Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

Δυστυχώς έχουν παρεισφρήσει κάποια στοιχεία στην κυνηγετική οικογένεια με αυξημένο αντικυνηγετικό "ιικό" φορτίο.
Θα τους χαρακτήριζα οικωλόγους εν όπλοις (αν κυνηγούν κιόλας στην πραγματικότητα)
Μία Κυριακή το μήνα θα αφήσουν το σπίτι στα ΒΠ και θα πάνε σε πληρωμένα καρτερια να γεμίσουν μερικές σακούλες θηράματα και θα τα φωτογραφίσουν πάνω στο καπό της Καγιέν.
Τους ανθρώπους της υπαίθρου, το μέσο κυνηγό τον παρουσιάζουν σαν έναν άξεστο αγροικο, είναι το κόμπλεξ κυνηγετικής κατωτερότητας που τους ωθεί σε αυτήν την οπτική.
Μεταχειρίζονται εναντίον μας τα ίδια ακριβώς αντικυνηγετικα "επιχειρήματα" με τους οικωλόγους (δεν τρώτε τα θηράματα, τα τουφεκατε από μπαλκόνια, γεμίζετε σακούλες, αραδιαζετε σε καπο κ.ο.κ.) και θλίβομαι να βλέπω να τσιμπάνε συνάδελφοι, διότι αυτά τα επιχειρήματα τα χτενίζουν με ολίγη από κυνηγεσία, περί κάποιας ανώτερης κυνηγετικής ηθικής που μας επιβάλλει να κατεβάζουμε αμασητο οτιδήποτε αυτοί μας φέρνουν ως μέτρα (νίκες...)
Επειδή αυτοί δεν είναι στο κυνήγι, δεν έχουν κανένα πρόβλημα με όλες αυτές τις ΑΝΤΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ, ΑΝΟΥΣΙΕΣ, ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΕΣ και ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ απαγορεύσεις. Ίσα ίσα χαιρεκακα εναντίον του απλού κυνηγού κοιτούν να τις διαλαλησουν ως βασιλικοτεροι του βασιλέως.
Προειδοποιώ ότι δε θα συνεχίσω να ανέχομαι για πολύ ακόμα αυτόν τον αντικυνηγετικο οχετό και τους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς ενάντια σε όλους εμάς απολαμβάνουμε νόμιμα και ηθικά τη φυσική αυτή δραστηριότητα και σε επόμενο ποστ θα αναγκαστώ να μετελθω σκληροτερων χαρακτηρισμών, έως ότου αυτά τα σταγονίδια αποβληθούν ως αποχρεμψη από ανάμεσα μας.
 
Το προηγούμενο των Γάλλων είναι ανησυχητικό, αφού αν και το 2020 συμμορφώθηκαν με το εξευτελιστικό όριο των 17.000 τρυγονιών, βλέπουν φέτος να τους απαγορεύεται τελείως το κυνήγι του!
Φίλε Σπύρο,

Είναι αυτονόητο ότι όταν μπαίνεις σε διαπραγμάτευση....για να πάρεις....πρέπει να δώσεις. Και το έξυπνο είναι το αποτέλεσμα να ευνοεί και τις δύο πλευρές (Win-Win όπως το λένε)

Δεν μπορείς λοιπόν να πάς σε μια διαπραγμάτευση...που αφορά τα δικά σου γεωγραφικά όρια....με επιχειρήματα του τύπου.....γιατί το κόβεις σε εμένα...αφού στην Αφρική στήνουν δίχτυα και στην Βουλγαρία κάνουν κηδείες.

Δεν είναι επιχειρήματα αυτά...και δεν ενδιαφέρουν κανέναν. Νομίζω ότι αυτό το καταλαβαίνουμε όλοι! Εϊναι σαν να διαπραγμευτεύεσαι με έναν πωλητή την αγορά ενός νέου ΙΧ....και να του λες ότι στην Βουλγαρία το ίδιο αμαξι είναι 30% φθηνότερο! Με συγχνωρείς αλλά χέστηκε πόσο το πουλάνε στην Βουλγαρία ή στην Αίγυπτο!

Αντίστοιχα όμως θα μπορούσε ο κάθε υπουργός να πει...ότι στην Βουλγαρία μπορεί να κάνουν κηδείες....αλλά στην Αλβανία το κυνήγι το έκοψαν για 5 χρόνια ή ότι στην Τσεχία το κυνήγι της μπεκάτσας απογορεύεται. Ενώ στην Γερμανία δεν μπορείς να κυνηγίσεις κοτσίφια.

Καταλαβαίνουμε λοιπόν....ότι με τέτοια επιχειρήματα...κουβέντα δεν κάνουμε ούτε διαπραγμάτευση!

Ή που θα μάθουμε τι σημάινει αειφορία...και τι κόστος μπορεί να έχει αυτή η λέξη...ή που δεν θα την χρησιμοποιούμε καθόλου θέλοντας να δώσουμε αξία στην κυνηγετική δραστηριοτήτα.

Όταν έχουμε έξαρση πλυθησμού η αειφορία προστάζει την αύξηση των ορίων θήρας (βλ αγριογούρουνο)...όταν έχουμε μείωση η αειφορία προστάζει τον περιορισμό της θήρας (βλ Πέρδικα ή τριγόνι)

Σε ότι αφορά την Γαλλία....δεν θέλω να σου χρυσώσω το χάπι....αλλά ΝΑΙ...είναι πολύ πιθανό να το δούμε και στην Ελλάδα να έρχεται...αν δεν συμορφωθούμε...και προ πάντων αν δεν αλλάξουμε συνήθειες.

Μην με ρωτήσεις ποιες συνήθειες πρέπει να αλλάξουμε....όλοι ξέρουμε....και μάλιστα πολύ καλά...τι πρέπει να αλλάξει!

Το κυνήγι στην Ελλάδα πρέπει να παραμείνει ελεύθερο και παραδοσιακό....και όλοι πρέπει να συμβάλουμε σε αυτό....απομονώνοντας όλους αυτούς που είναι κολλημένοι σε λάθος πρακτικές θήρας αλλά και προβολής.

Φιλικά,
 
Συνάδελφοι κυνηγοί, όταν βλέπετε περίεργες απόψεις, αντικυνηγετικές ή φίλα προσκείμενες σε τρελές αποφάσεις που προσπαθεί η ΞΕ να μας τις χρυσώσει (μέσω των παπαγάλων της), οφείλετε να ελέγχετε ποιοι είναι αυτοί που τις προβάλλουν και με τι κίνητρα το πράττουν.
Διότι ενδύονται τη στολή του ανώνυμου, αμέριμνου, απλού και μέσου κυνηγού, οποίος έχει πειστεί διά το ορθόν αυτών των παραλογισμών και έτσι ύπουλα να πείσει και εσάς.
Π.Χ.: ποιο μέλος του φόρουμ, το οποίο δρα με αυτήν την τακτική, κατέχει από τις 2/8/2020 θέση στο ΔΣ της ΚΣΕ;
Για αρχή δε θα αποκαλύψω ποια είναι αυτή η συγκεκριμένη θέση, μήπως έχει την ευθιξία και το φιλότιμο στα επόμενά του ποστ να υπογράφει πλέον με το ονοματεπώνυμό του. Και έχει την υποχρέωση να το κάνει, διότι κατέχει θέση εκπροσώπου μας, την οποία εκπροσώπηση την πληρώνουμε απ' την τσέπη μας χοντρά ετησίως και δε μπορεί να μας εμπαίζει.
Η υπομονή έχει και τα όρια της. Μπορείς να κοροϊδεύεις πολύ κόσμο, αλλά όχι για πολύ καιρό.
Επιφυλάσσομαι.....
 
(δεν τρώτε τα θηράματα, τα τουφεκατε από μπαλκόνια, γεμίζετε σακούλες, αραδιαζετε σε καπο κ.ο.κ.)
Challenge accepted!

Επειδή τα παραπάνω τα έχω γράψει και εγώ...και συνεχίζω να τα πιστεύω....θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι δεν ζω στα ΒΠ....δεν έχω πληρωμένα καρτέρια...ούτε βέβαια Καγιέν.

Δεν είμαι σε κάποιο πολιτικό χώρο....αν και πρόσφατα ακολούθησα το ΚΕΚΑ. Ούτε βέβαια είμαι στα όργανα της ΚΣΕ.

Ζω αποκεντρωμένα σε κυνηγότοπο....υπάρχουν παιδιά με τα οποία έχω κυνηγίσει από το φόρουμ...και ξέρουν αν είμαι κεκαλυμένος οικολογούντας ή όχι.

Αναζητώ μονίμως τα νόμιμα....και γενικά πστεύω το αντίθετο απο εσένα. Πιστέυω δηλαδή ότι στο κυνήγι έχουν παρησφείρσει άτομα που τους ενδιαφέρει η θηραματική προβολή και μόνο. Άτομα που θα πλακωθούν μαζί σου για ένα καρτέρι αλλά και άτομα που θα σου σπάσουν το αμάξι για να μην ξαναπάς στον κυνηγότοπο τους.

Επίσης....άτομα...που μοντάρουν φωτογραφίες μόνο και μόνο για να κάνουν φιγούρα ή να "την πούν" σε κάποιους....για το ποιος έχει το πιο μεγάλο "τρένο" από φάσες.

Σε αντίθεση με εσένα...έγω κοιτώ τις παθογένειες κατάματα...και προσπαθώ να τις αναδείξω με σκοπό να τις εξαφανίσω.....ενώ εσύ προτιμάς να τις κρύβεις κάτω από το χαλί...και να θεωρείς ότι όλα είναι μια χαρά καμωμένα.

Κατα δήλωση σου λοιπόν...είσαι ελέυθερος να γράψεις όσο σκληρούς χαρακτηρισμούς θέλεις. Σε κάθε περίπτωση κράτα ένα επίπεδο....όπως ορίζουν οι κανόνες καλής συμπεριφοράς....αλλά και του φόρουμ.

Καλή συνέχεια.
 
Φίλε Σπύρο,

Είναι αυτονόητο ότι όταν μπαίνεις σε διαπραγμάτευση....για να πάρεις....πρέπει να δώσεις. Και το έξυπνο είναι το αποτέλεσμα να ευνοεί και τις δύο πλευρές (Win-Win όπως το λένε)
Φιλικά,
Ποιός διαπραγματεύεται με ποιον στην συγκεκριμένη περίπτωση του τρυγονιού;
Υπάρχει οδηγία, σύσταση ή επιβολή με κυρώσεις από την ΕΕ προς την Ελλάδα ;

Επίσης θα ηθελα την αποψή σου τουλαχιστον για αυτό που σε ρώτησα και πριν
"Για την ΚΣΕ τι να πώ. Ότι έκοψε την δουλειά στους θηροφύλακες (ενώ τα χρήματα τα είχαμε πληρώσει) και άφησε τους λαθροθήρες να γλεντάνε ;"

Περιμένω,

Φιλικά ...
 
Τι σημαίνει κυνηγετικός τουρισμός, driven hunting και λοιπές μ@λακίες (προσωπική αποψη) ... δουλευόμαστε ;
Φίλε Βασίλη,

Μπορώ να σου απαντήσω σε όλα τα ερωτήματα που θέτεις.

Θα ξεκινήσω με το πιο εύκολο.

Κυνηγετικός τουρισμός....σημαίνει να πάς σε μια χώρα να κυνηγίσεις. Όπως και στην Ελλάδα....μέχρι προ COVID δεν υπήρχε διαθέσιμη ημερομηνία για κυνήγι τριχωτού σε καμία ρεζέρβα στην Ελλάδα. Όλες οι ημερομηνίες ήταν πιασμένες από Αμερικάνους και Ρώσους.

Κυνηγετικός τουρισμός....όμως δεν είναι να φέρεις ορδές Ιταλών να τουφεκάνε ότι πετάει....για να γεμίσεις εσύ...και ο κάθε εσύ...τις τσέπες σου με ευρώ. Ακόμα και στην Βουλγαρία και στα Σκόπια να πάς....ο Δασικός είναι εκεί....για να κοιτά τι κάνεις.

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς....θα σου γράψω την απόψη μου σε ΠΜ.
 
Οι πληθυσμοί του τρυγονιου και όλων κατ'επέκταση των θηραμάτων εξαρτώνται άμεσα από την ύπαρξη κατάλληλων βιοτόπων που προσφέρουν τροφή,κάλυψη και ιδανικές συνθήκες για την αναπαραγωγή τους.
Πιστεύω είναι λάθος να αναζητούμε την αιτία μείωσης ενός πληθυσμού στο νόμιμο κυνήγι.Δεν μιλάω για τα μέσα που χρησιμοποιούν στις νοτιότερες χώρες.Θυμαμαι χαρακτηριστικά από ένα πρόσφατο άρθρο ότι το κυνήγι ρυθμίζει σε ένα ελάχιστο ποσοστό της τάξεως κάτω του 10 τοις εκατό έναν πληθυσμό
Δεν μπορούμε να βλέπουμε το δέντρο και να χάνουμε το δάσος.Οι βιότοποι κάθε χρόνο αλλοιώνονται με συνέπεια τη μείωση των τρυγονιων που εξαρτώνται άμεσα από αυτούς και εμείς αναζητούμε την αιτία στο όριο καρπωσης μέχρι να φτάσουμε στο σημείο της απαγόρευσης.
 
Φίλε Σπύρο,

Είναι αυτονόητο ότι όταν μπαίνεις σε διαπραγμάτευση....για να πάρεις....πρέπει να δώσεις. Και το έξυπνο είναι το αποτέλεσμα να ευνοεί και τις δύο πλευρές (Win-Win όπως το λένε)

Δεν μπορείς λοιπόν να πάς σε μια διαπραγμάτευση...που αφορά τα δικά σου γεωγραφικά όρια....με επιχειρήματα του τύπου.....γιατί το κόβεις σε εμένα...αφού στην Αφρική στήνουν δίχτυα και στην Βουλγαρία κάνουν κηδείες.

Δεν είναι επιχειρήματα αυτά...και δεν ενδιαφέρουν κανέναν. Νομίζω ότι αυτό το καταλαβαίνουμε όλοι! Εϊναι σαν να διαπραγμευτεύεσαι με έναν πωλητή την αγορά ενός νέου ΙΧ....και να του λες ότι στην Βουλγαρία το ίδιο αμαξι είναι 30% φθηνότερο! Με συγχνωρείς αλλά χέστηκε πόσο το πουλάνε στην Βουλγαρία ή στην Αίγυπτο!

Αντίστοιχα όμως θα μπορούσε ο κάθε υπουργός να πει...ότι στην Βουλγαρία μπορεί να κάνουν κηδείες....αλλά στην Αλβανία το κυνήγι το έκοψαν για 5 χρόνια ή ότι στην Τσεχία το κυνήγι της μπεκάτσας απογορεύεται. Ενώ στην Γερμανία δεν μπορείς να κυνηγίσεις κοτσίφια.

Καταλαβαίνουμε λοιπόν....ότι με τέτοια επιχειρήματα...κουβέντα δεν κάνουμε ούτε διαπραγμάτευση!

Ή που θα μάθουμε τι σημάινει αειφορία...και τι κόστος μπορεί να έχει αυτή η λέξη...ή που δεν θα την χρησιμοποιούμε καθόλου θέλοντας να δώσουμε αξία στην κυνηγετική δραστηριοτήτα.

Όταν έχουμε έξαρση πλυθησμού η αειφορία προστάζει την αύξηση των ορίων θήρας (βλ αγριογούρουνο)...όταν έχουμε μείωση η αειφορία προστάζει τον περιορισμό της θήρας (βλ Πέρδικα ή τριγόνι)

Σε ότι αφορά την Γαλλία....δεν θέλω να σου χρυσώσω το χάπι....αλλά ΝΑΙ...είναι πολύ πιθανό να το δούμε και στην Ελλάδα να έρχεται...αν δεν συμορφωθούμε...και προ πάντων αν δεν αλλάξουμε συνήθειες.

Μην με ρωτήσεις ποιες συνήθειες πρέπει να αλλάξουμε....όλοι ξέρουμε....και μάλιστα πολύ καλά...τι πρέπει να αλλάξει!

Το κυνήγι στην Ελλάδα πρέπει να παραμείνει ελεύθερο και παραδοσιακό....και όλοι πρέπει να συμβάλουμε σε αυτό....απομονώνοντας όλους αυτούς που είναι κολλημένοι σε λάθος πρακτικές θήρας αλλά και προβολής.

Φιλικά,
Αλέξη, λυπάμαι αλλά χρησιμοποίησες το ερώτημά μου, για να απαντήσεις σε πράγματα που εγώ δε ρώτησα. Είναι αγαθές οι προθέσεις της Κομισιόν; Κάθονται στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων με ειλικρινές ενδιαφέρον για το κυνήγι; Οι Γάλλοι τιμωρήθηκαν επειδή δεν τήρησαν τα συμφωνηθέντα ή επειδή η Επιτροπή δέχτηκε τις αντικυνηγετικές απόψεις;
 
Φίλε Βασίλη,

Μπορώ να σου απαντήσω σε όλα τα ερωτήματα που θέτεις.

Θα ξεκινήσω με το πιο εύκολο.

Κυνηγετικός τουρισμός....σημαίνει να πάς σε μια χώρα να κυνηγίσεις. Όπως και στην Ελλάδα....μέχρι προ COVID δεν υπήρχε διαθέσιμη ημερομηνία για κυνήγι τριχωτού σε καμία ρεζέρβα στην Ελλάδα. Όλες οι ημερομηνίες ήταν πιασμένες από Αμερικάνους και Ρώσους.

Κυνηγετικός τουρισμός....όμως δεν είναι να φέρεις ορδές Ιταλών να τουφεκάνε ότι πετάει....για να γεμίσεις εσύ...και ο κάθε εσύ...τις τσέπες σου με ευρώ. Ακόμα και στην Βουλγαρία και στα Σκόπια να πάς....ο Δασικός είναι εκεί....για να κοιτά τι κάνεις.

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς....θα σου γράψω την απόψη μου σε ΠΜ.
Ξέρω φίλε μου τι είναι ο κυνηγετικός τουρισμός.
Στον εσωτερικό ανέφερα παράδειγμα.
Ήταν νόμιμοι ... Ναι.
Ήταν προς το συμφέρον της πέρδικας του τόπου αυτού ... Οχι.

Δεν με ενδιαφέρει τι γίνεται στις ρεζέρβες εσωτερικού και εξωτερικού για είδη που μένουν στις ρεζέρβες.
1 φορά έχω πάει και δεν ξαναπήγα.
Τι να κάνω ; Να τουφεκάω τον φασιανό που κάθεται και με κοιτάει ;

Δεν ξερω αν ο Βούλγαρος δασικός δεν απλώσει το χέρι σε μια δεσμίδα 50ευρα για να κάνω 500 τρυγόνια σε μια μέρα.
Μακάρι να μην το σηκώσει.

Γράψε δημόσια.
Όλοι εκτιθέμεθα με ότι λέμε.
 
Εγω θυμωνω που η αντιδραση μας ειναι αποδοχη του κοψιματος του κυνηγιου!!!
Ειτε με μειωσεις οριων ειτε με μειωσεις εξορμησεων κλπ

Εχω ξαναποσταρει ερευνες που εχουν δειξει οτι το κυνηγι δεν ευθυνετε για καμια μειωση θηραματων

Γιατι λοιπον να δεχομαστε αυτη την καραμελα οταν μαλιστα αντι να βοηθα στην ουσια επιβαρυνει

Ο νομιμος κυνηγος ειναι ταυτοχρονα και φυλακας και προστατης της φυσης!!!
Αντ αυτουνθα ηθελα να δω να βγαινει προς τα εξω η αληθινη εικονα
Ποια ειναι αυτη;

Απλα και στα γρηγορα μερικα παραδειγματα

Μηπως ξερει κανενας εαν μια ανεμογεννητρια σκοτωνει περαν των 6 τρυγονιων που ειναι φετος το οριο;
Ναι!

Μηπως ειδε κανενας απο ολα αυτα τα λεφτα που δινονται στις μκο περιβαλοντο λιγες να χρησιμοποιοθνται για την βοηθεια της φυσης;
Οχι
Αν το 1/10 δινοταν για φυτοκαλιεργειες και σε ατομα για την συντηρηση τους δεν θα χε αυτο αντικτυπο στο τρυγονι;
Ναι
Ξερουμε πολυ καλα οτι η μειωσεις στα θηραματα ερχονται απο την συρικνωση των καλιεργειων και του φυσικου τους βιοτοπου
Στην χρηση φυτοφαρμακων
Στην αλογιστη ανεγερση κτισματων και διανοιξη δρομων
Ολα αυτα τα λεφτα μπορουσαν να αξιοποιηθουν γι αυτο το σκοπο
Πχ Αναπτυξη εκαπιδευση και επιχορηγηση για χρηση βιολογικων φαρμακων-

Αντιθετα επειδη η υπαρξη τους αποσκοπει σε απομιζιση κονδυλιων που ξερετε ολοι που καταληγουν ουτε ενα σεντ δεν παει εκει που πρεπει

βλεπω λοιπον εμεις να χανουμε σταθερα και απο λιγο
Ενω καπιοι αλλοι κερδιζουν σταθερα και πολλα
 
Κανείς δε λέει επίσης κάτι άλλο σημαντικό.
Η απαγόρευση της θήρας σε ένα είδος θα αυξήσει την κυνηγετική πίεση στα υπόλοιπα είδη της αντίστοιχης χρονικής περιόδου θήρας.
Οι κύριοι φωστήρες και θηραματοπανιδοσωτηρες θα έπρεπε να το γνωρίζουν αυτό.
 
Κανείς δε λέει επίσης κάτι άλλο σημαντικό.
Η απαγόρευση της θήρας σε ένα είδος θα αυξήσει την κυνηγετική πίεση στα υπόλοιπα είδη της αντίστοιχης χρονικής περιόδου θήρας.
Οι κύριοι φωστήρες και θηραματοπανιδοσωτηρες θα έπρεπε να το γνωρίζουν αυτό.
Υπαρχουν και μερικοι με διαφορετηκη και πιο λογηκη αποψη δες θεοφανης καραμπατζακης Δραμινος τα λεει οπως πρεπει δες για το τρυγωνι τι λεει
 
Εμενα προσωπικα δε με απασχολει τι γινεται στις ρεζερβες. Στο ελευθερο κυνηγι τι κανουμε! Καθε χρονο κατι κοβεται, τα τελη ομως τα ιδια. Μια αναλογικη μειωση, θα ηταν κατι....
Εγω ακουσα απο μελος του συλλογου οτι η κσε θελει να βαλει 20€ επιπλεων στα τελοι
 
πως ελέγχουμε εμείς τον αριθμό των τρυγονιών που δηλώνονται,πες 3η μέρα λένε πιάσατε το όριο και τέρμα.
Είναι μεγάλη παγίδα αυτό με το όριο παιδιά..
Αν δεις fb το οριο πιανετε ανετα απ την πρωτη μερα αχαψαχαχα
 
Εγω ακουσα απο μελος του συλλογου οτι η κσε θελει να βαλει 20€ επιπλεων στα τελοι
το ζήτησε αλλά δεν πέρασε
όπως ζήτησε να μην χαριστούν τα τέλη των αδειών που είχε υποσχεθεί η κυβέρνηση και ούτε αυτό πέρασε
 
το ζήτησε αλλά δεν πέρασε
όπως ζήτησε να μην χαριστούν τα τέλη των αδειών που είχε υποσχεθεί η κυβέρνηση και ούτε αυτό πέρασε
Αυτό είναι πολύ σοβαρό. Καλό θα ήταν να επιβεβαιωθεί και να να το μάθουν ΟΛΟΙ οι κυνηγοί για να ξερουν με ποιον έχουν να κάνουν
 
Αυτό είναι πολύ σοβαρό. Καλό θα ήταν να επιβεβαιωθεί και να να το μάθουν ΟΛΟΙ οι κυνηγοί για να ξερουν με ποιον έχουν να κάνουν
Λες να περιμέναμε εμείς οι κυνηγοί αυτό για να καταλάβουμε με ποιον έχουμε να κάνουμε?
 
Back
Top