Παρουσίαση Φυσιγγίων

Δυστυχώς
Πολλα χρονια πισω....κοιτα τον αριθμο τηλεφωνου επανω στην συσκευασια και θα καταλαβεις....
Εαν δεν κανω λαθος 1992-94.....ημουν νιος και γερασα.....ευτυχως οχι με τις φολες που μας πουλαγαν!!!
Και λεω φολες.....γιατι οταν αγοραζεις ενα κουτι φυσιγγια που η συσκευασια γραφει Ν6 εχεις την
απαιτηση να ειναι Ν6....και ΟΧΙ Ν8.....Γιατι ουτε δανεικο το ζητας...ουτε να στο χαρησει....Το πληρωνεις
το γαμηδι....και χωρις παζαρια!!!
Πως να μου ΄΄κατσει'' βρε Λαμπη μου οταν το Ν6 ειναι Ν8 ???
Πως να κατεβασει την φασσα απο τα 40 ή 45 μετρα ???
Το μονο που κατεβαζεις.....ειναι μπινελικια !!!!
Επιτρεπεται να μου εχει ο καριολης σε 36 γραμμαρια σκαγια Ν8 μεσα ???

Μετα απο τοσα που εχω σφαξει....και τα περισσοτερα εχουν λαθος νουμερο σκαγιων μεσα , και στην
πλειοψηφια τους παντα μικροτερο νουμερο ....το σκεπτικο τους ειναι το εξης...Ας μην σκοτωσει ο κυνηγος
στα 40 - 45 μετρα....Ας σκοτωσει στα 30 -35...να ''γλυκαθει'' και ο αστοχος....
Το Ν6 - 36 γραμ = 313 σκαγια
Το Ν8 -36 γραμ = 504 σκαγια.
Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.....Ωστοσο αυτο που κανουν ειναι απάτη για μενα που θελω το Ν6.

ΥΓ. Μετρησα πολλα μα πολλα σκαγια....το 85% εχει διαμετρο 2,3 χιλιοστα και τα υπολοιπα 2,4 χιλιοστα.
Δεν βρηκα ουτε ΕΝΑ στο 2,5 που αντιστοιχει στο Ν7.
Το Ν6 με 2,7 διαμετρο ξεχαστε το....δεν υπαρχει....παρα μονο στα ονειρα μας !!!!
Και το δευτερο φυσιγγιο που εσφαξα ...για επιβεβαιωση....τα ιδια σκαγια ειχε μεσα...

View attachment 29079View attachment 29080View attachment 29081View attachment 29082Δυστυχως αυτή είναι η πραγματικότητα σε πολλά Ελληνικά φυσίγγια........ Ο λόγος είναι αυτός που περιέγραψε η κάτι παρόμοιο ....... Οι περισσότεροι κυνηγοί ρίχνουν ένα δύο φυσίγγια στον τενεκέ μετράνε τα σκάγια είναι πολλά "άριστο" το φυσίγγι........ Το ρίχνεις στις φάσεις και σκοτώνεις τα τσιμπούρια..........
 
Έχω βρει παρτίδα με την ίδια πυρίτιδα στο 1,65!!! Στο έχω γράψει......σε 7αρια. Ίσως να ήταν άλλο Λοτ..........

Βαγγελα μου....για μενα τα εμπορικα...ειναι παρελθον.....Και αυτα που σφαζω ειναι περισσεματα
πριν απο αρκετα χρονια....
Τα σφαζω για ολους τους φιλους και συναδελφους που αγοραζουν....για να ξερουν τι ''παιζεται''....
Εχω να αγορασω πολλα χρονια εμπορικο φυσιγγιο για το κυνηγι.
Αγοραζω μονο απο περιεργεια....και για σφαξιμο οπως τα percorco N6 που παραγγειλα για τα δοκιμασω.
Αυτα ηρθαν...μου ηρθε μηνυμα....θα τα παρω αυριο...και θα σας τα παρουσιασω φιλε!!! ;) :)
 
Κανόνισε τι θα γράψεις, αύριο θα πάρω και εγώ το κουτί που παράγγειλα και δεν έχω γάμο σύντομα.

Τα εντοσθια του θα γραψω.....Και να ''παρακαλαει'' να ειναι αυτα που γραφει η συσκευασια....18,20
ευρω τα πληρωσα -μεταφορικα + αντικαταβολη.
Θα ριξω και ενα - δυο να δω ταχυτητες....
Περιθωρια στοχου δεν εχω....Θα ερθει ομως και η ωρα του στοχου και της διατρησης...να εισαι
σιγουρος γι΄αυτο φιλε!!! :)
 
Συνεχεια των φωτο.

View attachment 29089View attachment 29090View attachment 29091View attachment 29092View attachment 29093

Παλικαρια .....υγεια να εχουμε!!!! :)
Κύριε Νίκο δοκιμάστε το εξής, όταν βάζετε μια φωτογραφία μετά πατήστε να διαγραφεί και αφήστε μόνο την μικρογραφία. Το λέω γιατί έτσι θα φαίνονται πιο εύκολα οι φωτογραφίες σας. Αν δεν τα καταφέρετε, δεν πειράζει.
 
Κύριε Νίκο δοκιμάστε το εξής, όταν βάζετε μια φωτογραφία μετά πατήστε να διαγραφεί και αφήστε μόνο την μικρογραφία. Το λέω γιατί έτσι θα φαίνονται πιο εύκολα οι φωτογραφίες σας. Αν δεν τα καταφέρετε, δεν πειράζει.

Θα το προσπαθησω....Σε ευχαριστω Βασιλη!!!!
 
Κύριε Νίκο δοκιμάστε το εξής, όταν βάζετε μια φωτογραφία μετά πατήστε να διαγραφεί και αφήστε μόνο την μικρογραφία. Το λέω γιατί έτσι θα φαίνονται πιο εύκολα οι φωτογραφίες σας. Αν δεν τα καταφέρετε, δεν πειράζει.

Βασιλη μου , δεν βλεπω πουθενα να λεει ''διαγραφη''....Ουτε στο δικο μου αρχειο....ουτε οταν βαζω φωτο
στο φορουμ....
Για δωσε χερι βοηθειας φιλε!!!

εικόνα_Viber_2021-07-06_07-19-42-597.jpgεικόνα_Viber_2021-07-06_07-19-53-528.jpg
 
Πατάς μια φορά στην μεγάλη φωτογραφία και μετά το πλήκτρο delete στο πληκτρολόγιο.
Σβήνεις δηλαδή τις μεγάλες φωτογραφίες και αφήνεις τις μικρές (τις κάτω)
 

Attachments

  • IMG_20210706_100532.jpg
    IMG_20210706_100532.jpg
    158,5 KB · Προβολές: 13
Πατάς μια φορά στην μεγάλη φωτογραφία και μετά το πλήκτρο delete στο πληκτρολόγιο.
Σβήνεις δηλαδή τις μεγάλες φωτογραφίες και αφήνεις τις μικρές (τις κάτω)

Θα το ''παλεψω'' φιλε....

Σημερα ειναι η ημερα της ΤΕΚΝΑ....
Τα percorco ηρθαν.... το εσφαξα το ζυγισα....ΔΕΝ ειναι για ''γαμους''....Δειχνει οτι ειναι ΚΑΛΟ φυσεκι!!!

Δεν ειναι βεβαια και απο τα φτηνα φυσιγγια....Ωστοσο....χαλαλι του....γιατι εχει σωστη διαμετρο ΣΚΑΓΙΩΝ!!!!

Λιγη υπομονη να το ταχοφραφησω....και αυτο και το 12βολο του Lambro...και θα ανεβασω φωτο!!!
 
Τα percorco ηρθαν.... το εσφαξα το ζυγισα....ΔΕΝ ειναι για ''γαμους''....Δειχνει οτι ειναι ΚΑΛΟ φυσεκι!!

Με το που είδα μπαρούτια και μισόταπα (ή τι σκ@τά είναι αυτό) ξενέρωσα.
Οπτικά, ούτε θα το αγόραζα.

Να δούμε τα σωθικά και τις αποδόσεις του.
 

Attachments

  • IMG_20210706_115914.jpg
    IMG_20210706_115914.jpg
    128,8 KB · Προβολές: 38
Με το που είδα μπαρούτια και μισόταπα (ή τι σκ@τά είναι αυτό) ξενέρωσα.
Οπτικά, ούτε θα το αγόραζα.

Να δούμε τα σωθικά και τις αποδόσεις του.
Συγκεντρωτηρα αποσπωμενου πατου εχει Βασιλη, το συγκεκριμενο ειναι φοβερο φυσιγγι, δοκιμασμενο απο παρα πολλους!
 
Συγκεντρωτηρα αποσπωμενου πατου εχει Βασιλη, το συγκεκριμενο ειναι φοβερο φυσιγγι, δοκιμασμενο απο παρα πολλους!
Σε πιστεύω φίλε μου Άλεξ, για αυτό το πήρα.
Απλά η πρώτη εντύπωση δεν μου άρεσε.

Ας δουλεύει και ας είναι αλειμμένο και με σκ@τ@ ;) χαχαχα
 
Back
Top