Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα έχω όλα αυτά και όταν παίρνω την καραμπίνα με τέτοια τη γεμίζω συνήθως (remington). Απο τα καφέ έχω 5αρια από τα παλιά που γράφουν made in Italy στο κάλυκα αλλά και τα καινούργια είναι αρκετά καλά.

Το πρόβλημα είναι ότι τις πιο πολλές φορές εγώ πάω με το δικαννο όποτε θέλω κάτι πιο μαλακο μέχρι 34 γραμμάρια……μη το ξεχαρβαλωσω το καημένο, είναι και σχετικά παλιό :D.
Δοκιμασμενο φυσιγγι που το ριχνεις ανετα με το δικανο ειναι το rottweil waidmannsheil 36 σε νο5 και νο3 για μακρια, το εριχνε ο θειος μου με πλαγιο μπαικαλ πολλα χρονια στον λαγο και εγω μαζι του με ενα δικανο που ειχα.

Πολυ καλο φυσιγγι και μαλακο ακομα και για δικανο του 1980, βγαινει σε 10αδα και ειναι ακριβο αλλα αξιζει,καπου 11 ευρω εχει τωρα αν θυμαμαι καλα.

Οι τενεκεδες επισης δεν παντα σωστος τροπος μετρησης διατρησης, γιατι δεν εχουν ολοι την ιδια σκληροτητα...

Ειναι μερικοι που τρυπανε παρα πολυ δυσκολα, με το συγκεκριμενο φυσιγγι παντως δεν θα εχεις προβλημα
 
Αν μου αρέσει λεει. Αυτό πρέπει να είναι φωτιά.
Το μόνο που δεν καταλαβα είναι τι καψούλι έχεις βάλει…..cx1000?

Οπως σου εγραψε και Βασιλης....CX2000 - ταχογραφημενο σε αλλη δοκιμη με V1,5-429m/s....δεν
χρειαζεται να μετρησεις διατρηση Μιχαλη !!!!
 
Καλημέρα!

Αυτή είναι η τουφεκιά με το bitourbo 38, αλλά έκανα βλακεία και την έκοψα καταλάθος.hair.. Τελος πάντων αυτο που ειδα ειναι οτι πήγε καλύτερα απο τα άλλα 2, δηλαδη απο το jordan 35.5 που ειναι παρακάτω έβαλε οσα και εκείνο και τα μισα ακομη.
Τα 3 παρακατω φυσιγγια τα εριξα στα 40 μετρα με 2 αστέρια.
View attachment 32758
View attachment 32759
Το overmax ειναι εκείνο που ακολουθεί και δεν θα ήθελα να το ξαναρίξω με ζέστη η αλήθεια ειναι χαχαχα......θα το θυμάται για αρκετό καιρό ακόμα ο ώμος μου...... βγήκε πολυ δυνατό. Μπορεί γιαυτό να σκόρπισε κιολλας......View attachment 32760

Και τωρα αυτά που με ενδιαφέρουν περισσότερο..... 45 μετρα 2 αστρα
View attachment 32761View attachment 32762

Ιδού η απορία μου τώρα.....πόσα σκάγια Νο2 θελει ο λαγός στο σώμα του για να πέσει σε αυτα τα μέτρα???
Φεεεεεεέταααααα.Σε αυτήν την διαφήμιση έπρεπε να είναι ο @sakis pointer ..sarcastic.
 
Last edited:
Δοκιμασμενο φυσιγγι που το ριχνεις ανετα με το δικανο ειναι το rottweil waidmannsheil 36 σε νο5 και νο3 για μακρια, το εριχνε ο θειος μου με πλαγιο μπαικαλ πολλα χρονια στον λαγο και εγω μαζι του με ενα δικανο που ειχα.

Πολυ καλο φυσιγγι και μαλακο ακομα και για δικανο του 1980, βγαινει σε 10αδα και ειναι ακριβο αλλα αξιζει,καπου 11 ευρω εχει τωρα αν θυμαμαι καλα.

Οι τενεκεδες επισης δεν παντα σωστος τροπος μετρησης διατρησης, γιατι δεν εχουν ολοι την ιδια σκληροτητα...

Ειναι μερικοι που τρυπανε παρα πολυ δυσκολα, με το συγκεκριμενο φυσιγγι παντως δεν θα εχεις προβλημα
Αυτο με τον πλαστικό κάλυκα λες έτσι;
Και το πλαστικό και το χάρτινο θα παρω, απλά για να ξέρω πιο λες.
 
Βρε Νικο σε ευχαριστώ πολύ αλλά τα αποφεύγω λίγο τα μαγκνουμ…..δεν τα γουστάρω και πολύ. Στα συν ότι με το δίκανο δεν μπορώ να ρίξω μαγκνουμ είναι απλές οι θαλάμες.
Τωρα οσον αφορά τα 36 γραμμάρια αν έχεις να προτείνεις κανένα καλό σεταπ θα το ήθελα, ειδικά αν είναι με Τέκνα. Αν θυμάμαι καλά στο 1,90 πρέπει να είχες βάλει καποια δοκιμή αλλά δεν θυμάμαι λεπτομερειες, αν δεν σου κάνει κόπο γράψε το σεταπ.
αν θες τουφεκια "μελι" γεμισε το εξης 12/70/686 s4-1,6x34 no5η 4 /z2m24/*6 στα 57,5 εχω ξανα πει οπου την ριξεις δεν φυτρωνει τιποτα !!1;);).yel..yel..yel. προχτες την ξανα μετρισα ν-1,5 416μ/δ
 
Last edited:
Μήπως αυτό το φυσιγγι που είναι αποσπωμενου πατου δεν πρεπει να το ρίχνουμε με σφιχτά τσοκ;
Ηλία @liakos όταν και αν μπορέσεις ρίχτο με 3* ή 4* στα ίδια μέτρα, ίσως έχεις καλυτερο αποτέλεσμα!!!
 
Μήπως αυτό το φυσιγγι που είναι αποσπωμενου πατου δεν πρεπει να το ρίχνουμε με σφιχτά τσοκ;
Ηλία @liakos όταν και αν μπορέσεις ρίχτο με 3* ή 4* στα ίδια μέτρα, ίσως έχεις καλυτερο αποτέλεσμα!!!
Ναι αμε να το δοκιμασω .. παντως στα δικα μου ματια η τουφεκια ειναι μια χαρα . Φανταζομαι αν το δοκιμαζα και χειμωνα θα ηταν διαφορετικη η εικονα.
 
Ναι αμε να το δοκιμασω .. παντως στα δικα μου ματια η τουφεκια ειναι μια χαρα . Φανταζομαι αν το δοκιμαζα και χειμωνα θα ηταν διαφορετικη η εικονα.
Και στα δικά μου μάτια μια χαρά φαίνεται, αλλά οι εμπειρότεροι μετράνε σκάγια και βγάζουν ποσοστα!!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top