Τουρκικά όπλα

Τα 3 χρονια δεν ξερω εαν ειναι πολιτικη της μητρικης εταιριας ή της ελληνικης αντιπροσωπειας. Πολυ φοβαμαι οτι ισχυει το δευτερο
Θυμαμαι κι ενας συναδελφος που ειχε θεμα με τη bellmonte του και κανανε τις παπιες
Για της παπιες 4αρι 40 γρμ τωρα τελεφταια εχουμε πολλες
 
Δοκίμασα σήμερα (στατικά) μεταξύ άλλων την Impala Plus με πλαστικά μέρη. Με κατέπληξε η απτή ποιότητά της. Ανάλογη των άλλων "γνωστών" ευρωπαϊκών, αν μη και καλύτερη.
Εξαιρετικός ο χειρισμός της, απαλός και ακριβής. Δεν ήταν έτσι (τόσο καλά, αλλά όχι άσχημα) τα υπόλοιπα τούρκικα που επώμισα.
Αυτό που δεν ξέρω, και πολύ ήθελα να μάθω, είναι αν βλητικά και λειτουργικά επιβεβαιώνεται.
 
Δοκίμασα σήμερα (στατικά) μεταξύ άλλων την Impala Plus με πλαστικά μέρη. Με κατέπληξε η απτή ποιότητά της. Ανάλογη των άλλων "γνωστών" ευρωπαϊκών, αν μη και καλύτερη.
Εξαιρετικός ο χειρισμός της, απαλός και ακριβής. Δεν ήταν έτσι (τόσο καλά, αλλά όχι άσχημα) τα υπόλοιπα τούρκικα που επώμισα.
Αυτό που δεν ξέρω, και πολύ ήθελα να μάθω, είναι αν βλητικά και λειτουργικά επιβεβαιώνεται.
Την έχει φίλος 4 χρόνια τώρα..
Απλά εξαιρετική...
 
Εγώ Νίκο βλέπω ότι ο κάθε ένας πουλάει όπλα στην Αμερική.
Και επίσης βλέπω ότι οι Αμερικανοί αγοράζουν φτηνά όπλα κατά βάση, όχι ποιοτικά. Οι Αμερικανοί εκτιμούν πολύ το φτηνό όπλο.
Αντίθετα, ο Ευρωπαίος προτιμάει περισσότερο την ποιότητα από την φτήνια. Ίσως βέβαια γιατί του είναι πολύ πιο δύσκολο να πάρει όπλο και αυτό που θα πάρει, όταν μπορέσει, θέλει να είναι καλό.
 
Δεν μπαινείς εύκολα στην Αμερική αν δεν είσαι πραγματικά καλός,και αυτοί μπήκαν, αυτό λέει πολλά. Τα υπόλοιπα είναι για τόνωση του εθνικού φρονήματος.
Δε κακολογεις ευκολα οπλο στην αμερικα φιλε πολυ νομικο μπλεξιμο και φοβερες αποζιμιωσεις σε τραυματισμος που δεν ακουστικαν και φοβερη μαλακια ομως κουβαλανε
 
Εγώ Νίκο βλέπω ότι ο κάθε ένας πουλάει όπλα στην Αμερική.
Και επίσης βλέπω ότι οι Αμερικανοί αγοράζουν φτηνά όπλα κατά βάση, όχι ποιοτικά. Οι Αμερικανοί εκτιμούν πολύ το φτηνό όπλο.
Αντίθετα, ο Ευρωπαίος προτιμάει περισσότερο την ποιότητα από την φτήνια. Ίσως βέβαια γιατί του είναι πολύ πιο δύσκολο να πάρει όπλο και αυτό που θα πάρει, όταν μπορέσει, θέλει να είναι καλό.
Για την αγορά της Αμερικής δεν έχω άποψη. Χωρίς να διαφωνήσω μαζί σου, νομίζω ότι το βιοτικό επίπεδο των ευρωπαίων, από πολλές δεκαετίες πριν, είναι ψηλό και (ίσως) εξ αυτού οι αγοραστικές επιλογές τους είναι ποιοτικές "ελιτίστικες" και ακριβές. Αβλεπεί θα προτιμούσαν π.χ. ένα Benelli από ένα ρώσικο.
Η προσωπική μου άποψη όμως για τους συμπατριώτες μας είναι ότι, και να δυσκολευτούν οικονομικά, θα προτιμήσουν τα "φιρμάτα". Όταν αυτό είναι αδύνατον θα στραφούν στα κινέζικα, που μας έχουν κατακλύσει, και τα τα φθηνά μαγαζιά της καθημερινότητας.
Για τα τούρκικα προϊόντα τείνω να συμφωνήσω με τον Νίκο (Νίκος cal 20). Ωστόσο η αγορά μας είναι γεμάτη από τούρκικα πράγματα, από αλλαντικά και ρούχα μέχρι ηλεκτρικές συσκευές, πιθανότατα γιατί δεν το ξέρουν.
 
Ερώτηση που με κάνει να σφίγγω τα χείλη:
Αφού, κατά γενική ομολογία, τα τούρκικα όπλα είναι πολύ καλά, αξιόπιστα, ποιοτικά, όμορφα και πολύ φθηνά, γιατί έχουν(;;;) χαμηλές πωλήσεις.
Ή όχι;
Βρήκα κάποια στοιχεία που παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον για τις πωλήσεις δικαννων στην Αγγλία για το έτος 2018.

Παρακατω παρουσιάζονται λοιπόν τα μοντέλα που πουλήθηκαν περισσότερο και δίπλα η τιμή τους.

Τα στοιχεία τα πήρα από τη σελίδα της οπλογνωσιας.

1- Browning 525, 1500£
2-Beretta 686, 1550£
3-Miroku, 1500£
4-Browning 725, 2000£
5-Yildiz, 750£
6-ATA, 600£

Το ανεβάζω εδώ διότι αυτό παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον για το τουρκικο όπλο.
Όπως βλέπουμε υπάρχουν 2 τουρκικές κατασκευές στο τοπ 6 στην Αγγλία.

Πιστευω οτι δεν μπορεί να είναι τυχαίο αυτό το γεγονός σε μια χώρα σαν αυτή.
 
Τα τουρκικα πουλανε παντου.
Για τη μάρκα που εγώ επέλεξα και τυχαίνει να γνωρίζω εξάγει σε 60 χώρες.

Το ότι στην αγγλια αυτά τα όπλα είναι στο τοπ 6 τα λέει όλα.

Αυτό σημαίνει πως όποιος δεν θέλει να δώσει πολλά χρήματα για όπλο αγοράζει τουρκικό.

Θα γινόταν και εδώ το ίδιο αν αυτοί οι κακοί γείτονες δεν ήταν δίπλα μας.

Ρίξτε μια ματιά.

http://oplognosia.com/?p=10759
 
Ενα πραγμα δηλαδη σαν να κρυφοκοιταμε απο την κλειδαροτρυπα τι κανει ο αλλος με την γκομενα του...
Αντι να δουμε τι θα κανουμε εμεις!
Και μου αρεσει, που θαυμαζουμε κιολας για τα κατορθωματα του!!
Όταν κάποιος είναι καλύτερος από σένα σε κάποιον τομέα πρέπει καταρχήν να το αναγνωρίσεις....Για να μπορέσεις να παραδειγματιστεις ώστε να τον φτάσεις.
Και....Όταν τον φτάσεις βλέπεις και πώς θα τον ξεπεράσεις.

Αν θες να πας μπροστά.

Αλλιώς κάνεις ότι κάνει η Στρουθοκάμηλος.

Αλλά με τον Στρουθοκάμηλισμο δεν κέρδισε ποτέ κανεις.
 
Καμία εντύπωση δεν μου κάνει που πουλάνε παντού. Η εντύπωση που μου δημιούργησαν τουλάχιστον τα 2 (ΑΤΑ και Impala Plus), χωρίς να είναι κακά τα υπόλοιπα, ήταν ΑΡΙΣΤΗ, όπως τα είδα στατικά και εκ προδιαγραφών.
Εντύπωση μου κάνει η μικρή αναλογία πωλήσεων στην Ελλάδα (στην Αγγλία 2 στην πρώτη 10άδα). Ούτε στη....50άδα εδώ.
Και εγώ έχω θέμα με τους γείτονες (ηγεσία), αλλά ενώ όπου να γυρίσεις να δεις είναι κινέζικα και τούρκικα, από υφάσματα και πλυντήρια μέχρι σίριαλ στη τηλεόραση, δεν υπάρχει η αναλογία αυτή στα κυν. όπλα. Αυτό με παραξενεύει. Το είδος του προϊόντος φταίει;
 
Καμία εντύπωση δεν μου κάνει που πουλάνε παντού. Η εντύπωση που μου δημιούργησαν τουλάχιστον τα 2 (ΑΤΑ και Impala Plus), χωρίς να είναι κακά τα υπόλοιπα, ήταν ΑΡΙΣΤΗ, όπως τα είδα στατικά και εκ προδιαγραφών.
Εντύπωση μου κάνει η μικρή αναλογία πωλήσεων στην Ελλάδα (στην Αγγλία 2 στην πρώτη 10άδα). Ούτε στη....50άδα εδώ.
Και εγώ έχω θέμα με τους γείτονες (ηγεσία), αλλά ενώ όπου να γυρίσεις να δεις είναι κινέζικα και τούρκικα, από υφάσματα και πλυντήρια μέχρι σίριαλ στη τηλεόραση, δεν υπάρχει η αναλογία αυτή στα κυν. όπλα. Αυτό με παραξενεύει. Το είδος του προϊόντος φταίει;
Αν δεν ήταν δικός μας γείτονας η Τουρκία τα όπλα τους εδώ λόγο φτώχιας θα ήταν στις πρώτες θέσεις.
Πιο πάνω και από Αγγλία.

Δεν τα αγοράζουμε επειδή δεν τους γουστάρουμε.

Είναι τόσο απλό.

Και εγώ το δέχομαι το να μην αγοράσει κάποιος τουρκικό όπλο επειδή δεν τους γουστάρει.

Αλλά όχι να λέμε ψέματα ότι δεν βγάζουν καλά όπλα και ειδικά για την τιμή τους.

Δηλαδή μη λέμε και ψέματα.

Ας λέμε την αλήθεια.

Και καλό θα είναι να τους μοιάσουμε στη βιομηχανία.

Διότι σε λίγο εμείς δε θα βγάζουμε ούτε πινεζα και αυτοί θα έχουν πυρηνικούς αντιδραστήρες.
 
Αν δεν ήταν δικός μας γείτονας η Τουρκία τα όπλα τους εδώ λόγο φτώχιας θα ήταν στις πρώτες θέσεις.
Πιο πάνω και από Αγγλία.

Δεν τα αγοράζουμε επειδή δεν τους γουστάρουμε.

Είναι τόσο απλό.

Και εγώ το δέχομαι το να μην αγοράσει κάποιος τουρκικό όπλο επειδή δεν τους γουστάρει.

Αλλά όχι να λέμε ψέματα ότι δεν βγάζουν καλά όπλα και ειδικά για την τιμή τους.

Δηλαδή μη λέμε και ψέματα.

Ας λέμε την αλήθεια.

Και καλό θα είναι να τους μοιάσουμε στη βιομηχανία.

Διότι σε λίγο εμείς δε θα βγάζουμε ούτε πινεζα και αυτοί θα έχουν πυρηνικούς αντιδραστήρες.
Δυστυχώς συμφωνώ απόλυτα σε όλα, ιδιαίτερα στο τελευταίο.
 
Είναι τόσο απλό.

Και καλό θα είναι να τους μοιάσουμε στη βιομηχανία.

Διότι σε λίγο εμείς δε θα βγάζουμε ούτε πινεζα και αυτοί θα έχουν πυρηνικούς αντιδραστήρες.
Τοσο απλο λες ειναι;
Υπευθυνος δηλαδη ο τεμπελης και αχρηστος λαος;

Και οι δυο χωρες χουντα εχουν.
Απλα η μια στηριζει το επιχειρειν.
Η αλλη ειναι στραμμενη σε ξενα συμφεροντα.
 
Back
Top