Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

και μεσω ηλεκτρονικης εφαρμογης ο καθενας θα καταγραφει ποσα πηρε ανα εξοδο,
Και ΑΝ δν θα έχω internet πως θα δηλώνω την ηλεκτρονική πλατφόρμα;;;
Από το 10άρι κοπάδι τρυγόνια που θα περάσουν,θα σκωτώσω τα 9 κ το 10ο θα το αφήσω να πάει την επιστολή στην Κ.Σ.Ε..;;;;; .sarcastic.
Ότι να'ναι ρε........
 
Αν ειναι ετσι, μειωση αριθμου θηρευσιμων, δε θα πρεπει να υπαρξει και μια αναλογικη μειωση στα τελη της αδειας?
Αυτό είναι μια καλή ερώτηση στην είσοδο μιας ρεζερβας π.χ.Στο ελεύθερο Ελληνικό κυνήγι δεν...
 
Και ΑΝ δν θα έχω internet πως θα δηλώνω την ηλεκτρονική πλατφόρμα;;;
Από το 10άρι κοπάδι τρυγόνια που θα περάσουν,θα σκωτώσω τα 9 κ το 10ο θα το αφήσω να πάει την επιστολή στην Κ.Σ.Ε..;;;;; .sarcastic.
Ότι να'ναι ρε........
Κώστα, Κώστα, Κώστα ... τα χτυπημένα drones θα ανεβάζουν μόνα τους τα data στην βάση δεδομένων.

Δες το τεράστιο τρυγόνι που είδε ο Τόλης να κάθεται στα σύρματα της ΔΕΗ για φόρτιση.
Μιλάμε για εξελιγμένα μοντέλα φίλε.
 
Last edited:
Αυτό είναι μια καλή ερώτηση στην είσοδο μιας ρεζερβας π.χ.Στο ελεύθερο Ελληνικό κυνήγι δεν...
Εμενα προσωπικα δε με απασχολει τι γινεται στις ρεζερβες. Στο ελευθερο κυνηγι τι κανουμε! Καθε χρονο κατι κοβεται, τα τελη ομως τα ιδια. Μια αναλογικη μειωση, θα ηταν κατι....
 
Είναι κρίμα, γιατί εξαιτίας της μικροπολιτικής της και της έπαρσης που την διακρίνει, η ΚΣΕ αμαυρώνει το αληθινά σοβαρό έργο που κάνουν οι επιστημονικοί της συνεργάτες.Το σχέδιο που δήθεν επεξεργάστηκε το χρησιμοποιούν άλλες χώρες εδώ και χρόνια, ενώ θα πρέπει να υπάρχει και η εναλλακτική της καταγραφής σε καρτέλες όπως στην Ιταλία, όπου δεν κόπηκε στη μισή χώρα το κυνήγι του τρυγονιού, παρά μόνο στο Πιεμόντε και τη Λιγουρία που είχαν την ατυχία λόγω θέσης να περιληφθούν στον δυτικό άξονα.
 
Πάλι μαλακιες και ανεφαρμοστες παπαριες. Όλοι θα τρέξουν να δηλώσουν το τρυγονι στην εφαρμογή. Και θα μπαίνουμε με τους κωδικούς taxisnet όπως στα self test??? Τι σκατα έχουν μέσα στο κεφάλι τους ρε σεις? Και αν βγει το 145.000 στο πρώτο δεκαήμερο της περιοδου? Θα απαγορευτεί το τρυγονι πριν τα περάσματα του Σεπτέμβρη???
 
Πάλι μαλακιες και ανεφαρμοστες παπαριες. Όλοι θα τρέξουν να δηλώσουν το τρυγονι στην εφαρμογή. Και θα μπαίνουμε με τους κωδικούς taxisnet όπως στα self test??? Τι σκατα έχουν μέσα στο κεφάλι τους ρε σεις? Και αν βγει το 145.000 στο πρώτο δεκαήμερο της περιοδου? Θα απαγορευτεί το τρυγονι πριν τα περάσματα του Σεπτέμβρη???
Θα στέλνεις μήνυμα 6 στο 13033 και θα ενημερώνεται η ΚΣΕ για εφαρμογή τοπικών lock down.
 
Εμενα προσωπικα δε με απασχολει τι γινεται στις ρεζερβες. Στο ελευθερο κυνηγι τι κανουμε! Καθε χρονο κατι κοβεται, τα τελη ομως τα ιδια. Μια αναλογικη μειωση, θα ηταν κατι....
Με την ιδια λογική στα γουρούνια που έχει αυξηθεί η καρπωση, έπρεπε ο Καράφλας να μας φτάσει την άδεια στα 500€?
 
Με την ιδια λογική στα γουρούνια που έχει αυξηθεί η καρπωση, έπρεπε ο Καράφλας να μας φτάσει την άδεια στα 500€?
Αν τα βαλεις κατω και τα ζυγισεις, αυτα που εχουν κοψει στο κυνηγι σε σχεση με αυτα που εχουν δωσει, η πλαστιγγα θα γυρει στα κομμενα. Το θεμα δεν ειναι αυτο. Το θεμα ειναι οτι
1ον,κοβουν χωρις τεκμηριωση
2ον, δε κανουν κατι για να βελτιωσουν τη κατασταση.
 
Αν τα βαλεις κατω και τα ζυγισεις, αυτα που εχουν κοψει στο κυνηγι σε σχεση με αυτα που εχουν δωσει, η πλαστιγγα θα γυρει στα κομμενα. Το θεμα δεν ειναι αυτο. Το θεμα ειναι οτι
1ον,κοβουν χωρις τεκμηριωση
2ον, δε κανουν κατι για να βελτιωσουν τη κατασταση.
Και 3ον δεν επαναφέρουν τίποτα!
 
Πάλι μαλακιες και ανεφαρμοστες παπαριες. Όλοι θα τρέξουν να δηλώσουν το τρυγονι στην εφαρμογή. Και θα μπαίνουμε με τους κωδικούς taxisnet όπως στα self test??? Τι σκατα έχουν μέσα στο κεφάλι τους ρε σεις? Και αν βγει το 145.000 στο πρώτο δεκαήμερο της περιοδου? Θα απαγορευτεί το τρυγονι πριν τα περάσματα του Σεπτέμβρη???
Είναι πολύ μακάκες στην ΚΣΕ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΚΑΙ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΙ για το μέλλον του κυνηγίου. Εντέχνως μας πλάσαραν μεσώ των φίλων προσκείμενων εφημερίδων το όριο κάρπωσης στα 6 τρυγόνια (αυτό ήταν το τυράκι ) και η φάκα το όριο των 145.000 τρυγονιών. Δηλαδή αν δηλωθούν σωστά νούμερα στην έναρξη εγω εδώ στο νησί που περιμένω το τρυγόνι μετά απο τις 2-3 Σεπτεμβρίου μάλλον θα βαράω μα@@΅΅Α ΣΤΟ ΒΟΥΝΌ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΆΣΕΙ Η ΏΡΑ. Καθόμαστε και ασχολούμαστε με τον αν μειώθηκε η οχι η φετινή άδεια (πίσω απο το πληκτρολόγιο) και οι κυνηγοπατέρες έβαλαν άλλη μια ταφόπλακα στο ελεύθερο κυνήγι . Τελικά είμαστε ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ.........
 
Είναι πολύ μακάκες στην ΚΣΕ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΚΑΙ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΙ για το μέλλον του κυνηγίου. Εντέχνως μας πλάσαραν μεσώ των φίλων προσκείμενων εφημερίδων το όριο κάρπωσης στα 6 τρυγόνια (αυτό ήταν το τυράκι ) και η φάκα το όριο των 145.000 τρυγονιών. Δηλαδή αν δηλωθούν σωστά νούμερα στην έναρξη εγω εδώ στο νησί που περιμένω το τρυγόνι μετά απο τις 2-3 Σεπτεμβρίου μάλλον θα βαράω μα@@΅΅Α ΣΤΟ ΒΟΥΝΌ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΆΣΕΙ Η ΏΡΑ. Καθόμαστε και ασχολούμαστε με τον αν μειώθηκε η οχι η φετινή άδεια (πίσω απο το πληκτρολόγιο) και οι κυνηγοπατέρες έβαλαν άλλη μια ταφόπλακα στο ελεύθερο κυνήγι . Τελικά είμαστε ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ.........
Αν οι πληθυσμοί σε κάποιο αποδημητικό θήραμα έχουν μειωθεί και αυτό είναι επαρκώς αληθές και επιστημονικά τεκμηριωμένο, μόνοι μας θα έπρεπε να ζητήσουμε την μείωση.

Τα προβλήματα και η δικαιολογημένη αγανάκτηση προκύπτουν από 4 θέματα
1. Δεν μπορούν οι "γείτονες" να κάνουν γενοκτονίες και εμείς να κρατάμε τα προσχήματα. Πρέπει να υπάρχει ευρύτερη συννενόηση και έλεγχος.
Το ξέρω οτι είναι δύσκολο και άβολο αλλά αυτός είναι ο δρόμος.
2 Μέθοδοι καταγραφής: Χθες έριξα πολύ γέλιο με τα μηνύματα, έγραψα και εγώ μερικά, αλλά όλοι πρέπει να συμβάλλουμε σε αυτό.
Το "ηλεκτρονική εφαρμογή" από μόνο του δεν λέει τίποτα.
Το πως θα λειτουργεί, λέει πολλά περισσότερα.
Τα αποτελέσματα που θα παραχθούν, η αξιοπιστία τους και πως αυτά θα χρησιμοποιηθούν ακόμα περισσότερα.
Είναι ηλιθιότητα ο Δραμινός να καταγράφει και ο βούλγαρος ή ο έλληνας σε κυνηγετική εξόρμηση στην Βουλγαρία να γελάνε και να καταναλώνουν καραβιές φυσίγγια. Οπότε φτάνουμε πάλι στο σημείο 1.
3. Ότι απαγορεύεται είναι κανόνας να μην επιτρέπεται ξανά. Χιλιοπαιγμένο έργο.
4. Έλλειψη εμπιστοσύνης. Κανένας δεν εμπιστεύεται κανέναν και τίποτα.

Θα μπορούσα να γράψω περισσότερα αλλά μια άλλη φορά :)

Αυτά λοιπόν από εμένα.
 
Last edited:
Καλημέρα σε όλους!

Τριγύρω πέφτουν βόμβες...και εμείς πάλι νομίζουμε ότι κάποιος χρυπάει το κουδούνι! Όλες οι χώρες της ΕΕ σιγά σιγά σταματούν την θήρα του τριγονιού....και εμείς εδώ αρχήσαμε την κριτική!

Ανεφάρμοστο!....τι θα γίνει με τα περάσματα? τι θα γίνει με τον αριθμό κάπρωσης? τι θα γίνει με τις ημέρες?

Ας δούμε τα πράγματα λίγο πιο ψύχραιμα...και χωρίς ανέξοδη κριτική!

Το σύστημα αυτό που τελικά πρέπει να ακολουθήσουμε είναι μια παραλλαγή του αμερικάνικου συστήματος με τα tags. Δηλαδή....έχουμε μια συγκεριμένη τράπεζα θηραμάτων η οποία μόλις εξαντληθεί...τότε το κυνήγι σταματά.

Αν αυτό δεν είναι αειφορία....τότε παρακαλώ εξηγήστε μου όλοι εσείς που είσατε αντίθετοι...τι σημαίνει η λέξη αειφόρος δραστηριότητα!

Εκτός βέβαια....αν πιστεύετε ότι η ΚΣΕ...θα πρέπει να βάλει θηροφύλακες στα παράλια της Αφρικής...με σκοπό να σταματήσει το "τριγονόδυχτο"! ή να βάλει κλιμάκια στην Βουλγαρία και τα Σκόπια.

Ξέρω...ότι κάποιοι θα γράψουν ότι είμαι πολιτικά εξαρτώμενος από την ΝΔ.....ή από την ΚΣΕ.......τους ενημερώνω ότι είναι μακρά νυχτωμένοι....και νυχτωμένοι θα παραμείνουν αν νομίζουν ότι το κυνήγι δεν θα εξορθολογιστεί με τον ένα ή το άλλο τρόπο!

Το κυνήγι θα πρέπει να παραμείνει ζωντανό μέσα από την ποιότητα της δραστηρίοτητας...και όχι μέσα από την ποσότητα του θηράματος! Η φιγούρα στο καφενείο πέθανε...και σύντομα πρέπει να πεθάνει και η φιγούρα στο Facebook! Αν δεν το καταλάβουμε ότι τα πράγματα αλλάζουν...ώς προς την παράδοση και την ποιότητα της κυνηγετικής δραστηρίοτητας.....και παραμείνουμε κολλημένοι στην ποσότητα του θηράματος....τότε είναι μαθηματικά βέβαιο....ότι σε λίγα χρόνια....θα το γυρίσουμε στο κυνήγι πούλας στο σκοπευτήριο και μόνο οπού εκεί το πήλινο "θήραμα" είναι ανεξάντλητο.

Συγνώμη για το ύφος μου....αλλά αγανακτώ...με την κοντόφθαλη λογική....του πόσα τριγόνια μας κόβουν! Και τριγόνια θα κόψουν....και ότι άλλο θέλουν θα κόψουν.....αν το θέλουν.....και δεν θα τους νοιάξει ήτε βάλουμε το ΚΕΚΑ στην Βουλή ή μαζευτούμε στο Σύνταγμα.

Το κυνήγι αν πραγματικά το αγαπάμε...πρέπει να το διαφυλάξουμε ως δραστηριότητα....και αυτό θα γίνει μόνο μέσα από την ποιότητα της δραστηριότητας και τον έλεγχο αυτής.

Αν κοιτάμε μονάχα την σακούλα.....καήκαμε!

Φιλικά προς όλους!
 
Όλες οι χώρες της ΕΕ σιγά σιγά σταματούν την θήρα του τριγονιού....
Αυτό δεν είναι επιχείρημα και προσωπικά δεν μου λέει απολύτως τίποτα.
Που είναι η ιχνηλασιμότητα, η μέθοδος, οι μελέτες που οδήγησαν στην απόφαση ;;;;
Έχεις κάτι σχετικό ;
Με ποιά ΛΟΓΙΚΗ ο Αμυράς και η ΚΣΕ κατέληξαν στον αριθμό 6 και όχι στο 1 ή 16 ;
Με μελέτες στην Ισπανία (δυτικό διάδρομο) ;;;

Τα υπόλοιπα είναι λογικά.
Εξήγησε αν ξέρεις πως δουλεύει το tags με τα αποδημητικά και τα ενδημικά και πως γίνονται οι καταγραφές.
Επίσης αν ξέρεις πως γίνεται η εκτίμηση του πληθυσμού ενός αποδημητικού και ενδημικού είδους.

Η ΕΕ θα έπρεπε να κόψει πρώτα τα @@ όσων χωρών της κάνουν νόμιμα σφαγές και ας αφήσουμε για την ώρα την Αφρική. Εκεί μπορεί να ασκηθεί επίσης πίεση με πολλούς εναλλακτικούς τρόπους.
Τι σημαίνει κυνηγετικός τουρισμός, driven hunting και λοιπές μ@λακίες (προσωπική αποψη) ... δουλευόμαστε ;

Για την ΚΣΕ τι να πώ. Ότι έκοψε την δουλειά στους θηροφύλακες (ενώ τα χρήματα τα είχαμε πληρώσει) και άφησε τους λαθροθήρες να γλεντάνε ; Ξέρεις κάτι για αυτό ;

Φιλικά ...
 
Last edited:
Αυτό δεν είναι επιχείρημα και προσωπικά δεν μου λέει απολύτως τίποτα.
Που είναι η ιχνηλασιμότητα, η μέθοδος, οι μελέτες που οδήγησαν στην απόφαση ;;;;
Έχεις κάτι σχετικό ;

Τα υπόλοιπα είναι λογικά.
Εξήγησε αν ξέρεις πως δουλεύει το tags με τα αποδημητικά και τα ενδημικά και πως γίνονται οι καταγραφές.
Επίσης αν ξέρεις πως γίνεται η εκτίμηση του πληθυσμού ενός αποδημητικού και ενδημικού είδους.

Η ΕΕ θα έπρεπε να κόψει πρώτα τα @@ όσων χωρών της κάνουν νόμιμα σφαγές και ας αφήσουμε για την ώρα την Αφρική. Εκεί μπορεί να ασκηθεί επίσης πίεση με πολλούς εναλλακτικούς τρόπους.

Για την ΚΣΕ τι να πώ. Ότι έκοψε την δουλειά στους θηροφύλακες (ενώ τα χρήματα τα είχαμε πληρώσει) και άφησε τους λαθροθήρες να γλεντάνε ; Ξέρεις κάτι για αυτό ;

Φιλικά ...
10000+++
 
Καλημέρα σε όλους!

Τριγύρω πέφτουν βόμβες...και εμείς πάλι νομίζουμε ότι κάποιος χρυπάει το κουδούνι! Όλες οι χώρες της ΕΕ σιγά σιγά σταματούν την θήρα του τριγονιού....και εμείς εδώ αρχήσαμε την κριτική!

Ανεφάρμοστο!....τι θα γίνει με τα περάσματα? τι θα γίνει με τον αριθμό κάπρωσης? τι θα γίνει με τις ημέρες?

Ας δούμε τα πράγματα λίγο πιο ψύχραιμα...και χωρίς ανέξοδη κριτική!

Το σύστημα αυτό που τελικά πρέπει να ακολουθήσουμε είναι μια παραλλαγή του αμερικάνικου συστήματος με τα tags. Δηλαδή....έχουμε μια συγκεριμένη τράπεζα θηραμάτων η οποία μόλις εξαντληθεί...τότε το κυνήγι σταματά.

Αν αυτό δεν είναι αειφορία....τότε παρακαλώ εξηγήστε μου όλοι εσείς που είσατε αντίθετοι...τι σημαίνει η λέξη αειφόρος δραστηριότητα!

Εκτός βέβαια....αν πιστεύετε ότι η ΚΣΕ...θα πρέπει να βάλει θηροφύλακες στα παράλια της Αφρικής...με σκοπό να σταματήσει το "τριγονόδυχτο"! ή να βάλει κλιμάκια στην Βουλγαρία και τα Σκόπια.

Ξέρω...ότι κάποιοι θα γράψουν ότι είμαι πολιτικά εξαρτώμενος από την ΝΔ.....ή από την ΚΣΕ.......τους ενημερώνω ότι είναι μακρά νυχτωμένοι....και νυχτωμένοι θα παραμείνουν αν νομίζουν ότι το κυνήγι δεν θα εξορθολογιστεί με τον ένα ή το άλλο τρόπο!

Το κυνήγι θα πρέπει να παραμείνει ζωντανό μέσα από την ποιότητα της δραστηρίοτητας...και όχι μέσα από την ποσότητα του θηράματος! Η φιγούρα στο καφενείο πέθανε...και σύντομα πρέπει να πεθάνει και η φιγούρα στο Facebook! Αν δεν το καταλάβουμε ότι τα πράγματα αλλάζουν...ώς προς την παράδοση και την ποιότητα της κυνηγετικής δραστηρίοτητας.....και παραμείνουμε κολλημένοι στην ποσότητα του θηράματος....τότε είναι μαθηματικά βέβαιο....ότι σε λίγα χρόνια....θα το γυρίσουμε στο κυνήγι πούλας στο σκοπευτήριο και μόνο οπού εκεί το πήλινο "θήραμα" είναι ανεξάντλητο.

Συγνώμη για το ύφος μου....αλλά αγανακτώ...με την κοντόφθαλη λογική....του πόσα τριγόνια μας κόβουν! Και τριγόνια θα κόψουν....και ότι άλλο θέλουν θα κόψουν.....αν το θέλουν.....και δεν θα τους νοιάξει ήτε βάλουμε το ΚΕΚΑ στην Βουλή ή μαζευτούμε στο Σύνταγμα.

Το κυνήγι αν πραγματικά το αγαπάμε...πρέπει να το διαφυλάξουμε ως δραστηριότητα....και αυτό θα γίνει μόνο μέσα από την ποιότητα της δραστηριότητας και τον έλεγχο αυτής.

Αν κοιτάμε μονάχα την σακούλα.....καήκαμε!

Φιλικά προς όλους!
Εκεί που τελειώνει η δική μου ελευθερία αρχίζει του άλλου, σέβομαι την άποψη του κάθε ανθρώπου εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι "Τριγύρω πέφτουν βόμβες...και εμείς πάλι νομίζουμε ότι κάποιος χρυπάει το κουδούνι! Όλες οι χώρες της ΕΕ σιγά σιγά σταματούν την θήρα του τριγονιού....και εμείς εδώ αρχήσαμε την κριτική!" και θα συμπληρώσω οτι οι βόμβες αυτές θα έπρεπε να έχουν τινάξει την ΚΣε καλά είναι δεν θέλουμε ΠΙΑ ΚΥΝΗΓΟΠΑΤΕΡΕΣ . εχω την εντύπωση οτι οι διάδρομοι των τρυγονιών στην υπόλοιπη Ευρώπη είναι διαφορετικοί άλλωστε τα κράτη αυτά δεν κυνηγούν φανατικά τα τρυγόνια
 
Μήπως μια ηλεκτρονική μορφή του προγράμματος Άρτεμις παράλληλα με το χειρόγραφο θα βοηθούσε να συμμετάσχουν περισσότεροι και γιατί όχι όλοι οι κυνηγοί στην καταγραφή του τρυγονιου ;
Τι ήθελα και το έλεγα χαχαχα
Για όλα υπάρχουν λύσεις και για τους νότιους να μπορούν να κυνηγήσουν χωρίς να σταματήσει το κυνηγι και για πολλά άλλα , καλή διάθεση να υπάρχει
Και κυρίως μια σωστή μελέτη για τον πληθυσμό του τρυγονιου στην Ελλάδα όπως και ένα σωστό πρόγραμμα που θα βοηθήσει να αυξηθεί ο πληθυσμός του σε εμάς , μην περιμένουμε από τα γειτονικά κράτη , σημασία έχει τι κάνουμε εμείς για το τρυγόνια αλλά και για τα άλλα ενδημικά θηράματα
Ένας φίλος που δουλεύει τώρα στη Βουλγαρία μου λέει ότι βλέπει κάθε πρωί λαγούς πεδινές πέρδικες αλλά και φασιανούς , εμείς γιατί δεν μπορούμε ;
 
Καλημέρα σε όλους!

Τριγύρω πέφτουν βόμβες...και εμείς πάλι νομίζουμε ότι κάποιος χρυπάει το κουδούνι! Όλες οι χώρες της ΕΕ σιγά σιγά σταματούν την θήρα του τριγονιού....και εμείς εδώ αρχήσαμε την κριτική!

Ανεφάρμοστο!....τι θα γίνει με τα περάσματα? τι θα γίνει με τον αριθμό κάπρωσης? τι θα γίνει με τις ημέρες?

Ας δούμε τα πράγματα λίγο πιο ψύχραιμα...και χωρίς ανέξοδη κριτική!

Το σύστημα αυτό που τελικά πρέπει να ακολουθήσουμε είναι μια παραλλαγή του αμερικάνικου συστήματος με τα tags. Δηλαδή....έχουμε μια συγκεριμένη τράπεζα θηραμάτων η οποία μόλις εξαντληθεί...τότε το κυνήγι σταματά.

Αν αυτό δεν είναι αειφορία....τότε παρακαλώ εξηγήστε μου όλοι εσείς που είσατε αντίθετοι...τι σημαίνει η λέξη αειφόρος δραστηριότητα!

Εκτός βέβαια....αν πιστεύετε ότι η ΚΣΕ...θα πρέπει να βάλει θηροφύλακες στα παράλια της Αφρικής...με σκοπό να σταματήσει το "τριγονόδυχτο"! ή να βάλει κλιμάκια στην Βουλγαρία και τα Σκόπια.

Ξέρω...ότι κάποιοι θα γράψουν ότι είμαι πολιτικά εξαρτώμενος από την ΝΔ.....ή από την ΚΣΕ.......τους ενημερώνω ότι είναι μακρά νυχτωμένοι....και νυχτωμένοι θα παραμείνουν αν νομίζουν ότι το κυνήγι δεν θα εξορθολογιστεί με τον ένα ή το άλλο τρόπο!

Το κυνήγι θα πρέπει να παραμείνει ζωντανό μέσα από την ποιότητα της δραστηρίοτητας...και όχι μέσα από την ποσότητα του θηράματος! Η φιγούρα στο καφενείο πέθανε...και σύντομα πρέπει να πεθάνει και η φιγούρα στο Facebook! Αν δεν το καταλάβουμε ότι τα πράγματα αλλάζουν...ώς προς την παράδοση ςκαι την ποιότητα της κυνηγετικής δραστηρίοτητας.....και παραμείνουμε κολλημένοι στην ποσότητα του θηράματος....τότε είναι μαθηματικά βέβαιο....ότι σε λίγα χρόνια....θα το γυρίσουμε στο κυνήγι πούλας στο σκοπευτήριο και μόνο οπού εκεί το πήλινο "θήραμα" είναι ανεξάντλητο.

Συγνώμη για το ύφος μου....αλλά αγανακτώ...με την κοντόφθαλη λογική....του πόσα τριγόνια μας κόβουν! Και τριγόνια θα κόψουν....και ότι άλλο θέλουν θα κόψουν.....αν το θέλουν.....και δεν θα τους νοιάξει ήτε βάλουμε το ΚΕΚΑ στην Βουλή ή μαζευτούμε στο Σύνταγμα.
Συμφωνώ ότι επιδίωξη όλων μας πρέπει να είναι η εξασφάλιση της αειφορίας. Προϋποθέτει όμως ειλικρίνεια προθέσεων και όχι υστερόβουλες σκέψεις.Το προηγούμενο των Γάλλων είναι ανησυχητικό, αφού αν και το 2020 συμμορφώθηκαν με το εξευτελιστικό όριο των 17.000 τρυγονιών, βλέπουν φέτος να τους απαγορεύεται τελείως το κυνήγι του!
 
Back
Top