Παρουσίαση Φυσιγγίων

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ποια είναι η πυρίτιδα. Μάλλον C7 ... Σίγουρα πάντως ΔΕΝ είναι η D20 που αναφέρει στο site !!!! :mad:
https://www.snafpliotis.com/en/products/shooting-cartridges/practical-shooting/palla-practical-slug/
Το καψούλι είναι το 688, το ισχυρό καψούλι της NSI.
Δεν έχω ασχοληθεί με μονόβολα, και καταλαβαίνω ότι υπάρχουν διαφορές από τη γόμωση σκαγιών ... Αλλά με δόση πυρίτιδας 1,33γρ ... δύσκολο το βλέπω να πιάνει τα 420 m/s ... Όποιοι γεμίζουν μονόβολα θα ξέρουν καλύτερα να μας πουν ... :confused:
k.Nίκο αφού θα τα ρίξεις βάλε και μια αποτύπωση στον πίνακα με τσόκ *** στα 40 μ
 
Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ποια είναι η πυρίτιδα. Μάλλον C7 ... Σίγουρα πάντως ΔΕΝ είναι η D20 που αναφέρει στο site !!!! :mad:
https://www.snafpliotis.com/en/products/shooting-cartridges/practical-shooting/palla-practical-slug/
Το καψούλι είναι το 688, το ισχυρό καψούλι της NSI.
Δεν έχω ασχοληθεί με μονόβολα, και καταλαβαίνω ότι υπάρχουν διαφορές από τη γόμωση σκαγιών ... Αλλά με δόση πυρίτιδας 1,33γρ ... δύσκολο το βλέπω να πιάνει τα 420 m/s ... Όποιοι γεμίζουν μονόβολα θα ξέρουν καλύτερα να μας πουν ... :confused:


Στελιο μου , και εγω την πυριτιδα λιγη σε ποσοτητα την βλεπω. Δεν την εχω την δουλεψει....Ισως ''πονταρει''
στο καψουλι και βαθυ ρελι που εχει για να βγαλει αυτην την ταχυτητα που λεει,
Αν δεν μετρηθει ομως....μονο ''λογια'' λεμε φιλε!!!
 
k.Nίκο αφού θα τα ρίξεις βάλε και μια αποτύπωση στον πίνακα με τσόκ *** στα 40 μ

Λαμπη μου δεν εχω ''περιθωρια'' στοχου....εδω που μενω. Το χωραφι εγινε μποστανι....
Για να ριξω σε στοχο....πρεπει να παω στο ''σκοπευτηριο''....πεδιο βολης του στρατου....που μας το
παραχωρει μονο σαββατοκυριακα....
Ασε που πρεπει να κανω 90 χιλιομετρα πηγαινε -ελα....
Μετα τις 20/8 θα μπορω να ριξω....εδω που μενω φιλε...υπομονη.....
 
Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ποια είναι η πυρίτιδα. Μάλλον C7 ... Σίγουρα πάντως ΔΕΝ είναι η D20 που αναφέρει στο site !!!! :mad:
https://www.snafpliotis.com/en/products/shooting-cartridges/practical-shooting/palla-practical-slug/
Το καψούλι είναι το 688, το ισχυρό καψούλι της NSI.
Δεν έχω ασχοληθεί με μονόβολα, και καταλαβαίνω ότι υπάρχουν διαφορές από τη γόμωση σκαγιών ... Αλλά με δόση πυρίτιδας 1,33γρ ... δύσκολο το βλέπω να πιάνει τα 420 m/s ... Όποιοι γεμίζουν μονόβολα θα ξέρουν καλύτερα να μας πουν ... :confused:
Ευχαριστώ Στέλιο.
Και η εξουδετέρωση του καψυλίου :)

 
Λαμπη μου δεν εχω ''περιθωρια'' στοχου....εδω που μενω. Το χωραφι εγινε μποστανι....
Για να ριξω σε στοχο....πρεπει να παω στο ''σκοπευτηριο''....πεδιο βολης του στρατου....που μας το
παραχωρει μονο σαββατοκυριακα....
Ασε που πρεπει να κανω 90 χιλιομετρα πηγαινε -ελα....
Μετα τις 20/8 θα μπορω να ριξω....εδω που μενω φιλε...υπομονη.....
Επιασα 10 φυσιγγια percorso απο ενα κουτι αγορασμενο προ 4ετιας.
Η μονη διαφορα που βρηκα ηταν στα σκαγια με το ελαφρυτερο στα 35.79 κ το βαρυτερο στα 36.35.
Η πυριτιδα στο 1.90 μεσο ορο με πολυ μικρες διαφορες.
Τα σκαγια στο νο6 στα 2.75mm.
Κλεισμενα στα 57.3-57.4 κ χωρις να εχει διαφυγει πυριτιδα.
Θα μετρησω μερικα να δουμε ταχυτητες κ να συγκρινουμε με αυτα που εχουν 2.05
Το συμπερασμα εκ πρωτης οψεως για την παρτιδα που εχω εγω ειναι οτι προκειται για ενα καλο μετριο προς δυνατο φυσιγγι.
 
k.Nίκο αφού θα τα ρίξεις βάλε και μια αποτύπωση στον πίνακα με τσόκ *** στα 40 μ
Λάμπη καλημέρα.. Μιας και το ρίχνω χρόνια το συγκεκριμένο (περκορσο) έχω μερικές αποτυπώσεις εγώ αν θέλεις να τις δεις.. Ενδεικτικά αναφέρω πως η συγκέντρωση στα 35 μέτρα με *** αστρα τσοκ είναι γύρω στο 70%. Στα 40 μέτρα με ** αστρα γύρω στο 55% συγκέντρωση. Με *φουλ στα ίδια μετρα (40) κυμαίνεται γύρω στο 65%. Τώρα στα 50 μέτρα με *** αλλά και * πέφτει δραματικά η συγκέντρωση σε ποσοστά της τάξης 35%!!! Αυτά φυσικά ισχύουν για το όπλο μου (beretta 391 18.3) και τα εργοστασιακά του τσοκ. Σε δοκιμη με μια franki grifone αν θυμάμαι καλά το μοντέλο του όπλου ενός φίλου ήταν χειρότερα τα ποσοστά συγκέντρωσης στο όπλο του.
 
Mιά χαρά το βλέπω για κυνηγετική χρήση και με την ταχύτητα που το δίνει περισσότερο για κυνηγετική παρά για σκοπευτική, θα έλεγα.
Για το μονόβολο μιλάς Λευτέρη ;
Και εγώ αυτό νομίζω.
Αρκεί να πάει ίσια :)
 
Παλικαρια 3εις ταχογραφησεις....και το φυσιγγιο δεν ''χαριζει''.....εχει ταχυτητες πολυ καλες
αλλα χειμωνιατικες!!!
Οι δοκιμες εγιναν με 32 βαθμους....αλλα η Τεκνα στο κρυο δεν ''μασαει'' .....

Τωρα οσον αφορα συγκεντρωση και κατανομη δεν ξερω.....

Κραταω αυτο που εργαψε ποιο πανω ο φιλος ο Κωστας '' Berettakias''....!!!!!!

Aνεβαζω φωτο με τις ταχυτητες....που εμενα μου αρεσαν....

Ολες οι μετρησεις στο V1,5 .

εικόνα_Viber_2021-07-07_20-13-10-526.jpgεικόνα_Viber_2021-07-07_20-15-23-485.jpgεικόνα_Viber_2021-07-07_20-15-53-838.jpg
 
Παλικαρια 3εις ταχογραφησεις....και το φυσιγγιο δεν ''χαριζει''.....εχει ταχυτητες πολυ καλες
αλλα χειμωνιατικες!!!
Οι δοκιμες εγιναν με 32 βαθμους....αλλα η Τεκνα στο κρυο δεν ''μασαει'' .....

Τωρα οσον αφορα συγκεντρωση και κατανομη δεν ξερω.....

Κραταω αυτο που εργαψε ποιο πανω ο φιλος ο Κωστας '' Berettakias''....!!!!!!

Aνεβαζω φωτο με τις ταχυτητες....που εμενα μου αρεσαν....

Ολες οι μετρησεις στο V1,5 .

View attachment 29234View attachment 29235View attachment 29236
Οοως εχω γραψει ειναι αγαπημενο φυσιγγι, ειχα κανει μια δοκιμη περυσι αλλα δεν θυμαμαι ακριβως την διασταση του χαρτονιου, νομιζω ειναι λιγο μεγαλυτερη του κυκλου
20201105_085115.jpg
 
Οοως εχω γραψει ειναι αγαπημενο φυσιγγι, ειχα κανει μια δοκιμη περυσι αλλα δεν θυμαμαι ακριβως την διασταση του χαρτονιου, νομιζω ειναι λιγο μεγαλυτερη του κυκλου
View attachment 29237
Λίγο το kicks, λίγο το φυσίγγι, λίγο η Rem :) ... να το αποτέλεσμα.
Φαίνεται να είναι καλό φυσίγγι.

Μόλις κατεβώ Αθήνα ξανά θα χτυπήσω και μια 25άδα Rem nitro magnum No4 και αρκετά για φέτος :)
Μόλις χειμωνιάσει θα σκοτώσω ένα χαρτί και θα σας το παρουσιάσω.
Ο καιρός δεν κάνει για δοκιμές.
 
Last edited:
Σου έδωσε μεγαλύτερες ταχύτητες απ' ότι στον κατασκευαστή.
https://www.nobelsport.it/en/products-en/hunting/plumbum-hp/item/299-percorso-caccia-hp

Καλημερα Λευτερη μου!!!
Δεν ξερω τι λεει ο κατασκευαστης......Ξερω οτι οι μετρησεις μου ειναι σωστες....οπως και οι
προχθεσινες το V1,412m/s kai V1,5-440m/s επισεις σωστες.......
Το 412 ηταν απο λαθος δοσολογιας φυσιγγιου και οχι ταχογραφου.
Πιστευω οτι ο κατασκευαστης δινει τον μεσο ορο.....Πολυ δυσκολο να εχει Σταθερη δοσολογια
ειδικοτερα στην ΤΕΚΝΑ η σε οποια αλλη διβασικη πυριτιδα,
Αυτο εχω δει εγω,,,,και αυτο πιστευω φιλε μου!!!
 
Οοως εχω γραψει ειναι αγαπημενο φυσιγγι, ειχα κανει μια δοκιμη περυσι αλλα δεν θυμαμαι ακριβως την διασταση του χαρτονιου, νομιζω ειναι λιγο μεγαλυτερη του κυκλου
View attachment 29237


Φιλε Αλεξ , για να λεμε τα πραγματα με ονομα τους.....
Ειναι καλο φυσιγγιο.....Το σημαντικο ( για μενα ) εχει ΣΩΣΤΑ σκαγια.....Μετα εχει πολυ καλες ταχυτητες..
Με V1,5 -430m/s η φασσα εαν στειλεις τα σκαγια επανω της ....την κατεβαζεις....Με V1,5-400m/s της
κανεις ''αερα''. Ολα αυτα για τα 50 μετρα και την ''διαφωνια'' που ειχαμε για την διατρηση που εχει το
Ν6 σκαγι.
Τωρα οσον αφορα την συγκεντρωση και την κατανομη....ΧΩΡΙΣ να αμφισβητω την δοκιμη σου....''κραταω''
τα αποτελεσματα δοκιμων του Κωστα ( Berettakias ) μεχρι να κανω τις δικες μου δοκιμες με ΜΑΜΑ ΤΣΟΚ.

Εμενα με ενδιαφερει τι δινει το φυσιγγιο με μαμα τσοκ και ΟΧΙ με εξτρα τσοκ.

Επισεις να σου πω και κατι ακομα παντα φιλικα....Μην εντυπωσιαζεσαι απο τον αντιλεγκο...δεν ειναι
τιποτα το ''ιδιαιτερο''.....Υπαρχουν και αλλα βυσματα που βγαζουν φανταστικες κατανομες και συγκεντρωσεις
που ο αντιλεγκο τις κοιταει με τα κυαλια...... και δεν λεω για τον LB6. Λεω για ''απλα'' βυσματα.
Η συγκεκριμενη σου δοκιμη εχει βγαλει 52% στα 51 μετρα. 84 σκαγια στα 10 γραμμαρια ειναι η ποσοτητα
σκαγιων που εχει μεσα το φυσιγγιο, Αρα 84χ3,6 = 302 σκαγια - 302 -156= 52%
Χωρις να σημαινει οτι ειναι ''ασχημη'' συγκεντρωση....δεν παυει να ειναι με εξτρα τσοκ φιλε!!!
Ωστοσο και μεχρι σημερα ειναι απο τα καλυτερα εμπορικα που εσφαξα....και μπραβο για την επιλογη σου
φιλε μου!!!! :)
 
Σωστά,
Υπάρχουν και οι στατιστικές διαφορές.
Οι ενδείξεις σου είναι σωστές όπως και του κατασκευαστή.
Η διαφορά στις ταχύτητες μπορεί, εν μέρει, να οφείλεται στο διαφορετικό τρόπο μέτρησης μεταξύ ερασιτεχνικού και επαγγελματικού χρονογράφου.
Πάντως, οι ταχύτητες είναι πολύ καλές για 36γραμ. σκάγια.
Γράφει πουθενά στη συσκευασία ή στο φυσίγγιο την ένδειξη "1050bar";
 
Έχουν έρθει τα percorso νο6 Νίκο.
Το ταχυδρομείο εδώ δουλεύει Τρίτη Πέμπτη.
Θα σφάξω ή θα σφάξεις ; :)
Τα παράγγειλες και εσύ ;
Εμενα δε μου ερεσανε καθολου παντως κι ας τα εθεια ζουνε καποιοι περισι καπια παιδια τα ριχνανε ειχαν και κατι rc αλλα στη παγωνια εδω περα μπαααα μου ζητισανε τα ντοπια champion και κανανε δουλεια τα παιδια ολοι σκοπευτες απο αθηνα περιοχη δε θυμαμε
 
Σωστά,
Υπάρχουν και οι στατιστικές διαφορές.
Οι ενδείξεις σου είναι σωστές όπως και του κατασκευαστή.
Η διαφορά στις ταχύτητες μπορεί, εν μέρει, να οφείλεται στο διαφορετικό τρόπο μέτρησης μεταξύ ερασιτεχνικού και επαγγελματικού χρονογράφου.
Πάντως, οι ταχύτητες είναι πολύ καλές για 36γραμ. σκάγια.
Γράφει πουθενά στη συσκευασία ή στο φυσίγγιο την ένδειξη "1050bar";

Οχι δεν γραφει Λευτερη μου!!! Ουτε bar ουτε ταχυτητα επανω στην συσκευασια.
 
Back
Top