Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλυτερο το αμερικανικο ή το ελληνικο;;
Εννοείται το αμερικανικό.. Μόνο σε ταχύτητα υπερτερεί το ελληνικό.. Πες μου ποιον ποιοτικό έλεγχο πέρασε το ελληνικό;;; κανένα.. Έχει cip;; όχι.. Μπορω να σκοτώσω γουρούνια με τον Αμερικανό χωρίς να έχω φόβο για πιθανων βλάβη στο όπλο μου;; μπορώ.. Η τιμή τους;; σχεδόν ίδια.. Άρα Αμερικανός και ξερό ψωμί.. Υπάρχουν ανοιγμένες κανες με αμερικανικά φυσίγγια;;; όχι.. Με ατ ναι τουλάχιστον 2 ξέρω εγώ που έσπασε ο συγγεντρωτηρας στη κάνη και με το επόμενο μπαμ γαρύφαλλο.
 
Περι
Πες μου το λόγο αυτής της ταχυτητας;;; όταν ένα μονοβολο πιάνει 500 και καθαρίζεις καπρο στα 100 μέτρα ποιος ο λόγος αυτής της τεράστιας ταυχητατας;; Πυρίτιδα έχει 4 γραμμάρια μέσα με ότι αυτό συνεπάγεται.. Ούτε μπήκε ούτε θα μπει στη θαλαμη μου τέτοιο φυσίγγι..
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα φιλε γιαννη.οταν βαζεις ενα ιταλικο φυσιγγι μεσα δραμια παντα κ κολλανε στο δερμα του ζωου και οταν βαζω ατ περνανε απεναντι εννοειται οτι θ βαλω ατ
 
Εννοείται το αμερικανικό.. Μόνο σε ταχύτητα υπερτερεί το ελληνικό.. Πες μου ποιον ποιοτικό έλεγχο πέρασε το ελληνικό;;; κανένα.. Έχει cip;; όχι.. Μπορω να σκοτώσω γουρούνια με τον Αμερικανό χωρίς να έχω φόβο για πιθανων βλάβη στο όπλο μου;; μπορώ.. Η τιμή τους;; σχεδόν ίδια.. Άρα Αμερικανός και ξερό ψωμί.. Υπάρχουν ανοιγμένες κανες με αμερικανικά φυσίγγια;;; όχι.. Με ατ ναι τουλάχιστον 2 ξέρω εγώ που έσπασε ο συγγεντρωτηρας στη κάνη και με το επόμενο μπαμ γαρύφαλλο.
Εγω παντως δν ξερω κανενα ν του εσπασε ουτε κλειστρο ουτε κανη τωρα αν εγινε αυτο δν νομιζω ν φταει μονο τ φυσιγγι αλλα και η χρονολογια του οπλου και η συντηρηση π κανει ο καθενας
 
Συγνώμη κιόλας βρε παιδιά έχετε τουφεκισει γουρούνια στα 30 μέτρα με δραμια μπροστά στο κρανίο και δεν έπεσε?? Εμένα 5 γουρούνια πως έπεσαν και τα 2 ήταν 60ρια καθαρο κρέας και μια χαρά τρύπησε το 10 Βόλο μαγκουμ της Remington και μιλάω για το εμπορικό τώρα γτ αν πω για ιδιογομωση πάμε αλλού μετά σε καλύτερα αποτελέσματα....Όπως μου έλεγε ένας τουφεκισα το γουρούνι με μονοβολο καταμουτσουνα και δεν μπήκε το μονοβολο εξωστρακιστηκε καραφλιασα μόλις μου το είπε
Παιδιά μια διευκρίνηση.. Όταν λέμε κρανίο εννοούμε μέτωπο.. Τα δραμια χτυπησαν μόνο μέτωπο ή και μέτωπο και άλλου..?
 
Πάνο έγραψα και παρακάτω. Ο λόγος που σταμάτησα τα nsi 10βολα ήταν όταν τουφέκισα ένα 200ρη καπρι Στα 10 μέτρα σταματημένο στο κεφάλι.. Μπαμ και πέφτει κάτω κόκαλο.. Ενημερώνω στον ασύρματο τέλος ούτε πόδια δε κλωτσαγε και με μιας κόβει προς Τα κάτω μέσα σε κάτι βάτα και δεν πρόλαβα να ρηξω άλλο κοίταγα σα μαλακας στην αρχή.. Αίμα μπόλικο αλλά κάπρος πουθενά. Είχε μπει στο πυκνό και νύχτωσε μετά.. Ευτυχώς ήταν καρτέρι από πάνω μου κ είδε τι έγινε ειδαλως δε θα με πίστευε κανείς.. Πιστεύω με μαύρο γουιντζεστερ εκεί θα του το είχα κάνει κόσκινο το κεφάλι
Αφού δε κλωτσαγε σημαίνει ότι ήταν ζωντανό..
 
Παιδιά μια διευκρίνηση.. Όταν λέμε κρανίο εννοούμε μέτωπο.. Τα δραμια χτυπησαν μόνο μέτωπο ή και μέτωπο και άλλου..?
Η κουβέντα ξεκίνησε για τουφεκιά από μπροστά.
Καταλήξαμε στο κρανίο και τελικά στο μέτωπο. :)

Προσωπικά αν έχω την δυνατότητα δεν τουφεκάω ευθεία μπροστά, φυσικά δεν μιλάμε για 5-10m, ούτε ευθεία πίσω (ακόμα χειρότερα).
Κάποια στιγμή θα γυρίσει, έστω και λίγο.
 
Εγω παντως δν ξερω κανενα ν του εσπασε ουτε κλειστρο ουτε κανη τωρα αν εγινε αυτο δν νομιζω ν φταει μονο τ φυσιγγι αλλα και η χρονολογια του οπλου και η συντηρηση π κανει ο καθενας
Πίστεψε με δεν έχω λόγο να πω ψέματα. Με ατ άνοιξαν 2 κανες. 2 ξέρω εγώ τουλάχιστον. Και με κάτι άλλα ελληνικά έχασε τα δάχτυλα του ένα παιδί. Άσε σου λέω..
 
Περι

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα φιλε γιαννη.οταν βαζεις ενα ιταλικο φυσιγγι μεσα δραμια παντα κ κολλανε στο δερμα του ζωου και οταν βαζω ατ περνανε απεναντι εννοειται οτι θ βαλω ατ
Εννοείτε. Όπως αγαπάει ο καθένας. Αλλά όπως είπε κι ο φίλος ο Πάνος φταίμε όλοι μας που δεν ρίχνουμε μονοβολα κ τέλος
 
Εννοείτε. Όπως αγαπάει ο καθένας. Αλλά όπως είπε κι ο φίλος ο Πάνος φταίμε όλοι μας που δεν ρίχνουμε μονοβολα κ τέλος
Πες μ ενα πραγμα π δν φταει σε τουτη τ χωρα μεγαλη κουβεντα .υγεια ννεχουμε
 
Η κουβέντα ξεκίνησε για τουφεκιά από μπροστά.
Καταλήξαμε στο κρανίο και τελικά στο μέτωπο. :)

Προσωπικά αν έχω την δυνατότητα δεν τουφεκάω ευθεία μπροστά, φυσικά δεν μιλάμε για 5-10m, ούτε ευθεία πίσω (ακόμα χειρότερα).
Κάποια στιγμή θα γυρίσει, έστω και λίγο.
Εμπλεξα 3 μέρες με τις φωτιές και έχασα κάπου αυτή την ωραία κουβεντα.. Απλά είχα αναφέρει κάπου να μη ντουφεκαμε φάτσα κ ανέφερα τη φράση το κρανίο ειναι σαν βράχος.. Κάποιοι διαφώνησαν.. Κ πολυ καλα έκαναν γιατί έτσι ειναι πιο ωραία η συζήτηση.. Νόμιζα λοιπόν ότι ήταν συνέχεια αυτής της συζήτησης..
 
Πες μ ενα πραγμα π δν φταει σε τουτη τ χωρα μεγαλη κουβεντα .υγεια ννεχουμε
Πολλά φταίνε και πάντα θα φταινε.. Και τα Ραβδωτα να ρθουν εδώ θα λέμε δεν κόβει δεν σκοτώνει δεν είναι γρήγορο κλπ
 
O Κούλης άμα μείνει άλλα δυο χρόνια θα μας πάρει και αυτά που έχουμε! .sarcastic.
Από το στόμα μου το πήρες,σε μας στον Έβρο πρίν σχεδόν ένα χρόνο κάηκαν κάποια χωράφια και καμία 3-4 χιλιόμετρα εκτασεις σε βουνό και γυρνώντας από το χωριό εχθές είδα να έχουν κοτσαρι μια πινακίδα που να απαγορεύει παντελώς το κυνήγι σε όλο το βουνό που η έκταση του είναι τεράστια με αφορμή της πυρκαγιάς κλείνουν τα μέρη
 
Πολλά φταίνε και πάντα θα φταινε.. Και τα Ραβδωτα να ρθουν εδώ θα λέμε δεν κόβει δεν σκοτώνει δεν είναι γρήγορο κλπ
Το φαντάζομαι πως θα γίνει και αυτό Γιάννη θα περνεις ραβδωτο Remington και θα τσακωνομαστε παλυ ότι είναι καλύτερο από το benelli και ακριβώς το αντίθετο και πάλι από την αρχή ρεμικτονακιδες και μπενελακιδες.big smile.
 
Ναι καλο ειναι να μαθουμε....και που το μετραει στο V0 -V1- V1,5 ???
Πολύ καλύτερο θα ήταν να είχαμε τις τελικές ταχύτητες στο στόχο, διότι αυτές σκοτώνουν, όχι οι αρχικές.
Ένα εξέχον αλλά διαγραμμένο πλέον μέλος, κάποτε στο μήνυμά του με τίτλο ΔΙΑΤΡΗΣΗ και ΣΚΟΤΩΜΑ έλεγε:
Με τον καιρό και την παρατήρηση/πείραμα, έμαθα ότι οι υψηλές αρχικές ταχύτητες έπεφταν γρηγορότερα στη πορεία τους προς τον στόχο, σε σχέση με τις πιο συμβατικές. Διαφορές της τάξεως των 20-30 m/sec αρχικής ταχύτητας, εκφυλίζονταν σε διαφορές των 4-8 m/sec στον στόχο στα 35 μέτρα. Είχα φθάσει να θεοποιήσω τη μαγική ταχύτητα μεταξύ 385-390 m/sec, κάτι που ακόμα πρεσβεύω.
Ίσως οι ταχύτητες της γόμωσης, από ένα σημείο και μετά, να αντιστοιχούν στην ιπποδύναμη των οχημάτων που χρησιμοποιείται ως διαφημιστικό περισσότερο χαρακτηριστικό, ενώ, οδηγώντας, εκείνο που απολαμβάνεις και σε βγάζει ασπροπρόσωπο, είναι η ροπή.

Όσον αφορά στα "περί ορέξεως", θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top