Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Να σΕ δώσω την αιρετική μου απάντηση;
γιατί δεν υπάρχει "ΙΔΙΟ (ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ) ΦΥΣΙΓΓΙ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ ¨Η ΕΜΠΟΡΙΚΟ"
από καψούλι σε καψούλι υπάρχει διαφορά, από μικροδιαφορές στο βάρος της μπαρούτης υπάρχει διαφορά, από το πως θα καθίσουν τα φυλλίδια της μπαρούτης υπάρχει διαφορά, από την πίεση επί της πυρίτιδας υπάρχει διαφορά κ.ο.κ.
αθροιζόμενες οι μικροδιαφορές, νάσου η απόκλιση των 10%

θα γίνω κουραστικός αν μιλήσω για στατιστικό πλήθος;
θέλεις να συγκρίνεις 2 κάνες
αν ρίξεις από ένα φυσίγγι με την καθεμία, δεν έκανες ΤΙΠΟΤΑ!!!
αν δεν κάψεις 4-5 φυσίγγια, από 2-3 τύπους ασφαλές συμπέρασμα δεν βγαίνει (τουτέστιν από 16 έως 30 βολές)

Όταν προ αιώνων έκανα εντατικές δοκιμές και συγκριτικά τεστ - είχα διυλίσει τον κώνωπα σε διαφορετικές κάννες ΚΥΡΙΩΣ 70 χιλ , χρωμιωμένες 71 εκ φουλ τσοκ - οι σημαντικές διαφορές αφορούσαν τον συνδυασμό τσοκ & φυσιγγίου, οι κάννες διέφεραν μεν όχι τόσο τραγικά δε...

Δανείστηκα Τότε μια 1100 (full 71 cm 18,5 - 17,5) να την συγκρίνω με την Benelli 123 -saint Etienne (full 71 cm 18,3 - 17,3), επειδή άκουγα ότι "έκοβε μακρύτερα"... ξεκίνησα από 2 τύπους φυσιγγίων με 3 φυσίγγια και κατέληξα σε 5 τύπους φυσιγγίων από 4-5 φυσίγγια, άκρη δεν βρήκα ούτε με συγκεντρώσεις ούτε με διατρήσεις, να φανταστήτε βρίσκω στο Α φυσίγγι μεγαλύτερες διατρήσεις π.χ. >10% στην Μπενέλλι το ίδιο και στο Β, λέω εδώ είμαστε η μπενέλλι "κόβει καλύτερα", στο Γ όμως η 1100 έκοβε π.χ. 15%- 18% περισσότερο στο Δ η 123, στο Ε σχεδόν τα ίδια η 1100 π.χ.3% πιο πολύ... άντε να βγάλεις άκρη...
Ευτυχώς κράτησα δοκίμια κοντά στον Μ.Ο. και όταν αργότερα έμαθα για το σύστημα Ομπερφελλ, τα ανέλυσα και είχα έναν σωστό "μπούσουλα"....
Για να μην σας πω για το μεγκα τεστ κάννη σεντετιέν vs ιταλικές κάννες....

Συμπέρασμα τότε: Μην ασχολείσαι με κάννες ασχολήσου με τσοκ και φυσίγγι.......
προ αιωνων :) εκανα και γω τετοιες δοκιμες , με τα δυο οπλα που εχω και κυνηγαω μεχρι σημερα
Α303 76-18,3 mobile chock και Benelli 123 -saint Etienne δυο κανες 70- 18,4 σταθερο, 65-4* και 71-1*
Επιβεβαιωνω τα χαοτικα αποτελεσματα σε διατρησεις και κατανομες. Κανενα συμπερασμα.
Ιδιαιτερα οι 1* κανες ...ιδιες . Η μονη σταθερη διαφορα ειναι στα 4* , που η benelli δινει λιγο πιο ανοιχτη κατανομη παντα.
Να υποθεσω λογω μηκους ;;;;

ΥΓ στα 40 χρονια εχω ριξει μονο 2 φυσιγγια μαγ52γρ με τη 303...και δεν το ξανακανα o_O (και τα μοναδικα στη ζωη μου)
Στη συγκριση παντα με 70μμ φυσ , θεωρουσα απλα τις κανες ιδιες , με μια ιδιομορφια γεωμετριας την 303. Ετσι κι αλλιως τη βλητικη του τελους συγκρινα
 
Δηλαδη λεφτερη αν εγω βγαλω το ελλατιριο αδρανειας απο το κλειστρο και ριξω Μια τουφεκια σε χαρτι που δε θα ανοιξει αυτοματα και μια κανονικα με το ελλατιριο που θα ανοιξει το κλειστρο οπως λες θα εχουνε διαφορα αποδωσης ??? Εχω παρτιρησει οτι με σκοπευτικα φυσιγηια σε καθε φυσιγηι που ριχνω μου πεταει καμποση φλογα απο το κλειστρο οταν ανοιγει!!!!!!! προσοχη μη δωκιμασετε να τουφεκισετε χωρις ελλατηριο μεσα στο κλειστρο της μπενελλι υπαρχει μεγαλος κινδυνος εκπυρσοκροτησης με το που κλεισει το κλειστρο και αν εχει τρεις μεσα να ριξει καταριπας προσοχη μη το δωκιμασετε!!!! Θα το κανω εγω που ειμαι επαγγελματιας στη μαλακια και θα σας πω
Τολη σωστά κατάλαβες, όπως είδες έγραψα πως έχω την υποψία μήπως..... Μάριε η ενσταση του Στέλιου είναι λογική. Βασίλη να αναφέρω δύο υπέρ των πολύ σκληρών ατσαλιων. Το πόσο λείο είναι το εσωτερικό μιας κάνης είναι σημαντικοτατο. Ένα πολύ σκληρό ατσάλι που βεβαίως ενδείκνυται για κάνες, όταν λειανθεί τέλεια αποδίδει περισσότερο έργο ,καλύτερη τουφεκιά, και παραμένει λείο πολύ μεγαλύτερο διάστημα. Επίσης λόγω μειωμένης τριβής λιγότερα κατάλοιπα πλαστικού και μολυβδωσεις. Το δεύτερο έχει να κάνει με τις ταλαντώσεις, επειδή ελάχιστες κάνες είναι εσωτερικά απόλυτα ευθείες, η γόμωση δονείται έντονα από το << τρέμουλο >> της κάνης. Μια πολύ σκληρή κάνη κοκκινίζει στο στόμιο λιγότερο.
 
Να συμπληρώσω για την σύγκριση 76αρες με 70αρες, δεν είναι η συγκέντρωση που αλλάζει αισθητά η καθόλου, η απώλεια ταχύτητας είναι που μετράει.
Αν είχαμε απώλεια ταχύτητας τότε θα είχαμε αυξημένες συγκεντρώσεις με ομοιόμορφες κατανομές‼️
 
Σαφώς και είναι λογική η ένσταση του Στέλιου
Αν είχαμε απώλεια ταχύτητας τότε θα είχαμε αυξημένες συγκεντρώσεις με ομοιόμορφες κατανομές‼️
Αυτό έλεγε ο Ομπερφελλ 3% (αμελητέο πλην όμως υπαρκτό)
η Browning λέει άλλα
Γι αυτό και συμφωνώ πως η ένσταση του Στέλιου είναι λογική που λέει κι ο Λευτέρης.
Πλην όμως η Browning δεν είναι τυχαία έχει απίστευτο εξοπλισμό και ΚΥΡΙΩΣ δεν την συμφέρει να πει αυτά που λέει (ή που έλεγε)
Παρα είναι πολύς ο καπνός για να μην υπάρχει φωτιά!

κ.κ. διαχειριστές δεν μεταφέρετε τα μηνύματα στο σχετικό θέμα; topic.
 
Αν είχαμε απώλεια ταχύτητας τότε θα είχαμε αυξημένες συγκεντρώσεις με ομοιόμορφες κατανομές‼️

Γιαννη μου , δεν υσχυει αυτο φιλε....Εννοω οτι το αργο φυσιγγιο ειναι ποιο συγκεντρωτικο....ειναι
λανθασμενη εντυπωση . Υπαρχουν σεταπ που ΠΧ στο 1,90 πυριτιδα με V1,5- 390m/s εδωσαν
μικροτερη συγκεντρωση και χειροτερη κατανομη απο το 20,5 σε πυριτιδα με V1,5- 410m/s....στην ιδια αποσταση και τσοκ.
Το ολο ''παιχνιδι'' γινεται στον τροπο και χρονο καυσης της πυριτιδας.... σε συνδιασμο παντα με το βυσμα - κενο χωρο - τελικο υψος ρελιασματος !!!
Αυτο εχω δει εγω στις δοκιμες μου ειναι οτι η αποδοση του φυσιγγιου εξαρταται απο πολλους
παραγοντες φιλε !!!;)

ΥΓ. Αβυσσος το θεμα φυσιγγιων.....
Σορρυ για το topic.
 
Γιάννη αυξημένη συγκέντρωση όταν μειώνεται η ταχύτητα έχουμε μόνο σε χρήση απροστατευτων σκαγιων ( bior ή μαλινοταπα), και μόνο όταν το σεταπ προκαλεί αυξημένη πίεση στομίου, άρα εμβολισμο. Μάριε να ξεκαθαρίσω, η 70αρα θαλαμη βγάζει μεγαλύτερη ταχύτητα από την 76αρα, ίσως νομισες πως εννοούσα το αντίθετο
 
Γιαννη μου , δεν υσχυει αυτο φιλε....Εννοω οτι το αργο φυσιγγιο ειναι ποιο συγκεντρωτικο....ειναι
λανθασμενη εντυπωση . Υπαρχουν σεταπ που ΠΧ στο 1,90 πυριτιδα με V1,5- 390m/s εδωσαν
μικροτερη συγκεντρωση και χειροτερη κατανομη απο το 20,5 σε πυριτιδα με V1,5- 410m/s....στην ιδια αποσταση και τσοκ.
Το ολο ''παιχνιδι'' γινεται στον τροπο και χρονο καυσης της πυριτιδας.... σε συνδιασμο παντα με το βυσμα - κενο χωρο - τελικο υψος ρελιασματος !!!
Αυτο εχω δει εγω στις δοκιμες μου ειναι οτι η αποδοση του φυσιγγιου εξαρταται απο πολλους
παραγοντες φιλε !!!;)

ΥΓ. Αβυσσος το θεμα φυσιγγιων.....
Σορρυ για το topic.
Άβυσσος όντως‼️από καλό ο πατέρας μου είχε δύο δίκανα τα πούλησε κ έκοψε κ το τσιγαρο:)Την μια έπεφτε σε μπαρουτες ΣΥΡΜΑ την άλλη σε μαπε.Γεμιζε ρελιαστα με μάλλινες θυμάμαι ότι σε κάποια έβαζε κ μισή μάλλινη επιπλέον.μπαρουτες Τ Γαλλίας κ sipe δεν κράτησα τα εργαλεία γμτ να έβγαζα κ εγώ κανά ρελιαστο έτσι για τη φάση‼️
 
Άβυσσος όντως‼️από καλό ο πατέρας μου είχε δύο δίκανα τα πούλησε κ έκοψε κ το τσιγαρο:)Την μια έπεφτε σε μπαρουτες ΣΥΡΜΑ την άλλη σε μαπε.Γεμιζε ρελιαστα με μάλλινες θυμάμαι ότι σε κάποια έβαζε κ μισή μάλλινη επιπλέον.μπαρουτες Τ Γαλλίας κ sipe δεν κράτησα τα εργαλεία γμτ να έβγαζα κ εγώ κανά ρελιαστο έτσι για τη φάση‼️

Παρε μια ρελιαστρα χερος....ορεξη να εχεις.....και εχεις ενα ολοκληρο φορουμ...μαζι και εγω....να σε
''στηριξει'' φιλαρα μου!!! ;)
 
Να συμπληρώσω για την σύγκριση 76αρες με 70αρες, δεν είναι η συγκέντρωση που αλλάζει αισθητά η καθόλου, η απώλεια ταχύτητας είναι που μετράει.
Η 70 άρα δίνει παντα πιο μεγάλες αρχικές κ πιεσεις από την 76 , αλλά φυσικο επακόλουθο μικρότερα ποσοστα συγκέντρωσης, παντα με φυσιγγι 70 χιλ
 
Η 70 άρα δίνει παντα πιο μεγάλες αρχικές κ πιεσεις από την 76 , αλλά φυσικο επακόλουθο μικρότερα ποσοστα συγκέντρωσης, παντα με φυσιγγι 70 χιλ
Η συγκέντρωση δεν επηρεάζεται από το μέγεθος της θαλαμης.
 
Η συγκέντρωση δεν επηρεάζεται από το μέγεθος της θαλαμης.
Με την δική μου λογική αυτό ισχύει ... και η ταχύτητα επηρεάζεται τόσο, που είναι στατιστικά ορατή και κυνηγετικά αδιάφορη.

H Browning τον παρακάτω πίνακα το είχε στο site της και τον έβγαλε
Ερωτήσεις
1. Πότε τον είχε ;
2. Πότε το έβγαλε ;
3. Γιατί τον έβγαλε ; (Μπορεί απλά να μην ισχύει)
2. Ακόμα και να ισχύει, δεν με χαλάει μια ΠΙΘΑΝΗ 10% μείωση στην συγκέντρωση αν έχω την δυνατότητα να ρίξω στα ΣΙΓΟΥΡΑ 40% περισσότερα (σε αριθμό) χοντρά σκάγια ...

Μόνο οι κουμπότρυπες μετράνε.

Μάριε σε βλέπω να αγοράζεις Super Magnum σε λίγο ;) με εμάς που έμπλεξες ...

Untitled 1.jpg
 
Last edited:
Βασίλη
1. το 2007 τον αντέγραψα εγώ από το site της
2. το 2012 υπήρχε ακόμη (φαίνεται από την παραπομπή του Randy)
3. τον "έβγαλε" χωρίς να τον "βγάλει" κι αυτό πρέπει να μας υποψιάσει!
τι εννοώ;
τον τροποποίησε (δεν συμφέρει να φαίνεται ότι οι 76αρες υστερούν έστω κι ελάχιστα, άρα δεν τις αναφέρουμε, αναφέρουμε όμως τις αποδόσεις τους, διότι υπάρχουν εκατοντάδες μουρλοί που θα διαπιστώσουν 55% με φουλ και πως δικαιολογούμαστε; οεο;)
4. η αντικατάσταση ΣΗΜΕΡΑ Δείτε κάτω - κάτω:
https://www.browning.com/support/faq/shotgun-choke-patterns.html
2. αυτό ισχυρίζεται κι ο Ράντυ, καταβάλει προσπάθεια δε να πείσει ότι παρά την μείωση δεν τρέχει τίποτα, πλην όμως μας χαλάει και μας παραχαλάει, αν πάμε για υδρόβια ή φάσσες και φορέσουμε φουλ: ε, λοιπόν θέλουμε ΦΟΥΛ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΟΧΙ ΝΤΕΜΙ!

τάδε έφη Ράντυ:

https://www.shotgunworld.com/threads/2-3-4-shells-in-a-3-1-2-chamber-pattern-problems.316390/

Chambers substantially longer than the unfolded length of the shell generally create lower percentage patterns with the same constriction choke. It is true with 2-3/4 in. shells in a 3 inch chamber and true with 2-3/4 inch shells in a 3-1/2 inch chamber. Browning, along with several other sources have long published this. It is of course why most competition guns have 2-3/4 inch chambers. Excessive free-bore is not a good thing.

It clearly is true, but not in the "patterns good / patterns bad" jargon. It simply may require more constriction to arrive at the same pattern percentage.

μετάφραση δική μου:
Θαλάμες σημαντικά μεγαλύτερες από το μήκος του ξεδιπλωμένου κάλυκα, γενικά δημιουργούν μικρότερες συγκεντρώσεις με το ίδιο τσοκ σύσφιξης....... κ.λ.π.
 
Στέλιο η σκληρότητα του μετάλλου της κάνης σε τι ακριβώς παίζει ρόλο ;
Στην ταχύτητα της γόμωσης ;
Η κάνη που βγάζει μεγαλύτερες ταχύτητες είναι αυτή με το σκληρότερο μέταλλο ή με το λιγότερο σκληρό ;

==================

Η ερώτηση προς όλους είναι απλή.
2 κάνες ίδιου ή διαφορετικού κατασκευαστή
με μη εξωφρενικές διαφορές στην γωνία κώνου και
με μη εξωφρενικές διαφορές στον αυλό και
με μη εξωφρενικές διαφορές στην σύσφιξη και
με μη εξωφρενικές διαφορές στις λειάνσεις
γιατί με το ΙΔΙΟ (ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ) ΦΥΣΙΓΓΙ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ δίνουν διαφορές στις συγκεντρώσεις πολύ πάνω από το ψυχολογικό όριο του 10% ;;;

Για να μην υπάρχει καμιά παρανόηση με το "μη εξωφρενικές" θα την κάνω ακόμα πιο απλή την ερώτηση ...

Γιατί κάθε κάνη είναι διαφορετική, όπως λένε και οι Αμερικάνοι, ... ακόμα και αν η μια έχει παραχθεί με το ίδιο μηχάνημα 5 λεπτά μετά την άλλη ;;;

Εγώ θα σας πω τι πιστεύω αλλά θέλω να ακούσω πρώτα εσάς ...
Ειδικός δεν είμαι, όμως από αυτά που έχω παρατηρήσει στο πεδίο η γνώμη μου είναι ότι οι καλύτερες κάννες σε απόδοση (συγκέντρωση /διάτρηση-σκοτωματα με φυσιγγια που χρησιμοποιούνται ευρέως 30-36γρ σκαγια) είναι αυτές με πολύ σκληρό ατσάλι, χωρίς χρώμιο, 70-76 εκατοστών με 70 χιλ θαλαμη κ αυλο στα 18.4 περιπου, νορμαλ κώνο κ μιλάμε για μακρυνες τουφεκιες γιατί σε αποστάσεις 20-30μ ότι κ να ρίξεις κ με ότι κ αν το ρίξεις το θήραμα θα πέσει.
Φυσικά υπάρχουν κ εξαιρέσεις μεγάλων αυλων κτλπ που με κατάλληλα τσοκ κ φυσιγγια πάνε καλά.
Για γουρούνια η συνταγή αλλάζει μιας κ τα μαγκνουμ φυσιγγια 76mm είναι σχεδόν απαραίτητα.
Πχ μια μαγκνουμ κάννη 71 cm οχι απαραίτητα σκληρή με 18.4 αυλο χρώμιο κτλπ με ένα 3αρι τσοκ θα μπορούσε να ρίξει φοβερά ένα μαγκνουμ δωδεκαβολο.
 
Η συγκέντρωση δεν επηρεάζεται από το μέγεθος της θαλαμης.
Εντυπωση μεγάλη μου κάνει ότι έχεις σε μερικά θέματα τρομερές γνώσεις, κ δεν ξέρεις τόσο απλά πραγματα για κάποιον που έχει ασχοληθεί με όπλα , χωρίς παρεξηγηση παντα , το μήκος της θάλαμος επηρεάζει παρα πολυ τα ποσοστα συγκεντρώσεων λόγω της επίδρασης στις πιεσεις που έχει
 
Γομώσεις από 24-36γρ (κανονικές), 37-43γρ (ημιμάγκνουμ), 44-56γρ (μάγκνουμ)
Πάμε λοιπόν

Θαλάμη 70mm, φυσίγγι 70mm παίρνω τις μέγιστες συγκεντρώσεις του πίνακα (75%)
Φυσίγγι 70mm
Κανονικό #4 στα 36γρ, 208 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 75% άρα 156 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι 70mm Ημιμάγκνουμ #4 στα 43γρ, 249 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 75% άρα 186 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι 76mm Μάγκνουμ #4 δεν μπορείς να ρίξεις ...

Θαλάμη 76mm παίρνω τις ελάχιστες συγκεντρώσεις του πίνακα στα φυσίγγια 70mm (55%) και λίγο παραπάνω στα 76mm (65%)
Φυσίγγι 70mm
Κανονικό #4 στα 36γρ, 208 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 55% άρα 114 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι 70mm Ημιμάγκνουμ #4 στα 43γρ, 249 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 55% άρα 136 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι 76mm Μάγκνουμ #4 στα 50γρ (κόβω και 6 γρ), 289 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 65% άρα 187 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι 76mm Μάγκνουμ #4 στα 56γρ, 324 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 65% άρα 210 σκάγια στον κύκλο.

Τα σκάγια στον κύκλο σκοτώνουν (ή διαλύουν) & η ταχύτητα/διάτρηση, όχι τα ποσοστά συγκέντρωσης !!!
Με 120-130 σκάγια που θέλει ένα πρασίνι μια χαρά δουλεύει και η 76άρα θαλάμη με 70άρι φυσίγγι.
Για τουφεκιές στον Θεό Rem Nitro magnum 52gr #2 ... και τα μυαλά στα κάγκελα :)

ps
Σχόλια ... ;;;
 
Last edited:
Βασίλη
1. το 2007 τον αντέγραψα εγώ από το site της
2. το 2012 υπήρχε ακόμη (φαίνεται από την παραπομπή του Randy)
3. τον "έβγαλε" χωρίς να τον "βγάλει" κι αυτό πρέπει να μας υποψιάσει!
τι εννοώ;
τον τροποποίησε (δεν συμφέρει να φαίνεται ότι οι 76αρες υστερούν έστω κι ελάχιστα, άρα δεν τις αναφέρουμε, αναφέρουμε όμως τις αποδόσεις τους, διότι υπάρχουν εκατοντάδες μουρλοί που θα διαπιστώσουν 55% με φουλ και πως δικαιολογούμαστε; οεο;)
4. η αντικατάσταση ΣΗΜΕΡΑ Δείτε κάτω - κάτω:
https://www.browning.com/support/faq/shotgun-choke-patterns.html
2. αυτό ισχυρίζεται κι ο Ράντυ, καταβάλει προσπάθεια δε να πείσει ότι παρά την μείωση δεν τρέχει τίποτα, πλην όμως μας χαλάει και μας παραχαλάει, αν πάμε για υδρόβια ή φάσσες και φορέσουμε φουλ: ε, λοιπόν θέλουμε ΦΟΥΛ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΟΧΙ ΝΤΕΜΙ!

τάδε έφη Ράντυ:

https://www.shotgunworld.com/threads/2-3-4-shells-in-a-3-1-2-chamber-pattern-problems.316390/

Chambers substantially longer than the unfolded length of the shell generally create lower percentage patterns with the same constriction choke. It is true with 2-3/4 in. shells in a 3 inch chamber and true with 2-3/4 inch shells in a 3-1/2 inch chamber. Browning, along with several other sources have long published this. It is of course why most competition guns have 2-3/4 inch chambers. Excessive free-bore is not a good thing.

It clearly is true, but not in the "patterns good / patterns bad" jargon. It simply may require more constriction to arrive at the same pattern percentage.

μετάφραση δική μου:
Θαλάμες σημαντικά μεγαλύτερες από το μήκος του ξεδιπλωμένου κάλυκα, γενικά δημιουργούν μικρότερες συγκεντρώσεις με το ίδιο τσοκ σύσφιξης....... κ.λ.π.
τουτέστιν:
Η συγκέντρωση ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ επηρεάζεται από το μέγεθος της θαλάμης.
Το ΠΟΤΕ και το ΓΙΑΤΙ δεν ξέρουμε
ειδικά το πότε....... αυτό να ξέραμε μονάχα.....
Μάριε, τα είχα διαβάσει και εγώ τα ποστ στο shotgunworld.com και όχι μόνο αυτά.
Δεν μπορώ να το εξηγήσω !!! ... γι αυτό έγραψα ότι "Με την δική μου λογική αυτό ισχύει"
Φαίνεται και από το πινακάκι δοκιμών που είχα ανεβάσει ... (όσο μπορούμε να εμπιστευτούμε 1 τουφεκιά).
Το θέμα είναι ότι και η Α390 είναι magnum και αυτή, με τα ίδια αν δεν κάνω λάθος βασικά χαρακτηριστικά με την δική μου Μ2 !!!!!

Και το γιατί είναι πολύ ενδιαφέρον ... όχι μόνο το πότε ...

το μήκος της θάλαμης επηρεάζει παρα πολυ τα ποσοστα συγκεντρώσεων λόγω της επίδρασης στις πιεσεις που έχει
"λόγω της επίδρασης στις πιέσεις που έχει"
Δημήτρη τι εννοείς ;;;; Πως επηρεάζει η πίεση και ποια ακριβώς πίεση χαλάει την συγκέντρωση στα 3ιντσα ;;;
 
Γομώσεις από 24-36γρ (κανονικές), 37-43γρ (ημιμάγκνουμ), 44-56γρ (μάγκνουμ)
Πάμε λοιπόν

Θαλάμη 70mm, φυσίγγι 70mm παίρνω τις μέγιστες συγκεντρώσεις του πίνακα (75%)
Φυσίγγι 70mm
Κανονικό #4 στα 36γρ, 208 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 75% άρα 156 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι 70mm Ημιμάγκνουμ #4 στα 43γρ, 249 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 75% άρα 186 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι 76mm Μάγκνουμ #4 δεν μπορείς να ρίξεις ...

Θαλάμη 76mm παίρνω τις ελάχιστες συγκεντρώσεις του πίνακα στα φυσίγγια 70mm (55%) και λίγο παραπάνω στα 76mm (65%)
Φυσίγγι 70mm
Κανονικό #4 στα 36γρ, 208 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 55% άρα 114 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι 70mm Ημιμάγκνουμ #4 στα 43γρ, 249 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 55% άρα 136 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι 76mm Μάγκνουμ #4 στα 50γρ (κόβω και 6 γρ), 289 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 65% άρα 187 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι 76mm Μάγκνουμ #4 στα 56γρ, 324 σκάγια, full choke, συγκέντρωση 65% άρα 210 σκάγια στον κύκλο.

Τα σκάγια στον κύκλο σκοτώνουν (ή διαλύουν) & η ταχύτητα, όχι τα ποσοστά συγκέντρωσης !!!

ps
Σχόλια ... ;;;
Ο πίνακας δεν μας τα λέει καλά ;)
 
Back
Top