Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η θα βηχουμε.....ή θα μιλαμε για ταχυτητες.....Τους Αμερικανους ( εγω ) δεν τους εχω σαν προτυπο.
12 βολο 11/0 μαγκνουμ .....στα 35 μετρα με φουλ τσοκ μαμα...Χωρις στροματοποιηση το φυσυγγιο!!!
Αυτο που και εγω αναρωτιεμαι ειναι τι χρειαζονται τοσο μεγαλες ταχυτητες????

εικόνα_Viber_2021-06-13_18-49-25.jpgεικόνα_Viber_2021-06-13_18-41-38.jpgεικόνα_Viber_2021-04-16_13-19-34-721.jpgεικόνα_Viber_2021-06-13_18-42-09.jpg

Λιγο ακομα και θα εχανα το οπλο απο τα χερια μου.....Ασχετα εαν αντεξε το οπλο....αυτα τα θεωρω ΛΑΘΗ
και μαλακιες!!!!!:cool:
 
Η θα βηχουμε.....ή θα μιλαμε για ταχυτητες.....Τους Αμερικανους ( εγω ) δεν τους εχω σαν προτυπο.
12 βολο 11/0 μαγκνουμ .....στα 35 μετρα με φουλ τσοκ μαμα...Χωρις στροματοποιηση το φυσυγγιο!!!
Αυτο που και εγω αναρωτιεμαι ειναι τι χρειαζονται τοσο μεγαλες ταχυτητες????

View attachment 30412View attachment 30413View attachment 30414View attachment 30415

Λιγο ακομα και θα εχανα το οπλο απο τα χερια μου.....Ασχετα εαν αντεξε το οπλο....αυτα τα θεωρω ΛΑΘΗ
και μαλακιες!!!!!:cool:
Δυστυχώς κάποιοι αυτό θα το καταλάβουν μόνο όταν δουν την κάνη γαρύφαλλο... .big smile.
 
Δυστυχώς κάποιοι αυτό θα το καταλάβουν μόνο όταν δουν την κάνη γαρύφαλλο... .big smile.

Η καννη δεν ανοιγει.....θελει αλλα ''πραγματα'' για να γινει γαρυφαλο.
Το θεμα ειναι οτι εφοσον αποδεδειγμενα τα Αμερικανικα σκοτωνουν με ταχυτητες 370-380μ/δ....
εμεις γιατι να ειμαστε τοσο υπερβολικοι ....???
Πιστευω οτι ενα 8 -10 -12βολο με ταχυτητες V1,5-430-450m/s Κανουν κηδειες .....απιστευτες!!!!

Τωρα εγω θα προτιμουσα να εχω ενα 10-12βολο 11/0 στην θαλαμη μου με τις ταχυτητες που προανεφερα
παρα ενα 6βολο με 569μ/δ.
Εαν ειναι να εχω 6βολο.....καλυτερα......βαζω μονοβολα.....και του ''κλεινω το σπιτι''.....καθαρα θεμα ψυχολογιας
ειναι......Εαν μπορεις και βαζεις 3-4 βολια απο το 6βολο στο γουρουνι....μπορεις να το παρεις και με μονοβολο!!!
Αυτο πιστευω....και αυτο θα εκανα.....
Τωρα περι ορεξεως.....κολοκυθοπιτα φιλε μου!!!! ;) :)
 
Η καννη δεν ανοιγει.....θελει αλλα ''πραγματα'' για να γινει γαρυφαλο.
Το θεμα ειναι οτι εφοσον αποδεδειγμενα τα Αμερικανικα σκοτωνουν με ταχυτητες 370-380μ/δ....
εμεις γιατι να ειμαστε τοσο υπερβολικοι ....???
Πιστευω οτι ενα 8 -10 -12βολο με ταχυτητες V1,5-430-450m/s Κανουν κηδειες .....απιστευτες!!!!

Τωρα εγω θα προτιμουσα να εχω ενα 10-12βολο 11/0 στην θαλαμη μου με τις ταχυτητες που προανεφερα
παρα ενα 6βολο με 569μ/δ.
Εαν ειναι να εχω 6βολο.....καλυτερα......βαζω μονοβολα.....και του ''κλεινω το σπιτι''.....καθαρα θεμα ψυχολογιας
ειναι......Εαν μπορεις και βαζεις 3-4 βολια απο το 6βολο στο γουρουνι....μπορεις να το παρεις και με μονοβολο!!!
Αυτο πιστευω....και αυτο θα εκανα.....
Τωρα περι ορεξεως.....κολοκυθοπιτα φιλε μου!!!! ;) :)
Συμφωνώ σε όλα. Η κάνη γαρύφαλλο ήταν φιλολογική τοποθέτηση. Έχω δει όμως σπασμένο κλειστρο... ;)
 
Η καννη δεν ανοιγει.....θελει αλλα ''πραγματα'' για να γινει γαρυφαλο.
Το θεμα ειναι οτι εφοσον αποδεδειγμενα τα Αμερικανικα σκοτωνουν με ταχυτητες 370-380μ/δ....
εμεις γιατι να ειμαστε τοσο υπερβολικοι ....???
Πιστευω οτι ενα 8 -10 -12βολο με ταχυτητες V1,5-430-450m/s Κανουν κηδειες .....απιστευτες!!!!

Τωρα εγω θα προτιμουσα να εχω ενα 10-12βολο 11/0 στην θαλαμη μου με τις ταχυτητες που προανεφερα
παρα ενα 6βολο με 569μ/δ.
Εαν ειναι να εχω 6βολο.....καλυτερα......βαζω μονοβολα.....και του ''κλεινω το σπιτι''.....καθαρα θεμα ψυχολογιας
ειναι......Εαν μπορεις και βαζεις 3-4 βολια απο το 6βολο στο γουρουνι....μπορεις να το παρεις και με μονοβολο!!!
Αυτο πιστευω....και αυτο θα εκανα.....
Τωρα περι ορεξεως.....κολοκυθοπιτα φιλε μου!!!! ;) :)
Και 430m/s στο 1.5μ για εμενα ειναι παρα πολυ καλη ταχυτητα....εδω και τα μαυρα τα 12βολα win δεν ξερω τι βγαζουν στα 1.5μ....αλλα πες....λιγο υπομονη και θα μαθουμε.....θα ειναι καλος μπουσουλας
 
Η καννη δεν ανοιγει.....θελει αλλα ''πραγματα'' για να γινει γαρυφαλο.
Το θεμα ειναι οτι εφοσον αποδεδειγμενα τα Αμερικανικα σκοτωνουν με ταχυτητες 370-380μ/δ....
εμεις γιατι να ειμαστε τοσο υπερβολικοι ....???
Πιστευω οτι ενα 8 -10 -12βολο με ταχυτητες V1,5-430-450m/s Κανουν κηδειες .....απιστευτες!!!!

Τωρα εγω θα προτιμουσα να εχω ενα 10-12βολο 11/0 στην θαλαμη μου με τις ταχυτητες που προανεφερα
παρα ενα 6βολο με 569μ/δ.
Εαν ειναι να εχω 6βολο.....καλυτερα......βαζω μονοβολα.....και του ''κλεινω το σπιτι''.....καθαρα θεμα ψυχολογιας
ειναι......Εαν μπορεις και βαζεις 3-4 βολια απο το 6βολο στο γουρουνι....μπορεις να το παρεις και με μονοβολο!!!
Αυτο πιστευω....και αυτο θα εκανα.....
Τωρα περι ορεξεως.....κολοκυθοπιτα φιλε μου!!!! ;) :)
Δεν ειμαστε υπερβολικοι Νικο τα 370-380 μ/ δ ειναι για τα ελαφια οι αμερικανοι για αυτο τα φτιαχνουν τα δραμια οχι για γουρουνια !!!
 
Και 430m/s στο 1.5μ για εμενα ειναι παρα πολυ καλη ταχυτητα....εδω και τα μαυρα τα 12βολα win δεν ξερω τι βγαζουν στα 1.5μ....αλλα πες....λιγο υπομονη και θα μαθουμε.....θα ειναι καλος μπουσουλας

Ναι καλο ειναι να μαθουμε....και που το μετραει στο V0 -V1- V1,5 ???
 
Δεν ειμαστε υπερβολικοι Νικο τα 370-380 μ/ δ ειναι για τα ελαφια οι αμερικανοι για αυτο τα φτιαχνουν τα δραμια οχι για γουρουνια !!!


Υπερβολικοι ειμαστε Μητσαρα....Μπορει ο Αμερικανος να τα φτιαχνει για ελαφια....οπως πολυ σωστα λες...
αλλα εμεις σκοτωνουμε γουρουνια με αυτα!!! ;)
 
Εκτός κ αν το βλήμα είναι ατσάλι για να μην παραμορφωθει κ κομενω σε τόρνο cnc για ακρίβεια στις λακουβιτσες ίσος έχει κάποια ελπίδα ιδαλος αεροδυναμικά πάει χαμένο.
Την απορία την είχα από καιρό αλλά την επανέφερε ο elvas με την παρακάτω πληροφορία:
Κάτι που αγνοούν οι περισσότεροι καταναλωτές.
Τα δράμια οι μεγάλες εταιρείες τα κατασκευάζουν πρεσαριστά, όχι χυτά όπως τα σκάγια.
Έτσι, σκέφτηκα πως, με το κατάλληλα διαμορφωμένο καλούπι, η κατασκευή των "δραμιών του γκολφ" δεν θα είναι και τεχνικά ασύμφορη. CNC ίσως θα χρειαστεί μόνο για το καλούπι. Εγώ προσεγγίζω το ζήτημα σε θεωρητικό επίπεδο ακόμα αλλά ο Γιάννης παραπάνω λέει ότι έχει δει κάτι σχετικό σε κάποια αμερικάνικη μάρκα.

Για τα φάλτσα κάθε μπάλας, αν δεν κάνω λάθος, περισσότερο ρόλο παίζουν οι περιστροφές της και όχι η επιφάνειά της.
 
Υπερβολικοι ειμαστε Μητσαρα....Μπορει ο Αμερικανος να τα φτιαχνει για ελαφια....οπως πολυ σωστα λες...
αλλα εμεις σκοτωνουμε γουρουνια με αυτα!!! ;)
ναι αλλα ολος ο υπολοιπος κοσμος σκοτωνει γουρουνια με 7,62 και ταχυτητες 700-800-900 μ/δ;);)
 
V0 Νικο.....τωρα ενδιαφερον θα ειχε....ενα σετ απ δικο σου μετρημενο στο 1.5μ να μετρηθει στο στομιο να δουμε ποση διαφορα θα εχει!

Οχι δεν μετραω στο στομιο....Προτιμω να μετρησω το γουιτζεστερ στο V1,5 - φιλε!!! ;) :)
 
6βολο ΑΤ magnum δινει λεει ταχυτητα 1870 fps =569 m/s οταν το win το μαυρο φτανει τα 1450fps.
Πες μου το λόγο αυτής της ταχυτητας;;; όταν ένα μονοβολο πιάνει 500 και καθαρίζεις καπρο στα 100 μέτρα ποιος ο λόγος αυτής της τεράστιας ταυχητατας;; Πυρίτιδα έχει 4 γραμμάρια μέσα με ότι αυτό συνεπάγεται.. Ούτε μπήκε ούτε θα μπει στη θαλαμη μου τέτοιο φυσίγγι..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top