Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οφείλει να είναι βαρύ, διότι αλλιώς το ελατήριο της αδράνειας δε θα προλάβει να φορτίσει και το όπλο μετά τον πυροβολισμό δε θα λειτουργήσει.
Όσο πιο βαρύ το κλείστρο τόσο πιο αξιόπιστα θα λειτουργήσει ο μηχανισμός, ειδικά με χαμηλές γομώσεις. H Vinci SuperSport γι' αυτό το λόγο έχει το κλείστρο "speedbolt" που έχει ένθετο βολφραμίου (tungsten-μεγαλύτερη πυκνότητα από ατσάλι) για να λειτουργεί αξιόπιστα και με πολύ ελαφρά φυσίγγια.
Σωστά... Κ όμως οι Τούρκοι καμαρώνουν γιατι ελαφρυναν το κλείστρο που κατασκευάζουν:
Screenshot_2021-11-25-15-16-03-899_com.android.chrome.jpgScreenshot_2021-11-25-15-16-06-107_com.android.chrome.jpgScreenshot_2021-11-25-15-16-22-089_com.android.chrome.jpg
Άσε που αυτόν που τα ανεβασε τον λένε Αίνο.
 
Η πατέντα της benelli έχει λήξει εδώ και χρόνια, γιαυτό όλες οι τούρκικες αδράνειας έχουν πιστη αντιγραφή του κλείστρου, θέλει κακαλα και τεχνογνωσία για να διαφοροποιηθεις. Μέχρι και η Browning αντέγραψε, απλά άλλαξε την αισθητική.
 
Η πατέντα της benelli έχει λήξει εδώ και χρόνια, γιαυτό όλες οι τούρκικες αδράνειας έχουν πιστη αντιγραφή του κλείστρου, θέλει κακαλα και τεχνογνωσία για να διαφοροποιηθεις. Μέχρι και η Browning αντέγραψε, απλά άλλαξε την αισθητική.
Έτσι ακριβώς Λευτέρη,μετά τη λήξη τρέξαν όλοι να αντιγραψουν το benelli inertia,μη χάσουν...
 
Να καταλήξω πως το κλείστρο της benelli δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο κλείστρο αδράνειας,ούτε σε ποιότητα,ούτε σε στιβαρότητα,κάτι θα ξέρει η benelli που το έκανε τόσο στιβαρό χωρίς το παραμικρό λάθος....
 
Τόσο δύσκολο είναι να το αντιγράψεις επακριβώς; Ένα κομμάτι μέταλλο είναι.
Και καλά θα έκαναν να το αντιγράφανε όλοι κατά τη γνώμη μου.
Τί να το κάνεις αν ένα όπλο έχει πολύ ποιοτικές κάννες, και υπέροχα ξύλα, και έξυπνα κοντάκια αν στα σπλάχνα του είναι ακόμα με απαρχαιωμένο σύστημα αερίων.
 
Και καλά θα έκαναν να το αντιγράφανε όλοι κατά τη γνώμη μου.
Τί να το κάνεις αν ένα όπλο έχει πολύ ποιοτικές κάννες, και υπέροχα ξύλα, και έξυπνα κοντάκια αν στα σπλάχνα του είναι ακόμα με απαρχαιωμένο σύστημα αερίων.
Πριν διαβάσετε τα παρακατω να πω ότι "Αντιμπενελικός" ΔΕΝ είμαι σε καμία περιπτωση....

Πρόκειται για ένα εξυπνο συστημα λειτουργίας κ ενδεχομένως αυτά τα όπλα να είναι κ πρωτα σε πωλησεις παγκοσμίως...
Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι είναι μονοπώλιο η ότι υπάρχει μόνο το συστημα αδρανειας στα αυτογεμη...

Είναι γεγονός ότι υπάρχουν άτομα οι οποίοι δοκιμασαν μόνο το ΕΝΑ συστημα(δλδ είτε αδράνεια,είτε αέρια) και επειδή έμειναν ευχαριστημένοι άρχισαν να κράζουν τον άλλο μηχανισμο λειτουργίας...
Σε αυτους εγώ προσωπικά δεν δίνω σημασία, διότι μια τέτοια ενέργεια την θεωρώ το λιγότερο λανθασμένη....


Αντίθετα, ΣΕΒΟΜΑΙ όσους δοκιμασαν κ τους ΔΥΟ αυτους μηχανισμους κ γυρισαν κ μας είπαν:
Επέλεξα την αδράνεια για τον η τους λόγους...
Η επέλεξα τα αέρια για τον η τους λόγους...
Και γιατί όχι, τα επέλεξα κ τα δυο!

Τώρα,η φράση "απαρχαιωμένο" συστημα αερίων δεν μου αρέσει..
Πραγματι κάποιες δεκαετίες πίσω το συστημα αυτο (κ σε κάποια όπλα αερίων)να μην ήταν τόσο εξελιγμένο κ ενίοτε να διμηργουσε θεματάκια....

"Σήμερα" και με την εξελιξη να προχωραει ταχέως η κάθε εταιρία βασίζεται σε ένα απόλυτα αξιόπιστο συστημα εταιριών κ που πραγματικα δεν νομίζω να τίθεται κανενας προβληματισμος......

Και τέλος όλοι εμείς έχουμε ένα μεγάλο κοινό να μας ενώνει το κυνήγι κ για αυτό πρεπει να παλεύουμε....
Οχι να έχουμε έχουμε στήσει δυο ταμπούρια απέναντι μας κ να "πολεμαμε" ο ένας τον άλλον γιατί δεν μας αρέσει το οπλο που επελεξε να έχει(αν είναι δυνατόν!!!).......
 
Last edited:
Πριν διαβάσετε τα παρακατω να πω ότι "Αντιμπενελικός" ΔΕΝ είμαι σε καμία περιπτωση....

Πρόκειται για ένα εξυπνο συστημα λειτουργίας κ ενδεχομένως αυτά τα όπλα να είναι κ πρωτα σε πωλησεις παγκοσμίως...
Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κ μονοπώλιο η ότι υπάρχει μόνο το συστημα αδράνειας στα αυτογεμη...

Είναι γεγονός ότι υπάρχουν άτομα οι οποίοι δοκιμασαν μόνο το ΕΝΑ συστημα(δλδ είτε αδράνεια,είτε αέρια) και επειδή έμειναν ευχαριστημένοι άρχισαν να κράζουν τον άλλο μηχανισμο λειτουργίας...
Σε αυτους εγώ προσωπικά δεν δίνω σημασία, διότι μια τέτοια ενέργεια την θεωρώ το λιγότερο λανθασμένη....


Αντίθετα, ΣΕΒΟΜΑΙ όσους δοκιμασαν κ τους ΔΥΟ αυτους μηχανισμους κ γυρισαν κ μας είπαν:
Επέλεξα την αδράνεια για τον η τους λόγους...
Η επέλεξα τα αέρια για τον η τους λόγους...
Και γιατί όχι, τα επέλεξα κ τα δυο!

Τώρα,η φράση "απαρχαιωμένο" συστημα αερίων δεν μου αρέσει..
Πραγματι κάποιες δεκαετίες πίσω το συστημα αυτο (κ σε κάποια όπλα αερίων)να μην ήταν τόσο εξελιγμένο κ ενίοτε να διμηργουσε θεματάκια....

"Σήμερα" και με την εξελιξη να προχωραει ταχέως η κάθε εταιρία βασίζεται σε ένα απόλυτα αξιόπιστο συστημα εταιριών κ που πραγματικα δεν νομίζω να τίθεται κανενας προβληματισμος......

Και τέλος όλοι εμείς έχουμε ένα μεγάλο κοινό να μας ενώνει το κυνήγι κ για αυτό πρεπει να παλεύουμε....
Οχι να έχουμε έχουμε στήσει δυο ταμπούρια απέναντι μας κ να "πολεμαμε" ο ένας τον άλλον γιατί δεν μας αρέσει το οπλο που επελεξε να έχει(αν είναι δυνατόν!!!).......
Έχω δοκιμάσει και τα δύο συστήματα με 391 και Μοντεφελτρο.

Διαλέγω μπενελι με χίλια.
Απλότητα καθαριότητα ποιότητα!!!

Βέβαια εγώ δεν ριχνω βαριές γομωσεις.
Οπότε βεβαίως θα καταλάβω όποιον επιλέξει αέριων για αυτόν το λόγω.

Αυτό δεν σημαίνει ότι η 391 δεν είναι οπλαρα επειδή είναι αερίων.
Είναι οπλαρα απλώς θέλει καθάρισμα.
Πράγμα το οποίο για μένα ήταν βαρετό.

Και τώρα καθαρίζω κάθε φορά το όπλο αλλά είναι σε 5 λεπτά έτοιμο.

Ενώ 10 λεπτά + ήθελε μόνο το πιστονι και χωρίς ποτέ να καθαρίζει εντελώς και με νευριάζε αυτό.
 
Έχω δοκιμάσει και τα δύο συστήματα με 391 και Μοντεφελτρο.

Διαλέγω μπενελι με χίλια.
Απλότητα καθαριότητα ποιότητα!!!

Βέβαια εγώ δεν ριχνω βαριές γομωσεις.
Οπότε βεβαίως θα καταλάβω όποιον επιλέξει αέριων για αυτόν το λόγω.

Αυτό δεν σημαίνει ότι η 391 δεν είναι οπλαρα επειδή είναι αερίων.
Είναι οπλαρα απλώς θέλει καθάρισμα.
Πράγμα το οποίο για μένα ήταν βαρετό.

Και τώρα καθαρίζω κάθε φορά το όπλο αλλά είναι σε 5 λεπτά έτοιμο.

Ενώ 10 λεπτά + ήθελε μόνο το πιστονι και χωρίς ποτέ να καθαρίζει εντελώς και με νευριάζε αυτό.
Έχω την 390 23 χρόνια.δεν είχα ποτέ προβλήματα.την καθαρίζω πάντα εσωτερικά στο τέλος του κυνηγιού......μόνο.
150 με 500 φυσίγγια το χρόνο.
Και αδράνειας να είχα θα την καθάριζα το ίδιο.
Δε νομίζω ότι ο χρόνος που απαιτείται να συντηρήσει κάποιος το όπλο του για να λειτουργεί σωστά είναι άξιος λόγου ώστε να επηρεάσει την κρίση του στην επιλογή όπλου.
Επιπλέον να προσθέσω ότι η εντύπωση που έχει δημιουργηθεί ότι τα όπλα αδράνειας δεν θέλουν καθάρισμα οδηγεί σε προβλήματα.Φετος σε φίλο γουρούνα με νοοτροπία τέτοια η 123 που έχει δεν έριχνε 2ο φυσιγγι.... ακαθάριστο από την προηγούμενη χρονιά.μου λέει χάλασε....του λέω το καθάρισες?μου λέει δε χρειάζεται....το άνοιξαμε και είχε λιγδα κ σκουριά..
 
Last edited:
Η αδρανεια έχει επικρατήσει στην αγορά ακριβώς γιατί δεν ασχολησε με το καθάρισμα του όπλου δεν βγάζει ζημιές είναι απλούστατο και με ένα εξολκεα και μια βελόνα στη τσέπη που τα αλλάζεις και μόνος στον κυνηγότοπο δεν μένεις από όπλο ποτέ είναι δεδομένα που δεν αλλάζουν ούτε και θα αλλάξουν είναι τόσα τα υπέρ που τα υπόλοιπα κλωτσαει δε σκοτώνει κτλ είναι φίλοι στα άχυρα Διότι μπορείς να τα λύσεις όλα και να μη κλωτσαει και να σκοτώνει τα άλλα όπλα δε μπορείς να κάνεις να καθαριζονται σε 2 λεπτά και να μην χαλάνε ποτέ ούτε να μπλοκάρουν ποτέ .
 
Και αδράνειας να είχα θα την καθάριζα το ίδιο.
Δε νομίζω ότι ο χρόνος που απαιτείται να συντηρήσει κάποιος το όπλο του για να λειτουργεί σωστά είναι άξιος λόγου ώστε να επηρεάσει την κρίση του στην επιλογή όπλου.
Σωστός, αλλά οι "μερακλήδες" στις μέρες μας είναι λιγοι..
Μια που τελειώσαμε το κυνήγι κ μια που το πεταξαμε στην ακρη...
Για αυτό αυτό κ ακους καποιους να ρωτάνε κάθε ποσες τουφεκιές πρεπει να καθαριζουν το όπλο τους.. . ...

Επιπλέον να προσθέσω ότι η εντύπωση που έχει δημιουργηθεί ότι τα όπλα αδράνειας δεν θέλουν καθάρισμα οδηγεί σε προβλήματα.
Οπλο που δεν θα χρειάζεται "καθαριστικά" δεν πρόκειται να υπάρξει........
Όσο και αν κοστίζει....................
 
Βέβαια για να τα λέμε όλα το πιο πλησιέστερο χωρίς πολύ ταλαιπωρία είναι τα αερίων της Μπερέτα που μπορείς να τα καθαρίσεις μια φορά το χρόνο πάλι χωρίς ιδιαίτερο κόπο .
δυσκολεύομαι να το πιστέψω :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top