα πρωτα 50 φυσιγγια.....η stoeger 2000 εχει αγοραστει απο το 2005 απο γνωστο που πηγαιναμε μαζι για τσιχλες.....το μονο που του ειχε βγαλει ηταν σπασμενος μοχλος οπλισης....αλλα μην συγκρινουμε το τουρκικο των 200€ με σκαλισματα π.χ. με την stoeger
Αυτός ήταν κ ο μοναδικός λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα (που δυστηχως έχει φέρει τοσες αντιπαραθέσεις) χωρίς να έχω τουρκικο η να σκοπεύω να αγοράσω.......

Τότε κ για χάρη της καραμπίνας που αρχικά αναφέρεις κ που όντως ήταν της πλάκας, πηρε η μπάλα κ ολα τα τουρκικα μαζι κ το ίδιο πιστευα κ οχι.........

Οταν ένα παιδι πήρε την stoeger 2000 κ μου είπε ότι ήταν ευχαριστημένος δεν εδωσα σημασία κ το θεώρησα τυχαίο γεγονός (παροτι απο πισω υπήρχε μια Βeretta),
Λίγα χρόνια μετά κ πιανοντας κουβέντα με έναν φαρμακοποιό που ήταν κυνηγός μου λέει έχω την stoeger 2000 για τα λεφτά της είναι άριστη.....

...Δυο γεγονότα δεν μπορουσαν να θεωρηθούν τυχαία σκέφτηκα...

Δεν με νοιάζει αν αντέγραψαν άλλους η όχι έτσι κι αλλιώς στα περισσοτερα υπάρχει "ο κλεψας του κλεψαντος"....

Αργότερα που έκαναν την εμφάνιση τους κ άλλες μαρκες κ άκουσα κ εκει καλά λόγια(οχι σε όλες)..

Ωρέ μπράβο οι Τουρκαλάδες κ εμεις ουτε σακοραφα σκέφτηκα........

Αν θα τις αγοράσει κάποιος η οχι ειναι δικαίωμα του, κ δεν μπορω να του πω να μην το παρει άσχετα απο το τι θα έκανα εγώ.................


Και σαν οπλοφιλοι κοιτάμε κ αναλύουμε το θέμα "όπλο" κ οχι ποια χέρια είναι εκείνα εκείνα που το έφτιαξαν......
Και αν είναι καλό θα πρεπει να το παραδεχτουμε.........
 
Ας το δουμε κ κάπως αλλιώς....

Οταν οι....πατριωτες μας επέτρεψαν την εισαγωγή τουρκικών προιοντων με σκοπό το κέρδος κ κάποια καταστήματα τα πηραν κ τα έβαλαν στην βιτρίνα τους τότε ήταν φυσικό επόμενο να υπάρξουν κ καταναλωτές...........
 
Ας το δουμε κ κάπως αλλιώς....

Οταν οι....πατριωτες μας επέτρεψαν την εισαγωγή τουρκικών προιοντων με σκοπό το κέρδος κ κάποια καταστήματα τα πηραν κ τα έβαλαν στην βιτρίνα τους τότε ήταν φυσικό επόμενο να υπάρξουν κ καταναλωτές...........
Τασο....οπως ειπες....συζηταμε το τεχνικο θεμα των Τουρκικων οπλων....δεν θα λυσουμε εμεις τα "σκοπιμως αλυτα προβληματα" της χωρας μας!
 
Αυτός ήταν κ ο μοναδικός λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα (που δυστηχως έχει φέρει τοσες αντιπαραθέσεις) χωρίς να έχω τουρκικο η να σκοπεύω να αγοράσω.......

Τότε κ για χάρη της καραμπίνας που αρχικά αναφέρεις κ που όντως ήταν της πλάκας, πηρε η μπάλα κ ολα τα τουρκικα μαζι κ το ίδιο πιστευα κ οχι.........

Οταν ένα παιδι πήρε την stoeger 2000 κ μου είπε ότι ήταν ευχαριστημένος δεν εδωσα σημασία κ το θεώρησα τυχαίο γεγονός (παροτι απο πισω υπήρχε μια Βeretta),
Λίγα χρόνια μετά κ πιανοντας κουβέντα με έναν φαρμακοποιό που ήταν κυνηγός μου λέει έχω την stoeger 2000 για τα λεφτά της είναι άριστη.....

...Δυο γεγονότα δεν μπορουσαν να θεωρηθούν τυχαία σκέφτηκα...

Δεν με νοιάζει αν αντέγραψαν άλλους η όχι έτσι κι αλλιώς στα περισσοτερα υπάρχει "ο κλεψας του κλεψαντος"....

Αργότερα που έκαναν την εμφάνιση τους κ άλλες μαρκες κ άκουσα κ εκει καλά λόγια(οχι σε όλες)..

Ωρέ μπράβο οι Τουρκαλάδες κ εμεις ουτε σακοραφα σκέφτηκα........

Αν θα τις αγοράσει κάποιος η οχι ειναι δικαίωμα του, κ δεν μπορω να του πω να μην το παρει άσχετα απο το τι θα έκανα εγώ.................


Και σαν οπλοφιλοι κοιτάμε κ αναλύουμε το θέμα "όπλο" κ οχι ποια χέρια είναι εκείνα εκείνα που το έφτιαξαν......
Και αν είναι καλό θα πρεπει να το παραδεχτουμε.........
Την έχω λιώσει,δεν έχει πάθει το παραμικρό, στεναχωριέμαι που αφήνω την benelli και πάω με την stoeger 2000, (η οποία βρέθηκε τυχαία στα χέρια μου) φέτος την έχω βάλει λίγο στην άκρη, έτσι για να με ευχαριστήσει και η beneliiτσα μου, καλή χρονιά σε όλους, υγεία και αγάπη στις οικογένειες μας,και το 2022 να φέρει στον καθένα αυτό που ποθεί...
 
Ναι εγώ θα έχω και προσωπική εμπειρία αν το έχω ακόμη το όπλο.

Προσωπικά το έχω από το 2019 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Υπόψιν...Μόλις παρουσιάσει κάτι θα το πω αμέσως.
Στελιο εσυ ετσι που προσεχεις τα οπλα ρε φιλε τι να παθουνε εχεις περασει και την κορη οφθαλμου που λενε φιλικα το λεω! στο ιντρνετ κατι καραμπινες ρωσιας τουρκιας δε βγαζουνε τα 2000 φυσιηγγια να το πω ετσι απλα ψαξτε και θα δειτε ρωσικα βιντεο με ατα αρμσαν μπαικαλ χατσαν οπως και διαφορα κειμενα και ενα μυστικο απο μενα και πολλα ειναι απο αντιπροσοπους αυτων των οπλων
 
Back
Top