Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

Και ναι η Commission μου εστειλε την επιστολη με την οποια ληφθηκαν τα μετρα για το τρυγονι.Το εγγραφο σε πρωτη αναγνωση συστηνει μετρα με βαση αυτα που προτειναν-ελαβαν αλλες χωρες της Ε.Ε στον Ν.Α διαδρομο αποδημιας (εμεις που βρισκομασταν ως Ελλας;)χωρις να αναφερει κυρωσεις κλπ.
Σε δευτερη αναγνωση υπαρχουν παραπομπες που πρεπει να μελετηθουν για να βγει νοημα (κυριως οσο αφορα σε κυρωσεις).
Σημειο ΣΟΣ.
Συστηνεται συστημα καταγραφης ημερησιας η ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑΣ καρπωσης χωρις να οριζεται ο τροπος (κοινως θα μπορουσε να ειναι με μηνυμα η σε γραπτο φυλλαδιο).
Γενικα διαβαστε.Θα καταλαβετε οτι επιλεχθηκε η πιο ευκολη οδος (και επικερδης για καποιους) για την καταγραφη.Οπως επισης προβλεπονται και αλλα πραγματακια για τα οποια δεν εγινε καμια βαρυγδουπη καραφλοδηλωση.
Ετσι καταληξαμε πρωτη φορα να αδελφωθουμε κυνηγοι και οικολογοι πανω απο μια εφαρμογη στην οποια οι μεν θα δηλωνουν την καρπωση οι δε θα θα την ανεβαζουν πλασματικα για να τελειωσει το τρυγονι μια ωρα νωριτερα.
Γεια σου μωρη που@@να ΚΣΕ!!!
Παντως συγχαρητηρια στη Commission η οποια μου απαντησε σε 9 ημερες.Στην Ελλαδα ακομα ψαχνουμε...
(Διαβαστε το συνημμενο)
Εγώ δεν διάβασα κάτι για κυρώσεις.
Το 50% μείωση ήταν ήδη ειλημμένη απόφαση.
Η επιστολή απαντά στην δική μας πρόταση για μείωση ημερήσιου ορίου για να πετύχουμε το 50%.
Μιλάει για κεντρικοανατολικό διάδρομο.
Μας προτρέπει να κάνουμε ενέργειες.
Επίσης πουθενά δεν γράφει καθολική απαγόρευση τρυγονιού.
 
Πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι το κυνήγι δεν είναι για ολους.
με κάποιο τρόπο θα γίνει ξεσκαρτάρισμα , είναι σίγουρο ότι δεν θα μπορούν όλοι να πάνε κυνήγι και όπως λέει ο φίλος παραπάνω μόνο για έχοντες και κατέχοντες.
Μετα έχει σειρά το ερασιτεχνικό ψάρεμα. Η νέα τάξη πραγμάτων δεν θέλουν τον σκεπτόμενο ελεύθερο άνθρωπο, τον ελεύθερο άνθρωπο διαχειριστή της φύσης και του περιβάλλοντος δεν τον θέλουν.
Θα δείτε πόση νέοι θα φύγουν για της πόλεις από της καμένες περιοχές, θα δείτε ποσά χωριά θα ερημώσουν.
Ευχωμαι ο ΘΕΩΣ τον Ελλήνων να μας βοηθήσει.
Αστον θεο στη ισηχια του ποιον να πρωτο κοιταξη και αυτος ....το θεμα ειναι εμεις τι κανουμε
 
Βλεπω οτι οσο περνανε οι μερες και φτανουμε προς την εναρξη οποτε και οι περισσοτεροι εχουν παρει τις αποφασεις τους και εχουν βγαλει αδεια με την μια η την αλλη οδο και με τη μεσολαβηση της αργιας της εορτης της Παναγιας, η συμμετοχη στο θεμα σχεδον μηδενιστηκε.Δυστυχως.η κοντη μνημη ειναι ενα χαρακτηριστικο του ανθρωπου και περισσοτερο της φυλης μας, ειναι ομως αυτη που ευθυνεται κυριως για τα δεινα που ζουμε.Τελικα μου φαινεται μυαλο δε βαζουμε.Αντε να δουμε, τι "θαυματα" θα ζησουμε και αυτη τη σεζον και ποσο βαθια ειναι ο πατος του βαρελιου.
 
Ειδα στο ihunt συνεντευξη του προεδρου της ΖΚΟΘ.Η προπαγανδα παει συννεφο.Αφου απαριθμει παλι τις μεγαλες επιτυχιες της ΚΣΕ, κατα λαθος ξεφουρνιζει οτι υπαρχει σχεδιο να παμε σε ρεζερβοποιηση και να καταργηθει το παραδοσιακο ελευθερο κυνηγι (παλι εμμεσες απειλες).Μια επαναληψη συνεντευξης Μπληζιωτη - Σκορδα.
Τελικα "Ηλια Ριχτο" απο φετος."Θα παρω φορα, θα παρω φορα..."
 
Επισης φαινεται οτι εχουν χεστει πανω τους οτι θα υπαρξει κυμα φυγης απο τους συνεργαζομενους.Πουλαει και σε καποιο σημειο μαγκια κλανια κατα του Κουλη και του Τσιπραπρα (μη χαρακτηριστουμε κιολας) και με το χαμογελο στα χειλη πανε οι φανταροι μας μπροστα.Ειλικρινα νιωθω π ς μας εχουν πλεον για Ορκ και οχι για σκεπτομενους ανθρωπους.
Πραγματικα στεναχωρο...
 
Σημερα υπεβαλλα τα δικαιολογητικα για εκδοση αδειας στον ανεξαρτητο συλλογο Κομοτηνης.Κοστος τοπικης (περσι εβγαλα τοπικη για Αττικη), 90€.Μηπως οι συναδελφοι που ελεγαν οτι πληρωσαν παραπανω, καταλαβαν κατι λαθος;
 
Σημερα υπεβαλλα τα δικαιολογητικα για εκδοση αδειας στον ανεξαρτητο συλλογο Κομοτηνης.Κοστος τοπικης (περσι εβγαλα τοπικη για Αττικη), 90€.Μηπως οι συναδελφοι που ελεγαν οτι πληρωσαν παραπανω, καταλαβαν κατι λαθος;
Φίλε εμένα ο ανεξάρτητος της Ξάνθης μου είπε 155 για γενική (γενική είχα και πέρσι).
 
Ειδα στο ihunt συνεντευξη του προεδρου της ΖΚΟΘ.Η προπαγανδα παει συννεφο.Αφου απαριθμει παλι τις μεγαλες επιτυχιες της ΚΣΕ, κατα λαθος ξεφουρνιζει οτι υπαρχει σχεδιο να παμε σε ρεζερβοποιηση και να καταργηθει το παραδοσιακο ελευθερο κυνηγι (παλι εμμεσες απειλες).Μια επαναληψη συνεντευξης Μπληζιωτη - Σκορδα.
Τελικα "Ηλια Ριχτο" απο φετος."Θα παρω φορα, θα παρω φορα..."
Πες του αυτου και του καραφλα να πανε να @@@@@το ελευθερο παραδοσιακο κυνηγι θα πεθανει μονο αν σβησει μεσα μας....αυτος της ζκοθ και ο καραφλας ειναι ξεπλημενα γομαρια που προδοσαν τους κυνηγους θελουν φτησιμο απου βρεθουν...τσουτσεκια της ν.δ.
 
Φλ
Βλεπω οτι οσο περνανε οι μερες και φτανουμε προς την εναρξη οποτε και οι περισσοτεροι εχουν παρει τις αποφασεις τους και εχουν βγαλει αδεια με την μια η την αλλη οδο και με τη μεσολαβηση της αργιας της εορτης της Παναγιας, η συμμετοχη στο θεμα σχεδον μηδενιστηκε.Δυστυχως.η κοντη μνημη ειναι ενα χαρακτηριστικο του ανθρωπου και περισσοτερο της φυλης μας, ειναι ομως αυτη που ευθυνεται κυριως για τα δεινα που ζουμε.Τελικα μου φαινεται μυαλο δε βαζουμε.Αντε να δουμε, τι "θαυματα" θα ζησουμε και αυτη τη σεζον και ποσο βαθια ειναι ο πατος του βαρελιου.
Φιλε δεν εχεις αδικο...Προσωπικα ειχα δυο λυσεις τουλαχιστον συμφωνα με τον τροπο σκεψης μου, και εφοσον εχω ως δεδομενο οτι και φετος σιγουρα θα μπλεξουμε με τα λοκνταουν...: Πρωτη λυση μην βγαλω καθολου αδεια, και να κυνηγησω παρανομα..Δευτερη να δωσω τα μισα σχεδον απο περσι (90€ για γενικη) και να κυνηγησω παρανομα (οσο αφορα τα μετρα περιορισμου κυκλοφοριας, αλλα νομιμα οσο αφορα τα περι θηρας)...Τριτη λυση, δλδ να δωσω τα ιδια με περσι και να καταληξω να πηγαινω για κυνηγι σαν τον κλεφτη, δεν υπηρχε σαν ιδεα για μενα...

Ολα τα παραπανω αποτελούν καθαρα προσωπικη αποψη, και σίγουρα δεν τα υιοθετει το φορουμ...παρολα αυτα ειναι η δικη μου πραγματικοτητα...
 
Εδώ αν δεν κάνω λάθος γιατί δεν έχω πάει ακόμα 95 πρέπει να κάνει η περιφερειακή
Εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά τι μου είπαν
Γιώργο με την μείωση την φετινή που έγινε έχει 95 ευρώ
και για όσους πέρυσι είχαν βγάλει γενική
και μετά τα μέτρα του Καραουλη και του Σκορδαλιά
την έβγαλαν στο μπαλκόνι καρτερωντας το απλωμένο σωβρακο του γείτονα :mad:
 
Πήγα έβγαλα 3 άδειες στο σύλλογό αποψε. Μου λέει 88 ευρω και αν θέλεις αφήνεις 2 ευρώ για τον συλλογο. Τους είπα δεν αφήνω τιποτα και γενικά με ξεχνατε και του χρόνου που οι τιμες θα είναι ίδιες θα πάρετε από εμένα όχι τρεις άδειες αλλά τα τρία μου. Με κοίταζαν σαν χανοι. Έχουν πληρωθεί μέχρι τωρα 80 άδειες περιπου. Οι μισές από περισυ....
 
Back
Top