Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ναι Άρη αλλά από τα 105 μέχρι τα 135 σκάγια που βάζει η διαφορά είναι 30%. Αυτή δεν είναι που μας ενδιαφέρει;
Εγώ αναφέρομαι σε ποσοστό συγκέντρωσης... Από εκεί κ πέρα ο καθένας εξετάζει διαφορετικά πράγματα για να καταλάβει την απόδοση... Εμένα συνήθως με ενδιαφέρει ο αριθμός σκαγιων εντός κύκλου να είναι ο απαιτούμενος κ να με ικανοποιεί στο κυνήγι...
 
Αυτα θεωρητικα. Στην πραξη βλεπω σκορπισμα αξιοπροσεκτο μονο στη ζεστη , και μονο σε φυσιγγια με μεση πιεση πανω απο 680 , και συνηθως πανω απο 33γρ .
Πιθανον σε υγρασια και κρυο, η μειωση ταχυτητας απο κρυο, αυξανει λιγο τη συγκεντρωση και εξισορροπει το σκορπισμα λογω υγρασιας.
 
Εγώ αναφέρομαι σε ποσοστό συγκέντρωσης... Από εκεί κ πέρα ο καθένας εξετάζει διαφορετικά πράγματα για να καταλάβει την απόδοση... Εμένα συνήθως με ενδιαφέρει ο αριθμός σκαγιων εντός κύκλου να είναι ο απαιτούμενος κ να με ικανοποιεί στο κυνήγι...
Πολυ ωραιος, ποτε δεν καταλαβα γιατι θα πρεπει να εχουμε ενα φυσιγγι με 90% συγκεντρωση στα 36 μετρα η στα 40 μετρα αφου και με 70% η ακομα 50% στα 40 μετρα εχουμε τον απαιτουμενο αριθμο σκαγιων.
 
Πολυ ωραιος, ποτε δεν καταλαβα γιατι θα πρεπει να εχουμε ενα φυσιγγι με 90% συγκεντρωση στα 36 μετρα η στα 40 μετρα αφου και με 70% η ακομα 50% στα 40 μετρα εχουμε τον απαιτουμενο αριθμο σκαγιων.
Είναι άλλη η φιλοσοφία.
Υπάρχουν πίνακες που δίνουν τον αριθμό σκαγιών στον κύκλο για καταβολή θηραμάτων.
Μετράς σκάγια, ελέγχεις οπτικά για ομοιομορφία και είσαι οκ αν τα σκάγια είναι παραπάνω από αυτά που γράφει ο πίνακας.

Κάπου τον είχα αναφέρει.

Το ποσοστό είναι άλλος τρόπος που στην ουσία είναι ο ίδιος ... πάλι τα σκάγια στον κύκλο μετράς και τα διαιρείς με αυτά της γόμωσης.

Έχεις δίκιο ... Μπορεί (και ισχύει) ότι μια συγκέντρωση 50% να είναι αρκετή για λαγό.
Απλά αν έχεις 90% έχεις περισσότερα μέτρα.
Το ίδιο φυσικά ισχύει και με τον αριθμό σκαγιών, δεν αλλάζει κάτι.
 
Είναι άλλη η φιλοσοφία.
Υπάρχουν πίνακες που δίνουν τον αριθμό σκαγιών στον κύκλο για καταβολή θηραμάτων.
Μετράς σκάγια, ελέγχεις οπτικά για ομοιομορφία και είσαι οκ αν τα σκάγια είναι παραπάνω από αυτά που γράφει ο πίνακας.

Κάπου τον είχα αναφέρει.

Το ποσοστό είναι άλλος τρόπος που στην ουσία είναι ο ίδιος ... πάλι τα σκάγια στον κύκλο μετράς και τα διαιρείς με αυτά της γόμωσης.

Έχεις δίκιο ... Μπορεί (και ισχύει) ότι μια συγκέντρωση 50% να είναι σρκετή για λαγό.
Απλά αν έχεις 90% έχεις περισσότερα μέτρα.
Το ίδιο φυσικά ισχύει και με τον αριθμό σκαγιών, δεν αλλάζει κάτι.
Ωραιο παραδειγμα ειναι οι δικες μας τουφεκιες με LM και percorso no6 αν και μεγαλη διαφορα στα σκαγια, και οι δυο θα ειχαμε την φασσα στα χερια μας, αυτο ηθελα να γραψω.
Η μια τουφεκια 190+ σκαγια και η αλλη 130+ και οι δυο ομως δινουν το θηραμα.
 
Ωραιο παραδειγμα ειναι οι δικες μας τουφεκιες με LM και percorso no6 αν και μεγαλη διαφορα στα σκαγια, και οι δυο θα ειχαμε την φασσα στα χερια μας, αυτο ηθελα να γραψω.
Η μια τουφεκια 190+ σκαγια και η αλλη 130+ και οι δυο ομως δινουν το θηραμα.
Έτσι είναι, απλά δεν ξέρω αν τα 130 επαρκούν για την φάσσα.
130 περίπου είναι νομίζω για μεγάλα παπιά.
Αν έχει κανένας πρόχειρο τον πίνακα αυτόν ας τον ανεβάσει.

Ο αριθμός των απαιτούμενων σκαγιών είναι σχετικά εύκολο να βρεθεί.
Διαιρείς το εμβαδό του κύκλου με το εμβαδό του θηράματος και το αποτέλεσμα το πολλαπλασιάζεις με τον ελάχιστο αριθμό σκαγιών που πρέπει να χτυπήσουν το θήραμα. Αν θες προσθέτεις και ένα 10% για ασφάλεια.

Το μόνο δύσκολο είναι να εκτιμήσεις το εμβαδό του σώματος του θηράματος.

Επίσης τα χαμηλά αλλά ικανά ποσοστά κάρπωσης έχουν και ένα άλλο καλό. Πολλά περιφερειακά σκάγια, άρα επιτρέπουν μεγαλύτερα σκοπευτικά σφάλματα.
 
Last edited:
Πολυ σημαντικο ρολο παιζει και η πυριτιδα.....
Τι να την κανεις την συγκεντρωση....και ομορφη κατανομη....οταν τα σκαγια δεν εχουν διατρηση ??
Για του λογου το αληθες!!!

εικόνα_Viber_2021-01-29_19-40-09.jpgεικόνα_Viber_2021-01-29_19-54-17.jpg

Η Τεκνα εχασε μονο 5μ/δ απο την αρχικη της ταχυτητα....
Και η Μ92ς εχασε 41μ/δ απο την αρχικη της....
Τα ιδια γραμμαρια και νουμερο σκαγιων....την ιδια ωρα στο ιδιο σημειο με το ιδιο οπλο...με χιονι εξω!!!
 
Επίσης τα χαμηλά αλλά ικανά ποσοστά κάρπωσης έχουν και ένα άλλο καλό. Πολλά περιφερειακά σκάγια, άρα επιτρέπουν μεγαλύτερα σκοπευτικά σφάλματα
παντα εδω είναι η ζυγαρια : μέτρα ή διόρθωση σκοπευτικού σφάλματος
 
Να βαλω και εγω μια ερωτηση
Πολυυυ γενικη
Και ισως αναπαντητη
Τι πιστευετε οτι ειναι αυτο που θα εκανε η κανει ενα φυσιγγι αμεταβλητο στις καιρικες συνθηκες
Αν οχι σε ολες, τοτε σε ενα πολυ μεγαλο ευρος αυτων
Για να το κανουμε πιο ευκολο ας αφησουμε εκτα τις ακραιες καιρικες συνθηκες
Και ας θεωρησουμε δεδομενο οτι ολες πι καννες εχουμ την ιδια γεωμετρια
Χρυσανθε αν και θεωρώ ότι διαφορές ανάμεσα σε διάφορες κάννες υπάρχουν και δεν πρέπει να τις τσουβαλιαζουμε όλες λες και είναι νεροσωληνες, θα τις αφήσω από έξω σαν παράγοντα.

Το αμετάβλητο φυσίγγιο , φτιάχνεται από ενα εναρμονισμένο σετ απ' που έχει ισορροπία σε όλες του τις κατευθύνσεις.
Δοσολογία , φορτίο σκαγιων , αντίσταση ξερελιασματος, προφίλ κλεισίματος,αναλογία στησίματος προς την προοδευτικότητα της πυρίτιδας.
Επίσης σημαντικό ρόλο παίζουν οι ταχύτητες του.
Είναι αυτό που λέμε σωστά και έξυπνα στημένο φυσίγγιο.
Πολλές φορές αυτό το φυσίγγιο έχει στηθεί χωρίς να ακολουθεί την πεπατημένη που δίνει το εργοστάσιο πχ 1.85*36.
 
Τι πιστευετε οτι ειναι αυτο που θα εκανε η κανει ενα φυσιγγι αμεταβλητο στις καιρικες συνθηκες
Συνδυασμός καψυλίου + πυρίτιδας πρώτα και μετά βυσμάτωση από εμένα.
Θεωρώ ίδια γεωμετρικά χαρακτηριστικά και δόσεις πυρίτιδας και σκαγιών.
Μιλάμε πάντα μέχρι το στόμιο της κάνης.

Εξωτερικά όταν αλλάζουν οι συνθήκες ΠΑΝΤΑ έχουμε αλλαγές στις τελικές ταχύτητες.

Άρα αμετάβλητο στις καιρικές συνθήκες δεν είναι κανένα φυσίγγι όταν μιλάμε για τελικές ταχύτητες.
Μόνο για εσωτερική βλητική και πάλι η ταχύτητα στομίου επηρρεάζεται λίγο, γιατί η γόμωση δέχεται την αντίσταση του αέρα μέσα στην κάνη, αέρας που η πυκνότητά του μεταβάλλεται σύμφωνα με τις εξωτερικές συνθήκες.
 
Last edited:
Πολυ σημαντικο ρολο παιζει και η πυριτιδα.....
Τι να την κανεις την συγκεντρωση....και ομορφη κατανομη....οταν τα σκαγια δεν εχουν διατρηση ??
Για του λογου το αληθες!!!

View attachment 32830View attachment 32831

Η Τεκνα εχασε μονο 5μ/δ απο την αρχικη της ταχυτητα....
Και η Μ92ς εχασε 41μ/δ απο την αρχικη της....
Τα ιδια γραμμαρια και νουμερο σκαγιων....την ιδια ωρα στο ιδιο σημειο με το ιδιο οπλο...με χιονι εξω!!!
Ξεκάθαρο συμπέρασμα! Δοκιμή ουσίας.Συγχαρητηρια!
 
Να βαλω και εγω μια ερωτηση
Πολυυυ γενικη
Και ισως αναπαντητη
Τι πιστευετε οτι ειναι αυτο που θα εκανε η κανει ενα φυσιγγι αμεταβλητο στις καιρικες συνθηκες
Αν οχι σε ολες, τοτε σε ενα πολυ μεγαλο ευρος αυτων
Για να το κανουμε πιο ευκολο ας αφησουμε εκτα τις ακραιες καιρικες συνθηκες
Και ας θεωρησουμε δεδομενο οτι ολες πι καννες εχουμ την ιδια γεωμετρια
Η πυριτιδα κατα κυριο λογο, κ το καψουλι , οι διβασικες είναι Huswarna, οι μονοβασικες κινέζικα αλυσοπριονα, οι τροποποιημένες είναι Stihl
 
Με τι νουμερο σκαγιων πχ θα πρεπει η φασσα να εχει 140 σκαγια? Με νο6?

Αν και με οσα εχω δει δεν χρειαζεται τοσο μεγαλο αριθμο σκαγιων στον κυκλο για να πεσει, ακομα και 100 να εχεις, για να μη πω λιγοτερα θα πεσει, αποψη μου 100 με 110 την εχεις στανταρ τη φασσα αν παει πανω της η τουφεκια.
 
Με τι νουμερο σκαγιων πχ θα πρεπει η φασσα να εχει 140 σκαγια? Με νο6?

Αν και με οσα εχω δει δεν χρειαζεται τοσο μεγαλο αριθμο σκαγιων στον κυκλο για να πεσει, ακομα και 100 να εχεις, για να μη πω λιγοτερα θα πεσει, αποψη μου 100 με 110 την εχεις στανταρ τη φασσα αν παει πανω της η τουφεκια.
επειδη οι πινακες αυτοι , δεν εχουν την αποσταση. Ειναι το μικροτερο σκαγι που θα την σκοτωσει , στην αποσταση που αναμενεται να τουφεκισθει (ετσι ωστε να κρατηθει οσο χαμηλοτερα γινεται το βαρος γομωσης )
 
επειδη οι πινακες αυτοι , δεν εχουν την αποσταση. Ειναι το μικροτερο σκαγι που θα την σκοτωσει , στην αποσταση που αναμενεται να τουφεκισθει (ετσι ωστε να κρατηθει οσο χαμηλοτερα γινεται το βαρος γομωσης )
Αμα πιασουμε τις αποστασεις δεν θα τελειωσει ποτε αυτη η κουβεντα Κωστη, ειναι λιγο ελλιπης παντως ο πινακας χωρις Νο σκαγιων και μετρα.
 
Τα μέτρα και το # σκαγιών δεν χρειάζονται.
Τα μέτρα τα βρίσκεις με δοκιμές και το # σκαγιών τέτοιο ώστε να έχει την απαιτούμενη διάτρηση.
Αυτό πιστεύω ...
Θα σου πω ενα απλο παραδειγμα για να καταλαβεις γιατι δεν συμφωνω με αυτους τους πινακες

Οταν δοκιμαζεις ενα φυσιγγι και στα 40 μετρα πχ εχεις 90 σκαγια για ενα πρασινο, αν εισαι καλο τουφεκι πως γινεται να τα παιρνεις στα 50 και 60 μετρα που σαφως θα εχεις αρκετα λιγοτερα σκαγια?

Η γνωμη μου ειναι οτι ολα αυτα ειναι θεωρητικα και απεχουν με την πραγματικοτητα.
2ο παραδειγμα, εχω στα 51 μετρα 130 νο5 στον κυκλο και σε συνεχομενες τουφεκιες στα 70 μετρα σε ενα μικρο στοχο οπως μπουκαλι νερου η ποτηρι καφε, εχω παντα 2 με 3 σκαγια πανω, τι αποτελεσμα θα εχω αν τουφεκισω μια φασσα και ειμαι πανω της?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top