Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε χτύπησε η κοντακίτιδα μου φαίνεται ... :)
Καλά κάνεις ...
Κοίτα όσο δεν εκανα διοφθαλμη σκόπευση ήμουν οκ τώρα στη διοφθαλμη πρέπει το όπλο να είναι γάντι γτ δε το κοίτας οπότε ένας πόντος είναι πολύ μεγάλη διαφορά πιστεψε με αλλά και κοντακιτιδα να μην είχα όταν πιανω κάτι καταλαβαίνω ότι είναι διαφορετικό
 
Αυτή την διοφθαλμη την παλεύω την παλεύω αλλά ακόμα δεν την έχω καταφέρει
Είναι το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο.

Φέρνεις το όπλο στον ώμο.
Ακουμπάς το κοντάκι στο μάγουλο.
Δεν γέρνεις κεφάλι στα πλάγια.
Κοιτάς το θήραμα και πατάς την σκανδάλη.

ps
Βλέπεις θολά το στόχαστρο ...
 
Είναι το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο.

Φέρνεις το όπλο στον ώμο.
Ακουμπάς το κοντάκι στο μάγουλο.
Δεν γέρνεις κεφάλι στα πλάγια.
Κοιτάς το θήραμα και πατάς την σκανδάλη.

ps
Βλέπεις θολά το στόχαστρο ...
Kαι καθαρά το θήραμα να φεύγει άθικτο αααχαχαχαχαχ
 
Είναι το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο.

Φέρνεις το όπλο στον ώμο.
Ακουμπάς το κοντάκι στο μάγουλο.
Δεν γέρνεις κεφάλι στα πλάγια.
Κοιτάς το θήραμα και πατάς την σκανδάλη.

ps
Βλέπεις θολά το στόχαστρο ...
Και την προσκοπευση πως την πραγματοποιουμαι?
Πχ 40-50 μέτρα
Αν είναι κοντά μπιχτη οκ το έχω κάνει και είχα επιτυχία στα μακρινά όμως?
 
Κοίτα όσο δεν εκανα διοφθαλμη σκόπευση ήμουν οκ τώρα στη διοφθαλμη πρέπει το όπλο να είναι γάντι γτ δε το κοίτας οπότε ένας πόντος είναι πολύ μεγάλη διαφορά πιστεψε με αλλά και κοντακιτιδα να μην είχα όταν πιανω κάτι καταλαβαίνω ότι είναι διαφορετικό
Αρχίζεις κ πιανεις το νόημα, ξεχναμε οπλο ρίγες στοχαστρα κ καρφώνουμε τα μάτια αποκλειστικά κ μόνο στην μυτη του πουλιου
 
Α
Είναι το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο.

Φέρνεις το όπλο στον ώμο.
Ακουμπάς το κοντάκι στο μάγουλο.
Δεν γέρνεις κεφάλι στα πλάγια.
Κοιτάς το θήραμα και πατάς την σκανδάλη.

ps
Βλέπεις θολά το στόχαστρο ...
Αν βλέπεις στόχαστρο δεν εστιαζεις στο στόχο, τα μάτια βλέπουν μόνο στόχο τίποτα αλλο
 
Και την προσκοπευση πως την πραγματοποιουμαι?
Πχ 40-50 μέτρα
Αν είναι κοντά μπιχτη οκ το έχω κάνει και είχα επιτυχία στα μακρινά όμως?
Πρέπει να το διδαχτεις αυτό κ να το εξασκησεις, με δυο λόγια τα μάτια παντα στον στόχο, η κανη πχ σε παπι στα 40 μέτρα θα είναι 4 μέτρα μπροστά από το πουλι , άλλου τα μάτια δηλαδή αλλου η κανη
 
Πρέπει να το διδαχτεις αυτό κ να το εξασκησεις, με δυο λόγια τα μάτια παντα στον στόχο, η κανη πχ σε παπι στα 40 μέτρα θα είναι 4 μέτρα μπροστά από το πουλι , άλλου τα μάτια δηλαδή αλλου η κανη

Αν βλέπεις στόχαστρο δεν εστιαζεις στο στόχο, τα μάτια βλέπουν μόνο στόχο τίποτα αλλο

Μετά από καιρό ξεθολώνει και αυτό..

Με φάγατε ...
Ο Λεό διαφωνούσε μαζί σας σε παλιά παρόμοια συζήτηση ...
Εγώ πάντως έκανα την δοκιμή όπως λες εσύ και ο Άρης σε λίγα πιάτα και τα πήγα καλά.
Ίσως να έχετε δίκιο ίσως όχι.
Εξάλλου η σκόπευση είναι ένα θέμα πολύ προσωπικό ... και ειδικά η κυνηγετική ...

Το να βάλεις 4 μέτρα σε παπί πως το κάνεις όταν βλέπεις το παπί ;;;;
Μήπως θες να πεις ότι εστιάζεις 4 μέτρα μπροστά του και οι κάνες ακολουθούν ;
Τι μέθοδο σκόπευσης συνήθως χρησιμοποιείτε ;
 
Last edited:
Kαι καθαρά το θήραμα να φεύγει άθικτο αααχαχαχαχαχ
Αν φεύγει άθικτο φταίει ο κώνος φίλε ...
Αν βγάζει φτερά φταίει η υγρασία ...
Αν πέφτει από κανένα, σημαίνει ότι το όπλο είναι φαρμακερό.
Απλά πράγματα.

Τι σκοπεύσεις και κοντάκια μου λες τώρα ????
 
Με φάγατε ...
Ο Λεό διαφωνούσε μαζί σας σε παλιά παρόμοια συζήτηση ...
Εγώ πάντως έκανα την δοκιμή όπως λες εσύ και ο Άρης σε λίγα πιάτα και τα πήγα καλά.
Ίσως να έχετε δίκιο ίσως όχι.
Εξάλλου η σκόπευση είναι ένα θέμα πολύ προσωπικό ... και ειδικά η κυνηγετική ...

Το να βάλεις 4 μέτρα σε παπί πως το κάνεις όταν βλέπεις το παπί ;;;;
Μήπως θες να πεις ότι εστιάζεις 4 μέτρα μπροστά του και οι κάνες ακολουθούν ;
Τι μέθοδο σκόπευσης συνήθως χρησιμοποιείτε ;
Aλλο λέω εγώ και άλλο ο Δημήτρης.
πχ Στο σκητ κ στις μπηχτές στο κυνήγι δεν βλέπω"τίποτα"εκτός από τον στόχο ενω το τελευταίο τρίμηνο μετά από παροτρυνση του Λεο στο compak και στο καρτέρι βλέπω τα πάντα.(έχω επίγνωση του στοχαστρου κ γενικά της κάννης).
Είναι πολύ ποιό αποδοτικό όταν γίνει σωστά.
θέλει αρκετή εξάσκηση . Αν δεν γίνει σωστά και μέχρι να γίνει σωστά... πάει η τοξοβολία σύννεφο.
 
πχ Στο σκητ κ στις μπηχτές στο κυνήγι δεν βλέπω"τίποτα"εκτός από τον στόχο ενω το τελευταίο τρίμηνο μετά από παροτρυνση του Λεο στο compak και στο καρτέρι βλέπω τα πάντα.(έχω επίγνωση του στοχαστρου κ γενικά της κάννης).
Συμφωνούμε απόλυτα στο παραπάνω.
Σκητ δεν έχω παίξει οπότε κρατάω μόνο τις μπηχτές.
Όταν έχεις χρόνο ή σε πολύ μακρινές τουφεκιές πρέπει να έχεις επίγνωση των πάντων.
Φυσικά είναι θανάσιμο λάθος να σπάσει η εστίαση από την στιγμή που σηκώνουμε το όπλο.
Έχουμε επίγνωση της θέσης του στοχάστρυ, δεν το κοιτάμε, ούτε εστιάζουμε σε αυτό, ούτε αλλάζουμε εστίαση.
Η εστίαση είναι πάντα στον στόχο μέχρι την βολή.

Επίσης όσο πιο βιαστικά και άτσαλα σηκώνεις το όπλο τόσο περισσότερο καθυστερείς ή βγαίνεις εκτός.

Φυσικά δεν τα γράφω για σένα (έχεις καλό δάσκαλο) αλλά για τους νεώτερους στο κυνήγι.

ps
Αλλά όπως είπαμε η σκόπευση είναι πολύ προσωπικό θέμα.
Εμπειρίες ανταλλάσσουμε.
 
Με φάγατε ...
Ο Λεό διαφωνούσε μαζί σας σε παλιά παρόμοια συζήτηση ...
Εγώ πάντως έκανα την δοκιμή όπως λες εσύ και ο Άρης σε λίγα πιάτα και τα πήγα καλά.
Ίσως να έχετε δίκιο ίσως όχι.
Εξάλλου η σκόπευση είναι ένα θέμα πολύ προσωπικό ... και ειδικά η κυνηγετική ...

Το να βάλεις 4 μέτρα σε παπί πως το κάνεις όταν βλέπεις το παπί ;;;;
Μήπως θες να πεις ότι εστιάζεις 4 μέτρα μπροστά του και οι κάνες ακολουθούν ;
Τι μέθοδο σκόπευσης συνήθως χρησιμοποιείτε ;
Με φάγατε ...
Ο Λεό διαφωνούσε μαζί σας σε παλιά παρόμοια συζήτηση ...
Εγώ πάντως έκανα την δοκιμή όπως λες εσύ και ο Άρης σε λίγα πιάτα και τα πήγα καλά.
Ίσως να έχετε δίκιο ίσως όχι.
Εξάλλου η σκόπευση είναι ένα θέμα πολύ προσωπικό ... και ειδικά η κυνηγετική ...

Το να βάλεις 4 μέτρα σε παπί πως το κάνεις όταν βλέπεις το παπί ;;;;
Μήπως θες να πεις ότι εστιάζεις 4 μέτρα μπροστά του και οι κάνες ακολουθούν ;
Τι μέθοδο σκόπευσης συνήθως χρησιμοποιείτε ;
Όταν πας για γουρουνι που λες οτι κυνηγάς, κ σου βγει τραβερσα απο δεξιά προς αριστερά πχ , στα 40 - 50 μέτρα με τσίτα γκάζια , για πες μας πως θα ρίξεις κ θα σου απαντήσω μετά, αναλυτική περιγραφη αν μπορεις
 
Πρέπει να το διδαχτεις αυτό κ να το εξασκησεις, με δυο λόγια τα μάτια παντα στον στόχο, η κανη πχ σε παπι στα 40 μέτρα θα είναι 4 μέτρα μπροστά από το πουλι , άλλου τα μάτια δηλαδή αλλου η κανη
Βαζεις δυσκολα...δεν ειμαι σιγουρος αν κοιταω και τα δυο οταν βαζω προσκοπευση η αν βαζω προσκο με τον τροπο που λες, θα το τσεκαρω και αν ειμαι λαθος θα δοκιμασω τον τροπο σου.
 
Βαζεις δυσκολα...δεν ειμαι σιγουρος αν κοιταω και τα δυο οταν βαζω προσκοπευση η αν βαζω προσκο με τον τροπο που λες, θα το τσεκαρω και αν ειμαι λαθος θα δοκιμασω τον τροπο σου.
Δεν είναι ο τρόπος ο δικός μου φίλε, είναι ο σωστός κ μόνος τροπος
 
Όταν πας για γουρουνι που λες οτι κυνηγάς, κ σου βγει τραβερσα απο δεξιά προς αριστερά πχ , στα 40 - 50 μέτρα με τσίτα γκάζια , για πες μας πως θα ρίξεις κ θα σου απαντήσω μετά, αναλυτική περιγραφη αν μπορεις
Σήμερα πέθανα στο περπάτημα.
Αν έχω χρόνο θα εφαρμόσω maintained lead.
Στήσιμο προς την κατεύθυνση που περιμένω ή ακούω το θήραμα (αν δεν τρέχω, αν μπορώ να στρίψω, κτλ κτλ)

Εστίαση στο θήραμα, σούρσιμο από πίσω προς τα προς το στόχαστρο μπαίνει στην "σωστή" θέση (σωστή εικόνα), ακολούθημα, μπαμ.

Αν δεν έχω χρόνο, swing through.
Όλα τα ίδια, και η σκανδάλη πατιέται όταν η εικόνα μοιάζει σωστή.

ps
Η εικόνα περιλαμβάνει το θήραμα εστιασμένο και το αχνό-θολό σκόπευτρο με τέτοια προπορεία που μου δίνει συνήθως επιτυχίες στην συγκεκριμένη απόσταση.
Στο κυνήγι δεν υπάρχει αργό και γρήγορο φυσίγγι.
Αυτά υπάρχουν στην σκοπευτική ορολογία και μάλιστα σε αθλητές που ψάχνουν τα εκατοστά.
Στο κυνήγι υπάρχει συσσωρευμένη εμπειρία, σε συγκεκριμένο θήραμα και σε συγκεκριμένες αποστάσεις.
Πολλοί θα διαφωνήσουν, αλλά το έχω ξαναγράψει αρκετές φορές και μάλιστα μπορώ να το αποδείξω.

Πες μου και εσύ τώρα.
Μπορείς να τουφεκάς πίσω από το πουλί σε τραβέρσα και να το χτυπάς ;;; :)
Η ερώτηση είναι ηθελημένα ασαφής :)

Για το δεξιά αριστερά αν δεν κάνω λάθος κάτι έλεγε σε ένα βίντεο ο Λεό και μου φάνηκε σωστό. Δεν θυμάμαι όμως τι ήταν. :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top