Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
20210919_191728.jpg20210919_192113.jpg
Το περίμενα λιγο καλύτερο το άρτεμις μιας και εχει περισσότερα σκάγια αλλα οκ. Ξερω ειναι πολλα τα μέτρα για νο2 και αυτα τα γραμμαρια αλλα νομιζω καλα πηγαν τι λετε? Στα 30 μετρα ο λαγός πέφτει? Αύριο το πρωί θα ριξω πάλι σε κανα ντενεκέ μαλλον γιατι δεν βρίσκω χαρτόνια τώρα. Στα πόσα μέτρα λέτε να τα ρίξω αυτά τα δυο?

ΥΓ. Τα χαρτόνια ειναι περίπου 40x55 με 60 δεν ηταν ίδια όλα.
 
View attachment 32712View attachment 32713
Το περίμενα λιγο καλύτερο το άρτεμις μιας και εχει περισσότερα σκάγια αλλα οκ. Ξερω ειναι πολλα τα μέτρα για νο2 και αυτα τα γραμμαρια αλλα νομιζω καλα πηγαν τι λετε? Στα 30 μετρα ο λαγός πέφτει? Αύριο το πρωί θα ριξω πάλι σε κανα ντενεκέ μαλλον γιατι δεν βρίσκω χαρτόνια τώρα. Στα πόσα μέτρα λέτε να τα ρίξω αυτά τα δυο?

ΥΓ. Τα χαρτόνια ειναι περίπου 40x55 με 60 δεν ηταν ίδια όλα.
Λες να μην πεφτει στα 30?
Και στα 40 που δοκιμασες σουρωτηρι θα τον κανεις Μιχαλη, βαλε τον τενεκε στα 45 μετρα και ριξε, ειναι μια νορμαλ αποσταση για το νο2, εχει δηλαδη πολλα περισσοτερα μετρα το νο2.
Με τι τσοκ τα εριξες?
 
Λες να μην πεφτει στα 30?
Και στα 40 που δοκιμασες σουρωτηρι θα τον κανεις Μιχαλη, βαλε τον τενεκε στα 45 μετρα και ριξε, ειναι μια νορμαλ αποσταση για το νο2, εχει δηλαδη πολλα περισσοτερα μετρα το νο2.
Με τι τσοκ τα εριξες?
Οκ αύριο θα ριξω ένα μαύρο και ένα μπορντό πυρκάλλο στα 45μ σε ντενεκέ.

Α ξέχασα να το γραψω……….ένα αστέρι. Όπλο belmonte II beretta-benelli 71cm.
 
Οκ αύριο θα ριξω ένα μαύρο και ένα μπορντό πυρκάλλο στα 45μ σε ντενεκέ.

Α ξέχασα να το γραψω……….ένα αστέρι. Όπλο belmonte II beretta-benelli 71cm.
Αν εχεις και το 2* κανε μια δοκιμη και με αυτο, ισως παρεις καλυτερη συγκεντρωση, δεν ειναι σιγουρο αλλα κανε μια δοκιμη δεν εχεις να χασεις και τιποτα...
 
Λαμπη θεωρεις καλες τις δοκιμες σε κολλα Α4? Σε ρωταω απο αποψη εικονας τουφεκιας, γιατι το χαρτονι σου δειχνει ολη την τουφεκια ενω το Α4 μονο ενα μικρο μερος.
Ριχνω πλεον πλεον πολλες φορες σε Α4 για να τσεκαρω ενα φυσιγγι και αρκετα μακρια και θεωρω οτι μου δειχνει αυτα που πρεπει να δω...
Εχω καθιερώσει ένα τρόπο που μου δείχνει σε μεγάλο βαθμό -όχι 100%- την ποιότητα της ντουφεκιάς μου
Αυτή η Α4 έχει ακόμα 3 Α4 για την ίδια ντουφεκιά .
Μιά στην σελίδα 2 ,μια στην 30 σελίδα ,μια στην σελίδα 60 και μια στην σελίδα 90
Τα περιφερειακά σκάγια αρχίζουν να χάνονται απο την 60 και μετά οπόταν έχω εικόνα του κέντρου της ντουφεκιάς
Επίσης στον συγκεκριμένο στάνταρ κατάλογο που ντουφεκάω αν το 5άρι σκάγι περάσει και την 90 σελ έχω την δύναμη που θέλω
για ένα δυναμικό φυσίγγι των 40+ μέτρων .
Στόγραψα πολύ επιφανειακά και περιληπτικά για μια ιδέα .
 
View attachment 32712View attachment 32713
Το περίμενα λιγο καλύτερο το άρτεμις μιας και εχει περισσότερα σκάγια αλλα οκ. Ξερω ειναι πολλα τα μέτρα για νο2 και αυτα τα γραμμαρια αλλα νομιζω καλα πηγαν τι λετε? Στα 30 μετρα ο λαγός πέφτει? Αύριο το πρωί θα ριξω πάλι σε κανα ντενεκέ μαλλον γιατι δεν βρίσκω χαρτόνια τώρα. Στα πόσα μέτρα λέτε να τα ρίξω αυτά τα δυο?

ΥΓ. Τα χαρτόνια ειναι περίπου 40x55 με 60 δεν ηταν ίδια όλα.
Από μικρός στα κόλπα και εσύ.Έμπλεξες....sarcastic.
 
Εχω καθιερώσει ένα τρόπο που μου δείχνει σε μεγάλο βαθμό -όχι 100%- την ποιότητα της ντουφεκιάς μου
Αυτή η Α4 έχει ακόμα 3 Α4 για την ίδια ντουφεκιά .
Μιά στην σελίδα 2 ,μια στην 30 σελίδα ,μια στην σελίδα 60 και μια στην σελίδα 90
Τα περιφερειακά σκάγια αρχίζουν να χάνονται απο την 60 και μετά οπόταν έχω εικόνα του κέντρου της ντουφεκιάς
Επίσης στον συγκεκριμένο στάνταρ κατάλογο που ντουφεκάω αν το 5άρι σκάγι περάσει και την 90 σελ έχω την δύναμη που θέλω
για ένα δυναμικό φυσίγγι των 40+ μέτρων .
Στόγραψα πολύ επιφανειακά και περιληπτικά για μια ιδέα .
Οκ σ'ευχαριστω, πιο πολυ αναφερομουν στο θεμα συγκεντρωσης αν βγαζεις ασφαλες συμπερασμα με τις Α4 αλλα η γνωμη μου ειναι οτι βγαζεις
 
Στα πόσα μέτρα και με πόσα αστέρια λέτε να τα ρίξω?
Jordan 35.5g no5, overmax 40g no4, biturbo 38 no5.
Δεν ξερω αν θα τα ρίξω αύριο αυτά, θα δω........αν έχει πολυ ζέστη θα τα αφήσω για άλλη μέρα.20210919_214557.jpg
Αφού δεν έχει θηράματα να χτυπήσουμε θα βαρέσουμε ντενεκέδες.sarcastic.
 
Λαμπη θεωρεις καλες τις δοκιμες σε κολλα Α4? Σε ρωταω απο αποψη εικονας τουφεκιας, γιατι το χαρτονι σου δειχνει ολη την τουφεκια ενω το Α4 μονο ενα μικρο μερος.
Ριχνω πλεον πλεον πολλες φορες σε Α4 για να τσεκαρω ενα φυσιγγι και αρκετα μακρια και θεωρω οτι μου δειχνει αυτα που πρεπει να δω...
Εγώ τη θεωρώ λογική τη δοκιμή του Λάμπη,διότι μια κόλλα Α4 την φαντάζομαι σαν ένα μέγεθος πετούμενου θηράματος...έτσι, με αυτόν τν τρόπο μπορούμε να πάρουμε μια εικόνα, το πόσα σκάγια θα "κυριεύσουν" ένα θήραμα στα τάδε μέτρα.... ;)
 
Στα πόσα μέτρα και με πόσα αστέρια λέτε να τα ρίξω?
Jordan 35.5g no5, overmax 40g no4, biturbo 38 no5.
Δεν ξερω αν θα τα ρίξω αύριο αυτά, θα δω........αν έχει πολυ ζέστη θα τα αφήσω για άλλη μέρα.View attachment 32731
Αφού δεν έχει θηράματα να χτυπήσουμε θα βαρέσουμε ντενεκέδες.sarcastic.
Με 2 άστρα στα 40 μ.
 
Εγώ τη θεωρώ λογική τη δοκιμή του Λάμπη,διότι μια κόλλα Α4 την φαντάζομαι σαν ένα μέγεθος πετούμενου θηράματος...έτσι, με αυτόν τν τρόπο μπορούμε να πάρουμε μια εικόνα, το πόσα σκάγια θα "κυριεύσουν" ένα θήραμα στα τάδε μέτρα.... ;)
Ετσι ακριβως φιλαρακι, παρε και μια κιτρινη Α4 σημερινη, rottweil crow 34 no5.5 αλλα ειναι στην ουσια νο5 γιατι ειναι 2.9 χιλιοστα, 57 μετρα με Κικς

20210919_111428.jpg
 
Καλημέρα!

Αυτή είναι η τουφεκιά με το bitourbo 38, αλλά έκανα βλακεία και την έκοψα καταλάθος.hair.. Τελος πάντων αυτο που ειδα ειναι οτι πήγε καλύτερα απο τα άλλα 2, δηλαδη απο το jordan 35.5 που ειναι παρακάτω έβαλε οσα και εκείνο και τα μισα ακομη.
Τα 3 παρακατω φυσιγγια τα εριξα στα 40 μετρα με 2 αστέρια.
20210920_074023.jpg
20210920_074346.jpg
Το overmax ειναι εκείνο που ακολουθεί και δεν θα ήθελα να το ξαναρίξω με ζέστη η αλήθεια ειναι χαχαχα......θα το θυμάται για αρκετό καιρό ακόμα ο ώμος μου...... βγήκε πολυ δυνατό. Μπορεί γιαυτό να σκόρπισε κιολλας......20210920_073300.jpg

Και τωρα αυτά που με ενδιαφέρουν περισσότερο..... 45 μετρα 2 αστρα
20210920_075150.jpg20210920_075630.jpg

Ιδού η απορία μου τώρα.....πόσα σκάγια Νο2 θελει ο λαγός στο σώμα του για να πέσει σε αυτα τα μέτρα???
 
Καλημέρα!

Αυτή είναι η τουφεκιά με το bitourbo 38, αλλά έκανα βλακεία και την έκοψα καταλάθος.hair.. Τελος πάντων αυτο που ειδα ειναι οτι πήγε καλύτερα απο τα άλλα 2, δηλαδη απο το jordan 35.5 που ειναι παρακάτω έβαλε οσα και εκείνο και τα μισα ακομη.
Τα 3 παρακατω φυσιγγια τα εριξα στα 40 μετρα με 2 αστέρια.
View attachment 32758
View attachment 32759
Το overmax ειναι εκείνο που ακολουθεί και δεν θα ήθελα να το ξαναρίξω με ζέστη η αλήθεια ειναι χαχαχα......θα το θυμάται για αρκετό καιρό ακόμα ο ώμος μου...... βγήκε πολυ δυνατό. Μπορεί γιαυτό να σκόρπισε κιολλας......View attachment 32760

Και τωρα αυτά που με ενδιαφέρουν περισσότερο..... 45 μετρα 2 αστρα
View attachment 32761View attachment 32762

Ιδού η απορία μου τώρα.....πόσα σκάγια Νο2 θελει ο λαγός στο σώμα του για να πέσει σε αυτα τα μέτρα???
να ξερεις οτι αυτα που δεν τον τρυπησανε τον τενεκε μπορει να μην στον κρατησουν τον λαγο σε αυτα τα μετρα
 
Σε αυτά τα μέτρα πέφτει και με Νο 5 και Νο4 δεν υπάρχει λόγος να βάλεις Νο 2
Οπως τα λεει ο Σταμος

Βαζοντας 2 για αυτα τα μετρα απλα δυσκολευεις την βολη σου
Χανοντας σε πυκνοτητα
Η αλήθεια είναι ότι σε αυτά τα γραμμάρια 32–34 με το Νο2 έχεις λιγα σκάγια οπότε χάνεις σε πυκνότητα, άρα το 4αρι πιστεύω θα είναι αρκετά καλύτερο.
Βεβαια με ιδιογόμωση ίσως ακόμη και με τόσο λίγα σκάγια να μπορεις να φτιάξεις κάτι καλό-συγκεντρωτικό.
 
να ξερεις οτι αυτα που δεν τον τρυπησανε τον τενεκε μπορει να μην στον κρατησουν τον λαγο σε αυτα τα μετρα
Αν δεις στο κάτω μέρος του τενεκέ κάποια σκάγια που έχω κυκλώσει ισα που τον έχουν γρατσουνίσει. Εγώ πιστεύω ότι πρώτα έσκασαν στο χώμα και μετά πήγαν εκεί.
 
Αν δεις στο κάτω μέρος του τενεκέ κάποια σκάγια που έχω κυκλώσει ισα που τον έχουν γρατσουνίσει. Εγώ πιστεύω ότι πρώτα έσκασαν στο χώμα και μετά πήγαν εκεί.
δεν ξερω μπορει να ειναι και αυτο που λες, αλλα εχεις 3 φυσιγγια που δεν εχουν ουτε μια τρυπα θα σου πρωτηνα να μην τα δουλεψεις σε τετοιες αποστασεις
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top