Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

η πολυ μακρινή τουφεκια στο παπι συνήθως μόνο κλάμα φέρνει
Μην τα λες σε εμένα ... δεν είμαι χθεσινός ...
Πέστα σε κανέναν νέο που βλέπει youtube :)

Τα κοντινά παπιά θέλουν εντοπιότητα ή πολλά πεντοχίλιαρα ...

Έχεις δίκιο πάντως ...
 
Τα αυτογεμη που εχουν περασει απο τα χερια μου ειναι:
remi 1100
vitoria
fabarm l4s
franchi affinity
benelli m2
win sx4 (τωρα εχω αυτο)
Απο αλλα οπλα δεν εχω εμπειρια αλλα απο αυτα που ειχα εκεινο που ευχαριστηθηκα πιο πολυ ηταν η vitoria και αυτο που εχω πεθυμησει ειναι η remi.
 
Έχω κυνηγήσει με
1. bereta Α302
2. bereta A303
3. browning 2000
4. browning. fusion evolve
5. loumar
6. frankie all 48
7. bernadeli vincet
8. Majtek επαναληπτική
9. beneli 123 61cm εξ τσοκ
10 . beneli 123 special
11. beneli centro την πρώτη.
12. beneli becatsia την πρώτη.
13. beneli super sport.
14. beneli με κανη sentetien
15. breda αυτή που είναι σαν τη A302 .
16. remington 1100
17. Ithaka
18. sakaba (skb)
19. wintsister sx3 .
Ωραία αυτογεμη όλα τους δεν μου χει λείψει κανένα τώρα θα το ρίξω στο super poze δύο διαφορετικά τσοκ και μια ντουφέκια σιγουρη .Μου ρθε αναλαμπή τώρα και τα θυμήθηκα μπορεί να ξέχασα και καμία .
 
Έχω κυνηγήσει με
1. bereta Α302
2. bereta A303
3. browning 2000
4. browning. fusion evolve
5. loumar
6. frankie all 48
7. bernadeli vincet
8. Majtek επαναληπτική
9. beneli 123 61cm εξ τσοκ
10 . beneli 123 special
11. beneli centro την πρώτη.
12. beneli becatsia την πρώτη.
13. beneli super sport.
14. beneli με κανη sentetien
15. breda αυτή που είναι σαν τη A302 .
16. remington 1100
17. Ithaka
18. sakaba (skb)
19. wintsister sx3 .
Ωραία αυτογεμη όλα τους δεν μου χει λείψει κανένα τώρα θα το ρίξω στο super poze δύο διαφορετικά τσοκ και μια ντουφέκια σιγουρη .Μου ρθε αναλαμπή τώρα και τα θυμήθηκα μπορεί να ξέχασα και καμία .
Αν τις είχες τώρα όλες μπροστά μου κ έπρεπε να παρω μια για να πάω κυνήγι το χέρι μου θα πήγαινε στη μπενελλι μπεκάτσα, θα την επωμιζα λίγες φορές θα την άφηνα κ θα έπαιρνα τη 48al
 
Δεν είχα και πολλά αυτογεμή.
Χρονολογικά:
1. Remigton 11-87 σταθερό 1*
2. Franchi 48al σταθερό 2*
3. Franchi fast pro με εναλλασσόμενα

Το πρώτο βαρύ, το τρίτο δεν το βολεύτηκα ποτέ και τη 48al την κατευχαριστήθηκα. Έρωτας για 25 χρόνια!
Τώρα S.P. αλλά γλυκοκοιτάζω πάλι και μια ελαφριά καραμπίνα.
 
Να πάω και στα δίκανα πριν αρχίσω να πίνω τρογωνατας γιατί μετά μπλέξαμε
1.Μονοκανο vincers
2. Mονοκανο baikal
3. Πλάγιο baikal
4. Παλιό ισπανικό πανάκριβο δεν θυμάμαι μάρκα θείου μου μου το χε αφησει το χε πάρει 2.500. .000 δραχ .
5. Sentetien verney caron s/poze
6. Wintsister selekt midnite gold s/poze
7. Betincoli tartisio .
Αλλά θα πάρω ότι και να γίνει κάποια στιγμή την ενα browning s/poze οπως και την bereta 1301 comp Ειναι δύο όπλα στόχοι.
 
Ότι όπλο έχουμε ως στόχο να αγοράσουμε το θεωρούμε "τελειο"το έχουμε εξιδανικεύσει με τα μπουνιά κ ευχόμαστε να είναι έτσι.Αυτο ισχύει για τα πάντα από άψυχο έως έμψυχο, το κενό μας όμως καλύπτεται προς στιγμήν ,ρωτήστε κ τον Ινδιάνο oldtimer‼️
 
Αν τις είχες τώρα όλες μπροστά μου κ έπρεπε να παρω μια για να πάω κυνήγι το χέρι μου θα πήγαινε στη μπενελλι μπεκάτσα, θα την επωμιζα λίγες φορές θα την άφηνα κ θα έπαιρνα τη 48al
Και καλα που θα κανείς για να μου μείνει εμένα η Browning FE…εεε…Winchester SX3…ε μια από τις 2 κάπου κει.
 
Έχω κυνηγήσει με
1. bereta Α302
2. bereta A303
3. browning 2000
4. browning. fusion evolve
5. loumar
6. frankie all 48
7. bernadeli vincet
8. Majtek επαναληπτική
9. beneli 123 61cm εξ τσοκ
10 . beneli 123 special
11. beneli centro την πρώτη.
12. beneli becatsia την πρώτη.
13. beneli super sport.
14. beneli με κανη sentetien
15. breda αυτή που είναι σαν τη A302 .
16. remington 1100
17. Ithaka
18. sakaba (skb)
19. wintsister sx3 .
Ωραία αυτογεμη όλα τους δεν μου χει λείψει κανένα τώρα θα το ρίξω στο super poze δύο διαφορετικά τσοκ και μια ντουφέκια σιγουρη .Μου ρθε αναλαμπή τώρα και τα θυμήθηκα μπορεί να ξέχασα και καμία .
Γιάννη, έχεις κυνηγήσει ή είχες στην κατοχή σου (δανεικό);
 
Κανεις δεν μπορει να μην σταθει απεναντι σε ενα τετοιο οπλο και να μην το θαυμασει για την ιστορια του και την γοητεια που εκπεμπει!!!!!!.....αλλα μεχρι εκει.
Απεκτησε τεραστια φημη και οπαδους τα χρονια εκεινα γιατι ηταν το πρωτο αυτογεμες και σιγουρα ηταν ο μονος ''παικτης΄΄ στο γηπεδο ....δεν υπηρχε αντιπαλος.
Με τα χρονια εγινε και Μυθος και βασιστηκε σε μυθηκες ιστοριες περι βλητικης οι οποιες το ακολουθουν μεχρι και σημερα.........
Τα χρονια ομως περασαν και η οπλοτεχνια προχωρησε σε νεες κατασκευες και πολυ ποιο εξελιγμενες και με διαφορετικα συστηματα.
Ολα γινανε ποιο ευκολα....οι πυριτιδες εξελιχθηκαν και τα φυσιγγια ακομα περισσοτερο.
Σημερα λοιπον τι να ζηλεψεις απο ενα τετοιο οπλο στο κυνηγι??????
Εχει τα πρωτεια στις εμπλοκες......
Ειναι βαρυ και αζυγιστο......
Για να μπορεις να ριχνεις διαφορα φυσιγγια πρεπει να αλαζεις τα δακτυλιδια.....
Για να το λυσεις-δεσεις πρεπει να εχεις τελειωσει μηχανολογια.......
Ενα οπλο που αποτελειται απο 80+ κομματια δεν θεωρειται σε καμια περιπτωση αξιοπιστο......
Οσο για την βλητικη του........εκει εχει πεσει πολυ παραμυθι.....και το λεω γιατι εχω κανει συγκριση και οχι με ενα οπλο.
Μπορει ακομα και σημερα στα χερια καποιων μερακληδων κυνηγων να κυνηγα αλλα αυτο δεν το καθιστα το υπερ οπλο που το λενε .
Αν ηταν τοσο καλο η εταιρια θα το κατασκευαζε ακομα οπως ηταν και οχι με καινουργιες τεχνολογιες που τα κανει σημερα.......
Ποιος λοιπον ο λογος να παρω ενα τετοιο τουφεκι για κυνηγι?????γιατι να επιλεξω ενα συστημα με τα περισσοτερα κινητα μερη που για να δουλεψει σωστα πρεπει ολα τα κομματια του να ''συνεργαστουν'' αψογα μεταξυ τους????
Τα πραγματα εχουν αλαξει οσο αφορα την κατασκευη των οπλων...την βλητικη και τα φυσιγγια......εχουν γινει πολυ ποιο απλα και σιγουρα........
Αν καποιος θελει να νοιωσει την γοητεια με ενα τετοιο οπλο στο κυνηγι κατανοητο...κανεις δεν νομιζω να μην το θελει......ομως μεχρι εκει.......δεν εχει να προσφερει τιποτα αλλο σημερα..........
 
Ηρακλεα για όσα γράφεις παραπάνω άνοιξα αυτό το θέμα ακριβώς, μικρός ήμουν και γέρασα ακούγοντας σε τοπικό επίπεδο για μοντέλα αυτογεμων με δηλητηριώδεις κανες, τρομερές τουφεκιες και αργότερα με την τεχνολογία τα διάβαζα και σε φόρουμ.
 
Κανεις δεν μπορει να μην σταθει απεναντι σε ενα τετοιο οπλο και να μην το θαυμασει για την ιστορια του και την γοητεια που εκπεμπει!!!!!!.....αλλα μεχρι εκει.
Απεκτησε τεραστια φημη και οπαδους τα χρονια εκεινα γιατι ηταν το πρωτο αυτογεμες και σιγουρα ηταν ο μονος ''παικτης΄΄ στο γηπεδο ....δεν υπηρχε αντιπαλος.
Με τα χρονια εγινε και Μυθος και βασιστηκε σε μυθηκες ιστοριες περι βλητικης οι οποιες το ακολουθουν μεχρι και σημερα.........
Τα χρονια ομως περασαν και η οπλοτεχνια προχωρησε σε νεες κατασκευες και πολυ ποιο εξελιγμενες και με διαφορετικα συστηματα.
Ολα γινανε ποιο ευκολα....οι πυριτιδες εξελιχθηκαν και τα φυσιγγια ακομα περισσοτερο.
Σημερα λοιπον τι να ζηλεψεις απο ενα τετοιο οπλο στο κυνηγι??????
Εχει τα πρωτεια στις εμπλοκες......
Ειναι βαρυ και αζυγιστο......
Για να μπορεις να ριχνεις διαφορα φυσιγγια πρεπει να αλαζεις τα δακτυλιδια.....
Για να το λυσεις-δεσεις πρεπει να εχεις τελειωσει μηχανολογια.......
Ενα οπλο που αποτελειται απο 80+ κομματια δεν θεωρειται σε καμια περιπτωση αξιοπιστο......
Οσο για την βλητικη του........εκει εχει πεσει πολυ παραμυθι.....και το λεω γιατι εχω κανει συγκριση και οχι με ενα οπλο.
Μπορει ακομα και σημερα στα χερια καποιων μερακληδων κυνηγων να κυνηγα αλλα αυτο δεν το καθιστα το υπερ οπλο που το λενε .
Αν ηταν τοσο καλο η εταιρια θα το κατασκευαζε ακομα οπως ηταν και οχι με καινουργιες τεχνολογιες που τα κανει σημερα.......
Ποιος λοιπον ο λογος να παρω ενα τετοιο τουφεκι για κυνηγι?????γιατι να επιλεξω ενα συστημα με τα περισσοτερα κινητα μερη που για να δουλεψει σωστα πρεπει ολα τα κομματια του να ''συνεργαστουν'' αψογα μεταξυ τους????
Τα πραγματα εχουν αλαξει οσο αφορα την κατασκευη των οπλων...την βλητικη και τα φυσιγγια......εχουν γινει πολυ ποιο απλα και σιγουρα........
Αν καποιος θελει να νοιωσει την γοητεια με ενα τετοιο οπλο στο κυνηγι κατανοητο...κανεις δεν νομιζω να μην το θελει......ομως μεχρι εκει.......δεν εχει να προσφερει τιποτα αλλο σημερα..........
Συμφωνω μαζι σου, αλλα αν ειχα οικονομικη ανεση θα αγοραζα μια γιατι οπως ειπες ολοι το θελουν. Επισης εμενα μου αρεσει περισσοτερο η εκτελεση της franchi με το 48al.
 
Back
Top