Τουρκικά όπλα

Βγαζει και ο Ρωσσος καλα οπλα και ο Ισπανος.
Πρεπει να παρω σημαια να βγω να το φωναξω?
Οχι οτι τραβαω και κανενα ζορι δηλαδη, αλλα μεγαλη αγαπη βλεπω για τα Τουρκικα!
Αν ηταν Ελληνικα, παω στοιχημα οτι δεν θα τα υμνουσαμε τοσο?
Περιμενω αναλογη διαφημιση και για τουρκικα φουσεκια!
Έχω και είχα 4 ρώσικα (δύο SP, ένα πλάγιο και ένα μονόκαννο), Επίσης για 10 χρόνια πλάγιο ισπανικό (ΑΥΑ).
Λειτουργικά πολύ καλά όλα, ιδιαίτερα το τελευταίο Baikal SP που έχει εναλ. τσοκ που δουλεύω ακόμα.
'Ομως αισθητικά είναι λίγο άγαρμπα (μικρό το κακό) και στην αρχή (και όχι μόνο) σκληρά. Επιπλέον λίγο βαριά.
Είπα να πάρω ένα ΜΡ 155 πλαστικό. Όταν το έπιασα στο κατάστημα ήταν τόσο σκληρό και δύσχρηστο, πάντα σε σχέση με τα ανταγωνιστικά του, που αυτόματα το μάτι και το χέρι πήγε στα τούρκικα ίδιας αξίας.
ΜΑΚΑΡΙ να βγαίνανε ελληνικά (κάποτε υπήρξαν αλλά....) και ΑΣΦΑΛΩΣ θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Ας όψονται....
 
Οf topic
Αλλα μια και συμφωνουμε ολοι σε γενικες γραμμες, και με δεδομενο το οτι ο Ελληνας ανεκαθεν ηταν ξενομανης, αφου δεν βγαζουμε οπλα, ας βγαλουμε λοιπον τα ματια μας στις ετικετες μηπως στηριξουμε, οτι αλλο σπεμεινε πριν εξαφανιστει κι αυτο απο προσωπου γης!;)

Την καληνυχτα μου συναδελφοι
 
Βγαζει και ο Ρωσσος καλα οπλα και ο Ισπανος.
Πρεπει να παρω σημαια να βγω να το φωναξω?
Οχι οτι τραβαω και κανενα ζορι δηλαδη, αλλα μεγαλη αγαπη βλεπω για τα Τουρκικα!
Αν ηταν Ελληνικα, παω στοιχημα οτι δεν θα τα υμνουσαμε τοσο?
Περιμενω αναλογη διαφημιση και για τουρκικα φουσεκια!
Δεν είναι θέμα αγάπης, είναι θέμα πρακτικής. ΠΧ εγω έχω καλο στο κεφάλι μου με τα μικρά διαμετρήματα, βρες μου ευρωπαϊκό με τα χαρακτηρίστηκα που έχουν τα τουρκικά, λίγες επιλογές και ξεκινάς από 1400€ και φτάνεις 2500-3000€
ο τούρκος δίνει χαρακτηριστηκα μικρών διαμετρημάτων με πολλές επιλογές και καλή ποιότητα, με τιμές το πολύ έως τα 1000€.
 
Ωστόσο η αγορά μας είναι γεμάτη από τούρκικα πράγματα, από αλλαντικά και ρούχα μέχρι ηλεκτρικές συσκευές, πιθανότατα γιατί δεν το ξέρουν.
Φίλε χθες το απόγευμα ήμουν στο Κωτσόβολο στην Πεντέλης, στις λευκές οικιακές συσκευές και ένα θα σου πω: οι τουρκικές ήταν σχεδόν όσες και οι κινέζικες :oops:
Μαντέψτε πόσες ήταν οι ελληνικές (ευκολάκι)
 
Φίλε χθες το απόγευμα ήμουν στο Κωτσόβολο στην Πεντέλης, στις λευκές οικιακές συσκευές και ένα θα σου πω: οι τουρκικές ήταν σχεδόν όσες και οι κινέζικες :oops:
Μαντέψτε πόσες ήταν οι ελληνικές (ευκολάκι)
Δεν χρειάζεται να μου πεις ούτε να μαντέψω. Το έχω εμπεδώσει γι΄αυτό το υποστηρίζω.
 
Χρόνια πολλά και χρόνια Καλά.

Διότι απαντώ σε οποιοδήποτε μήνυμα όταν πιστεύω οτι έχω κάτι να πω.
Εσύ γιατί ένιωσες την ανάγκη να ρωτήσεις γιατί σου απαντησα;

Μήπως γι αυτό δεν κουβεντιάζουμε για να γίνεται διαλογος;
 
Είπαμε έχουμε χούι σε αυτη τη χώρα να μην υποστηρίζουμε αντίθετα να μειώνουμε την αξία των ντόπιων προϊόντων και να εξυψωνουμε των ξενόφερτων βάζοντας μπροστά την τιμή
μη εξετάζοντας το κόστος διαβίωσης και το φορολογικό σύστημα της κάθε χώρας πάντα αν τα τσοκ του Σωτηροπούλου ήταν αμερικανικά θα είχαν πωληθεί πολλαπλάσια στη χώρα παράδειγμα δεύτερο το δικό μας λάδι που έξω φτάνει ακόμη και στα 10 € το λίτρο θέλουν όλοι να το αγοράσουν 60€ το δοχείο των 17λιτρων το φρέσκο φαγκρι το ελληνικό θέλουν να το πάρουν με 20/25 € μπορεί όμως να πληρώσουν 30€ το εισαγωγής τρων ημερών .Πάντα υποτιμούμε τα δικά μας και θεωρούμε τα ξενοφερτα καλύτερα γι'αυτό δεν στηρίζουμε από μόνοι μας την αγορά μας ασχέτως αν η πολιτεία δεν βοηθάει στη δημιουργία αγοράς και το μόνο που τη νοιάζει είναι να πουλάει διακοπές συμβαίνει και με τα φυσίγγια και με τα υλικά ιδιογομωσεις και με όλα εύκολα πάμε στο ξενόφερτο το ίδιο θα γινόταν και αν φτιάχναμε αυτογεμη θα θέλαμε να έχει και να κάνει τα πάντα και να το παίρναμε 500€ .Εγώ αυτό έχω διαπιστωσει γι'αυτό σε λίγο Κίνα Ταϊβάν Τουρκία θα παράγουν το 80 % των πραγμάτων και θα κρέμονται όλοι όπως ήδη γίνεται από τα αρχιδια τους δείτε τι έχει πάθει η αυτοκινητοβιομηχανία.Και σε λίγο θα το πάθουν χωρίς να το καταλαβουν και οι όπλο βιομηχανίες ήδη συνεργάζονται με Τουρκία για να πέσει το κόστος δυστυχώς είμαστε ενοικιαστές του ωραιότερου οικοπέδου χωρίς να το αγαπάμε ούτε αυτό ούτε τις δυνατότητες των κατοίκων του παρά μόνο στα λόγια αλλιώς δε θα είχαμε καταντήσει και έτσι σαν κράτος .Δεν έχω κανένα θέμα με κανέναν άνθρωπο έχω θέμα με τις πολιτικές των συγκεκριμένων λαών και την αδιαφορία προς την αξιοποίηση των δικών μας δυνατοτήτων κάτι για το οποίο φταίμε όλοι λόγο μη συνοχής σε τίποτα σχεδόν .
 
Υπαρχουν ομως παμπολοι Ελληνες παραγωγοι-κατασκευαστες που ειναι λαμογια και κοιτανε μονο το κερδος-αρπαχτη και δε σεβονται τον πελατη τους. Για αυτο και ειναι επιφυλακτικο το καταναλωτικο κοινο. Και επιπλεον δεν υπαρχουν αυστηροι νομοι για αυτους τους ασυνειδητους. Τωρα στο παραδειγμα του λαδιου και ο παραγωγος ειναι παρανομος που το πουλαει 60 χωρις αποδειξη αλλα και αυτος που το αγοραζει. 100 ευρω το τσοκ δεν το λες και φθηνο. Sorry 94
 
Έχω έναν τουρκικό αποκωδικοποιητή για μια παλιά τηλ... πατάω κουμπί ,βγάζω χαρτάκι βάζω καπνό κ τοοοοτε ανάβει το πράσινο λαμπάκι‼️
Μια φορά κ έναν καιρό ,έτυχε να δω σκασμενη τουρκική,είχαν καταλήξει ότι η πυροδότηση έγινε καθόσον το κλείστρο ήταν ανοιχτό‼️πως μετά να τη βάλω μπροστά στη φάτσα μου❓χάθηκε η αξιοπιστία....
 
Εγω ενα ψυγειο και ενα πλυντήριο που εχω τουρκικα ειναι καλα. Το ψυγειο ειναι bosch!!!!! (με τις αυστηρες προδιαγραφες της bosch .exciting.
Έτσι! Σε λίγα χρόνια οι Stoeger και οι ΑΤΑ θα γράφουν Beretta, Benelli, Franchi και δεν θα τις αναγνωρίζει ,ή δεν θα ενδιαφέρεται κανείς. Εκτός και ψάξει τα ψιλά γράμματα.
 
Έτσι! Σε λίγα χρόνια οι Stoeger και οι ΑΤΑ θα γράφουν Beretta, Benelli, Franchi και δεν θα τις αναγνωρίζει ,ή δεν θα ενδιαφέρεται κανείς. Εκτός και ψάξει τα ψιλά γράμματα.
Ωραία τα μπενελι και τα μπερετα αλλά.......Αλλά το πιο φθηνό σε δικανο κάνει δύο χιλιάρικα.

Πότε ένα τουρκικό δεν θα είναι το ίδιο με ένα όπλο της προκοπής αλλά....σε αυτή την τιμή παίρνεις 3 τουρκικά.

Και Γι αυτο τα προτιμάμε.

Κατά τ αλλά ολοι θα θέλαμε ένα μπερετα ένα μπενελι ένα μπραουνινκ ενα γουιντσεστερ ένα ενα φαμπαρμ ένα φρανκι κτλ....
 
Ωραία τα μπενελι και τα μπερετα αλλά.......Αλλά το πιο φθηνό σε δικανο κάνει δύο χιλιάρικα.

Πότε ένα τουρκικό δεν θα είναι το ίδιο με ένα όπλο της προκοπής αλλά....σε αυτή την τιμή παίρνεις 3 τουρκικά.

Και Γι αυτο τα προτιμάμε.

Κατά τ αλλά ολοι θα θέλαμε ένα μπερετα ένα μπενελι ένα μπραουνινκ ενα γουιντσεστερ ένα ενα φαμπαρμ ένα φρανκι κτλ....
Ούτε λόγος. Αλλά αυτό το ρημάδι το χρήμα, αυτές τις εποχές που ζούμε..,
 
Έχω έναν τουρκικό αποκωδικοποιητή για μια παλιά τηλ... πατάω κουμπί ,βγάζω χαρτάκι βάζω καπνό κ τοοοοτε ανάβει το πράσινο λαμπάκι‼️
Μια φορά κ έναν καιρό ,έτυχε να δω σκασμενη τουρκική,είχαν καταλήξει ότι η πυροδότηση έγινε καθόσον το κλείστρο ήταν ανοιχτό‼️πως μετά να τη βάλω μπροστά στη φάτσα μου❓χάθηκε η αξιοπιστία....
Πριν τρια τεσσερα χρονια σε σκοπευτικο ομιλο στο Χαιδαρι ανοιξε η βαση απο καινουργια τουρκικη καραμπινα, εννοηται οτι αντικατασταθηκε εντος εγγυησης, και μου λεει ενας της διευθυνσης του ομιλου, < το εμπιστευεσαι???>....
 
Πριν τρια τεσσερα χρονια σε σκοπευτικο ομιλο στο Χαιδαρι ανοιξε η βαση απο καινουργια τουρκικη καραμπινα, εννοηται οτι αντικατασταθηκε εντος εγγυησης, και μου λεει ενας της διευθυνσης του ομιλου, < το εμπιστευεσαι???>....
Ντάξει αλλά έχουν ανοίξει κι άλλες βάσεις κι άλλες κάνες.
 
Με σκοπευτικα φυσιγγια καινουργιο οπλο? Καννη για να ανοιξει δυσκολο εκτος και τη καρφωσεις στο χωμα και τη ταπωσεις...
Σύμφωνοι...Αλλά ποιος ξέρει το γιατί άνοιξε και ο Τούρκος;

Εδώ είμαστε κάποια παιδιά που έχουμε τουρκικά οπλα και δεν έχει ακουστεί τίποτα.

Αυτό που ξέρω είναι ότι παλιότερα ακουγόταν πολλά.
Και ήταν αλήθεια ότι είχαν πρόβλημα τα όπλα από Τουρκία.

Τώρα όμως έχουν βελτιωθεί αρκετά...δεν ακούγεται τίποτα και είναι επίσης αλήθεια.
 
Σύμφωνοι...Αλλά ποιος ξέρει το γιατί άνοιξε και ο Τούρκος;

Εδώ είμαστε κάποια παιδιά που έχουμε τουρκικά οπλα και δεν έχει ακουστεί τίποτα.

Αυτό που ξέρω είναι ότι παλιότερα ακουγόταν πολλά.
Και ήταν αλήθεια ότι είχαν πρόβλημα τα όπλα από Τουρκία.

Τώρα όμως έχουν βελτιωθεί αρκετά...δεν ακούγεται τίποτα και είναι επίσης αλήθεια.
Ο καιρος θα το ''δειξει''...
 
Back
Top