Παρουσίαση Φυσιγγίων

Με το που είδα μπαρούτια και μισόταπα (ή τι σκ@τά είναι αυτό) ξενέρωσα.
Οπτικά, ούτε θα το αγόραζα.

Να δούμε τα σωθικά και τις αποδόσεις του.
Φίλε Βασίλης έχεις απολύτο δίκιο σε αυτό και εγώ που αγόρασα περισυ τον Οκτώβρη με το που άνοιξα το κουτί και αντικΡισα αυτό το χάλι τα μοιρασσα σε φίλους μου τζάμπα τα λεφτά.
 
Βασιλη μου ακομα δεν το μετρησα.....Δεν εχω ισκιο....και μαλλον το απογευμα θα το ριξω για
ταχογραφιση.
Αυτο που δεν μου αρεσε σε αυτο το φυσιγγιο ειναι η διαφυγη πυριτιδας απο την φουστα του
βυσματος.
Και δεν ειναι μονο στο ΕΝΑ φυσιγγιο που εσφαξα....ειναι σε ΟΛΑ τα φυσιγγια που εχει μεσα το κουτι.
Μιλησα με εναν φιλο και τον ρωτησα εαν και δικα του ειναι ετσι.
Μου ειπε οτι εχει και αυτος σε ολα διαφυγη πυριτιδας και φαινεται με το ματι.
Κοιταξε και τα δικα σου...και πες μου εαν ειναι στην ιδια κατασταση φιλε!!!
Ευχομαι να μην εχω καταλοιπα...και θα φοραω γυαλια οταν το ριξω....μην πεταξει ακαυτη πυριτιδα
απο το κλειστρο.
Και σ'εμενα έτσι κ Νίκο που τα αγόρασα περισυ τον Οκτώβρη.
 
Φίλε Βασίλης έχεις απολύτο δίκιο σε αυτό και εγώ που αγόρασα περισυ τον Οκτώβρη με το που άνοιξα το κουτί και αντικΡισα αυτό το χάλι τα μοιρασσα σε φίλους μου τζάμπα τα λεφτά.
Κακως εκανες Γιαννη που τα μοιρασες, επρεπε τουλαχιστον να δοκιμασεις μερικα, εχω ριξει πολλα κουτια και ηταν σπανιες οι περιπτωσεις να μου ερθει ακαυτη στο ματι, ασε που το εχω παθει και με πολλα αλλα φυσιγγια που απλα λογω χρωματος καλυκα δεν φαινοταν η διαφυγη πυριτιδας.
 
Πολλά μου φαίνονται τα 60μ, αλλά μια δοκιμή θα μας πείσει :)
Full μαμά, θα συμφωνήσω και εγώ αλλά με 2€ το μπαμ, αφήνουμε σε εσένα την επιλογή :)

Τα 2 3/4" πήρες.
Τα τρί-ίντσα είναι το πρώτο πράμα

https://www.skroutz.gr/s/17497123/Remington-Nitro-Magnum-53gr-25τμχ.html

53γρ 370 m/ 50 γιούργια.
Αυτές οι τιμές είναι πραγματικές ή Πρωταπριλιάτικες;
 
Και σ'εμενα έτσι κ Νίκο που τα αγόρασα περισυ τον Οκτώβρη.

Γιαννη μου , περιμενα να μου ''βγαλει'' τα ματια η διαφυγη που ειχε σε πυριτιδα.....
Ευτυχως ομως....δεν την βγαζει σαν ακαυτη απο το κλειστρο....απλα την αφηνει σαν καταλοιπα
στην καννη του οπλου.
Σε ολες τις βολες που εκανα...μετα απο καθε βολη κοιταγα και ειχα καταλοιπα στην καννη μου.!!!
Δεν ειναι ''κακο φυσιγγιο''......υπαρχουν πολυ χειροτερα....που στα ''καφενεια''....τα εχουν περι πολλου!!! ;) :)
 
Bρές την Στέλιο να την εφαρμόσουμε εμείς .
Αυτό που λές έχει τα 70 μ εύκολα με το κατάλληλο set up και σκάγια .
Λαμπη το εψαξα λιγο κ ειναι συγκεντρωτηρας με κυαθιο που χωραει ολα τα σκαγια της γομωσης, κλειστος απο πανω με μια τρυπα στο κεντρο.
Αναλογα με το ποσο μακρυα θελουμε να εχουμε συγκεντρωση μεγαλωνει η μικραινει η τρυπα.
 
Τι είναι αυτό που κάνεις με κουφάνες χαχαχχα
Σκάω το καψούλι.
Μέγγενη, πόντα, σφυρί, γάντια, γυαλιά, ωτοασπίδες.

Όποιος το έχει κάνει ξέρει, ... όποιος δεν το έχει κάνει και θέλει να το κάνει ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο ότι δεν σκάμε το καψούλι στηρίζοντας το φυσίγγι ή το καψούλι μόνο του πχ στο πάτωμα ... πρέπει να υπάρχει πάντα χώρος για την διαφυγή των αερίων.
Η μέγγενη είναι το πιο ασφαλές.

Μικρός είχα βάλει ένα 6.45 στο πάτωμα και το είχα σκάσει.
Το πάνω μέρος του καψυλίου εκσφενδονίστηκε.
Αφού δεν έχασα κανένα μάτι τυχερός ήμουνα.
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Όπως και ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο ότι δεν πετάμε ποτέ κομμένο φυσίγγι με καλό καψούλι στα σκουπίδια της γειτονιάς !!!
 
Last edited:
Σκάω το καψούλι.
Μέγγενη, πόντα, σφυρί, γυαλιά, ωτοασπίδες.

Όποιος το έχει κάνει ξέρει, ... όποιος δεν το έχει κάνει και θέλει να το κάνει ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο ότι δεν σκάμε το καψούλι στηρίζοντας το φυσίγγι ή το καψούλι μόνο του πχ στο πάτωμα ... πρέπει να υπάρχει πάντα χώρος για την διαφυγή των αερίων.
Η μέγγενη είναι το πιο ασφαλές.

Μικρός είχα βάλει ένα 6.45 στο πάτωμα και το είχα σκάσει.
Το πάνω μέρος του καψυλίου εκσφενδονίστηκε.
Αφού δεν έχασα κανένα μάτι τυχερός ήμουνα.
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Όπως και ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο ότι δεν πετάμε ποτέ κομμένο φυσίγγι με καλό καψούλι στα σκουπίδια της γειτονιάς !!!
Εχω το βαζω σημαδη με το αεροβολο.σατανικο μιαλο .yel. .big smile. .hair.
 
Φίλε Βασίλης έχεις απολύτο δίκιο σε αυτό και εγώ που αγόρασα περισυ τον Οκτώβρη με το που άνοιξα το κουτί και αντικΡισα αυτό το χάλι τα μοιρασσα σε φίλους μου τζάμπα τα λεφτά.
Εντάξει είπαμε είναι πταίσμα.
Απλά δεν το περίμενα από κορυφαία εταιρία.
Ίσως η techna να είναι πολύ δύστροπη στο αυτόματο γέμισμα όπως είπαν και τα παιδιά.
Εγώ θα τα μπουμπουνίσω όλα πάντως αν με αφήσουν οι γουρουνο-ταλιμπάν να πάω για καμιά φάσσα τον χειμώνα.
 
Οτι τσοκ και να βαλεις παλι τα εμπορικα θα ειναι πισω, η ιδιογομωση με αλευρι παντα θα ειναι μπροστα και με διαφορα!!!

Δεν εχω παραπονο βεβαια απο τα εμπορικα που ριχνω, στα κυνηγια που κανω και στις καιρικες συνθηκες που εχουμε στα μερη μου ολα αυτα τα χρονια, φασσες εχω τουφεκισει πολυ μακρια παρα πολλες με αμεσες καταβολες.
Παπι δεν κυνηγαω γιατι δεν εχει εδω, αλλα λαγο που πηγαινα καποτε παλι δεν πεταλωσα κανενα με τα εμπορικα ουτε τραυματισα κανενα, ολοι ξεροι ειχαν πεσει, αλλα μερικα φυσιγγια με αλευρι που μου ειχαν δωσει φιλοι να δοκιμασω ηταν πολυ ανωτερα απο ολα τα εμπορικα σε ολα τους!

Πηρα περυσι μερικα rem nitro 42γρ σε νο2 και νο4 και πιστευω αργοτερα με το καλο να ριξω ενα δυο σε χαρτονι να δω μεχρι ποσα μετρα κρατανε αξιοπρεπη συγκεντρωση, πιστευω τα 60 θα τα εχουν.
60 μετρα και κανονι g3 ανετα φιλε
 
60 μετρα και κανονι g3 ανετα φιλε

Τολη μου....''ευσεβεις ποθοι''......Και στο λεω με το θαρρος της φιλιας μας!!!

Δεν υπαρχει εμπορικο φυσιγγιο που να εχει αξιοπρεπη συγκεντρωση μετα τα 40 μετρα ...με ΜΑΜΑ ΤΣΟΚ.
Και λεω για τα εμπορικα που δεν χρειαζεται να παρεις δανειο απο την τραπεζα για να τα αγορασεις.
Η δοκιμη του φιλου το Αλεξ με το kick's στα 50 μετρα εδωσε 52 % συγκεντρωση....εαν το ριξει με
ΜΑΜΑ φουλ τσοκ....δυσκολα θα πιασει το 35%. ( σελιδα 136 ).

Του φιλου του Κωστή ''μπερετακιας''....στα 40 μετρα εδωσε 64% συγκεντρωση...και ειναι και με Ν5
σκαγια. με ΜΑΜΑ τσοκ. ( σελιδα 138 ).
Αυτες ειναι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συγκεντρωσεις των εμπορικων φυσιγγιων με σκαγια 2% αντιμονιο και
χωρις μπαφερ!! ( του ''μπερετακια'' ).
Εαν θελουμε μεγαλυτερες.....παμε η σε επινικελωμενα σκαγια....η σε φυσιγγια με μπαφερ....παντα για
ΜΑΜΑ τσοκ λεω.
Τωρα τα εξτρα τσοκ κανουν ''δουλεια''....και μαζευουν τις οποιες τουφεκιες.
Τα 45+ μετρα....θελουν καλη ποιοτητα σκαγιων η μπαφερ....και χοντρα νουμερα σκαγια....
Εαν βρεις φυσιγγιο με αξιοπρεπη συγκεντρωση στα 60 μετρα με ΜΑΜΑ ΤΣΟΚ...να μου το πεις
και μενα....για να σταματησω την ιδιογομωση φιλε!!!!! :)
 
Τολη μου....''ευσεβεις ποθοι''......Και στο λεω με το θαρρος της φιλιας μας!!!

Δεν υπαρχει εμπορικο φυσιγγιο που να εχει αξιοπρεπη συγκεντρωση μετα τα 40 μετρα ...με ΜΑΜΑ ΤΣΟΚ.
Και λεω για τα εμπορικα που δεν χρειαζεται να παρεις δανειο απο την τραπεζα για να τα αγορασεις.
Η δοκιμη του φιλου το Αλεξ με το kick's στα 50 μετρα εδωσε 52 % συγκεντρωση....εαν το ριξει με
ΜΑΜΑ φουλ τσοκ....δυσκολα θα πιασει το 35%. ( σελιδα 136 ).

Του φιλου του Κωστή ''μπερετακιας''....στα 40 μετρα εδωσε 64% συγκεντρωση...και ειναι και με Ν5
σκαγια. με ΜΑΜΑ τσοκ. ( σελιδα 138 ).
Αυτες ειναι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συγκεντρωσεις των εμπορικων φυσιγγιων με σκαγια 2% αντιμονιο και
χωρις μπαφερ!! ( του ''μπερετακια'' ).
Εαν θελουμε μεγαλυτερες.....παμε η σε επινικελωμενα σκαγια....η σε φυσιγγια με μπαφερ....παντα για
ΜΑΜΑ τσοκ λεω.
Τωρα τα εξτρα τσοκ κανουν ''δουλεια''....και μαζευουν τις οποιες τουφεκιες.
Τα 45+ μετρα....θελουν καλη ποιοτητα σκαγιων η μπαφερ....και χοντρα νουμερα σκαγια....
Εαν βρεις φυσιγγιο με αξιοπρεπη συγκεντρωση στα 60 μετρα με ΜΑΜΑ ΤΣΟΚ...να μου το πεις
και μενα....για να σταματησω την ιδιογομωση φιλε!!!!! :)
Πιστεύω πως ο Αλεξ επειδή έχει κάνη διαμάντι μπορεί να πάρει κατι παραπάνω σε συγκέντρωση αλλά για την πλειοψηφία των όπλων αυτές είναι οι συγκεντρώσεις
 
Τολη μου....''ευσεβεις ποθοι''......Και στο λεω με το θαρρος της φιλιας μας!!!

Δεν υπαρχει εμπορικο φυσιγγιο που να εχει αξιοπρεπη συγκεντρωση μετα τα 40 μετρα ...με ΜΑΜΑ ΤΣΟΚ.
Και λεω για τα εμπορικα που δεν χρειαζεται να παρεις δανειο απο την τραπεζα για να τα αγορασεις.
Η δοκιμη του φιλου το Αλεξ με το kick's στα 50 μετρα εδωσε 52 % συγκεντρωση....εαν το ριξει με
ΜΑΜΑ φουλ τσοκ....δυσκολα θα πιασει το 35%. ( σελιδα 136 ).

Του φιλου του Κωστή ''μπερετακιας''....στα 40 μετρα εδωσε 64% συγκεντρωση...και ειναι και με Ν5
σκαγια. με ΜΑΜΑ τσοκ. ( σελιδα 138 ).
Αυτες ειναι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συγκεντρωσεις των εμπορικων φυσιγγιων με σκαγια 2% αντιμονιο και
χωρις μπαφερ!! ( του ''μπερετακια'' ).
Εαν θελουμε μεγαλυτερες.....παμε η σε επινικελωμενα σκαγια....η σε φυσιγγια με μπαφερ....παντα για
ΜΑΜΑ τσοκ λεω.
Τωρα τα εξτρα τσοκ κανουν ''δουλεια''....και μαζευουν τις οποιες τουφεκιες.
Τα 45+ μετρα....θελουν καλη ποιοτητα σκαγιων η μπαφερ....και χοντρα νουμερα σκαγια....
Εαν βρεις φυσιγγιο με αξιοπρεπη συγκεντρωση στα 60 μετρα με ΜΑΜΑ ΤΣΟΚ...να μου το πεις
και μενα....για να σταματησω την ιδιογομωση φιλε!!!!! :)
Κατσε να το ριξω πρωτα και βλεπουμε τι ψαρια θα πιασει...μην προδικαζεις το αποτελεσμα απο τωρα...εγω λεω θα εχει πανω απο 35% , αν θυμασαι και ενα 36γρ νο2 που ειχα ριξει με το Κικς μου ελεγες οτι το αποτελεσμα ειναι θεμα τσοκ, αλλα οταν το εριξα και με το μαμα φουλ ειχαν 4 με 5 σκαγια διαφορα.
Πιστεύω πως ο Αλεξ επειδή έχει κάνη διαμάντι μπορεί να πάρει κατι παραπάνω σε συγκέντρωση αλλά για την πλειοψηφία των όπλων αυτές είναι οι συγκεντρώσεις
Παραπανω συγκεντρωαη θα παρω Κωστα σιγουρα, υπομονη μεχρι την δοκιμη
 
Κατσε να το ριξω πρωτα και βλεπουμε τι ψαρια θα πιασει...μην προδικαζεις το αποτελεσμα απο τωρα...εγω λεω θα εχει πανω απο 35% , αν θυμασαι και ενα 36γρ νο2 που ειχα ριξει με το Κικς μου ελεγες οτι το αποτελεσμα ειναι θεμα τσοκ, αλλα οταν το εριξα και με το μαμα φουλ ειχαν 4 με 5 σκαγια διαφορα.

Παραπανω συγκεντρωαη θα παρω Κωστα σιγουρα, υπομονη μεχρι την δοκιμη

Αλεξ , μην μπερδευουμε το ''σωβρακο με την γραβατα''......
Αλλο το Ν6 και αλλο το Ν2 στα ιδια μετρα....καμια σχεση το ενα με το αλλο φιλε!!!
 
Αλεξ , μην μπερδευουμε το ''σωβρακο με την γραβατα''......
Αλλο το Ν6 και αλλο το Ν2 στα ιδια μετρα....καμια σχεση το ενα με το αλλο φιλε!!!
Δεν διαφωνω απλα σου εχω πει πολλες φορες και εντελως φιλικα να μην εισαι απολυτος, με μαμα 4αρι στα 51 μετρα και 34 νο6 ειχα 26% συγκεντρωση, περιμενε να δουμε και το φουλ τι θα κανει...
 
Πιστεύω πως ο Αλεξ επειδή έχει κάνη διαμάντι μπορεί να πάρει κατι παραπάνω σε συγκέντρωση αλλά για την πλειοψηφία των όπλων αυτές είναι οι συγκεντρώσεις


ΟΙ συγκεντρωσεις των εμπορικων.....ειναι αυτες που λες....Και η δικη μου καννη βγαζει καλες τουφεκιες
αυτο το εχει αποδειξει....και ας ειναι 66 εκατοστα.
Ωστοσο οταν θα ριξω στα 50 μετρα....40% δεν πιστευω να το ''πιασει'' το συγκεκριμενο φυσιγγιο....
Και θα κανω 3 βολες....για να βγαλω μεσο ορο....
 
Νικο
Ο λογος που συχνα παρεξηγειτε ο γραπτος σου λογος ειναι ακριβως επειδη βγαζεις αυτο το απολυτο
Εσυ ισως αλλα θελεις να πεις αλλα αλλα καταλαβαινει ο πλειστος κοσμος οπως τα λες

Δες το λιγο γιατι εχεις ορεξη και ειναι κριμα αφου θες να δινεις γνωση ταυτοχρονα να την ´´χαλασ´´ αθελα σου

Λες δεν υπαρχει φυσιγγι.....
Δεν λες ουτε νουμερο σκαγιου ουτε εαν το τσοκ ειναι σταθερο, ουτε βυσματωση ......
Δεν λες εαν το εμπορικο θα εχει μπαφερ
Δεν λες ουτε εαν το ιδιογομωσης θα εχει μπαφερ εαν δεν εχει το εμπορικο

Και σου λεω εαν ριξεις ενα εμπορικο σκοπευτικο με ενα σταθερο τσοκ με ενα οπλο πχ μερκελ η ενα ζανολετι η ενα s 55-56 θα δεις πραματα που δεν θα πιστευεις!!!
Ειπα μερικα αξιολογα οπλα που αφησαν εποχη οι καννες τους- υπαρχουν πολλα αλλα

Εαν ριξεις ενα φυσιγγι ιδιο σε ολα με σκαγι 5 αντι 8 και παλι ξερεις οτι οι διαφορες θα ειναι μεγαλες

επισης αναφερεστε συχνα στο μηκος της καννης

Το μηκος της καννης περαν απο συγκεκριμενα ηδη φυσιγγιων ουδεμια διαφορα δεν κανουν στην κατανομη μας
Τουλαχιστον να ειναι αξια αναλυσης

Μαλιστα σε τουλαχιστον 3 δοκιμες μεταξυ 66-71-76 καννων τα 66 υπερηχαν βλητικα εστω και ελαχιστα

Το μηκος της καννης δινει πολλα προτερηματα οσον αφορα τα στατικα κυνηγια και την προσκοπευση μας
Οχι την βλητικη αποδοση στα γενικα φυσιγγια εμποριου η ιδιογομωσης

Υπαρχουν εταιρειες κολοσσοι σε καθε τοπο που παραγουν εξαγουν τεραστιους ογκους φυσιγγιων και αμετρητοι χρηστες τους
Οπως και πολλοι ιδιογωμωτες που αντιγραφουν φιυσεκια τους

Δεν μπορουμε να λεμε δεν υπαρχει εμπορικο φυσιγγι να..........επειδη υποστηριζουμε την ιδιογομωση φιλε

γιατι ειναι ουτοπικο

Το να λεμε ομως οτι η γλυκα ενις δικου σου φυσιγγιου ειναι μεγαληηη καυλα ναι ειναι αληθινο!!!

Οπως και το οτι ξερεις απολυτα τι ριχνεις!!!

Οπως και οτι μεχρι να σου τελειωσει η παρτιδα υλικων που εχεις ολα τα δυσιγγια σου θα ειναι ιδια
Αυτα ισχυουν απολυτα!!!

το δεν υπαρχει ομως δεν ισχυει φιλε
Κατ εμενα και εντέλως συναδερφικα!
 
Back
Top