Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

Εχω ξαναποσταρει ερευνες που εχουν δειξει οτι το κυνηγι δεν ευθυνετε για καμια μειωση θηραματων
Αυτή είναι η παγιδά.

Ναι το κυνήγι δεν επηρεάζει την μέιωση του πλυθυσμού....αλλά συμφωνείς και εσύ ότι ο πλυθυσμός έχει μειωθεί.

Άρα απαξ και συμφωνούμε στο ότι ο πλυθυσμός έχει μειωθεί ανεξάρτητα από τον λόγο....τότε αυτόματα ΌΛΕΣ οι δραστηριότητες γύρω από αυτό...μπαίνουν στο μικροσκόπιο.

Είναι σαν το δάσος που πήρε φωτιά και το κυνηγί απαγορεύεται. Δεν φταίει το κυνήγι για την φωτιά.....αλλά το παίρνει και αυτό η μπάλα...για τουλάχιστον 3 έως 5 χρόνια ανάλογα με την έκταση της ζημιάς στο δάσος.

Το ζητούμενο λοιπόν είναι ότι για τον ένα ή το άλλο λόγο ο πλυθησμός έχει μειωθεί.

λέξη, λυπάμαι αλλά χρησιμοποίησες το ερώτημά μου, για να απαντήσεις σε πράγματα που εγώ δε ρώτησα. Είναι αγαθές οι προθέσεις της Κομισιόν; Κάθονται στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων με ειλικρινές ενδιαφέρον για το κυνήγι; Οι Γάλλοι τιμωρήθηκαν επειδή δεν τήρησαν τα συμφωνηθέντα ή επειδή η Επιτροπή δέχτηκε τις αντικυνηγετικές απόψεις;
Δίκιο έχεις. Μου έδωσες πάσα!

Για τις προθέσεις της ΕΕ δεν μπορώ να ξέρω. Εικασία θα κάνω. Μπορώ όμως να πώ ότι ακόμα και αντικυνηγετικό μένος να είναι......τότε χρειαζόμαστε ισχυρό lobby και καλόύς διαπραγματευτές.
 
Last edited:
Αυτή είναι η παγιδά.

Ναι το κυνήγι δεν επηρεάζει την μέιωση του πλυθυσμού....αλλά συμφωνείς και εσύ ότι ο πλυθυσμός έχει μειωθεί.

Άρα απαξ και συμφωνούμε στο ότι ο πλυθυσμός έχει μειωθεί ανεξάρτητα από τον λόγο....τότε αυτόματα ΌΛΕΣ οι δραστηριότητες γύρω από αυτό...μπαίνουν στο μικροσκόπιο.

Είναι σαν το δάσος που πήρε φωτιά και το κυνηγί απαγορεύεται. Δεν φταίει το κυνήγι για την φωτιά.....αλλά το παίρνει και αυτό η μπάλα...για τουλάχιστον 3 έως 5 χρόνια ανάλογα με την έκταση της ζημιάς στο δάσος.

Το ζητούμενο λοιπόν είναι ότι για τον ένα ή το άλλο λόγο ο πλυθησμός έχει μειωθεί.


Δίκιο έχεις. Μου έδωσες πάσα!

Για τις προθέσεις της ΕΕ δεν μπορώ να ξέρω. Οικασία θα κάνω. Μπορώ όμως να πώ ότι ακόμα και αντικυνηγετικό μένος να είναι......τότε χρειαζόμαστε ισχυρό lobby και καλόύς διαπραγματευτές.
Ειμαι στην δουλεια

Αποψε θα σου απαντησω με επιχειρηματα γιατι κουραστηκα να μενει πουτανα στο διπλα διαμερισμα και να επειδη το ασανσερ ειναι κοιμοχρηστο να πρεπει εγω να ανεβαινω παντα απο τις σκαλες

με το σκεπτικο σου για την παιδεραστεια φταιει ο κοσμος που κανει παιδια
Για την βια κατα των γυναικων φταιει που κανει κορες
Για τα ναρκωτικα φτεει που δεν δινει ο ιδιος στα παιδια του να πιουν ο πατερας μπας και γλυτωσει το αγχος να το μαθουν απο καποιον που θα τους δωσει νοθευμενο κλπ
 
με το σκεπτικο σου για την παιδεραστεια φταιει ο κοσμος που κανει παιδια
Μην μπεις καν στον κόπο να μου απαντήσεις.

Αν κατάλαβες αυτό που γράφεις παραπάνω....δεν με ενδιαφέρουν τα επιχειρήματα σου. Εγώ σου παρέθεσα παράδειγμα μια οικολογικής καταστροφής και πως αυτή επιδρά στον πλυθυσμό θηραμάτων και του οικοσυστήματος....και κατ επεκαταση σε μια δραστηριότητα

και εσύ το αντιπαραβάλεις....με την ανθρώπινη "άρρωστη" συμπεριφορά...σε θέματα παντελώς άσχετα.

Σε ευχαριστώ,
 
Last edited:
Συνάδελφοι κυνηγοί, όταν βλέπετε περίεργες απόψεις, αντικυνηγετικές ή φίλα προσκείμενες σε τρελές αποφάσεις που προσπαθεί η ΞΕ να μας τις χρυσώσει (μέσω των παπαγάλων της), οφείλετε να ελέγχετε ποιοι είναι αυτοί που τις προβάλλουν και με τι κίνητρα το πράττουν.
Διότι ενδύονται τη στολή του ανώνυμου, αμέριμνου, απλού και μέσου κυνηγού, οποίος έχει πειστεί διά το ορθόν αυτών των παραλογισμών και έτσι ύπουλα να πείσει και εσάς.
Π.Χ.: ποιο μέλος του φόρουμ, το οποίο δρα με αυτήν την τακτική, κατέχει από τις 2/8/2020 θέση στο ΔΣ της ΚΣΕ;
Για αρχή δε θα αποκαλύψω ποια είναι αυτή η συγκεκριμένη θέση, μήπως έχει την ευθιξία και το φιλότιμο στα επόμενά του ποστ να υπογράφει πλέον με το ονοματεπώνυμό του. Και έχει την υποχρέωση να το κάνει, διότι κατέχει θέση εκπροσώπου μας, την οποία εκπροσώπηση την πληρώνουμε απ' την τσέπη μας χοντρά ετησίως και δε μπορεί να μας εμπαίζει.
Η υπομονή έχει και τα όρια της. Μπορείς να κοροϊδεύεις πολύ κόσμο, αλλά όχι για πολύ καιρό.
Επιφυλάσσομαι.....
Πως ήσουν, σε εκφράζει απόλυτα !.yel.
received_647648856637163.jpeg
 
Από ποίο θήραμα έχει μειωθεί ό πληθυσμός;
Μην νομίζεις ότι αυτά που γίνονται τώρα είναι φετινά!

Η κουβέντα για το τριγόνι έχει ξεκινήσει από το 2005....
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-6-2005-4353_EL.html?redirect

ενώ τα όσα θα γίνουν στην φετινή σεζόν έρχονται από τις αποφάσεις της ΕΕ το 2018.

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2020-000857_EN.html

https://greekhunter.gr/content/erhetai-telos-toy-kynigioy-toy-trygonioy-stin-eyropi

Διαβασέ τα....και θα δεις ότι το adaptive harvest management και η εφαρμογή του είναι ιστορία εδώ και 3 χρόνια.
 
Άρα απαξ και συμφωνούμε στο ότι ο πλυθυσμός έχει μειωθεί ανεξάρτητα από τον λόγο....τότε αυτόματα ΌΛΕΣ οι δραστηριότητες γύρω από αυτό...μπαίνουν στο μικροσκόπιο.
....
Το ζητούμενο λοιπόν είναι ότι για τον ένα ή το άλλο λόγο ο πλυθησμός έχει μειωθεί.
Βρε φίλε μου θα μας τρελάνεις ;
Με ποιούς νομίζεις ότι μιλάς ;
Με μικρά παιδιά ;
Και στο λέω εντελώς φιλικά ...

Καταρχήν εσύ προσωπικά πως έχεις πειστεί για την μείωση του πληθυσμού πχ του τρυγονιού ;
Θέλω μια ξεκάθαρη απάντηση.
Πόση είναι η μείωση ;
Αν αναφέρεις μελέτες ... που είναι οι μελέτες αυτές να τις μελετήσουμε και εμείς ;

Όταν λοιπόν παρατηρείται μια τέτοια μείωση ΟΛΕΣ οι δραστηριότητες μπαίνουν στο μικροσκόπιο, ... ΚΑΙ αξιολογείται η επίδραση και η βαρύτητα της καθεμιάς και ασχολείσαι με αυτές που έχουν την μεγαλύτερη βαρύτητα.
Αν το κυνήγι είναι υπεύθυνο για το 3% και το φυτοφάρμακο για το 70%, μείωση βιοτόπων 20% κτλ εσύ θα κοίταζες το κυνήγι του 3% και θα επέβαλες μείωση 50% ;
Τυχαία νούμερα ...

τότε χρειαζόμαστε ισχυρό lobby και καλόύς διαπραγματευτές.
Ο ισόβιος (απ' ότι φαίνεται) πρόεδρος της ΚΣΕ είναι ο διαπραγματευτής ή ο Αμυράς.
Σωθήκαμε ...

Για το lobby δεν συζητάω.
Έχουμε σε περίσσεια.

ps
Ακόμα περιμένω το pm σου για την θηροφυλακή.
Αν θες στείλτο σε pm αν θες γράψτο εδώ.
Προφανώς, αν το στείλεις σε pm δεν θα το δημοσιεύσω, απλά θέλω να δω τι πιστεύεις εσύ ότι έγινε με τα προπληρωμένα χρήματα για την θηροφυλακή.
 
Κοροιδευομαστε και μεταξύ μας τώρα! Πάλι μιλάμε για τον Δυτικό διάδρομο , πάλι μιλάμε για χώρες της δυτικής Ευρώπης . είπε μια μαλακιά η Αγγλία για 2000 ζευγάρια και το έχουμε πάρει σκοινί κορδόνι, από το 2000 ψάχνουν τά τρυγόνια στην Αγγλία μια χώρα που δεν έχει λιοσπορα και περιμένει να έχει μεγάλους πληθυσμούς.εχουν καταγράψει τον Απρίλιο τούς πλυθησμους; Μάλλον όχι, γελάνε και η πέτρες, χωρίς λιοσπορα τρυγόνια δεν υπάρχουν, τέλος,μας διαβάζουν και η β.ελλαδιτες και θα γελάνε.εγω ξέρω από 12 πουλιά φτάσαμε 6 χωρίς λόγω για ένα καπρίτσιο πάλι των δυτικοευρωπαϊων χωρίς εδώ Ελλάδα και Βαλκάνια να έχουμε πρόβλημα.ας κάνουνε πρώτα σοβαρές μελέτες και στον Ανατολικό άξονα και άμα δεν πάει καλά τότε να το απαγορεψουν αλλά θέλει χρόνια μελέτες όχι περνει όλους η μπάλα για μια μαλακιά των Άγγλων.
 
Βρε φίλε μου θα μας τρελάνεις ;
Με ποιούς νομίζεις ότι μιλάς ;
Με μικρά παιδιά ;
Και στο λέω εντελώς φιλικά ...

Καταρχήν εσύ προσωπικά πως έχεις πειστεί για την μείωση του πληθυσμού πχ του τρυγονιού ;
Θέλω μια ξεκάθαρη απάντηση.
Πόση είναι η μείωση ;
Αν αναφέρεις μελέτες ... που είναι οι μελέτες αυτές να τις μελετήσουμε και εμείς ;

Όταν λοιπόν παρατηρείται μια τέτοια μείωση ΟΛΕΣ οι δραστηριότητες μπαίνουν στο μικροσκόπιο, ... ΚΑΙ αξιολογείται η επίδραση και η βαρύτητα της καθεμιάς και ασχολείσαι με αυτές που έχουν την μεγαλύτερη βαρύτητα.
Αν το κυνήγι είναι υπεύθυνο για το 3% και το φυτοφάρμακο για το 70%, μείωση βιοτόπων 20% κτλ εσύ θα κοίταζες το κυνήγι του 3% και θα επέβαλες μείωση 50% ;
Τυχαία νούμερα ...


Ο ισόβιος (απ' ότι φαίνεται) πρόεδρος της ΚΣΕ είναι ο διαπραγματευτής ή ο Αμυράς.
Σωθήκαμε ...

Για το lobby δεν συζητάω.
Έχουμε σε περίσσεια.

ps
Ακόμα περιμένω το pm σου για την θηροφυλακή.
Αν θες στείλτο σε pm αν θες γράψτο εδώ.
Προφανώς, αν το στείλεις σε pm δεν θα το δημοσιεύσω, απλά θέλω να δω τι πιστεύεις εσύ ότι έγινε με τα προπληρωμένα χρήματα για την θηροφυλακή.
Να σου απαντήσω εδώ λοιπόν...μιας και είσαι ανυπόμονος!

Σε ότι αφορά την Θηροφυλακή.....είχα γράψει και πέρσι...ότι ήταν μια κακή κίνηση της ΚΣΕ με σκοπό να πιέσει την κυβέρνηση να άρει την απαγόρευση του κυνηγιου λόγο Covid.

Νομίζω ότι πιο ξεκάθαρη απάντηση δεν θα μπορούσα να σου δώσω. Ήμουν κατά στην απόφαση αυτή της ΚΣΕ.

Πάμε παρακάτω.....διαβάζω για Ανατολικούς και Δυτικούς διαδρόμους....από τον φίλο outlander αλλά και άλλους. Με ρωτάς επίσης πως έχω πεισθεί ότι ο πλυθυσμός έχει μειωθεί.

Σου απαντώ λοιπόν ότι όσοι έχουν παρακολουθήσει το θέμα....από το 2005 και μετά...και γνωρίζοντας πως δουλεύει η ΕΕ.....δεν έχουν την παραμικρή αμφιβολία ότι η ώρα του τριγονιού θα έφτανε αργά ή γρήγορα.

Νομίζετε ότι τον πλυθυσμό του τριγονιού τον εκτιμούν ανάλογα με τον διάδρομο που ακολουθεί στην μετανάστευση?? Αν ναι.....τότε καλά κρασιά!! Ααααα....Δυτικά έχει πρόβλημα....κοψτο....άστο μωρέ ελεύθερο Ανατολικά! ΑΝ διαβάσεις καλά...τι αναφέρουν.....μιλάνε για member states! δεν μιλάνε για διαδρόμους!

Είμαι βέβαια σίγουρος ότι όσοι φωνάζουν για στοιχεία...είναι οι ίδιοι που δεν έχουν συμπλήρωσει ερωτηματολόγιο Άρτεμις. Αν θέλουν στοιχεία ας ψάξουν τόσο στην ομάδα του Αρτεμις όσο και στις εκθέσεις της ΕΕ.

Παρόλα αυτά....μπορείτε να διαβάσετε την παράκτω έκθεση που περιέχει αρκετές μελέτες και έρευνες σχετικά με το τρυγόνι. Ευκαιρία να εξασκήσετε και τα Αγγλικά σας!

https://ec.europa.eu/environment/nature/conservation/wildbirds/hunting/docs/20181002 Final_draft_European Turtle-Dove.pdf

Μεταξύ άλλων δώστε μια βασή στην σελίδα 13....που αναφέρει μελέτες από διάφορα κράτη μέλη...σχετικά με τον πλυθησμό. Ενδιαφέρον όμως έχει να διαβάσετε και τις 144 σελίδες.

Σελίδες 72 έως 74....θα βρείτε πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία με βιβλιογραφικές αναφορές.

Είναι σαν να λέμε ότι αν χάνεται η τσιπούρα στο Ιόνιο θα συνεχίζουμε να την ψαρεύουμε χωρίς όριο στο Αιγαίο! Το λιγότερο που θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω είναι ουτοπικό!

Στο παράδειγμα που αναφέρεις για το τι φταίει....δεν διαφωνώ μαζί σου! Θα τα κοίταζα όλα.....ήτε έχουν βαρυτητα 50% ή 3%. Αυτό προσπάθησα να εξηγήσω....όταν έγραψα ότι τα παίρνει η μπάλα όλα. Κάπου εκεί χαθήκαμε...και μπλέξαμε την παιδεραστία....και την βια κατά των γυναικών!!

Ότι ναναι δηλαδή!
 
Last edited:
Να σου απαντήσω εδώ λοιπόν...μιας και είσαι ανυπόμονος!

Σε ότι αφορά την Θηροφυλακή.....είχα γράψει και πέρσι...ότι ήταν μια κακή κίνηση της ΚΣΕ με σκοπό να πιέσει την κυβέρνηση να άρει την απαγόρευση του κινήγιου λόγο Covid.

Νομίζω ότι πιο ξεκάθαρη απάντηση δεν θα μπορούσα να σου δώσω. Ήμουν κατά στην απόφαση αυτή της ΚΣΕ.

Πάμε παρακάτω.....διαβάζω για Ανατολικούς και Δυτικούς διαδρόμους....από τον φίλο outlander αλλά και άλλους. Με ρωτάς επίσης πως έχω πεισθεί ότι ο πλυθυσμός έχει μειωθεί.

Σου απαντώ λοιπόν ότι όσοι έχουν παρακολουθήσει το θέμα....από το 2005 και μετά...και γνωρίζοντας πως δουλεύει η ΕΕ.....δεν έχουν την παραμικρή αμφιβολία ότι η ώρα του τριγονιού θα έφτανε αργά ή γρήγορα.

Νομίζετε ότι τον πλυθυσμό του τριγονιού τον εκτιμούν ανάλογα με τον διάδρομο που ακολουθεί στην μετανάστευση?? Αν ναι.....τότε καλά κρασιά!! Ααααα....Δυτικά έχει πρόβλημα....κοψτο....άστο μωρέ ελεύθερο Ανατολικά! ΑΝ διαβάσεις καλά...τι αναφέρουν.....μιλάνε για member states! δεν μιλάνε για διαδρόμους!

Είμαι βέβαια σίγουρος ότι όσοι φωνάζουν για στοιχεία...είναι οι ίδιοι που δεν έχουν συμπλήρωσει ερωτηματολόγιο Άρτεμις. Αν θέλουν στοιχεία ας ψάξουν τόσο στην ομάδα του Αρτεμις όσο και στις εκθέσεις της ΕΕ.

Παρόλα αυτά....μπορείτε να διαβάσετε την παράκτω έκθεση που περιέχει αρκετές μελέτες και έρευνες σχετικά με το τρυγόνι. Ευκαιρία να εξασκήσετε και τα Αγγλικά σας!

https://ec.europa.eu/environment/nature/conservation/wildbirds/hunting/docs/20181002 Final_draft_European Turtle-Dove.pdf

Μεταξύ άλλων δώστε μια βασή στην σελίδα 13....που αναφέρει μελέτες από διάφορα κράτη μέλη...σχετικά με τον πλυθησμό. Ενδιαφέρον όμως έχει να διαβάσετε και τις 144 σελίδες.

Είναι σαν να λέμε ότι αν χάνεται η τσιπούρα στο Ιόνιο θα συνεχίζουμε να την ψαρεύουμε χωρίς όριο στο Αιγαίο! Το λιγότερο που θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω είναι ουτοπικό!

Στο παράδειγμα που αναφέρεις για το τι φταίει....δεν διαφωνώ μαζί σου! Θα τα κοίταζα όλα.....ήτε έχουν βαρυτητα 50% ή 3%. Αυτό προσπάθησα να εξηγήσω....όταν έγραψα ότι τα παίρνει η μπάλα όλα. Κάπου εκεί χαθήκαμε...και μπλέξαμε την παιδεραστία....και την βια κατά των γυναικών!!

Ότι ναναι δηλαδή!
Είσαι πολύ λάθος, κάπου έχεις χαθεί από τής εκτίμησης άλλον χωρών.αφου υπάρχει για κάθε θήραμα σε όλες της χώρες διαφορετική έναρξη και λήξη θηραμάτων ανάλογα με την χώρα ο δυτικός και ο ανατολικός διάδρομος θα τους πειράξει; τότε τί έχουμε διαφορετικές ημερομηνίες η κάθε χώρα άμα σε όλους μας παίρνει η μπάλα;
 
Να σου απαντήσω εδώ λοιπόν...μιας και είσαι ανυπόμονος!

Σε ότι αφορά την Θηροφυλακή.....είχα γράψει και πέρσι...ότι ήταν μια κακή κίνηση της ΚΣΕ με σκοπό να πιέσει την κυβέρνηση να άρει την απαγόρευση του κινήγιου λόγο Covid.

Νομίζω ότι πιο ξεκάθαρη απάντηση δεν θα μπορούσα να σου δώσω. Ήμουν κατά στην απόφαση αυτή της ΚΣΕ.

Πάμε παρακάτω.....διαβάζω για Ανατολικούς και Δυτικούς διαδρόμους....από τον φίλο outlander αλλά και άλλους. Με ρωτάς επίσης πως έχω πεισθεί ότι ο πλυθυσμός έχει μειωθεί.

Σου απαντώ λοιπόν ότι όσοι έχουν παρακολουθήσει το θέμα....από το 2005 και μετά...και γνωρίζοντας πως δουλεύει η ΕΕ.....δεν έχουν την παραμικρή αμφιβολία ότι η ώρα του τριγονιού θα έφτανε αργά ή γρήγορα.

Νομίζετε ότι τον πλυθυσμό του τριγονιού τον εκτιμούν ανάλογα με τον διάδρομο που ακολουθεί στην μετανάστευση?? Αν ναι.....τότε καλά κρασιά!! Ααααα....Δυτικά έχει πρόβλημα....κοψτο....άστο μωρέ ελεύθερο Ανατολικά! ΑΝ διαβάσεις καλά...τι αναφέρουν.....μιλάνε για member states! δεν μιλάνε για διαδρόμους!

Είμαι βέβαια σίγουρος ότι όσοι φωνάζουν για στοιχεία...είναι οι ίδιοι που δεν έχουν συμπλήρωσει ερωτηματολόγιο Άρτεμις. Αν θέλουν στοιχεία ας ψάξουν τόσο στην ομάδα του Αρτεμις όσο και στις εκθέσεις της ΕΕ.

Παρόλα αυτά....μπορείτε να διαβάσετε την παράκτω έκθεση που περιέχει αρκετές μελέτες και έρευνες σχετικά με το τρυγόνι. Ευκαιρία να εξασκήσετε και τα Αγγλικά σας!

https://ec.europa.eu/environment/nature/conservation/wildbirds/hunting/docs/20181002 Final_draft_European Turtle-Dove.pdf

Μεταξύ άλλων δώστε μια βασή στην σελίδα 13....που αναφέρει μελέτες από διάφορα κράτη μέλη...σχετικά με τον πλυθησμό. Ενδιαφέρον όμως έχει να διαβάσετε και τις 144 σελίδες.

Είναι σαν να λέμε ότι αν χάνεται η τσιπούρα στο Ιόνιο θα συνεχίζουμε να την ψαρεύουμε χωρίς όριο στο Αιγαίο! Το λιγότερο που θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω είναι ουτοπικό!

Στο παράδειγμα που αναφέρεις για το τι φταίει....δεν διαφωνώ μαζί σου! Θα τα κοίταζα όλα.....ήτε έχουν βαρυτητα 50% ή 3%. Αυτό προσπάθησα να εξηγήσω....όταν έγραψα ότι τα παίρνει η μπάλα όλα. Κάπου εκεί χαθήκαμε...και μπλέξαμε την παιδεραστία....και την βια κατά των γυναικών!!

Ότι ναναι δηλαδή!
Οτι να ναι και οπως να ναι εσυ λες συναδερφε
Εδω και αρκετο καιρο
Δεν μπλεξαμε τιποτα
Κανε υπομονη μεχρι να σχολασω να μπορω να σου το κανω λιανα
 
Πφφ...
m09106.gif


Συμμόρφωση και προσαρμογή: Η μόνη λύση για τη αποδοχή της συρρικνωμένης μας ύπαρξης.
m09094.gif


Η "πυρκαγιά" αναπόφευκτη και το κυνήγι ο μοναδικός αντιμετωπίσιμος παράγοντας για τη μείωση της μείωσης των θηραμάτων.
m09096.gif


Κάντε τα στραβά μάτια λοιπόν, πείτε «και μη χειρότερα» και να ελπίζετε στην αύξηση των drone-τρυγονιών. Ο κόσμος προοδεύει κι εμείς με τη γκρίνια μας απλά τον καθυστερούμε.
t121041.gif
 
Σε ότι αφορά την Θηροφυλακή.....είχα γράψει και πέρσι...ότι ήταν μια κακή κίνηση της ΚΣΕ με σκοπό να πιέσει την κυβέρνηση να άρει την απαγόρευση του κυνηγιου λόγο Covid.
Νομίζω ότι πιο ξεκάθαρη απάντηση δεν θα μπορούσα να σου δώσω. Ήμουν κατά στην απόφαση αυτή της ΚΣΕ.
Άρα συμφωνείς ότι από μια μπλόφα της ΚΣΕ αφήσαμε λαθροθήρες ελεύθερους στα βουνά.
Που πήγαν τα χρήματα των θηροφυλάκων;
Γιατί να τους πληρώσουμε φέτος αφού δεν έκαναν την δουλειά τους πέρσι ?
Γιατί η ΚΣΕ όταν είδε ότι δεν πιάνει η μπλόφα δεν αναίρεσε την απόφασή της ;

Πάμε παρακάτω.....διαβάζω για Ανατολικούς και Δυτικούς διαδρόμους....από τον φίλο outlander αλλά και άλλους. Με ρωτάς επίσης πως έχω πεισθεί ότι ο πλυθυσμός έχει μειωθεί.

Σου απαντώ λοιπόν ότι όσοι έχουν παρακολουθήσει το θέμα....από το 2005 και μετά...και γνωρίζοντας πως δουλεύει η ΕΕ.....δεν έχουν την παραμικρή αμφιβολία ότι η ώρα του τριγονιού θα έφτανε αργά ή γρήγορα.

Νομίζετε ότι τον πλυθυσμό του τριγονιού τον εκτιμούν ανάλογα με τον διάδρομο που ακολουθεί στην μετανάστευση?? Αν ναι.....τότε καλά κρασιά!! Ααααα....Δυτικά έχει πρόβλημα....κοψτο....άστο μωρέ ελεύθερο Ανατολικά! ΑΝ διαβάσεις καλά...τι αναφέρουν.....μιλάνε για member states! δεν μιλάνε για διαδρόμους!
Screenshot_2021-07-20-17-10-05-518_com.adobe.reader~3.jpg
Untitled 1.jpg
Untitled 4.jpg
Είμαι βέβαια σίγουρος ότι όσοι φωνάζουν για στοιχεία...είναι οι ίδιοι που δεν έχουν συμπλήρωσει ερωτηματολόγιο Άρτεμις. Αν θέλουν στοιχεία ας ψάξουν τόσο στην ομάδα του Αρτεμις όσο και στις εκθέσεις της ΕΕ.
Τις έχεις διαθέσιμες ? Ενδιαφέρομαι ...
Παρόλα αυτά....μπορείτε να διαβάσετε την παράκτω έκθεση που περιέχει αρκετές μελέτες και έρευνες σχετικά με το τρυγόνι. Ευκαιρία να εξασκήσετε και τα Αγγλικά σας!

https://ec.europa.eu/environment/nature/conservation/wildbirds/hunting/docs/20181002 Final_draft_European Turtle-Dove.pdf

Μεταξύ άλλων δώστε μια βασή στην σελίδα 13....που αναφέρει μελέτες από διάφορα κράτη μέλη...σχετικά με τον πλυθησμό. Ενδιαφέρον όμως έχει να διαβάσετε και τις 144 σελίδες.

Σελίδες 72 έως 74....θα βρείτε πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία με βιβλιογραφικές αναφορές.
Πολύ γρήγορα ... δεν το διάβασα όλο.

Untitled 2.jpg
Untitled 3.jpg
Τελικά το όριο των 6 πως προέκυψε ????
Από την μελέτη αυτή ?

30 τρυγόνια το ημερήσιο όριο για αλλοδαπό κυνηγό στην Βουλγαρία ?
Fake δηλαδή τα video ;


Είναι σαν να λέμε ότι αν χάνεται η τσιπούρα στο Ιόνιο θα συνεχίζουμε να την ψαρεύουμε χωρίς όριο στο Αιγαίο! Το λιγότερο που θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω είναι ουτοπικό!
Τι έπιασες τα ψάρια τώρα ; άλλος καημός αυτός ... οι ερασιτέχνες φταίνε για όλα και οι επαγγελματίες σε τίποτα.
Προφανώς υπάρχουν και άλλες μελέτες για αυτό ....

Γενικά, δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς έτσι όπως τα γράφεις ...
 
Last edited:
Back
Top