Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Δεν μπορώ να πω ότι η μείωση των θηραμάτων είναι αυτό που με στεναχωρεί Τάσο και με λιγότερα είμαι ευχαριστημένος το ότι έχει πέσει ισοπέδωση στα πάντα με στεναχωρεί
Χρονιές θα έρθουν πάλι και καλές και κακές ότι σκάψουν και τσιμενταρουν όμως δεν ξαναγυρίζει πια χάθηκε μια για πάντα topic.
Και ότι φραξουν,και ότι καψουν, κ ότι καταπατησουν.........
Δεν έχει μείνει κ τίποτα σε λίγο.... topic.
 
Σημερινή βολτούλα σχιστο στο σκοπευτήριο για καμιά πούλα να περάσει η ώρα και χαβαλε. Μπαίνω στην πρώτη με *** αστρα και χάνω κάποια κοντινά. Θα μπω στην 2η πούλα σκέφτομαι με το ****αρι τσοκ. Ξεκινάω.. Και έχανα τα μακρινά... Τελείωσα και εκεί που χαλαρώνω έξω λέω δεν κουμπωνω και το kicks LF να το δοκιμάσω αφου στο κυνήγι με πάει πολύ καλά. Το πολυ πολύ να μην μπορώ να βαρέσω τπτ, ούτως ή άλλως για χαβαλέ ήρθα σήμερα. Το αποτέλεσμα... 18/25 κοντά μακρυά και όλα σκόνη. Με τα πιάτα που έχασα να είμαι αλλού για αλλού ξέροντας ότι θα τα χάσω από την στιγμη που πατούσα την σκανδάλη. Μου φαίνεται θα τα πετάξω όλα τα άλλα και θα πηγαίνω περπατητο/καρτέρι μόνο με αυτό όπως κάποιος άλλος από εδώ μέσα Χαχαχα. Τρομερή ψυχολογία με αυτό το τσοκ
 
Σημερινή βολτούλα σχιστο στο σκοπευτήριο για καμιά πούλα να περάσει η ώρα και χαβαλε. Μπαίνω στην πρώτη με *** αστρα και χάνω κάποια κοντινά. Θα μπω στην 2η πούλα σκέφτομαι με το ****αρι τσοκ. Ξεκινάω.. Και έχανα τα μακρινά... Τελείωσα και εκεί που χαλαρώνω έξω λέω δεν κουμπωνω και το kicks LF να το δοκιμάσω αφου στο κυνήγι με πάει πολύ καλά. Το πολυ πολύ να μην μπορώ να βαρέσω τπτ, ούτως ή άλλως για χαβαλέ ήρθα σήμερα. Το αποτέλεσμα... 18/25 κοντά μακρυά και όλα σκόνη. Με τα πιάτα που έχασα να είμαι αλλού για αλλού ξέροντας ότι θα τα χάσω από την στιγμη που πατούσα την σκανδάλη. Μου φαίνεται θα τα πετάξω όλα τα άλλα και θα πηγαίνω περπατητο/καρτέρι μόνο με αυτό όπως κάποιος άλλος από εδώ μέσα Χαχαχα. Τρομερή ψυχολογία με αυτό το τσοκ
Επειδή είχα παρόμοια εμπειρία με τέτοιο τσοκ σκέφτομαι ότι ίσως η εξήγηση είναι το έξτρα βάρος,στο τέλος της κάνης, αυτού του τσοκ που να βοηθάει στο να μην σταματήσει η κίνηση του όπλου ..........
 
Σημερινή βολτούλα σχιστο στο σκοπευτήριο για καμιά πούλα να περάσει η ώρα και χαβαλε. Μπαίνω στην πρώτη με *** αστρα και χάνω κάποια κοντινά. Θα μπω στην 2η πούλα σκέφτομαι με το ****αρι τσοκ. Ξεκινάω.. Και έχανα τα μακρινά... Τελείωσα και εκεί που χαλαρώνω έξω λέω δεν κουμπωνω και το kicks LF να το δοκιμάσω αφου στο κυνήγι με πάει πολύ καλά. Το πολυ πολύ να μην μπορώ να βαρέσω τπτ, ούτως ή άλλως για χαβαλέ ήρθα σήμερα. Το αποτέλεσμα... 18/25 κοντά μακρυά και όλα σκόνη. Με τα πιάτα που έχασα να είμαι αλλού για αλλού ξέροντας ότι θα τα χάσω από την στιγμη που πατούσα την σκανδάλη. Μου φαίνεται θα τα πετάξω όλα τα άλλα και θα πηγαίνω περπατητο/καρτέρι μόνο με αυτό όπως κάποιος άλλος από εδώ μέσα Χαχαχα. Τρομερή ψυχολογία με αυτό το τσοκ
Πεταξε τα ολα τα ρημααααδιαααα... .yel. .yel. .yel.
 
Επειδή είχα παρόμοια εμπειρία με τέτοιο τσοκ σκέφτομαι ότι ίσως η εξήγηση είναι το έξτρα βάρος,στο τέλος της κάνης, αυτού του τσοκ που να βοηθάει στο να μην σταματήσει η κίνηση του όπλου ..........
Ισως να παίζει κάποιο ρόλο και αυτό δεν ξέρω. Μου έκανε εντύπωση που σε κάποια πιάτα πάταγα έχοντας λιγότερη προσκοπευση αποτι ήθελα νομίζοντας ότι έμεινα πισω αλλά το πιάτο σκονιζε. Και μιλάμε για ένα τσοκ φρενου πραγματικής απόδοσης φουλ που υποτίθεται ότι είναι αυστηρό και δεν συγχωρεί λάθη. Ανυπομονώ να το δοκιμάσω και με τα πυραυλακια 28αρια του ρουμελ. Ξέρεις κανεις κάποιο γρασο ώστε να μην ξεσφιγκει το τσοκ με τις τουφεκιες? Θα αποκτήσω τικ κάθε 2-3 τουφεκιες σφίγκοντας το
 
Ισως να παίζει κάποιο ρόλο και αυτό δεν ξέρω. Μου έκανε εντύπωση που σε κάποια πιάτα πάταγα έχοντας λιγότερη προσκοπευση αποτι ήθελα νομίζοντας ότι έμεινα πισω αλλά το πιάτο σκονιζε. Και μιλάμε για ένα τσοκ φρενου πραγματικής απόδοσης φουλ που υποτίθεται ότι είναι αυστηρό και δεν συγχωρεί λάθη. Ανυπομονώ να το δοκιμάσω και με τα πυραυλακια 28αρια του ρουμελ. Ξέρεις κανεις κάποιο γρασο ώστε να μην ξεσφιγκει το τσοκ με τις τουφεκιες? Θα αποκτήσω τικ κάθε 2-3 τουφεκιες σφίγκοντας το
Γενικά γράσσο θερμοκρασίας.ή Liqui moly πάστα φρένων.
 
Καλησπέρα στην παρέα τα anaconda mr και long range δουλεύουν με διασποράς φυσίγγια η μαλλινοταπα;;; Έχει δοκιμάσει κανείς;;;
Δουλεύουν αλλά βγάζουν λιιιγο ππιο σφιχτες κατανομές σε σχέση με τα κλασσικά τσοκ. Είχα δοκιμάσει ένα direct και μου είχε μειωσει σχετικά την τρύπα που κάνει στην μέση αυτό το φυσιγγιο. Εργοστασιακό τσοκ εναντίον anaconda Mid range DSC_0585.JPGDSC_0584.JPG
 
Δουλεύουν αλλά βγάζουν λιιιγο ππιο σφιχτες κατανομές σε σχέση με τα κλασσικά τσοκ. Είχα δοκιμάσει ένα direct και μου είχε μειωσει σχετικά την τρύπα που κάνει στην μέση αυτό το φυσιγγιο. Εργοστασιακό τσοκ εναντίον anaconda Mid range View attachment 34039View attachment 34040
Κώστα εγώ βλέπω 2 ίδιες τουφεκιές.
Αν έχεις ρίξει 10-15 φυσίγγια και βλέπεις την ελάχιστη αυτή διαφορά στην τρύπα πάω πάσο, αλλά είναι ελάχιστη και άνευ σημασίας (για εμένα).
Την τρύπα την κλείνεις πιο εύκολα με άλλο φυσίγγι, δεν χρειάζεσαι τσοκ.

Δεν διάβασα τα προηγούμενα ποστ, ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος ... :)
 
Βασίλη μου ο φίλος πιο πάνω ρώτησε αν δουλεύεουν τα φυσίγγια διασπορας με το τσοκ anaconda και επειδή έχω κάνει κάποιες πρόχειρες δοκιμές στο παρελθόν με αυτό τον συνδυασμό του ανέβασα τις φοτο για να έχει μια εικόνα. Στο σεμι διασπορας του ζωτου των 38γρ η τουφεκια σφιγγει αρκετά με το anaconda Mid range σε σχέση με το εργοστασιακό ****αρι. Όπως φαίνεται στις παρακάτω φοτο.. Ααα και όσον αφορά την τρύπα του Direct εμένα ούτε με το εργοστασιακό ***αρι μου έκλεισε η τρύπα στην μέση(φοτο παρακάτω) και δεν θέλω να σφιξω ακόμα περισσότερο το τσοκ γτ στο κυνήγι της μπεκάτσας στα πυκνά δεν βοηθαει. Με το direct είχα πολύ υψηλά ποσοστά επιτυχίας στα μπεκατσοκυνηγια και δεν έχω χάσει ποτέ πουλί λόγω της τρύπας στη μέση αντιθετος μου έχει δώσει πουλιά που με άλλα φυσιγγια δεν θα τα έπαιρνα.. DSC_0586.JPGDSC_0583.JPGDSC_1273.JPG
 
Βασίλη μου ο φίλος πιο πάνω ρώτησε αν δουλεύεουν τα φυσίγγια διασπορας με το τσοκ anaconda και επειδή έχω κάνει κάποιες πρόχειρες δοκιμές στο παρελθόν με αυτό τον συνδυασμό του ανέβασα τις φοτο για να έχει μια εικόνα. Στο σεμι διασπορας του ζωτου των 38γρ η τουφεκια σφιγγει αρκετά με το anaconda Mid range σε σχέση με το εργοστασιακό ****αρι. Όπως φαίνεται στις παρακάτω φοτο.. Ααα και όσον αφορά την τρύπα του Direct εμένα ούτε με το εργοστασιακό ***αρι μου έκλεισε η τρύπα στην μέση(φοτο παρακάτω) και δεν θέλω να σφιξω ακόμα περισσότερο το τσοκ γτ στο κυνήγι της μπεκάτσας στα πυκνά δεν βοηθαει. Με το direct είχα πολύ υψηλά ποσοστά επιτυχίας στα μπεκατσοκυνηγια και δεν έχω χάσει ποτέ πουλί λόγω της τρύπας στη μέση αντιθετος μου έχει δώσει πουλιά που με άλλα φυσιγγια δεν θα τα έπαιρνα.. View attachment 34051View attachment 34052View attachment 34053
Σε ευχαριστω για τις φωτό. Ρώτησα γιατί κάποια after market τσοκ δεν τα δουλεύουν καλά αλλά βλέποντας τις φωτό καταλαβαίνω ότι τα πάει μια χαρά!! Έχω παραγγείλει το mr όποτε θα κάνω κ εγώ κάποιες δοκιμές!!!
 
Ισως να παίζει κάποιο ρόλο και αυτό δεν ξέρω. Μου έκανε εντύπωση που σε κάποια πιάτα πάταγα έχοντας λιγότερη προσκοπευση αποτι ήθελα νομίζοντας ότι έμεινα πισω αλλά το πιάτο σκονιζε. Και μιλάμε για ένα τσοκ φρενου πραγματικής απόδοσης φουλ που υποτίθεται ότι είναι αυστηρό και δεν συγχωρεί λάθη. Ανυπομονώ να το δοκιμάσω και με τα πυραυλακια 28αρια του ρουμελ. Ξέρεις κανεις κάποιο γρασο ώστε να μην ξεσφιγκει το τσοκ με τις τουφεκιες? Θα αποκτήσω τικ κάθε 2-3 τουφεκιες σφίγκοντας το


Κωστη αυτο το γρασσο.....και αν συνεχιζει και ξεσφιγγει...ταινια απο τεφλον στις επανω βολτες φιλε!!!

εικόνα_Viber_2021-06-24_16-49-09.jpgεικόνα_Viber_2021-10-14_12-39-48-548.jpg
 
Back
Top