Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νίκο το άνοιγμα του κρανίου δεν λέει απολύτως τίποτα ειδικά στα μεγάλα.
Αν το υποτιθέμενο μοναδικό βόλι δεν μπεί στον εγκέφαλο, το γουρούνι θα πέσει κάτω και μετά θα σηκωθεί και θα φύγει :)

Για αυτό μιλάω για σημείο πρόσκρουσης.

Ίσως να νομίζεις ότι υπερβάλλω, αλλά σε διαβεβαιώνω ότι δεν υπερβάλλω.
Με τρυπημένη καρδιά, έπεσε μετά από 200μ !!!

Ζωτικό όργανο ή κεντρικό νευρικό σύστημα για να ξεραθεί ... και πάλι παίζεται :)
Καλά κάνεις όμως και ψάχνεις γιατί αν δεν το τρυπήσεις δεν πρόκειται να βρεις τίποτα από τα 2.
Έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρεί στοιχεία.
Ίσως γιατί η διάτρηση μεταβάλλεται πολύ ανάλογα με το σημείο.
Όπως τα λες φίλε μου.. Ο λόγος που Σταμάτησα να ρίχνω τα Νsi φέτος είναι αυτός. Τουφεκαω στα 10 μέτρα στο κεφάλι ένα καπρο τουλάχιστον 200ρη..πέφτει κάτω λέω το πήρα στον ασύρματο. Σηκώνεται μέσα σε κάτι βάτα προς τα κατω και γειά σας. Δε πρόλαβα να του ρηξω άλλο.. Αίμα αρκετό κάπρος γιοκ.. Κι όλα αυτά στα 10 μετρα.. Ευτυχώς με είδε κι άλλο καρτέρι από πάνω μου το έγινε αλλιώς δε θα πίστευε κανείς.
 
Παιδιά όσο για τα μαύρα γουιντζεστερ τα μαγκνουμ 12βολα αυτά δεν έχουν βγει απ το ζοναρι μου εδώ και σχεδόν 10 χρόνια. Σταθερό.. Αποδοτικό. Ταχύτατο.. Απίστευτη συγκέντρωση με το όπλο μου. Αν δεν τσακιζαν κιόλας στην αποθήκη του όπλου τα μισά θα ήταν απλά για μένα το κορυφαίο εμπορικό παγκοσμίως.
 
Συγνώμη κιόλας βρε παιδιά έχετε τουφεκισει γουρούνια στα 30 μέτρα με δραμια μπροστά στο κρανίο και δεν έπεσε?? Εμένα 5 γουρούνια πως έπεσαν και τα 2 ήταν 60ρια καθαρο κρέας και μια χαρά τρύπησε το 10 Βόλο μαγκουμ της Remington και μιλάω για το εμπορικό τώρα γτ αν πω για ιδιογομωση πάμε αλλού μετά σε καλύτερα αποτελέσματα....Όπως μου έλεγε ένας τουφεκισα το γουρούνι με μονοβολο καταμουτσουνα και δεν μπήκε το μονοβολο εξωστρακιστηκε καραφλιασα μόλις μου το είπε
Πάνο έγραψα και παρακάτω. Ο λόγος που σταμάτησα τα nsi 10βολα ήταν όταν τουφέκισα ένα 200ρη καπρι Στα 10 μέτρα σταματημένο στο κεφάλι.. Μπαμ και πέφτει κάτω κόκαλο.. Ενημερώνω στον ασύρματο τέλος ούτε πόδια δε κλωτσαγε και με μιας κόβει προς Τα κάτω μέσα σε κάτι βάτα και δεν πρόλαβα να ρηξω άλλο κοίταγα σα μαλακας στην αρχή.. Αίμα μπόλικο αλλά κάπρος πουθενά. Είχε μπει στο πυκνό και νύχτωσε μετά.. Ευτυχώς ήταν καρτέρι από πάνω μου κ είδε τι έγινε ειδαλως δε θα με πίστευε κανείς.. Πιστεύω με μαύρο γουιντζεστερ εκεί θα του το είχα κάνει κόσκινο το κεφάλι
 
Παιδιά όσο για τα μαύρα γουιντζεστερ τα μαγκνουμ 12βολα αυτά δεν έχουν βγει απ το ζοναρι μου εδώ και σχεδόν 10 χρόνια. Σταθερό.. Αποδοτικό. Ταχύτατο.. Απίστευτη συγκέντρωση με το όπλο μου. Αν δεν τσακιζαν κιόλας στην αποθήκη του όπλου τα μισά θα ήταν απλά για μένα το κορυφαίο εμπορικό παγκοσμίως.
Βάλε μια φωτό από το κουτί βρε Γιάννη..
Μου φαίνεται είχες βάλει παλιότερα αλλά αν μπορείς βάλτην ξανά ..

Εκτός αν είναι αυτά

Screenshot_2021-08-05-19-51-17-758_org.mozilla.firefox~2.jpg

https://www.kalkantzakos.com/Product/2106/12vola-double-x-high-velocity,-winchester
 
Βάλε μια φωτό από το κουτί βρε Γιάννη..
Μου φαίνεται είχες βάλει παλιότερα αλλά αν μπορείς βάλτην ξανά ..

Εκτός αν είναι αυτά

https://www.kalkantzakos.com/Product/2106/12vola-double-x-high-velocity,-winchester
Αυτά είναι φίλε μου.. Όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν.. Όσα κι αν δοκίμασα αυτά δεν τα πλησίασαν ποτέ.. Μόνο ελάττωμα σοβαρό μεν ότι τσακίζουν ίσως κ η τιμή τους αλλά οκ.. Σταθερό φυσίγγι. Ούτε να φεύγει το μπαφερ ούτε να αλλάζουν οι κάλυκες κάθε χρόνο ούτε τίποτε.. Μια δοκιμή θα πείσει και τον πιο δύσπιστο.. Πάντα σε λογική απόσταση μη το ρήξει κανένας στα 70 μέτρα και πει μάπα το καρπούζι.. Μέχρι τα 45 καλά είναι.
 
Αυτά είναι φίλε μου.. Όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν.. Όσα κι αν δοκίμασα αυτά δεν τα πλησίασαν ποτέ.. Μόνο ελάττωμα σοβαρό μεν ότι τσακίζουν ίσως κ η τιμή τους αλλά οκ.. Σταθερό φυσίγγι. Ούτε να φεύγει το μπαφερ ούτε να αλλάζουν οι κάλυκες κάθε χρόνο ούτε τίποτε.. Μια δοκιμή θα πείσει και τον πιο δύσπιστο.. Πάντα σε λογική απόσταση μη το ρήξει κανένας στα 70 μέτρα και πει μάπα το καρπούζι.. Μέχρι τα 45 καλά είναι.
Τι εννοείς τσακίζουν ;;;;;
 
Αυτά είναι φίλε μου.. Όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν.. Όσα κι αν δοκίμασα αυτά δεν τα πλησίασαν ποτέ.. Μόνο ελάττωμα σοβαρό μεν ότι τσακίζουν ίσως κ η τιμή τους αλλά οκ.. Σταθερό φυσίγγι. Ούτε να φεύγει το μπαφερ ούτε να αλλάζουν οι κάλυκες κάθε χρόνο ούτε τίποτε.. Μια δοκιμή θα πείσει και τον πιο δύσπιστο.. Πάντα σε λογική απόσταση μη το ρήξει κανένας στα 70 μέτρα και πει μάπα το καρπούζι.. Μέχρι τα 45 καλά είναι.
Να πω μια ιστορια....καπου το εχω ξαναπει...με το συγκεκριμενο φυσιγγι ...με beretta teknys 3* τουφεκισε συγκυνηγος γουρουνα 50+κιλα στα 70+ μετρα (72 ή 75μ δεν θυμαμαι σιγουρα..τα ειχαμε μετρησει) και η γουρουνα εφερε σβουρες....και του δωσε ευκαιρια για 2η τουφεκια οπου και την τελειωσε....μιλαμε για τα καθεαυτου Αμερικανικα....οχι κατι clone που κυκλοφορουσε και ισως κυκλοφορει καποιος ....μαγαζατορας
 
Να πω μια ιστορια....καπου το εχω ξαναπει...με το συγκεκριμενο φυσιγγι ...με beretta teknys 3* τουφεκισε συγκυνηγος γουρουνα 50+κιλα στα 70+ μετρα (72 ή 75μ δεν θυμαμαι σιγουρα..τα ειχαμε μετρησει) και η γουρουνα εφερε σβουρες....και του δωσε ευκαιρια για 2η τουφεκια οπου και την τελειωσε....μιλαμε για τα καθεαυτου Αμερικανικα....οχι κατι clone που κυκλοφορουσε και ισως κυκλοφορει καποιος ....μαγαζατορας
Κι εγώ έχω ρήξει κ πάρει μακρινά γουρούνια με αυτά μικρά βέβαια.. Τουφεκες της απελπισίας αλλά τα μαρμάρωνε..εδω Κολάει αυτό που λένε ότι πληρώσεις θα πάρεις. Τα nsi στην αντίπερα είχαν της περγαμηνές αλλά δυστυχώς για μένα απέτυχαν παταγωδώς.. Κάτι έφτιαξαν στη τρίτη παρτίδα μετά τα άλλαξαν ξανά και η τέταρτη που δεν αναγράφει καν nobelsport στο κάλυκα είναι για γάμους.. Απλά τα πράγματα..
 
Πάνο έγραψα και παρακάτω. Ο λόγος που σταμάτησα τα nsi 10βολα ήταν όταν τουφέκισα ένα 200ρη καπρι Στα 10 μέτρα σταματημένο στο κεφάλι.. Μπαμ και πέφτει κάτω κόκαλο.. Ενημερώνω στον ασύρματο τέλος ούτε πόδια δε κλωτσαγε και με μιας κόβει προς Τα κάτω μέσα σε κάτι βάτα και δεν πρόλαβα να ρηξω άλλο κοίταγα σα μαλακας στην αρχή.. Αίμα μπόλικο αλλά κάπρος πουθενά. Είχε μπει στο πυκνό και νύχτωσε μετά.. Ευτυχώς ήταν καρτέρι από πάνω μου κ είδε τι έγινε ειδαλως δε θα με πίστευε κανείς.. Πιστεύω με μαύρο γουιντζεστερ εκεί θα του το είχα κάνει κόσκινο το κεφάλι
Γιάννη τα 10 μέτρα πολύ κοντά όπως λες και με 10βολο και τουφεκια στο κεφάλι για εμένα έπρεπε να μείνει εκεί...Μιπως ο συνδυασμός όπλου σου με το nsi δεν ήτανε καλός δεν είχε την διάτρηση που πρέπει..Το σκέφτηκες πως το 12βολο της Winchester αφού λες ότι το πάει φωτιά το όπλο σου και πήρες πολλά γουρούνια αν ερειχνες στο συγκεκριμένο γουρούνι θα έπεφτε ξερό...Προσωπικά τα περισσότερα γουρούνια μου τα έχω στο κεφάλι και μεγάλα και μικρά σε απόσταση μέχρι 30 μέτρα δεν συκωθικε ποτέ κανένα...
 
Αυτό έπαθε και ο παραπάνω που λες με το μονοβολο
Καταμούτσουνα εκτός από σκληρό είναι και σαν σουβλί το πήρε πλάγια το μονοβολο και δεν του έκανε την ζημιά που έπρεπε για να πέσει
Έτσι ναι φίλε μου αλλά αν το επερνε στο κέντρο τέζα το γουρουνακι
 
Έτσι ναι φίλε μου αλλά αν το επερνε στο κέντρο τέζα το γουρουνακι
Ναι αλλά κουνιέται ρε Παναγιώτη το γαμημενο και ξεκεντράρετε .big smile.
Αν έρχεται στα ίσια πρέπει να το αφήσεις να έρθει να σε φάει για να είσαι σίγουρος
Και όταν ειμαστε μέσα σε μονοπάτι εννοείται ότι πρέπει να έχουμε κάνει το κουμάντο μας να μην έρθει εντελώς ίσια γιατί και καλοί να είμαστε στα άλματα μπορεί να μην έχουμε τον χώρο για να τα κάνουμε
 
Να πω μια ιστορια....καπου το εχω ξαναπει...με το συγκεκριμενο φυσιγγι ...με beretta teknys 3* τουφεκισε συγκυνηγος γουρουνα 50+κιλα στα 70+ μετρα (72 ή 75μ δεν θυμαμαι σιγουρα..τα ειχαμε μετρησει) και η γουρουνα εφερε σβουρες....και του δωσε ευκαιρια για 2η τουφεκια οπου και την τελειωσε....μιλαμε για τα καθεαυτου Αμερικανικα....οχι κατι clone που κυκλοφορουσε και ισως κυκλοφορει καποιος ....μαγαζατορας
Αυτά είναι φίλε μου.. Όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν.. Όσα κι αν δοκίμασα αυτά δεν τα πλησίασαν ποτέ.. Μόνο ελάττωμα σοβαρό μεν ότι τσακίζουν ίσως κ η τιμή τους αλλά οκ.. Σταθερό φυσίγγι. Ούτε να φεύγει το μπαφερ ούτε να αλλάζουν οι κάλυκες κάθε χρόνο ούτε τίποτε.. Μια δοκιμή θα πείσει και τον πιο δύσπιστο.. Πάντα σε λογική απόσταση μη το ρήξει κανένας στα 70 μέτρα και πει μάπα το καρπούζι.. Μέχρι τα 45 καλά είναι.
Αρρώστια είστε ρε ...
Αγόρασα μια 5άδα.
 
Γιάννη τα 10 μέτρα πολύ κοντά όπως λες και με 10βολο και τουφεκια στο κεφάλι για εμένα έπρεπε να μείνει εκεί...Μιπως ο συνδυασμός όπλου σου με το nsi δεν ήτανε καλός δεν είχε την διάτρηση που πρέπει..Το σκέφτηκες πως το 12βολο της Winchester αφού λες ότι το πάει φωτιά το όπλο σου και πήρες πολλά γουρούνια αν ερειχνες στο συγκεκριμένο γουρούνι θα έπεφτε ξερό...Προσωπικά τα περισσότερα γουρούνια μου τα έχω στο κεφάλι και μεγάλα και μικρά σε απόσταση μέχρι 30 μέτρα δεν συκωθικε ποτέ κανένα...
Πήρα nsi λόγω οικονομιας και γιατί δεν τσακίζουν στην αποθήκη.. Δεν ξέρω τι έφταιξε φίλε μου.. Και είχα πάρει μερικά και με τα nsi αλλά μετά από κείνο δεν τα ακούμπησα ξανά. Καλούτσικα μ τα πήγαινε και αυτά σε συγκέντρωση πάντως.. Πιθανών να είχε 9 Μέσα το φυσίγγια η 8 αντί για 10 και είχε λίγη δύναμη. Έτυχαν αρκετά που είχαν λιγότερα δραμια και ίσως πέτυχα σε τέτοιο. Τελως πάντων εγώ είπα τέλος τα πειράματα.. Μόνο ποιοτικά και χιλιοδοκιμασμενα.
 
Αρρώστια είστε ρε ...
Αγόρασα μια 5άδα.
Και πολύ καλά έκανες
Με τον Γιάννη τα έχουμε πει και παλιότερα με προσωπικά μηνύματα και είχαμε μιλήσει και για τα συγκεκριμένα
Αυτά αγόρασε ο μακαρίτης ο πατέρας μου όταν σταμάτησε τα Remington που έβαζε μια ζωή
Θάνατος και σε οριακές αποστάσεις
 
καλησπερα στη παρεα για federal 10 βολα magknoum αν τα εχη δουλεψη καπιοσ φιλοσ ασ πει μια γνωμη
Δεν τα βρηκα μαζι τους με κανενα απο τα οπλα που δοκιμασα.....και δυστυχως σε παγωνια τραυματισα καπρι και ακομα τρεχει με αιματα κλπ.....και ασε που δεν εχει 9.1mm μεσα αλλα μικροτερης διαμετρου 8.76mm
 
Πήρα nsi λόγω οικονομιας και γιατί δεν τσακίζουν στην αποθήκη.. Δεν ξέρω τι έφταιξε φίλε μου.. Και είχα πάρει μερικά και με τα nsi αλλά μετά από κείνο δεν τα ακούμπησα ξανά. Καλούτσικα μ τα πήγαινε και αυτά σε συγκέντρωση πάντως.. Πιθανών να είχε 9 Μέσα το φυσίγγια η 8 αντί για 10 και είχε λίγη δύναμη. Έτυχαν αρκετά που είχαν λιγότερα δραμια και ίσως πέτυχα σε τέτοιο. Τελως πάντων εγώ είπα τέλος τα πειράματα.. Μόνο ποιοτικά και χιλιοδοκιμασμενα.
Γιάννη εμείς οι Έλληνες κάνουμε ένα λάθος σε αυτό το κυνήγι που δεν το κυνηγάμε αποκλειστικά με μονοβολο...Καθόμαστε και τρωγομαστε συνεχώς με τα ρούχα μας με τις μπίλιες και άκρη δεν βγάζουμε
 
Γιάννη εμείς οι Έλληνες κάνουμε ένα λάθος σε αυτό το κυνήγι που δεν το κυνηγάμε αποκλειστικά με μονοβολο...Καθόμαστε και τρωγομαστε συνεχώς με τα ρούχα μας με τις μπίλιες και άκρη δεν βγάζουμε
Σωστός
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top