Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ξέρει κανένας από διαμέτρους βλημάτων? Δηλαδή σχέση διάμετρου βλήματος σε cm με καλυκα.Απο Ναυτικό ή πυροβολικό.
Χόντρυνε το κυνήγι Άλεξ ;;; :)

Για πες τι θες να μάθεις.
Αρχικά να σου πω ότι δεν έχουν και πολύ σχέση.
Δηλαδή ένα βλήμα με διάμετρο 120mm μπορεί να μπει σε διάφορους κάλυκες (με διαφορετική διάμετρο και ύψος).
Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο ;
 
Τωρα οι μενουσες...Εξαρτωνται παντα απο αρχικες φιλε!!!
Πολύ σωστό αλλά όχι μόνο.

Η αρχική και η ποιότητα των σκαγιών όμως παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο.
Επίσης όσο απομακρυνόμαστε από το κέντρο οι ταχύτητες ελλατώνονται.
Δεν έχουν όλα τα σκάγια μιας τουφεκιάς τις ίδιες μένουσες.
Αυτό είχα γράψει παλιότερα.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-αγριόχηνες.880/page-36#post-564061
 
Πολύ σωστό αλλά όχι μόνο.

Η αρχική και η ποιότητα των σκαγιών όμως παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο.
Επίσης όσο απομακρυνόμαστε από το κέντρο οι ταχύτητες ελλατώνονται.
Δεν έχουν όλα τα σκάγια μιας τουφεκιάς τις ίδιες μένουσες.
Αυτό είχα γράψει παλιότερα.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-αγριόχηνες.880/page-36#post-564061
Οι μεγαλες αρχικες αν χαλασουν την σφαιρικοτητα των σκαγιων πανε περιπατο οι μενουσες...
Επισης η ατρακτο που διαφωνεις καθετα παιζει μεγαλο ρολο στα σημεια που εχεις γραψει στο αλλο σου ποστ για τις μενουσες, οπως επισης και τα τσοκ φρενου δινουν μεγαλυτερες μενουσες.

Ποιό φυσίγγι έχει μεγαλύτερες μένουσες ;
1. Αυτό που τα σκάγια έχουν υποστεί μικρότερες παραμορφώσεις κατά την εκπυρσοκρότηση κτλ
2. Αυτό που έχει τα πιο σφαιρικά σκάγια.
3. Αυτό που με κάποιον μαγικό τρόπο τα σκάγια του καθυστερούν να ανοίξουν μετά την έξοδο από την κάνη. Ο πιο απλός τρόπος είναι ένα στενότερο τσοκ. Άλλο, ενα στύλ ανάποδου συγκεντρωτήρα. Και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Όσο περισσότερο χρόνο κινούνται τα σκάγια πολύ κοντά το ένα με το άλλο στα πρώτα μέτρα της πτήσης τόσο μεγαλύτερες μένουσες έχουν. ;)
 
Γιαννη @ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣ η τουφεκια με Καραμανιδη φασσα 40γρ 5/6 στα 53 μετρα
View attachment 32936
Ρε φιλαράκι τι κέντημα τουφεκιά έχεις βγάλει εδώ? Για δώσε λεπτομέρειες για το φυσίγγι (μπαρούτι, απλα/νίκελ σκάγια, ταχύτητες κτλ κτλ). Με το kicks xf το έριξες?
 
Ρε φιλαράκι τι κέντημα τουφεκιά έχεις βγάλει εδώ? Για δώσε λεπτομέρειες για το φυσίγγι (μπαρούτι, απλα/νίκελ σκάγια, ταχύτητες κτλ κτλ). Με το kicks xf το έριξες?
Ναι με το Κικς ειναι, μπαρουτι δεν ξερω, σκαγια εχει απλα, ταχυτητες επισης δεν ξερω, αλλα αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι κλωτσαει φουλ αλλα βγαζει ωραιες συγκεντρωσεις.
Μη δεις φυσιγγι για φασσα ρε λυσσασμενε....χαχαχ
 
Αφού ξέρεις με τα συγκεντρωτικα φασσοφυσιγγα έχω μια ευαισθησία.. Τα βρήκα εγώ απλά ανάμεικτα σκάγια έχει και είναι γεμισμενο με jk6. Για να λες εσύ με το κανόνι που τα έχει τα κιλακια του ότι κλωτσάει να μου λείπει..
 
Οι μεγαλες αρχικες αν χαλασουν την σφαιρικοτητα των σκαγιων πανε περιπατο οι μενουσες...
Επισης η ατρακτο που διαφωνεις καθετα παιζει μεγαλο ρολο στα σημεια που εχεις γραψει στο αλλο σου ποστ για τις μενουσες, οπως επισης και τα τσοκ φρενου δινουν μεγαλυτερες μενουσες.

Ποιό φυσίγγι έχει μεγαλύτερες μένουσες ;
1. Αυτό που τα σκάγια έχουν υποστεί μικρότερες παραμορφώσεις κατά την εκπυρσοκρότηση κτλ
2. Αυτό που έχει τα πιο σφαιρικά σκάγια.
3. Αυτό που με κάποιον μαγικό τρόπο τα σκάγια του καθυστερούν να ανοίξουν μετά την έξοδο από την κάνη. Ο πιο απλός τρόπος είναι ένα στενότερο τσοκ. Άλλο, ενα στύλ ανάποδου συγκεντρωτήρα. Και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Όσο περισσότερο χρόνο κινούνται τα σκάγια πολύ κοντά το ένα με το άλλο στα πρώτα μέτρα της πτήσης τόσο μεγαλύτερες μένουσες έχουν. ;)
Άλεξ, για την άτρακτο ποτέ δεν έχω πει ότι δεν παίζει κανέναν ρόλο. Παίζει αλλά όχι πρωταρχικό.
Δεν σκοτώνει καλύτερα η μικρή άτρακτος.
Σκοτώνει και η μεγάλη.
Τα duplex και τα ανάμικτα φυσίγγια είναι κλασική περίπτωση φυσιγγίου με μεγάλη άτρακτο.

Έχω πει ότι δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν μπορώ να την μετρήσω και να την επηρρεάσω.
Η μεγάλη άτρακτος σχηματίζεται γιατί τα σκάγια έχουν μεγάλες διαφορές στην ταχύτητα είτε γιατί έχουν παραμορφώσεις είτε γιατί είναι διαφόρων μεγεθών είτε γιατί κάποια αποσπάστηκαν πιο νωρίς.
Πως μπορώ να επηρρεάσω κάτι από τα παραπάνω σε τυχαίο φυσίγγι εμπορίου ;
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να επιλέξω σωστό φυσίγγι και αυτό κάνω.
 
Last edited:
Χόντρυνε το κυνήγι Άλεξ ;;; :)

Για πες τι θες να μάθεις.
Αρχικά να σου πω ότι δεν έχουν και πολύ σχέση.
Δηλαδή ένα βλήμα με διάμετρο 120mm μπορεί να μπει σε διάφορους κάλυκες (με διαφορετική διάμετρο και ύψος).
Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο ;
Θα βγάλω φώτο και θα επανέλθω.
 
Άλεξ, για την άτρακτο ποτέ δεν έχω πει ότι δεν παίζει κανέναν ρόλο. Παίζει αλλά όχι πρωταρχικό.
Δεν σκοτώνει καλύτερα η μικρή άτρακτος.
Σκοτώνει και η μεγάλη.
Τα duplex και τα ανάμικτα φυσίγγια είναι κλασική περίπτωση φυσιγγίου με μεγάλη άτρακτο.

Έχω πει ότι δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν μπορώ να την μετρήσω και να την επηρρεάσω.
Η μεγάλη άτρακτος σχηματίζεται γιατί τα σκάγια έχουν μεγάλες διαφορές στην ταχύτητα είτε γιατί έχουν παραμορφώσεις είτε γιατί είναι διαφόρων μεγεθών είτε γιατί κάποια αποσπάστηκαν πιο νωρίς.
Πως μπορώ να επηρρεάσω κάτι από τα παραπάνω σε τυχαίο φυσίγγι εμπορίου ;
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να επιλέξω σωστό φυσίγγι και αυτό κάνω.
Σκοτωνει καλυτερα και πιο μακρια φιλε η κοντη ατρακτος, αν μπορεις δανεισου ενα Κικς να ριξεις μερικες τουφεκιες σε πινακα και πες μου τα συμπερασματα σου
Δεν σφαζετε ενα να δουμε εσωψυχα?
Δεν πρεπει να εχω αλλο φιλε, θα κοιταξω ομως και αν βρω εστω ενα θα το σφαξω στο γονατο...
 
@Alex76 - άτρακτος

Φυσίγγι #6
Αρχική 400m/s
@40m ταχ. 195m/s
Μήκος ατράκτου πες 5m
Άρα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο σκάγι της ατράκτου χρόνος 5/195 = 0,026sec
Φάσσα τραβέρσα με 70km/h = 19,5m/s

Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο σκάγι της ατράκτου θα έχει κινηθεί κατά 19,5*0,026 = 0,5m δηλαδή μισό μέτρο.

Αν είσαι κέντρο σε βολεύει η μηδενική άτρακτος.
Αν δεν είσαι, και είσαι μισό μέτρο εκτός κατανομής υπάρχει περίπτωση να την πάρει σκάγι από το τέλος της ατράκτου μιας και σε μισό μέτρο μπαίνει εντός κατανομής.

Χοντρικά στα γράφω αλλά έτσι είναι περίπου.


τελευταίο περί ατράκτου ...
https://www.trapshooters.com/threads/the-effect-of-a-shot-string-by-ed-lowry.88854/
 
Last edited:
Σκοτωνει καλυτερα και πιο μακρια φιλε η κοντη ατρακτος, αν μπορεις δανεισου ενα Κικς να ριξεις μερικες τουφεκιες σε πινακα και πες μου τα συμπερασματα σου

Δεν πρεπει να εχω αλλο φιλε, θα κοιταξω ομως και αν βρω εστω ενα θα το σφαξω στο γονατο...
Ευχαριστω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top