Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και μια δοκιμή στα 18m με LM και Jordan κόκκινα Νο9 και 10 για να δείτε αν το όπλο σας στραβο-ψηλο-χαμηλο-τουφεκάει ...
Στήσιμο του όπλου, χαρτόνι στα 18m, σημάδεμα σαν ραβδωτό όπως παρακάτω και μπαμ.
Την θεωρώ βασικότατη δοκιμή.
Την είχα ξανακάνει αλλά πιο πρόχειρα.
Στο σάλιο τα κέντρα :)

View attachment 34210
Τουφεκιά στα 14μ με #9 και Full.
5cm ψηλότερα στα 14μ

άρα αναλογικά

6,5cm ψηλότερα στα 18μ
13cm ψηλότερα στα 36,5μ (αν αφαιρέσουμε την πτώση λόγω βαρύτητας είναι πολύ μικρότερο το ψηλοτουφέκισμα, σε οριζόντιες τουφεκιές)
18cm ψηλότερα στα 50μ (το μονόβολο στα 50μ έχει πτώση ~10cm άρα 8cm ψηλότερα στα 50μ)

Συμπέρασμα ... δεν βάραγα γουρούνια με μονόβολο γιατί ηθελημένα βάραγα πιο χαμηλά ... παρόλο που είχα κάνει δοκιμή με μονόβολο στα 50μ και ήμουν σχεδόν κέντρο.
Άβυσσος ...

ps
Στα 14μ φαίνεται πιο καλά το κέντρο από τα 18μ.
Αν την κάνετε, κάντε την στα 14μ.
Επαναλαμβάνω ... δεν είναι το Τσώρτσιλ τεστ αυτό ...

IMG_20211027_180644.jpg
 
Last edited:
Τουφεκιά στα 14μ με #9 και Full.
5cm ψηλότερα στα 14μ

άρα αναλογικά

6,5cm ψηλότερα στα 18μ
13cm ψηλότερα στα 36,5μ (αν αφαιρέσουμε την πτώση λόγω βαρύτητας είναι πολύ μικρότερο το ψηλοτουφέκισμα, σε οριζόντιες τουφεκιές)
18cm ψηλότερα στα 50μ (το μονόβολο στα 50μ έχει πτώση ~10cm άρα 8cm ψηλότερα στα 50μ)

Συμπέρασμα ... δεν βάραγα γουρούνια με μονόβολο γιατί ηθελημένα βάραγα πιο χαμηλά ... παρόλο που είχα κάνει δοκιμή με μονόβολο στα 50μ και ήμουν σχεδόν κέντρο.
Άβυσσος ...

ps
Στα 14μ φαίνεται πιο καλά το κέντρο από τα 18μ.
Αν την κάνετε, κάντε την στα 14μ.
Επαναλαμβάνω ... δεν είναι το Τσώρτσιλ τεστ αυτό ...

View attachment 34882
Βασίλη μιά χαρά είναι. Η εικόνα που βλέπω είναι η χαρά των τραπατζήδων. Εγώ δεν τα πείραζα τίποτα. Αλλωστε με πιό ανοιχτό τσοκ όλα μέσα θα είναι.
 
Καλησπέρα σας. Γνωρίζει κάποιος αν οι ουρές κάννης benelli και breda astro astrolux είναι ίδιες?σε μήκος κλπ εννοώ.ευχαριστω
Τα μοντέλα αδράνειας της breda με περιστροφική κεφαλή(αντίγραφα της benelli)
Ναι φοράνε ίδια ακριβώς ουρά...
 
Και μια δοκιμή στα 18m με LM και Jordan κόκκινα Νο9 και 10 για να δείτε αν το όπλο σας στραβο-ψηλο-χαμηλο-τουφεκάει ...
Στήσιμο του όπλου, χαρτόνι στα 18m, σημάδεμα σαν ραβδωτό όπως παρακάτω και μπαμ.
Την θεωρώ βασικότατη δοκιμή.
Την είχα ξανακάνει αλλά πιο πρόχειρα.
Στο σάλιο τα κέντρα :)

View attachment 34210

View attachment 34211

View attachment 34213
Όχι ρε φίλε είσαι τρελός με το σάλιο εγώ και τι δεν εβρυσα όταν ξέχασα το μαρκαδόρο αχαχαχαχαχαχα
 
Νομίζω καλύτερο είναι να ρίξεις μερικά μονοβολα.Η διαδικασία όπως την περιεγραψες
LM στα 18 μέτρα ;;;;;;;; με XF στα 14 μ η με IC κ Μπρενεκε μονοβολο θα ρίξεις, κ βάλε φωτο
Τα μόνοβολα πάντα πάνε ψιλοτερα
 
Αυτό είναι αυτονόητο ότι η μπενελι είναι οι πιο κομψές καραμπίνες και όμορφες αυτή που την πλησίασε κάπως ήταν μόνο η xlr fabarm ,κατά τη γνώμη μου
Ανάλογα βρε Γιάννη για ποιο μοντέλο μιλάμε ,τι ομορφιά έχει πχ η σειρά Μ ; Από την άλλη το θέμα της ομορφιάς είναι υποκειμενικό .
 
Σας ευχαριστώ όλους .είναι πολύ τίμια και ποιοτική καραμπίνα γ νίκης χρήσης. Στηρίζεται σε μια λαθεμένη φιλοσοφία όμως. Οι πόντοι της καννης στο μήκος αυτό να είναι ένα μέσο όρο για να μείνεις η να αυξήσεις με τα τσοκακια (μήκος διαφορετικό ανάλογα σύσφιξη)

Από ανάκρουση ναι,έχει κάτι που είναι υποφερτό με το πέλμα που έβαλα σήμερα για το μέτρο

33γρ πιστεύω ένα φυσίγγι και διάφορα νο σε αυτό με μια πυρίτιδα σταθερή,και κάτω από 6 νο χειμωνιάτικη ,το όπλο είναι οκ.σημερα πολύ καλά πουλιά με σπιντ 8ρια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top