Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ποια μπενελι έχεις Θαλή;
Duca di Montefeltro, 66εκ, 3000γρ.
Επίσης έχω δύο όπλα αερίων (δε λέω ποια)
Τρία δίκαννα, εκ των οποίων 1 αλληλεπίθετο, δύο πλαγιόκαννα και το ένα από αυτά 20cal.

Όταν ονειρεύομαι ποιο θα είναι το επόμενο όπλο που θα αγοράσω είμαι ανάμεσα σε:
Benelli Duca di Montefeltro Silver:
DMFS.jpg


Benelli Accademia Raffaelo:
academia rafaelo.jpg


Benelli Arabesque:
arabesque.jpg


Beretta Silver Pigeon I:
beretta.jpg
 

Attachments

  • arabesque.jpg
    arabesque.jpg
    59,7 KB · Προβολές: 17
Γιατί το λες αυτό;
Έχει υπέροχα ρούχα, το καλύτερο μάκετινγκ και πολύ καλά δίκαννα.

Ντάξει....Η μπερετα έχει μηχανήματα εγκαταστάσεις και προσωπικό από άλλο πλανήτη.

Και μόνο το σήμα μπερεττα κοστίζει τα μισά χρήματα από το προϊόν.

Δηλαδή αν ένα όπλο έπρεπε να κοστολογηθει 1000ευρώ με το σήμα της μπερεττα επάνω κοστίζει 2000ευρώ.

Και δίκαια.
 
Duca di Montefeltro, 66εκ, 3000γρ.
Επίσης έχω δύο όπλα αερίων (δε λέω ποια)
Τρία δίκαννα, εκ των οποίων 1 αλληλεπίθετο, δύο πλαγιόκαννα και το ένα από αυτά 20cal.

Όταν ονειρεύομαι ποιο θα είναι το επόμενο όπλο που θα αγοράσω είμαι ανάμεσα σε:
Benelli Duca di Montefeltro Silver:
View attachment 38593


Benelli Accademia Raffaelo:
View attachment 38594


Benelli Arabesque:
View attachment 38595


Beretta Silver Pigeon I:
View attachment 38598
Εχεις ωραίο γούστο Θαλή.
 
Το έχω κάνει παλιά με την 302 και 303 καθάρισμα στο τέλος της σεζόν δεν ξέρω αν οι καινούριες δεν το αντέχουν
Γιάννη υπάρχει στην παρέα beretta 303 με 70αρα θαλαμη που έχει να καθαριστεί από το 2012
Την είχα καθαρίσει κ έβγαλα από μέσα κομμάτια λάσπη ξύλα κτλπ....
Την ίδια χρονιά της είχα σφίξει το κοντάκι γιατί έπαιζε, επίσης έτριψα την καννη με γυαλόχαρτο κ την πέρασα μαύρη λαδομπογιά για να μην σαπίσει τελειως
Κ αυτό το οπλο ρίχνει ασταμάτητα μέχρι σήμερα κ αρκετά μαγκνουμ 50 γραμμαρίων ενώ είναι 70αρα
Ελάτε να μου πείτε τώρα για καινούρια όπλα, τεχνολογίες κτλπ
Προσωπικά μου αρέσει η ιδέα της breda 930 για το κοντάκι την καννη κτλπ, όπως κ άλλα όπλα αλλά με τι κουράγιο να πάει το χέρι μου εκεί τη στιγμή που έχω δει πολλά καινούρια να σταματάνε να ρίχνουν από τις πρώτες κιόλας βολες
 
Γιάννη υπάρχει στην παρέα beretta 303 με 70αρα θαλαμη που έχει να καθαριστεί από το 2012
Την είχα καθαρίσει κ έβγαλα από μέσα κομμάτια λάσπη ξύλα κτλπ....
Την ίδια χρονιά της είχα σφίξει το κοντάκι γιατί έπαιζε, επίσης έτριψα την καννη με γυαλόχαρτο κ την πέρασα μαύρη λαδομπογιά για να μην σαπίσει τελειως
Κ αυτό το οπλο ρίχνει ασταμάτητα μέχρι σήμερα κ αρκετά μαγκνουμ 50 γραμμαρίων ενώ είναι 70αρα
Ελάτε να μου πείτε τώρα για καινούρια όπλα, τεχνολογίες κτλπ
Προσωπικά μου αρέσει η ιδέα της breda 930 για το κοντάκι την καννη κτλπ, όπως κ άλλα όπλα αλλά με τι κουράγιο να πάει το χέρι μου εκεί τη στιγμή που έχω δει πολλά καινούρια να σταματάνε να ρίχνουν από τις πρώτες κιόλας βολες
Στέλιο μιλάμε για 10 χρόνια ,10 χρόνια ακαθάριστο αερίων ; πόσα φυσίγγια ρίχνει την σεζόν ;
 
Το έχω κάνει παλιά με την 302 και 303 καθάρισμα στο τέλος της σεζόν δεν ξέρω αν οι καινούριες δεν το αντέχουν
Κυνηγάω μόνο με 302. Ρίχνω από 3-4 κούτες φυσίγγια τη σεζόν (20αρες εννοώ). Το 2016 κόντεψα τις 9 κούτες.
Δεν έχω καθαρίσει ποτέ το όπλο στη μέση της σεζόν. Το καθαρίζω πάντα μόλις τελειώσει η περίοδος. Δύσκολα, δεν αντιλέγω, μόνο εγώ δε βγαίνω από μέσα. Ειδικά το ποτηράκι μου βγάζει το λάδι.

Εμπλοκή όμως δεν ξέρω τί είναι.....
 
Πριν διαβάσετε τα παρακατω να πω ότι "Αντιμπενελικός" ΔΕΝ είμαι σε καμία περιπτωση....

Πρόκειται για ένα εξυπνο συστημα λειτουργίας κ ενδεχομένως αυτά τα όπλα να είναι κ πρωτα σε πωλησεις παγκοσμίως...
Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι είναι μονοπώλιο η ότι υπάρχει μόνο το συστημα αδρανειας στα αυτογεμη...

Είναι γεγονός ότι υπάρχουν άτομα οι οποίοι δοκιμασαν μόνο το ΕΝΑ συστημα(δλδ είτε αδράνεια,είτε αέρια) και επειδή έμειναν ευχαριστημένοι άρχισαν να κράζουν τον άλλο μηχανισμο λειτουργίας...
Σε αυτους εγώ προσωπικά δεν δίνω σημασία, διότι μια τέτοια ενέργεια την θεωρώ το λιγότερο λανθασμένη....


Αντίθετα, ΣΕΒΟΜΑΙ όσους δοκιμασαν κ τους ΔΥΟ αυτους μηχανισμους κ γυρισαν κ μας είπαν:
Επέλεξα την αδράνεια για τον η τους λόγους...
Η επέλεξα τα αέρια για τον η τους λόγους...
Και γιατί όχι, τα επέλεξα κ τα δυο!

Τώρα,η φράση "απαρχαιωμένο" συστημα αερίων δεν μου αρέσει..
Πραγματι κάποιες δεκαετίες πίσω το συστημα αυτο (κ σε κάποια όπλα αερίων)να μην ήταν τόσο εξελιγμένο κ ενίοτε να διμηργουσε θεματάκια....

"Σήμερα" και με την εξελιξη να προχωραει ταχέως η κάθε εταιρία βασίζεται σε ένα απόλυτα αξιόπιστο συστημα εταιριών κ που πραγματικα δεν νομίζω να τίθεται κανενας προβληματισμος......

Και τέλος όλοι εμείς έχουμε ένα μεγάλο κοινό να μας ενώνει το κυνήγι κ για αυτό πρεπει να παλεύουμε....
Οχι να έχουμε έχουμε στήσει δυο ταμπούρια απέναντι μας κ να "πολεμαμε" ο ένας τον άλλον γιατί δεν μας αρέσει το οπλο που επελεξε να έχει(αν είναι δυνατόν!!!).......
Εγω ειχα στην κατοχη μου 3 αδρανειας και 3 αεριων. Δεν ξεχωρισα καποιο απο τα δυο συστηματα ως καλυτερο. Δεν αντιμετωπισα προβλημα με κανενα. Ναι το αεριων ειναι πιο απαιτητικο στο καθαρισμα και το αδρανειας εχει λιγο πιο αισθητη ανακρουση (αυτο ειναι λιγο υποκειμενικο). Τωρα εχω ενα sx4 αλλα καλοβλεπω και μερικα αλλα εκ των οποιων καποια ειναι αδρανεις (πχ brow A5)
 
;
Στέλιο μιλάμε για 10 χρόνια ,10 χρόνια ακαθάριστο αερίων ; πόσα φυσίγγια ρίχνει την σεζόν ;
Πολλα φυσιγγια Παύλο, πέρασαν χρονιές που μετραγαμε τις ημέρες που δεν βγήκαμε.
Χωρίς την παραμικρή συντήρηση.
Αυτό το οπλο δεν ξέρει τι θα πει καθαρισμός κ τότε που την πήρε γύρω στο 2000 ηταν κ από 3ο χέρι
 
A303 του πατέρα μου επιβεβαιώνω και εγώ την μηδενική συντήρηση.
Σε βροχή λέει ότι την καθαρίζει και μάλλον το κάνει.

Μην κολλάτε στα συστήματα ελατηρίου, αερίων, αδράνειας.
Το θέμα είναι ο αξιόπιστος μηχανισμός σε βάθος χρόνου.

Κανένα νέο σύστημα δεν κατέχει εξαρχής τον τίτλο του αξιόπιστου αν δεν περάσει την βάσανο του χρόνου.
 
Εγώ πάντως τον έκανα τον κύκλο μου με τα όπλα φοβάμαι μόνο πως με τόσα που έχω δει και αλλάξει καταλήξω σε σφεντόνα από κει που άρχισα .Αφού προτιμώ να κυνηγώ με όπλα 20αετιας +πιο πισω
Βρες μια Apollo να έχεις τουφέκι σωστό
 
Βέβαια για να τα λέμε όλα το πιο πλησιέστερο χωρίς πολύ ταλαιπωρία είναι τα αερίων της Μπερέτα που μπορείς να τα καθαρίσεις μια φορά το χρόνο πάλι χωρίς ιδιαίτερο κόπο .
Εδώ κανεις λάθος φίλε, το καλυτερο μακράν συστημα αερίων είναι της FN
 
Γιάννη υπάρχει στην παρέα beretta 303 με 70αρα θαλαμη που έχει να καθαριστεί από το 2012
Την είχα καθαρίσει κ έβγαλα από μέσα κομμάτια λάσπη ξύλα κτλπ....
Την ίδια χρονιά της είχα σφίξει το κοντάκι γιατί έπαιζε, επίσης έτριψα την καννη με γυαλόχαρτο κ την πέρασα μαύρη λαδομπογιά για να μην σαπίσει τελειως
Κ αυτό το οπλο ρίχνει ασταμάτητα μέχρι σήμερα κ αρκετά μαγκνουμ 50 γραμμαρίων ενώ είναι 70αρα
Ελάτε να μου πείτε τώρα για καινούρια όπλα, τεχνολογίες κτλπ
Προσωπικά μου αρέσει η ιδέα της breda 930 για το κοντάκι την καννη κτλπ, όπως κ άλλα όπλα αλλά με τι κουράγιο να πάει το χέρι μου εκεί τη στιγμή που έχω δει πολλά καινούρια να σταματάνε να ρίχνουν από τις πρώτες κιόλας βολες
Το τερμάτισες με τα 76άρια σε 70άρα θαλάμη.
Είσαι σίγουρος ;;;

Το έχω ξαναπεί και θα το λέω συνέχεια.
Σε εμπλοκή ή δυσλειτουργία άνευ λόγου το όπλο φεύγει σούμπιτο.
Ούτε μα, ούτε μου, ούτε οπλουργοί, ούτε τίποτα.
Μοναδικοί λόγοι να το κρατήσεις είναι πρόβλημα φυσιγγίου ή ξένα σώματα στον μηχανισμό.
Σε σπασίματα ... εξαρτάται τι έσπασε.
 
Το τερμάτισες με τα 76άρια σε 70άρα θαλάμη.
Είσαι σίγουρος ;;;
Εγώ το πιστευω, κ οχι μονο για την 302...
Αυτά όμως δεν είναι παραδειγματα που μας επιβεβαιώνουν ότι είναι καλό το όπλο...
Μια φορά θα συμβεί το κακο...
Για αυτό κ καλο ειναι να μην αναφέρονται καν γιατί μπορεί να παρουν τα μυαλά αέρα του κάθε αδαη που μας διαβάζει....


Σε εμπλοκή ή δυσλειτουργία άνευ λόγου το όπλο μην φεύγει σούμπιτο.
Ολα για κάποιο λόγο γίνονται......
Αιτία παντα υπάρχει.....

Ούτε μα, ούτε μου, ούτε οπλουργοί, ούτε τίποτα.
Όλα καποτε φθείρονται η εξασθενούν,
Για αυτό κ κάποια εξαρτήματα πρεπει να αντικαθίστανται προληπτικα έπειτα από κάποια χρήση κ οχι να περιμενουμε να μας βρει η ζημια για να το κάνουμε...

Αν ήταν άφθαρτα δεν θα έβγαζαν κ ανταλλακτικά τα εργοστάσια.....
Και οπως ξέρουμε ολοι, ανταλλακτικά υπάρχουν ακόμα κ για τα όπλα που κοστίζουν αρκετά χιλιάρικα.........
 
Εγώ το πιστευω, κ οχι μονο για την 302...
Αυτά όμως δεν είναι παραδειγματα που μας επιβεβαιώνουν ότι είναι καλό το όπλο...
Μια φορά θα συμβεί το κακο...
Για αυτό κ καλο ειναι να μην αναφέρονται καν γιατί μπορεί να παρουν τα μυαλά αέρα του κάθε αδαη που μας διαβάζει....



Ολα για κάποιο λόγο γίνονται......
Αιτία παντα υπάρχει.....


Όλα καποτε φθείρονται η εξασθενούν,
Για αυτό κ κάποια εξαρτήματα πρεπει να αντικαθίστανται προληπτικα έπειτα από κάποια χρήση κ οχι να περιμενουμε να μας βρει η ζημια για να το κάνουμε...

Αν ήταν άφθαρτα δεν θα έβγαζαν κ ανταλλακτικά τα εργοστάσια.....
Και οπως ξέρουμε ολοι, ανταλλακτικά υπάρχουν ακόμα κ για τα όπλα που κοστίζουν αρκετά χιλιάρικα........

Οποιοσδήποτε μηχανισμός που αξίζει να λέγεται αξιόπιστο ΟΠΛΟ οφείλει να βγάζει 20-30 χρόνια με εντατική κυνηγετική χρήση άνευ προβλήματος.
Για να μην πω 40-50.
Αυτό πιστεύω φίλε.
Τα άλλα είναι κλαπατσίμπαλα.
Άφθαρτο δεν είναι κανένα, αλλά δεν χρειάζονται και βιβλίο συντήρησης ...
Οι φθορές υπολογίζονται στον σχεδιασμό.

Οι λόγοι που συγχωρούνται είναι ελλατωματικό φυσίγγι (ξεκόλλησε πχ ο πάφυλας κτλ) ή ξένο σώμα στον μηχανισμό ή σπασμένο εξάρτημα.
Ίσως και κανένας ακόμα προφανής που μου διαφεύγει.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top