Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το τερμάτισες με τα 76άρια σε 70άρα θαλάμη.
Είσαι σίγουρος ;;;

Το έχω ξαναπεί και θα το λέω συνέχεια.
Σε εμπλοκή ή δυσλειτουργία άνευ λόγου το όπλο φεύγει σούμπιτο.
Ούτε μα, ούτε μου, ούτε οπλουργοί, ούτε τίποτα.
Μοναδικοί λόγοι να το κρατήσεις είναι πρόβλημα φυσιγγίου ή ξένα σώματα στον μηχανισμό.
Σε σπασίματα ... εξαρτάται τι έσπασε.
Βασίλη όπως ξέρεις στο σύνολο των κυνηγών υπάρχει ένα μικρό ποσοστό που είναι καταρτισμενοι, ένα μεγαλύτερο που ξέρει τα βασικά κ ένα άλλο που δεν γνωρίζει κ πολλά πάνω στα όπλα φυσιγγια κτλπ.
Μέσα σε αυτούς υπάρχουν κ επικίνδυνοι ξεροκέφαλοι που ρίχνουν τα πάντα με ότι οπλο τύχει να πέσει στα χέρια τους.
Δεν καταλαβαίνω γιατί με ρωτάς αν είμαι σίγουρος?
Αν νομίζεις ότι είμαι φανατικός με κάποια φίρμα, μπερεττα πχ, σου απαντάω ότι όχι δεν είμαι.
Έχω δοκιμάσει όλες σχεδόν τις μάρκες που κυκλοφόρησαν ευρέως κ έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου.
Για μένα το οπλο που είναι δύσκολο να φθαρεί με φυσιολογική χρήση είναι η μπενελλι.
Όμως με έχει κερδίσει η μπερεττα,
Μία παλιά μπερεττα που η αίσθηση που μου αφήνει ο κύκλος λειτουργίας της κατά τη διάρκεια του πυροβολισμόυ για μένα είναι η ιδανική.
Κλείνοντας να πω ότι όποιος σκεφτεί να ρίξει φυσιγγι μαγκνουμ 76χιλ σε όπλο με θαλάμη 70χιλ παίζει τη ζωή του κορώνα γράμματα
 
Κλείνοντας να πω ότι όποιος σκεφτεί να ρίξει φυσιγγι μαγκνουμ 76χιλ σε όπλο με θαλάμη 70χιλ παίζει τη ζωή του κορώνα γράμματα
Στέλιο για αυτό σε ρώτησα αν είσαι σίγουρος.
Μερικοί θέλοντας να δείξουν ότι το όπλο τους είναι το δυνατότερο όλων δεν το έχουν σε τίποτα να λένε διάφορα κουλά.
Μου έχει συμβεί ...
Ακριβώς το ίδιο έλεγαν αλλά δεν το είχαν κάνει ;)

Αν πράγματι το κάνουν πες τους ότι κινδυνεύουν.
 
Εδώ κανεις λάθος φίλε, το καλυτερο μακράν συστημα αερίων είναι της FN
Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να φτάσει τη Μπερέτα σε αερίων και από θέμα αξιοπιστίας αλλά και καθαρισμού με τη φουσιον έριχνα 150 φυσίγγια και καθαριζα μισή ώρα το όπλο
 
Βρες μια Apollo να έχεις τουφέκι σωστό
Έχω ακουστα αυτά τα όπλα και τα έχω δει και από κοντά απλά δεν έχω κυνηγήσει με τέτοιο αλλά έχω ακούσει και για τις κανες Μπρέντα με το λεγόμενο R επάνω ότι είναι πολύ καλές αλλά δεν μου τειχε να το διαπιστώσω .
 
Έχω την ίδια την απόκτηση πρόσφατα με 71 cm κάνη ψάχνω να βρω καμία 60 η 66cm εσένα πόσο είναι και τί κυνηγάς αν επιτρέπεται.
Την έχω δώσει ήταν 71 με πέντε τσοκ φασσες τσίχλες και ποιο παλιά πέρδικα από το 96 την είχα τις έχω ρίξει άπειρα φυσίγγια καλό ζυγισμένη καραμπίνα και την ένιωθες πολύ ελαφριά τώρα άμα κυνηγάς φερμα κρατησετη και έχει το 5αρι καρφωμένο
 
Οποιοσδήποτε μηχανισμός που αξίζει να λέγεται αξιόπιστο ΟΠΛΟ οφείλει να βγάζει 20-30 χρόνια με εντατική κυνηγετική χρήση άνευ προβλήματος.
Για να μην πω 40-50.
Σίγουρα υπαρχουν οπλα που τα έχουν φτάσει τα χρόνια που λες κ χωρίς να έχουν αλλάξει βιδα...
και τα πρωτεια σε αυτό θεωρώ πως τα κατέχουν τα "σπαστά" όπλα...

Το ερώτημα όμως ειναι, ποιος είναι αυτός που θα δώσει τέτοια εγγυηση η θα βάλει το χέρι του στην "φωτιά" για το οποιοδήποτε όπλο?

Θα σου πουν πολυ απλά(όπως κ ο κάθε οπλουργος) αν θες να προλαμβανεις κάποιες πιθανες βλάβες σου προτείνω προληπτικα να αλλάζεις πχ τα τάδε ελατήρια, εξαρτήματα μετά από την τάδε χρήση.....

Καθε τυπος οπλου αν το καλοσκεφτουμε δεν αποτελείτε μόνο από τον κυρίως μηχανισμό...
Έχουμε κ τους μηχανισμους σκανδαλης,κλειστρου, εξολκεων, (αν βάλουμε κ τα δικαννα)κλπ...

Παντου μπορεί να προκυψει ένα προβλημα φτάνει να είναι μέσα στα λογικά πλαισια.......

Όλα αυτά είναι κ λαχεία....
Μπορεί να έχουμε δυο ίδια όπλα κ το ένα ο κάτοχος του να του έχει αλλάξει τα φώτα κ να μην του έχει κάνει "κιχ" κ ο άλλος να το προσεχει σαν μικρό παιδι κ να τον τρελάνει στις ζημιές......
 
Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να φτάσει τη Μπερέτα σε αερίων και από θέμα αξιοπιστίας αλλά και καθαρισμού με τη φουσιον έριχνα 150 φυσίγγια και καθαριζα μισή ώρα το όπλο
Καθαριζες τι για μισή ώρα ;; το πιστονι στα χίλια φυσίγγια πιάνει ελάχιστη μουντζουρα, τίποτα άλλο δεν έχει
 
Δεν ξέρω τι άποψη έχεις όπως έχω ξαναγράψει τη μπραουνιγκ την έδωσα λόγο εμπλοκών και στο καθάρισμα είναι καλύτερη η Μπερέτα εγώ αυτό διαπίστωσα έχοντας και Μπερέτα και μπραουνιγκ για χρόνια αυτά τα μοντέλα που είχα και είναι προσωπική μου άποψη όπως την μπενελι στην αδράνεια δεν τη πιάνει καμία έτσι δεν φτάνουν και την Μπερέτα οι άλλες εταιρίες των αερίων .Ίσως εμένα να μου βρωμιζε παραπάνω λόγο φυσιγγίου αλλά μιλάμε συνολικά όχι για έναν παράγοντα.
 
Για τα συστήματα αερίων θα πω τα εξής.

Το FN sx3,4 maxus fusion evolve ktl

Κλοτσαει λιγότερο από όλα και δουλεύει και με 24-28 γραμμάρια.

Αλλά λερωνει παραπάνω από το σύστημα της μπερετα που πραγματικά μπορεί να ρίχνει χωρίς καθάρισμα τουλάχιστον 1000 Φυσίγγια.

Επίσης για τα γούστα μου πλεονέκτημα της μπερετα ότι είναι λίγο πιο λεπτό το σύστημα και χωράει σε πιο μαζεμενες πάπιες.
 
Αγωρασμρνα μαζί 2 benelli bececcia supreme. Ίδια όπλα. Ακριβός ίδιο μαγαζί.περσι στο κλήση. Η μια έχει παει 3 φορές πισο για εμπλοκές. Η άλλη απροβληματιστη εκτός οταν το έδεσα που δεν μου άρεσε κάτι στη γλώσσα και το μαζέψαμε άμεσος
Το άλλο όπλο ακόμα διαλέγει φισηγγια και κάνει εμπλοκές. Που εχουμε αλαξει 3 benelli παλιότερα μοντέλα και δεν είχαν ποτε θεμα. Οτι έβαζες μέσα από 24 μέχρι 56 τα επεζαι αβέρτα
 
Αγωρασμρνα μαζί 2 benelli bececcia supreme. Ίδια όπλα. Ακριβός ίδιο μαγαζί.περσι στο κλήση. Η μια έχει παει 3 φορές πισο για εμπλοκές. Η άλλη απροβληματιστη εκτός οταν το έδεσα που δεν μου άρεσε κάτι στη γλώσσα και το μαζέψαμε άμεσος
Το άλλο όπλο ακόμα διαλέγει φισηγγια και κάνει εμπλοκές. Που εχουμε αλαξει 3 benelli παλιότερα μοντέλα και δεν είχαν ποτε θεμα. Οτι έβαζες μέσα από 24 μέχρι 56 τα επεζαι αβέρτα
Είναι να μη σου κάτσει ,αστοχία υλικού❓‼️
 
Αγωρασμρνα μαζί 2 benelli bececcia supreme. Ίδια όπλα. Ακριβός ίδιο μαγαζί.περσι στο κλήση. Η μια έχει παει 3 φορές πισο για εμπλοκές. Η άλλη απροβληματιστη εκτός οταν το έδεσα που δεν μου άρεσε κάτι στη γλώσσα και το μαζέψαμε άμεσος
Το άλλο όπλο ακόμα διαλέγει φισηγγια και κάνει εμπλοκές. Που εχουμε αλαξει 3 benelli παλιότερα μοντέλα και δεν είχαν ποτε θεμα. Οτι έβαζες μέσα από 24 μέχρι 56 τα επεζαι αβέρτα
Όπως έχω ξαναπεί γνώμη μου εδώ έρχονται όπλα διαλογής.
 
Είναι να μη σου κάτσει ,αστοχία υλικού❓‼️
Αν σου κάτσει σου έκατσε μετά τι γίνεται
Εκεί φαίνεται πόσο σοβαρή είναι η εταιρία ή μάλλον η αντιπροσωπεία
Από την στιγμή που δεν φταίω και το όπλο είναι στην εγγύηση φτιάξτο ή φέρε μου καινούργιο
Για Ελλάδα πάντως δεν διαβάζω και τα καλύτερα από άποψη εξυπηρέτησης
 
Αν σου κάτσει σου έκατσε μετά τι γίνεται
Εκεί φαίνεται πόσο σοβαρή είναι η εταιρία ή μάλλον η αντιπροσωπεία
Από την στιγμή που δεν φταίω και το όπλο είναι στην εγγύηση φτιάξτο ή φέρε μου καινούργιο
Για Ελλάδα πάντως δεν διαβάζω και τα καλύτερα από άποψη εξυπηρέτησης
Το "φτιάξτο"άιντε κ να έχουν την καλή διάθεση να στο....έλα όμως που πάνω απ' τις μισές δε φτιάχνει ..κ σου πρίζει κ τα σκωτια η διαπίστωση ότι δε φτιάχτηκε....ΑΛΛΑΓΗ που έλεγε κ ο andrews ΑΑΑΑΑΑΛΛΑΓΗ ΤΩΡΑ‼️
 
Το "φτιάξτο"άιντε κ να έχουν την καλή διάθεση να στο....έλα όμως που πάνω απ' τις μισές δε φτιάχνει ..κ σου πρίζει κ τα σκωτια η διαπίστωση ότι δε φτιάχτηκε....ΑΛΛΑΓΗ που έλεγε κ ο andrews ΑΑΑΑΑΑΛΛΑΓΗ ΤΩΡΑ‼️
Τουλάχιστον να μας πληρώνουν το Internet για ένα μήνα να ψάχνουμε στο you tube βιντεακια με μαστορέματα μήπως και βγάλουμε άκρη μόνοι μας
 
Αν σου κάτσει σου έκατσε μετά τι γίνεται
Εκεί φαίνεται πόσο σοβαρή είναι η εταιρία ή μάλλον η αντιπροσωπεία
Από την στιγμή που δεν φταίω και το όπλο είναι στην εγγύηση φτιάξτο ή φέρε μου καινούργιο
Για Ελλάδα πάντως δεν διαβάζω και τα καλύτερα από άποψη εξυπηρέτησης
εγώ πάντως από την Δορκάς είμαι ευχαριστημένος,,,έκανα παραγγελία αρχές του 2020 μαυρο 930i από γνωστό κατάστημα Δυτικής Αττικής ,,μου το έφεραν και είχε εμφανή σημάδια χρήσης ,λογικά test gun κάτι τέτοιο ( ποιόν πήγαν να γελάσουν τώρα ε :) ) ,,,χωρίς να μπλέξω κατάστημα το πήγα ο ίδιος στην Δορκάς μιας και είμαι στα 15' από το σπίτι

χωρίς πολλά πολλά αφού το έλεγξε ο κ.Σωτήρης έδωσε σήμα στο μαγαζί να το πάρει πίσω και να μου φέρει όπλο που είδα εκεί σε ασημί κόκκινο το οποίο είναι και το τωρινό που έχω !
 
εγώ πάντως από την Δορκάς είμαι ευχαριστημένος,,,έκανα παραγγελία αρχές του 2020 μαυρο 930i από γνωστό κατάστημα Δυτικής Αττικής ,,μου το έφεραν και είχε εμφανή σημάδια χρήσης ,λογικά test gun κάτι τέτοιο ( ποιόν πήγαν να γελάσουν τώρα ε :) ) ,,,χωρίς να μπλέξω κατάστημα το πήγα ο ίδιος στην Δορκάς μιας και είμαι στα 15' από το σπίτι

χωρίς πολλά πολλά αφού το έλεγξε ο κ.Σωτήρης έδωσε σήμα στο μαγαζί να το πάρει πίσω και να μου φέρει όπλο που είδα εκεί σε ασημί κόκκινο το οποίο είναι και το τωρινό που έχω !
Πολύ εντάξει οι Δορκαδες (πατέρας κ γιος) από τους πολύ καλούς στο χώρο
Το λέω από προσωπική εμπειρια
 
εγώ πάντως από την Δορκάς είμαι ευχαριστημένος,,,έκανα παραγγελία αρχές του 2020 μαυρο 930i από γνωστό κατάστημα Δυτικής Αττικής ,,μου το έφεραν και είχε εμφανή σημάδια χρήσης ,λογικά test gun κάτι τέτοιο ( ποιόν πήγαν να γελάσουν τώρα ε :) ) ,,,χωρίς να μπλέξω κατάστημα το πήγα ο ίδιος στην Δορκάς μιας και είμαι στα 15' από το σπίτι

χωρίς πολλά πολλά αφού το έλεγξε ο κ.Σωτήρης έδωσε σήμα στο μαγαζί να το πάρει πίσω και να μου φέρει όπλο που είδα εκεί σε ασημί κόκκινο το οποίο είναι και το τωρινό που έχω !
Αν θέλεις κάνε μια αναφορά στα υπέρ κ κατά του 930 γιατί παρόλο που είναι γνωστή η απέχθειά μου στα νεα μοντέλα των τελευταίων χρόνων δεν κρύβω ότι αυτό το οπλο με ενδιαφέρει.
Θα μου πεις μπορώ να κάνω κωννο στα μπενελλια να φτιάξω κ ρυθμιζόμενο κοντάκι κτλπ
Όμως είμαστε άνθρωποι κ το καινούριο είναι καινούριο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top