Παρουσίαση Φυσιγγίων

Να πω μια μαλακιά????? Μήπως για λόγους κόστους βάλανε c7 v σποπευτικη για 28 γραμμάρια????? Γιατί το 1,40 είναι πάρα πολύ λίγο για c7 η sitna που γεμίζοντας το μπλε.......
Οχι κ μαλακία..Είσαι μέσα....
Το μπλε στα ψιλά σκάγια το γέμιζε με C7V...την ίδια έβαζε κ στο πρασινο...
 
Last edited:
Εγώ πάντος ευχαριστώ το Lambro blue γιατί χάρη σε αυτό το φυσίγγι ξεκίνησα ιδιογόμωση έπειτα από 3 σερί πεταλώματα σε καθηστά κιρκίρια, μέσα σε 10 μόλις λεπτά... :D

Δεν ξερω ποιο μπλε εριχνες.....Αυτο που εσφαξα... το μπλε Ν7 -ΗEVY LOAD - LONE RANGE -
HIGH VELOCITY... ( kαι δεν συμμαζευται.... :D )....Βρηκα μεσα διαμετρο σκαγιων 2,1 -2,2....
Και οχι τιποτε αλλο...Το εβλεπα ''μουρατο'' .......Ν7 ελεγε....το εριχνα και στις φασσες ...ο χάχας....και
περιμενα να παρω παρω και πουλια....Οτι πηρες εσυ........πηρα και εγω Κωστή μου!!!!:D
 
Εγώ πάντος ευχαριστώ το Lambro blue γιατί χάρη σε αυτό το φυσίγγι ξεκίνησα ιδιογόμωση έπειτα από 3 σερί πεταλώματα σε καθηστά κιρκίρια, μέσα σε 10 μόλις λεπτά... :D
Μια απο τα ιδια και εγω ...τα πεταξα στην λυμνη
 
Τσπ οπως κ να εχει για μενα το lambro μπλε σε νο6 κ κατω ειναι καλο φυσιγγι.
Δυνατο για δικαννο, μετριο προς δυνατο για καραμπινα.
Στα ψιλα σκαγια ειναι ελαφρυ.
Με αυτα καναμε τα πρωτα μας κυνηγια.... lambro μπλε, condor, rottweil γερμανικο, 3Α κ Μαπακης μπλε.
Δεν υπηρχαν κ πολλα τοτε
Εμεις ειχαμε μονο ζωχιου( ντοπιος κατασκευαστης) και ρουμελιοτη που αγωραζαμε μπαλετες τα φυσηγγια του
 
Δεν ξερω ποιο μπλε εριχνες.....Αυτο που εσφαξα... το μπλε Ν7 -ΗEVY LOAD - LONE RANGE -
HIGH VELOCITY... ( kαι δεν συμμαζευται.... :D )....Βρηκα μεσα διαμετρο σκαγιων 2,1 -2,2....
Και οχι τιποτε αλλο...Το εβλεπα ''μουρατο'' .......Ν7 ελεγε....το εριχνα και στις φασσες ...ο χάχας....και
περιμενα να παρω παρω και πουλια....Οτι πηρες εσυ........πηρα και εγω Κωστή μου!!!!:D
Αυτό με την διάμετρο των σκαγιων το έχω δει(οχι παντα) κ σε άλλα παλια Λάμπρου..
Ομως ηταν σκάγια καλης ποιοτητας τα Λαυρίου κ σπάνια είχα συναντήσει οξειδωμενα μεσα στο φυσίγγι η ανομοιομορφα.. Αλλά κ τι να το κάνεις όταν δεν αντιστοιχουν στο νουμερο που τα πηρες...
 
Αυτό με την διάμετρο των σκαγιων το έχω δει(οχι παντα) κ σε άλλα παλια Λάμπρου..
Ομως ηταν σκάγια καλης ποιοτητας τα Λαυρίου κ σπάνια είχα συναντήσει οξειδωμενα μεσα στο φυσίγγι η ανομοιομορφα.. Αλλά κ τι να το κάνεις όταν δεν αντιστοιχουν στο νουμερο που τα πηρες...
Αυτο με την διαφορα στην διαμετρο των σκαγιων....αλλα να γραφουνε και αλλα να εχουνε....που μπορειτε να το αποδωσετε ως φαινομενο?
 
Αυτη ειναι η πυριτιδα παιδες.

View attachment 28658View attachment 28659
Μοιάζει με την DN την δεύτερη γενιά.
Ήταν και αυτή μια "διαβολισα" με πανάκριβο κόστος κατασκευής.Εχει φανατικούς στην Ιταλία που δεν θέλουν καμμία άλλη.Αυτην μου θυμίζει.
 
Δεν ξερω ποιο μπλε εριχνες.....Αυτο που εσφαξα... το μπλε Ν7 -ΗEVY LOAD - LONE RANGE -
HIGH VELOCITY... ( kαι δεν συμμαζευται.... :D )....Βρηκα μεσα διαμετρο σκαγιων 2,1 -2,2....
Και οχι τιποτε αλλο...Το εβλεπα ''μουρατο'' .......Ν7 ελεγε....το εριχνα και στις φασσες ...ο χάχας....και
περιμενα να παρω παρω και πουλια....Οτι πηρες εσυ........πηρα και εγω Κωστή μου!!!!:D
Τη μεγαλύτερο Χουνερι το έπαθα με το μπλε σε νούμερο 6 σε πέρδικες......... Είχε χιόνι και -3 το πρωί και πήρα αυτά από το αυτοκίνητο για καλύτερα.... .. Αποτέλεσμα ντουφεκουσα φερμαρισμενες πέρδικες σκαγαν στον αέρα στην πρώτη ,δεύτερη επίσης ντουφέκια και συνέχιζαν. Εκεί που πιάνανε το χιόνι κατακόκκινο από αίμα οι πέρδικες σηκωνοντουσαν μπροστά.........στην τρίτη σταμάτησα,ήταν κρίμα τα πουλιά...... Δεν πήρα καμία στο χέρι και πέταξα και τα φυσίγγια......... Ούτε για να βγάλεις τη νύφη δεν κάνουν.......
 
Τσπ οπως κ να εχει για μενα το lambro μπλε σε νο6 κ κατω ειναι καλο φυσιγγι.
Δυνατο για δικαννο, μετριο προς δυνατο για καραμπινα.
Στα ψιλα σκαγια ειναι ελαφρυ.
Με αυτα καναμε τα πρωτα μας κυνηγια.... lambro μπλε, condor, rottweil γερμανικο, 3Α κ Μαπακης μπλε.
Δεν υπηρχαν κ πολλα τοτε
Κάποτε ήταν καλό,κάποτε...,
 
Τη μεγαλύτερο Χουνερι το έπαθα με το μπλε σε νούμερο 6 σε πέρδικες......... Είχε χιόνι και -3 το πρωί και πήρα αυτά από το αυτοκίνητο για καλύτερα.... .. Αποτέλεσμα ντουφεκουσα φερμαρισμενες πέρδικες σκαγαν στον αέρα στην πρώτη ,δεύτερη επίσης ντουφέκια και συνέχιζαν. Εκεί που πιάνανε το χιόνι κατακόκκινο από αίμα οι πέρδικες σηκωνοντουσαν μπροστά.........στην τρίτη σταμάτησα,ήταν κρίμα τα πουλιά...... Δεν πήρα καμία στο χέρι και πέταξα και τα φυσίγγια......... Ούτε για να βγάλεις τη νύφη δεν κάνουν.......
το μπλε ν6 ηταν με Sipe και εκανε παντα overkillng. Ποσο μειον θερμοκρασια να βρω , που δεν κυνηγαω και βαλτο. Το απεριψα και γω αμεσως , αλλα για καποια χρονια ειχα μαζι μου ν7, με τη C7 , για τα δυσκολα, αν και δεν μου εδινε καλη συγκεντρωση, σκορπαγε στις δοκιμες.
 
Το καφέ μια χαρά σκοτώνει ακόμα,

μπλε έχω χρόνια να πάρω, αλλά γενικά δεν πιστεύω ότι είναι μάπα ίσως έτυχε προβληματική παρτίδα
Στον πίνακα το καφέ σε Νο6 σε δοκιμές που έκανα πρόσφατα θα το χαρακτήριζα το λιγότερο ανεπαρκές.........
 
Αυτο με την διαφορα στην διαμετρο των σκαγιων....αλλα να γραφουνε και αλλα να εχουνε....που μπορειτε να το αποδωσετε ως φαινομενο?
Προφανώς είναι δυσκολο να πετυχουν απόλυτη ακρίβεια κ μέσα στα καλά βγαίνουν πολλα σκάρτα...
Και σίγουρα κάποιοι αφου τους τελειώσει το τάδε νο που γεμίζουν τα ανακατεύουν με ότι έχουν..
Και μια φορά κ έναν καιρό το "περναγαν" για πλακα, όμως σήμερα ολοένα κ περισσοτερα "χαλάνε" τα φυσίγγια τους έστω κ απο περιεργεια...
 
Last edited:
Μοιάζει με την DN την δεύτερη γενιά.
Ήταν και αυτή μια "διαβολισα" με πανάκριβο κόστος κατασκευής.Εχει φανατικούς στην Ιταλία που δεν θέλουν καμμία άλλη.Αυτην μου θυμίζει.

Σε ευχαριστω για την απαντηση Γιωργο μου!!! :)
 
Lambro έριχνα παλιότερα μόνο σε τσίχλες (πράσινα αν θυμάμαι καλά). Ούτε κρύο ούτε ζέστη.

Τα κίτρινα διασποράς ήταν καλά, αλλά και οι αποστάσεις μικρές.

Μόνο τα biturbo άξιζαν, σύμφωνα με τα λεγόμενα του ξαδέρφου μου.
Προσωπική γνώμη δεν έχω.
 
Αυτο με την διαφορα στην διαμετρο των σκαγιων....αλλα να γραφουνε και αλλα να εχουνε....που μπορειτε να το αποδωσετε ως φαινομενο?


Αλεξ , να σου την γνωμη μου....Δεν σεβονται τον Ελληνα κυνηγο....Ουτε καν προβληματικες παρτιδες
δεν επρεπε να υπαρχουν.....Επρεπε απο τους ΙΔΙΟΥΣ να υπαρχει ποιοτικος ελεγχος φυσιγγιων.
Δεν ειναι δυνατον να αγοραζεις φυσιγγιο που γραφει Ν7....και να ειναι Ν9...Δεν γινεται να πιστευεις
οτι εχεις στην θαλαμη σου Ν4 ...και αυτο να εχει αχταρμα σκαγια απο 2,6 μεχρι 3 χιλ. διαμετρο....και
ΚΑΝΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΣΚΑΓΙ Ν4 με διαμετρο 3,10 χιλιοστα.!!!!!
Εσυ τι πιστευεις δλδ...οτι τυχαια γινεται ?? Μονο τυχαια δεν γινεται.....και στα παλια των υποδηματων τους
αν ριχνει μπινελικια ο κυνηγος οταν χανει το θηραμα....
Ας βρισκοταν ενας κυνηγος....να αγορασει ΟΛΗ την σειρα των φυσιγγιων τους.....και να αρχιζει να σφαζει
και να δημοσιευει στο F/B η οπουδηποτε αλλου......Και οτι λαθος βρισκει,,,,,να τους την ''λεει''.....Να δεις για
ποτε ''σφιγκουν οι κωλοι''.....και σοβαρευονται....
Ολα αυτα γινονται γιατι οι περισσοτεροι κυνηγοι δεν γνωριζουν....και αυτοι που γνωριζουν το ριχνουν στο ''δεν βαριεσαι βρε αδελφε''.....
Και δεν το λεω για το φυσιγγιο του ετυχε να σφαξω....που ειναι Ελληνικο....Οι Ιταλοι ειναι χειροτεροι φιλε!!!!
 
Αλεξ , να σου την γνωμη μου....Δεν σεβονται τον Ελληνα κυνηγο....Ουτε καν προβληματικες παρτιδες
δεν επρεπε να υπαρχουν.....Επρεπε απο τους ΙΔΙΟΥΣ να υπαρχει ποιοτικος ελεγχος φυσιγγιων.
Δεν ειναι δυνατον να αγοραζεις φυσιγγιο που γραφει Ν7....και να ειναι Ν9...Δεν γινεται να πιστευεις
οτι εχεις στην θαλαμη σου Ν4 ...και αυτο να εχει αχταρμα σκαγια απο 2,6 μεχρι 3 χιλ. διαμετρο....και
ΚΑΝΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΣΚΑΓΙ Ν4 με διαμετρο 3,10 χιλιοστα.!!!!!
Εσυ τι πιστευεις δλδ...οτι τυχαια γινεται ?? Μονο τυχαια δεν γινεται.....και στα παλια των υποδηματων τους
αν ριχνει μπινελικια ο κυνηγος οταν χανει το θηραμα....
Ας βρισκοταν ενας κυνηγος....να αγορασει ΟΛΗ την σειρα των φυσιγγιων τους.....και να αρχιζει να σφαζει
και να δημοσιευει στο F/B η οπουδηποτε αλλου......Και οτι λαθος βρισκει,,,,,να τους την ''λεει''.....Να δεις για
ποτε ''σφιγκουν οι κωλοι''.....και σοβαρευονται....
Ολα αυτα γινονται γιατι οι περισσοτεροι κυνηγοι δεν γνωριζουν....και αυτοι που γνωριζουν το ριχνουν στο ''δεν βαριεσαι βρε αδελφε''.....
Και δεν το λεω για το φυσιγγιο του ετυχε να σφαξω....που ειναι Ελληνικο....Οι Ιταλοι ειναι χειροτεροι φιλε!!!!
Καταλαβα...απλα θα ηθελα...αν δεν εχουν 7αρια σκαγια να μην βγαζουν στην αγορα φυσιγγι που γραφει Νο.7! Στοιχειωδη ηθικη δηλαδη.....! Αλλα οπως ειπες....δεν ασχολουμαστε περαιτερω και εμεις
 
Back
Top