Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

Παλικαρια ειχα παρει τον εδω προεδρο του ανεξαρτητου συλλογου να μου βγαλει αδεια κυνηγιου!!!
Με παιρνει εχθες τηλεφωνο.....και ''ακουσον -ακουσον''....μου λεει Νικολα δεν σε συμφαιρει να
βγαλεις αδεια απο τον δικο μας συλλογο....
Τον ρωταω γιατι ???
Στον ανεξαρτητο συλλογο η τοπικη αδεια εχει 135 ευρω...ενω στον συνεργαζομενο μονο 83 ευρω.
Το υπουργειο κανει διαχωρισμο...και η εκπτωση ισχυει μονο για τους συνεργαζομενους συλλογους.

Τα συμπερασματα δικα σας παιδες....Οσοι δεν βγαλατε αδεια περυσι αδεια σε ανεξαρτητο συλλογο...,
για την βγαλετε φετος,,,,,135 ευρω η τοπικη.....και παει λεγοντας.....
Αφηστε το μεσοπροθεσμο συμφερον και κοιταξτε το μακροπροθεσμο.Αφηνουμε το δεντρο να μας κρυβει το δασος!
 
Last edited by a moderator:
Σημερα οπως εχω κοινωνησει στην παρεα, εγινε το πρωτο βημα.κατεθεσα επιστολη διαμαρτυριας στον συνεργαζομενο συλλογο που ανηκα με επισημη πρωτοκολληση και αιτημα διαβιβασης στη ΔΚΟΣΕ και την ΚΣΕ του καραφλα.Στις 17/8 θα γινει το δευτερο βημα, εκδοση αδειας στον ανεξαρτητο συλλογο Κομοτηνης ο οποιος χθες με διαβεβαιωσε οτι το κοστος της τοπικης για Ροδοπη (περσι εβγαλα τοπικη για Αττικη με 116 €) ειναι 90 €.Τριτο βημα, περιμενω μεχρι τις 19-20/8 απαντηση απο την Commission για το αιτημα μου να μου κοινοποιηθει η επιστολη τους για το κυνηγι του τρυγονιου.Στον πρωην συλλογο μου ανοιξα μια κουβεντα για το γενικο κλιμα.Υπαρχει δυσαρεσκεια αλλα το συμπερασμα βγαινει απο μια φραση που ειπωθηκε οσον αφορα την κινηση μου:"Ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη" (επεξηγηματικα η ανανεωση στον συνεργαζομενο συλλογο εχει γινει για τους πιο πολλους κυνηγους απλα συνηθεια, δεν αλλαζουν δρομο).Επισης το συμπερασμα ειναι οτι το κυνηγι οδευει στο να γινει "χομπι" για τους εχοντες και κατεχοντες.ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΞΥΠΝΗΣΤΕ, ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Ο ΚΑΡΑΦΛΑΣ Γ@@Ω ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ!!!
Από ότι καταλαβαίνω δυσαρέσκεια υπάρχει από τους περισσοτερους κυν. συλλόγους, αλλά σαν να μην υπάρχει τρόπος αντίδρασης περα απο κάποιες διαμαρτυρίες!
 
Από ότι καταλαβαίνω δυσαρέσκεια υπάρχει από τους περισσοτερους κυν. συλλόγους, αλλά σαν να μην υπάρχει τρόπος αντίδρασης περα απο κάποιες διαμαρτυρίες!
Οι συλλογοι ειναι ομηροι της ΚΣΕ.Αν βγαλεις αδεια εκτος συνεργαζομενου ο μονος που δεν παιρνει λεφτα ειναι ο ΚΣ.Γι'αυτο η αδεια εκτος συν ΚΣ βγαινει φθηνοτερη.Η ΚΣΕ και ΚΟ θα παρουν τα λεφτα τους κανονικα και μας εχουν χεσμενους.Το εχω ξαναγραψει αν η ΚΣΕ και οι ΚΟ εχουν λεφτα αλλα οι κυνηγοι ανηκουν αλλου:
1ον οι ΚΣ θα γινουν σκελετοι.
2ον Δινουμε το δικαιωμα σε αυτο του αλλου που θα εχει μαζεψει την πλειοψηφια των κυνηγων να διεκδικησει πραγματα και να εκθρονισει την ΚΣΕ.
Η ΚΣΕ εχει στην κυριολεξια χρεωκοπησει.Απλα δε μας το λεει επισημα.Με ολα τα μετρα που παρθηκαν πηρε απλα μια οικονομικη ανασα ζωης.Η ΚΣΕ ειναι ετοιμη να καταρρευσει υπο το βαρος της.
 
Παλικαρια ειχα παρει τον εδω προεδρο του ανεξαρτητου συλλογου να μου βγαλει αδεια κυνηγιου!!!
Με παιρνει εχθες τηλεφωνο.....και ''ακουσον -ακουσον''....μου λεει Νικολα δεν σε συμφαιρει να
βγαλεις αδεια απο τον δικο μας συλλογο....
Τον ρωταω γιατι ???
Στον ανεξαρτητο συλλογο η τοπικη αδεια εχει 135 ευρω...ενω στον συνεργαζομενο μονο 83 ευρω.
Το υπουργειο κανει διαχωρισμο...και η εκπτωση ισχυει μονο για τους συνεργαζομενους συλλογους.

Τα συμπερασματα δικα σας παιδες....Οσοι δεν βγαλατε αδεια περυσι αδεια σε ανεξαρτητο συλλογο...,
για την βγαλετε φετος,,,,,135 ευρω η τοπικη.....και παει λεγοντας.....
Εισαι απολυτως σιγουρος;
Δεν θεωρω οτι το κρατος μπορει να εχει κανει τετοια πουστια, και να τα εχει κανει πλακακια με την ΚΣΕ στο κυν ξεπουλημα και στην κονομα.
Διοτι χρηματα εισπρατει ιδοποσα απο ολους τους συλλογους, ειτε υπαγονται στην ΚΣΕ ειτε στην δικη τους ομοσπονδια
 
Last edited:
Οι συλλογοι ειναι ομηροι της ΚΣΕ.Αν βγαλεις αδεια εκτος συνεργαζομενου ο μονος που δεν παιρνει λεφτα ειναι ο ΚΣ.Γι'αυτο η αδεια εκτος συν ΚΣ βγαινει φθηνοτερη.Η ΚΣΕ και ΚΟ θα παρουν τα λεφτα τους κανονικα και μας εχουν χεσμενους.Το εχω ξαναγραψει αν η ΚΣΕ και οι ΚΟ εχουν λεφτα αλλα οι κυνηγοι ανηκουν αλλου:
1ον οι ΚΣ θα γινουν σκελετοι.
2ον Δινουμε το δικαιωμα σε αυτο του αλλου που θα εχει μαζεψει την πλειοψηφια των κυνηγων να διεκδικησει πραγματα και να εκθρονισει την ΚΣΕ.
Η ΚΣΕ εχει στην κυριολεξια χρεωκοπησει.Απλα δε μας το λεει επισημα.Με ολα τα μετρα που παρθηκαν πηρε απλα μια οικονομικη ανασα ζωης.Η ΚΣΕ ειναι ετοιμη να καταρρευσει υπο το βαρος της.
Αυτα που λες ποιος στα ειπε;
Ο συνεργαζομενος σου;
Για ψαχτο λιγο παραπανω.....
 
1ον οι ΚΣ θα γινουν σκελετοι.
2ον Δινουμε το δικαιωμα σε αυτο του αλλου που θα εχει μαζεψει την πλειοψηφια των κυνηγων να διεκδικησει πραγματα και να εκθρονισει την ΚΣΕ.
Η ΚΣΕ εχει στην κυριολεξια χρεωκοπησει.Απλα δε μας το λεει επισημα.Με ολα τα μετρα που παρθηκαν πηρε απλα μια οικονομικη ανασα ζωης.Η ΚΣΕ ειναι ετοιμη να καταρρευσει υπο το βαρος της
Το πρόβλημα δεν είναι η ΚΣΕ αλλά αυτοί που την έφεραν σε αυτό το σημείο
Αυτοί χρειάζονται εκθρόνιση όχι η ΚΣΕ
Δεν είμαι υπέρ της κατάρρευσης της ΚΣΕ για χάρη του Αραμπατζή άσχετα εάν εκεί την οδηγεί με το πείσμα που έχει για την καρέκλα
Ας ξυπνήσουν και οι υπόλοιποι ΚΣ και να πιέσουν όπως έχουν κάνει ήδη μερικοί και να απαιτήσουν πειστικές απαντήσεις και για αυτά που ειπώθηκαν τώρα τελευταία για τα οικονομικά και που πήγε το απόθεμα
 
Το πρόβλημα δεν είναι η ΚΣΕ αλλά αυτοί που την έφεραν σε αυτό το σημείο
Αυτοί χρειάζονται εκθρόνιση όχι η ΚΣΕ
Δεν είμαι υπέρ της κατάρρευσης της ΚΣΕ για χάρη του Αραμπατζή άσχετα εάν εκεί την οδηγεί με το πείσμα που έχει για την καρέκλα
Ας ξυπνήσουν και οι υπόλοιποι ΚΣ και να πιέσουν όπως έχουν κάνει ήδη μερικοί και να απαιτήσουν πειστικές απαντήσεις και για αυτά που ειπώθηκαν τώρα τελευταία για τα οικονομικά και που πήγε το απόθεμα
Συμφωνω.....πιστευω αν καταρρεύσει η ΚΣΕ θα είναι η μεγαλύτερη νίκη των εχθρών του κυνηγιού.
Τα πραγματα μπερδεύονται όταν μπλεκουν θεσμοί και πολιτικη...
 
Συμφωνω.....πιστευω αν καταρρεύσει η ΚΣΕ θα είναι η μεγαλύτερη νίκη των εχθρών του κυνηγιού.
Τα πραγματα μπερδεύονται όταν μπλεκουν θεσμοί και πολιτικη...
Δεν πρεπει να πεσει η ΚΣΕ
Ειναι λαθος!
Πρεπει να πιεστει να αλλαξει ηγεσια
Η νεα ηγεσια να ξερει καλα οτι εχει να λογοδοτησει και να της ασκειτε ελεγχος
Και ενα Κομμα κυνηγων που θα συνεργαζεται μαζι της αλλα θα χει και φωνη στην βουλη
Ολα θελουν καθαρους ανθρωπους ελεγχο και ορεξη για δουλεια
Εμεις με παρα πολλους κοπους αυτο πετυχαμε προς το παρον τουλαχιστον

Η αληθεια ειναι ομως οτι Το κομμα που πατε να κανετε προς το παρον δεν μου χει γεμισει το ματι
Ουτε ο τροπος ανακοινωσεων του ουτε η παρουσια του μεχρι τωρα.....
 
Δεν πρεπει να πεσει η ΚΣΕ
Ειναι λαθος!
Πρεπει να πιεστει να αλλαξει ηγεσια
Η νεα ηγεσια να ξερει καλα οτι εχει να λογοδοτησει και να της ασκειτε ελεγχος
Και ενα Κομμα κυνηγων που θα συνεργαζεται μαζι της αλλα θα χει και φωνη στην βουλη
Ολα θελουν καθαρους ανθρωπους ελεγχο και ορεξη για δουλεια
Εμεις με παρα πολλους κοπους αυτο πετυχαμε προς το παρον τουλαχιστον

Η αληθεια ειναι ομως οτι Το κομμα που πατε να κανετε προς το παρον δεν μου χει γεμισει το ματι
Ουτε ο τροπος ανακοινωσεων του ουτε η παρουσια του μεχρι τωρα.....
Το οποιο κομμα οπως και καθε αλλο που μπαινει στη Βουλη θα αλλοτριωθει.Παιδια και εγω υπερ των συλλογικων οργανων ειμαι ειτε ΚΣΕ λεγεται αυτη ειτε Οπως μπορει να λεγεται.Αν μπορει να σκεφτει καποιος καποιος, αμεσο και χειροπιαστο τροπο να πιεστει η ΚΣΕ να υπερασπιστει τον απλο κυνηγο και να γινει διαφανη ας τον μοιραστει επισης μαζι μας.Δεν διεκδικω καποιο αλλαθητο, στις αποψεις που εκφραζω στο φορουμ.
 
Παλικαρια μου....αυτο που ξερω εγω....ειναι ο καραφλας τσεπωσε σημερα 50 ευρω απο εμενα....
Και τα τσεπωσε γιατι δεν ειχα εναλλακτικη λυση....
Ο εδω ανεξαρτητος συλλογος θα βγαζει αδειες μετα τις 20/8....δεν ξερω για ποιον λογο....
Θελοντας λοιπον να τιμησω την πρωτη ημερα της αδειας.....τα τσεπωσε ο καραφλας...

εικόνα_Viber_2021-08-13_12-58-01-442.jpgεικόνα_Viber_2021-08-13_12-58-36-085.jpg

Και δεν εφτανε αυτο.....με ''φορτωσαν'' και με αυτο.....και αντε να βγαλω ''ακρη'' που δεν ξερω
την τυφλα απο αυτα.....

εικόνα_Viber_2021-08-13_12-55-53-245.jpgεικόνα_Viber_2021-08-13_12-56-17-587.jpg

Δεν για τους αλλους συναδελφους....αλλα με μενα.....θα πεσει πολυ ''γελιο''.....!!!!!!
 
Το οποιο κομμα οπως και καθε αλλο που μπαινει στη Βουλη θα αλλοτριωθει.Παιδια και εγω υπερ των συλλογικων οργανων ειμαι ειτε ΚΣΕ λεγεται αυτη ειτε Οπως μπορει να λεγεται.Αν μπορει να σκεφτει καποιος καποιος, αμεσο και χειροπιαστο τροπο να πιεστει η ΚΣΕ να υπερασπιστει τον απλο κυνηγο και να γινει διαφανη ας τον μοιραστει επισης μαζι μας.Δεν διεκδικω καποιο αλλαθητο, στις αποψεις που εκφραζω στο φορουμ.
Όλοι γνώμες λέμε Παναγιώτη δεν κατηγορεί κανένας κανέναν μακάρι να ξέραμε στα σίγουρα ποία είναι η καλύτερη λύση και πως να την πετύχουμε
Στο βασικό όμως συμφωνούμε οι περισσότεροι που γράφουμε εδώ
Η ηγεσία της ΚΣΕ πρέπει να αποχωρήσει και να έρθουν καινούργια πρόσωπα
Αυτό για αρχή και μετά βλέπουμε......
 
Πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι το κυνήγι δεν είναι για ολους.
με κάποιο τρόπο θα γίνει ξεσκαρτάρισμα , είναι σίγουρο ότι δεν θα μπορούν όλοι να πάνε κυνήγι και όπως λέει ο φίλος παραπάνω μόνο για έχοντες και κατέχοντες.
Μετα έχει σειρά το ερασιτεχνικό ψάρεμα. Η νέα τάξη πραγμάτων δεν θέλουν τον σκεπτόμενο ελεύθερο άνθρωπο, τον ελεύθερο άνθρωπο διαχειριστή της φύσης και του περιβάλλοντος δεν τον θέλουν.
Θα δείτε πόση νέοι θα φύγουν για της πόλεις από της καμένες περιοχές, θα δείτε ποσά χωριά θα ερημώσουν.
Ευχωμαι ο ΘΕΩΣ τον Ελλήνων να μας βοηθήσει.
 
Απεξω απεξω.Αν εχεις αλλη εικονα μοιρασου τη μαζι μας.Γι'αυτο συμμετεχω εγω τουλαχιστον στο φορουμ.
Γραφεις το παρακατω...

Οι συλλογοι ειναι ομηροι της ΚΣΕ.Αν βγαλεις αδεια εκτος συνεργαζομενου ο μονος που δεν παιρνει λεφτα ειναι ο ΚΣ.Γι'αυτο η αδεια εκτος συν ΚΣ βγαινει φθηνοτερη.Η ΚΣΕ και ΚΟ θα παρουν τα λεφτα τους κανονικα και μας εχουν χεσμενους.Το εχω ξαναγραψει αν η ΚΣΕ και οι ΚΟ εχουν λεφτα αλλα οι κυνηγοι ανηκουν αλλου:
1ον οι ΚΣ θα γινουν σκελετοι.
2ον Δινουμε το δικαιωμα σε αυτο του αλλου που θα εχει μαζεψει την πλειοψηφια των κυνηγων να διεκδικησει πραγματα και να εκθρονισει την ΚΣΕ.
Η ΚΣΕ εχει στην κυριολεξια χρεωκοπησει.Απλα δε μας το λεει επισημα.Με ολα τα μετρα που παρθηκαν πηρε απλα μια οικονομικη ανασα ζωης.Η ΚΣΕ ειναι ετοιμη να καταρρευσει υπο το βαρος της.

Η πρωτη προταση ειναι λανθασμενη.
Σε οποιο συλλογο κι σν βγαλεις αδεια,καλως εχει μια συνδρομη επερ αυτου

Και η δευτερη προταση λαθος, διοτι η αδεια ειναι φτηνοτερη στους μη ,απλα διοτι δεν εισπρατει η ΚΣΕ.
Αυτο βγαζει την διαφορα ,αφου το κρατος παιρνει τα ιδια ποσα και ο συλλογος εχει την εισφορα του επισης

Επιπλρον τους μη συνεργαζομενους συλλογους τους διαχειριζονται επισης ως και τους αλλους ερετοι, και οχι βασιλεις, που εχουν σκοπο να εκθρονισουν καποιον.
Εχουν δικη τους Ομοσπονδια, μπορουν να εχουν επαφη με το Υπουργειο, αλλα και να καταπιαστουν με φιλοθηραματικες ή οποιες αλλες προσφορες.

Οσο για την ΚΣΕ ,,που μεχρι προτινος διαχειριζοταν εκατομυρια, δεν γνωριζω αν χρεοκοπησε αλλα αν συμβαινει, ειναι αποριας αξιο ,και χρηζει ερευνας, το πως και το γιατι χρεωκοπηκε κυριολεκτικα, ή και μεταφορικα

Γι καθε συλλογο λοιπον , σημασια δεν εχει το ονομα,( ΚΣΕ, ΚΣΟΥ, ΜΗ ,ΜΕ ,) αλλα το αν προασπιζει τα συμφεροντα σου .
Καλο ειναι επισης ,οταν πληρωνουμε μια αδεια, να γνωριζουμε τι ποσα πανε που.....

Υ.Σ
Συνηθως οπου ακους υποχρεωτικη απο το κρατος εισφορα, να ξερεις οτι προκειται συνηθως για συνεργαζομενο <μαντρι>
 
Last edited:
Γραφεις το παρακατω...

Οι συλλογοι ειναι ομηροι της ΚΣΕ.Αν βγαλεις αδεια εκτος συνεργαζομενου ο μονος που δεν παιρνει λεφτα ειναι ο ΚΣ.Γι'αυτο η αδεια εκτος συν ΚΣ βγαινει φθηνοτερη.Η ΚΣΕ και ΚΟ θα παρουν τα λεφτα τους κανονικα και μας εχουν χεσμενους.Το εχω ξαναγραψει αν η ΚΣΕ και οι ΚΟ εχουν λεφτα αλλα οι κυνηγοι ανηκουν αλλου:
1ον οι ΚΣ θα γινουν σκελετοι.
2ον Δινουμε το δικαιωμα σε αυτο του αλλου που θα εχει μαζεψει την πλειοψηφια των κυνηγων να διεκδικησει πραγματα και να εκθρονισει την ΚΣΕ.
Η ΚΣΕ εχει στην κυριολεξια χρεωκοπησει.Απλα δε μας το λεει επισημα.Με ολα τα μετρα που παρθηκαν πηρε απλα μια οικονομικη ανασα ζωης.Η ΚΣΕ ειναι ετοιμη να καταρρευσει υπο το βαρος της.

Η πρωτη προταση ειναι λανθασμενη.
Σε οποιο συλλογο κι σν βγαλεις αδεια,καλως εχει μια συνδρομη επερ αυτου

Και η δευτερη προταση λαθος, διοτι η αδεια ειναι φτηνοτερη στους μη ,απλα διοτι δεν εισπρατει η ΚΣΕ.
Αυτο βγαζει την διαφορα ,αφου το κρατος παιρνει τα ιδια ποσα και ο συλλογος εχει την εισφορα του επισης

Επιπλρον τους μη συνεργαζομενους συλλογους τους διαχειριζονται επισης ως και τους αλλους ερετοι, και οχι βασιλεις, που εχουν σκοπο να εκθρονισουν καποιον.
Εχουν δικη τους Ομοσπονδια, μπορουν να εχουν επαφη με το Υπουργειο, αλλα και να καταπιαστουν με φιλοθηραματικες ή οποιες αλλες προσφορες.

Οσο για την ΚΣΕ ,,που μεχρι προτινος διαχειριζοταν εκατομυρια, δεν γνωριζω αν χρεοκοπησε αλλα αν συμβαινει, ειναι αποριας αξιο ,και χρηζει ερευνας, το πως και το γιατι χρεωκοπηκε κυριολεκτικα, ή και μεταφορικα

Γι καθε συλλογο λοιπον , σημασια δεν εχει το ονομα,( ΚΣΕ, ΚΣΟΥ, ΜΗ ,ΜΕ ,) αλλα το αν προασπιζει τα συμφεροντα σου .

Υ.Σ
Συνηθως οπου ακους υποχρεωτικη απο το κρατος εισφορα, να ξερεις οτι προκειται συνηθως για συνεργαζομενο <μαντρι>
Φιλε Coll δεχομαι τις υποδειξεις.Θα το διασταυρωσω οσονουπω που θα βγαλω αδεια σε ανεξαρτητο.Οποτε εχεις και εσυ καμια ιδεα τι στο διατανο να κανουμε;
Οσο για την ΚΣΕ, εγω ξερω οτι χρεωκοπησε, εσυ δεν ξερεις σιγουρα, αλλος δεν ξερει καθολου.Το ιδιο πραγμα ισχυει για ο,τι διαχειριζεται.Το χειμωνα μας ελεγαν για συναντησεις, διαβουλευσεις κλπ. Ποιοι,ποτε,που,με τι ατζεντα δε θα μαθουμε ποτε.
Οποτε λοιπον "quo vadis" Coll και λοιποι συναδελφοι?
 
Φιλαρακο, το συστημα ειναι ετσι δομημενο ....
Νταβατζηδες υπαρχουν, δοξα τον θεο πολλοι!
Ομως οσο πιο χαζη και ανημπορη ειναι η πουτανα, τοσο περισσοτεροι θα τρωνε εις βαρος της ;)
Το θεμα ειναι αν σταματησει η πουτανα να γαμιεται και δε βρισκουν αλλη, τι θα συμβει;
 
Το θεμα ειναι αν σταματησει η πουτανα να γαμιεται και δε βρισκουν αλλη, τι θα συμβει;
Οκ
Σε κυνηγετικο επιπεδο αυτο σημαινει οτι δεν θα κυνηγαμε.
Σε γενικοτερο επιπεδο παντα θα υπαρχουν θηματα και θητες.

Υ.Σ
Δεν σε προετρεψα να βγαλεις αδεια σε μη συνεργαζομενο.
Βγαζοντας σε μη απλα κτυπας τα οικονομικα της ΚΣΕ.
Καποιος το θεωρει καλο , αλλος κακο.

Δυστυχως οπου και να βγαλεις,οσο αφορα την κυνηγετικη συρικνωση, πολυ φοβουμαι οτι δεν θα αλλαξει κατι η επιλογη σου, διοτι το προβλημα εχει βαθυτερα αιτια
Το τι θα κανεις ειναι προσωπικο σου θεμα

Υ.Σ
Τους καλεκλοκενταυρους ομως κανεις δεν τους γουσταρει ,διοτι πασιφανως συν τοις αλλοις, το εκμεταλευονται ΚΑΙ πολιτικα το μαντρι!
 
Last edited:
Οκ
Σε κυνηγετικο επιπεδο αυτο σημαινει οτι δεν θα κυνηγαμε.
Σε γενικοτερο επιπεδο παντα θα υπαρχουν θηματα και θητες.

Υ.Σ
Δεν σε προετρεψα να βγαλεις αδεια σε μη συνεργαζομενο.
Βγαζοντας σε μη απλα κτυπας τα οικονομικα της ΚΣΕ.
Καποιος το θεωρει καλο , αλλος κακο.

Δυστυχως οπου και να βγαλεις,οσο αφορα την κυνηγετικη συρικνωση, πολυ φοβουμαι οτι δεν θα αλλαξει κατι η επιλογη σου, διοτι το προβλημα εχει βαθυτερα αιτια
Το τι θα κανεις ειναι προσωπικο σου θεμα

Υ.Σ
Τους καλεκλοκενταυρους ομως κανεις δεν τους γουσταρει ,διοτι πασιφανως συν τοις αλλοις, το εκμεταλευονται ΚΑΙ πολιτικα το μαντρι!
Η απόφαση να βγάλω άδεια σε μη συνεργαζόμενο βγήκε σε αντικατάσταση της απόφασης να σταματήσω οριστικά το κυνήγι, όσο και αν πονάει.
Η έκδοση άδειας εκτός ΚΣΕ,πέρα από ότι (πιθανώς) χτυπάει τα οικονομικά της, κυρίως χτυπάει τα διοικητικά της (καρεκλοκενταυροι), διότι χωρίς κυνηγούς από κάτω της χάνει αυτόματα την οποία εξουσία (μαντρί) η οποία την διαπλεκει με το πολιτικό κατεστημενο ;
Το καλό και το κακό τα χωρίζει μια λεπτή κόκκινη γραμμή και εξαρτάται μέσα από ποιο πρίσμα παρακολουθείς τα γεγονότα.
Το πρόβλημα της συρρίκνωσης προέκυψε την τελευταία 12ετια και είναι πράγματι πολυπαραγοντικό.Το πρόβλημα είναι ότι η μόνη αντίδραση μέχρι τωρα ήταν αύξηση εισφορών.Καμια μελέτη η ενέργεια για προσέλκυση νέων κυνηγών και μετάδοσης της ελληνικης κυνηγετικής κουλτούρας.
Τέλος πάντων η απόφαση όπως έγραψες του τι θα κάνει ο καθένας είναι καθαρά προσωπική.
Ας χαρούμε και φέτος το κυνήγι (ο,τι έμεινε) και ας ετοιμαζόμαστε να του κάνουμε σύντομα τα τριήμερα, τα σαράντα, τα εξάμηνα και γενικά να ζήσουμε να το θυμόμαστε.
 
Back
Top