Baikal MP155 γνώμες

Χαιρετώ την ομάδα. Όσοι είναι κάτοχοι της Baikal MP155 να μιλάμε σε αυτό το post που άνοιξα. Ευχαριστώ και χωρίς παρεξήγηση.
Καλή επιτυχία στην σελίδα!
Επί της ευκαιρίας να ρωτήσω, οι τρύπες της κάνης που φεύγουν τα αέρια θέλουν καθάρισμα;
 
Καλή επιτυχία στην σελίδα!
Επί της ευκαιρίας να ρωτήσω, οι τρύπες της κάνης που φεύγουν τα αέρια θέλουν καθάρισμα;
Εγω Κώστα ρίχνω λαδακι μέσα στις τρύπες το αφήνω λίγο να μαλακώσει η μαυρίλα και μετά κλείνω με το ένα δάκτυλο από τη θαλάμη και φυσάω από το στόμιο με δύναμη.
 
Καλησπέρα. Να ρωτήσω. Τί παίζει με το τσοκ είναι της προκοπής ή να κοιτάξω για άλλο και ποιο προτείνετε
Το 4* για περπατητο είναι μια χαρά, είναι λίγο ποιο ανοιχτό από κανονονικο 4* το 3* είναι 3,5* κ το 1* είναι σχεδόν ακριβώς!
Εαν σου κάθεται καλά το όπλο μια χαρά δουλεύουν τα μαμά τσοκ, εάν θες να πάρεις κάτι άλλο για καλύτερα, να ξέρεις ότι θέλει να το μάθεις από την αρχή, γιατί κάθε τσοκ θέλει κ διαφορετική προσκοπευση
 
Καλησπέρα. Να ρωτήσω. Τί παίζει με το τσοκ είναι της προκοπής ή να κοιτάξω για άλλο και ποιο προτείνετε
Για τι κυνήγι θες το τσοκ; Αν θες για περπατητο η γενικα για κοντινές τουφεκιές ότι σου λέει ο Κώστας παραπάνω. Αν θες για καρτέρι μακρινές βολές άλλαξε τα.
 
Χρόνια πολλά σε όλους
Ερωτήσεις:
Α. Για καρτερίσιο κυνήγι τσίχλας και συνήθεις αποστάσεις βολής 30-35 m ποιο θεωρείτε ότι είναι το καλύτερο after market τσοκ;
Β. Άκουσα ότι για την πλαστική 155 υπάρχει (γνήσιο) πέλμα πιο κοντό (κατά 1cm). Το έχετε ξανακούσει;
 
Χρόνια πολλά σε όλους
Ερωτήσεις:
Α. Για καρτερίσιο κυνήγι τσίχλας και συνήθεις αποστάσεις βολής 30-35 m ποιο θεωρείτε ότι είναι το καλύτερο after market τσοκ;
Β. Άκουσα ότι για την πλαστική 155 υπάρχει (γνήσιο) πέλμα πιο κοντό (κατά 1cm). Το έχετε ξανακούσει;
Ένα 3* ότι μάρκα κ να είναι θα σε καλύψει, γιατι το δικό της είναι 3,5* (δοκίμασε πρώτα με τα δικά της μπορεί να σε καλύψει)
Ναι κ εγώ έχω ακούσει ότι υπάρχει κοντύτερο πελμα. (αμα είχες πάρει με τα ξύλα δεν θα ειχες προβλημα, θα έβρισκες ότι πελμα ήθελες)
 
Χρόνια πολλά σε όλους
Ερωτήσεις:
Α. Για καρτερίσιο κυνήγι τσίχλας και συνήθεις αποστάσεις βολής 30-35 m ποιο θεωρείτε ότι είναι το καλύτερο after market τσοκ;
Β. Άκουσα ότι για την πλαστική 155 υπάρχει (γνήσιο) πέλμα πιο κοντό (κατά 1cm). Το έχετε ξανακούσει;
Gemini εσω-εξω ported Μ παρε...για πιο ανοιχτό τσοκ εισαι οκ με τα μαμα...
Αψογο οπλο, το μονο μειον ειναι η βαφη της βασης κτλ ..το εβαψα με σπρει και ειναι μπομπα θα κρατησει πανω απο 3-4 χρονια σιγουρα...
 
Καλησπέρα στην ομάδα και καλή χρονιά σε ολα τα μέλη. Ειμαι κάτοχος απο το 2016 mp155 συνθετική και εχω θέματα που προσπαθώ να λύσω και χρειάζομαι τις γνώμες σας.
1. Το όπλο ψιλοτουφεκάει σε πίνακα 18 m δοκιμασμένο έβαλα στόχαστρο και το εχω υπέρ υψώσει με συμβουλή του οπλουργού του κύργια
2. Με το τριάρι τσόκ που συνήθως κυνηγώ δεν εχω καλή κατανομή στον πίνακα .
3 . Δεν το είχα δοκιμάσει πρίν το αγοράσω και δεν μου έρχετσι καλά στον ώμο οταν φοράω ρούχα χοντρά και δεν μπορώ νά τό κόψω γιατί είναι συνθετικό. Μαλλον μονόδρομος να το πουλήσω.
 
Καλησπέρα στην ομάδα και καλή χρονιά σε ολα τα μέλη. Ειμαι κάτοχος απο το 2016 mp155 συνθετική και εχω θέματα που προσπαθώ να λύσω και χρειάζομαι τις γνώμες σας.
1. Το όπλο ψιλοτουφεκάει σε πίνακα 18 m δοκιμασμένο έβαλα στόχαστρο και το εχω υπέρ υψώσει με συμβουλή του οπλουργού του κύργια
2. Με το τριάρι τσόκ που συνήθως κυνηγώ δεν εχω καλή κατανομή στον πίνακα .
3 . Δεν το είχα δοκιμάσει πρίν το αγοράσω και δεν μου έρχετσι καλά στον ώμο οταν φοράω ρούχα χοντρά και δεν μπορώ νά τό κόψω γιατί είναι συνθετικό. Μαλλον μονόδρομος να το πουλήσω.
1.το οπλο εχει φλατζες αλαγης κλησης ,εγω την εχω φερει και τουφεκαει εκει που βλεπω, απο το εργοστασιο ολλα τα οπλα τουφεκανε λιγο ψιλα για ευνοητους λογους σκοπευσης
2. με ενα αφτερ μαρκετ τσοκ θα δεις "αλλο" οπλο στο λεω με σιγουρια !!!!
3. νομιζω υπαρχει πελμα στην αγορα 1εκ. κοντητερο απο καποια συζητηση που ειχαν καποιοι συναδελφοι πριν λιγες μερες
 
Εχω βάλει το πιο κοντό πέλμα απο τον κύργια το οποίο εινα πολύ σκληρό έκανα πατέντα κρατόντας την βάση αυτού με λείανση και εβαλα το πιο λεπτό μαξιλαράκι του εμπορίου 1 cm . Εν τω μεταξύ βγάζει πολύ καλές τουφεκιές και σε ικανοποιητικές αποστάσεις και προσπαθώ να το φέρω στα μέτρά μου. Τώρα φόρεσα την φλάτζα που ειναι πιο παχιά στην ράχη και θα ξαναδοκιμάσω .Το τσόκ δεν το γνωρίζω θα το αναναζητησω. .
 
Last edited:
Καλησπέρα στην ομάδα και καλή χρονιά σε ολα τα μέλη. Ειμαι κάτοχος απο το 2016 mp155 συνθετική και εχω θέματα που προσπαθώ να λύσω και χρειάζομαι τις γνώμες σας.
1. Το όπλο ψιλοτουφεκάει σε πίνακα 18 m δοκιμασμένο έβαλα στόχαστρο και το εχω υπέρ υψώσει με συμβουλή του οπλουργού του κύργια
2. Με το τριάρι τσόκ που συνήθως κυνηγώ δεν εχω καλή κατανομή στον πίνακα .
3 . Δεν το είχα δοκιμάσει πρίν το αγοράσω και δεν μου έρχετσι καλά στον ώμο οταν φοράω ρούχα χοντρά και δεν μπορώ νά τό κόψω γιατί είναι συνθετικό. Μαλλον μονόδρομος να το πουλήσω.
Για την κατανομη εχεις δοκιμασει διαφορα φυσιγγια?
 
Last edited:
Καλησπέρα στην ομάδα και καλή χρονιά σε ολα τα μέλη. Ειμαι κάτοχος απο το 2016 mp155 συνθετική και εχω θέματα που προσπαθώ να λύσω και χρειάζομαι τις γνώμες σας.
1. Το όπλο ψιλοτουφεκάει σε πίνακα 18 m δοκιμασμένο έβαλα στόχαστρο και το εχω υπέρ υψώσει με συμβουλή του οπλουργού του κύργια
2. Με το τριάρι τσόκ που συνήθως κυνηγώ δεν εχω καλή κατανομή στον πίνακα .
3 . Δεν το είχα δοκιμάσει πρίν το αγοράσω και δεν μου έρχετσι καλά στον ώμο οταν φοράω ρούχα χοντρά και δεν μπορώ νά τό κόψω γιατί είναι συνθετικό. Μαλλον μονόδρομος να το πουλήσω.
Συνάδελφε πέρνα από τη σχετική ενότητα να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε καλύτερα.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-587
 
Για να μην κουράζω τους συναδέλφους. Εχει μετατρέψει κάποιος με κόψιμο κοντάκι πλαστικό pvc mp 155 γίνεται η καταστρέφεται.
Συνάδελφε πέρνα επίσης από τη σχετική ενότητα να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-588
 
Συνάδελφε πέρνα επίσης από τη σχετική ενότητα να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-588
Εχω κανει την διδικασία Συνάδελφε στην 587 σελλιδα δινοντας στοιχεία και μου εκανε αποδοχή ο tassos hunter. Γισ του λόγου το αληθές ανέτρεξδ στην σελ 587. Ευχσριστώ?
 
Back
Top