Spinning

Καλά κανεις, πρεπει να θυμόμαστε κ από που ξεκίνησε το spinning στην χώρα μας....
Μια φωτο απο διάφορες προτεινονενες αρματωσιες...
Απο αρθρο του περιοδικου "ψάρεμα" πριν 18 χρόνια που αφορούσε το ψάρεμα του λαβρακιου με σιλικονουχα χελακια raglou η civelix.....

IMG_20210622_214147.jpg
 
Εγώ τα "καλα" συνήθως τα ζυγίζω, οχι τίποτα άλλο από περιεργεια....
Αν κ έχει συνηθίσει το μάτι κ το χέρι κ δεν έχω μεγάλες αποκλίσεις...
Προκειμένου να το βολέψω στο ψυγείο, το καθάρισα αμέσως και έκοψα κεφάλι με λίγο από κοιλιά εκεί που είναι τα πλαινά φτερά (για σούπα) και τα δυο φιλέτα (για ψητούρα) που ήδη τα φάγαμε!!! ... και δεν το ζύγισα. :)
Σπάνια ζύγιζω ψάρια ... έτσι μένω με την απορία και εγώ ...:D
 
Προκειμένου να το βολέψω στο ψυγείο, το καθάρισα αμέσως και έκοψα κεφάλι με λίγο από κοιλιά εκεί που είναι τα πλαινά φτερά (για σούπα) και τα δυο φιλέτα (για ψητούρα) που ήδη τα φάγαμε!!! ... και δεν το ζύγισα. :)
Σπάνια ζύγιζω ψάρια ... έτσι μένω με την απορία και εγώ ...:D
Πριν μερικά χρόνια (15-25 :p ) κάθε φορά που πήγαινα για ψαροντούφεκο, μάζευα την παρέα συν γυναιξί και τέκνοις και πηγαίναμε σε φίλο με ταβέρνα, πολύ δυνατό ψήστη στα ψάρια. Εκεί λοιπόν κάποιες φορές τα ζυγίζαμε ... ειδικά τα μεγαλύτερα έτσι μου υπολόγιζε και τα ψηστικά!!!:D
 
Μια φωτο απο διάφορες προτεινονενες αρματωσιες...
Απο αρθρο του περιοδικου "ψάρεμα" πριν 18 χρόνια που αφορούσε το ψάρεμα του λαβρακιου με σιλικονουχα χελακια raglou η civelix.....

View attachment 28439
Ωραία φωτογραφία, με πήγε πίσω στα παιδικά μου χρόνια. Να είσαι καλά Τάσο!

Στο θέμα του ραγκλού, με βάση την εμπειρία μου θεωρώ πως υστερεί πολύ πλέον σε σχέση με τις δυνατότητες που σου δίνουν οι σιλικόνες, τα μικρά τεχνητά και τα πλανάκια. Είναι άπειρες οι φορές που κάποιοι παλιού ψάρευαν ραγκλου-μπομπάρδα και δεν έβγαζαν τίποτα ενώ εγώ που είχα την δυνατότητα να δοκιμάζω τα υπόλοιπα έβγαζα πολλά. Παρ'όλα αυτά μια αρματωσιά με ραγκλού υπάρχει πάντα στη κασετίνα μου γιατί υπάρχουν μέρες που χτυπάνε μόνο σε αυτά μανιωδώς. Μια από τις καλύτερες αρματωσιές με ραγκλού είναι να βάζω μολυβοκεφαλή. Βγάζω το αγκιστράκι και βάζω μια ελαφριά (3-5γρ) μολυβοκεφαλή και μπορώ να ψαρέψω σε ότι βάθος θέλω.
 
Οι ψαράδες που τα ψαρευουν συστηματικα λένε ότι το γοφαρι επιτείθεται με μεγάλη ταχυτητα που πολλες φορες αστοχεί κ αρπαζετε ξωφαλτσα, το ίδιο ισχυει κ στα νωπά δολώματα....
Ασχετο βίντεο με το θέμα μας...
Αλλά που δείχνει την μανία του γοφαριου όταν κυνηγάει.. Αρχίζει κ πολυ ωραια......

 
Ουτε ξέρω..Δεν έχω ιδέα....
Αλλά νομίζω πως σε λίγα άτομα θα αρέσει..
Δεν έχουμε κ συνηθίσει σαν λαός να τρώμε τα ψάρια έτσι όπως οι Ιάπωνες,Κινέζοι..
Ντάσκα που έχω φάει είναι πολύ νόστιμη. Ειδικά με μπόλικο λεμονάκι ή λάιμ τα σπάει!
 
Πολες κριφες γατες εισαστε .very funny. .big smile.
Την καλυτερη μου ψαριά σε λαβράκια την είχα κάνει Δευτερα του Πάσχα 6/5/2013..
Βασικά είχα σκοπό να ρίξω πετονιες κ να σηκώσω το πρωι αλλά πετυχα τα ψάρια εκείνη την ώρα...κ επειδή έτρωγαν σαν τρελα δεν δολωνα ολόκληρες γόπες σε μοναγκιστρο αλλά τις έκοβα τάκο, κ μην έχοντας μαζί μου μαχαιρι, ανέλαβαν δουλειά τα δόντια μου χαχαχα...
 
Την καλυτερη μου ψαριά σε λαβράκια την είχα κάνει Δευτερα του Πάσχα 6/5/2013..
Βασικά είχα σκοπό να ρίξω πετονιες κ να σηκώσω το πρωι αλλά πετυχα τα ψάρια εκείνη την ώρα...κ επειδή έτρωγαν σαν τρελα δεν δολωνα ολόκληρες γόπες σε μοναγκιστρο αλλά τις έκοβα τάκο, κ μην έχοντας μαζί μου μαχαιρι, ανέλαβαν δουλειά τα δόντια μου χαχαχα...
Πω ρε φίλε μου θύμισες τον πατέρα και τον θείο μου που όταν ήμασταν μικροί και πηγαίναμε για απίκο έτρωγαν την ζύμη για να την δοκιμάσουν και εμείς θέλαμε να κάνουμε εμετό :eek:
 
Πω ρε φίλε μου θύμισες τον πατέρα και τον θείο μου που όταν ήμασταν μικροί και πηγαίναμε για απίκο έτρωγαν την ζύμη για να την δοκιμάσουν και εμείς θέλαμε να κάνουμε εμετό :eek:
Εξαρτάται από το τι είχε μέσα η ζυμη χαχαχα
Πιτσιρικάς μάζευα γαρίδες με την αποχή, κ έρχεται ένας γνωστός μου περνει δυο κ τις τρώει ωμές... Δοκίμασα κ εγώ μια να πω την αληθεια.. Δεν ήταν άσχημη χαχαχα
 
Και καβουρα μαυρο τον μικρο εχω δει να τρωνε ζωντανο

Στο στρατο εχω πιει καταλαθος κατσαριδα μεσα στο πρωινο .hair.
Δεν την ειδα οπως μιλουσαμε που ειχε πεσει μεσα και πηγε κατω
Γιαξξξξ
Ηθελα να πιω χλωρινη.sarcastic.

Και αμα εχεις βγαλει και καυσιμο με το στομα με το λαστιχο και σου εχει φυγει και παει και λιγο κατω
Ε τοτε αν φας και λιγο ψαρακι ωμο τι να παθεις μωρε.big smile.
Με τιποτε ομως δεν θα ετρωγα ωμο κρεας!!!
 
Καβούρια και γαρίδες που έχω πιάσει με τα χέρια ή απόχη έχω φάει πάμπολλα ζωντανά από μικρός.
Το κακό στην κατανάλωση ωμής τροφής δεν είναι ότι το κρέας είναι αψητο. Οι πρωτεΐνες μπορούν να μετουσιωθούν (αυτό σημαίνει στη χημεία ψήσιμο) και με τεχνικές όπως το σεβίτσε πχ με χρήση όξινου χυμού. Το πρόβλημα σε όλους αυτούς τους τρόπους κατανάλωσης είναι ότι δεν σκοτώνονται μικρόβια επικίνδυνα για τον ανθρώπινο οργανισμό που μπορούν να μας προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα.
Γι αυτό να προτιμάτε να τα τρώτε καλομαγειρεμενα, ανάψτε τα μαγκάλια, τις κατσαρόλες και μην ξεχάσετε να μας βάλετε και μια φωτό στο ανάλογο θέμα :)
 
Καβούρια και γαρίδες που έχω πιάσει με τα χέρια ή απόχη έχω φάει πάμπολλα ζωντανά από μικρός.
Το κακό στην κατανάλωση ωμής τροφής δεν είναι ότι το κρέας είναι αψητο. Οι πρωτεΐνες μπορούν να μετουσιωθούν (αυτό σημαίνει στη χημεία ψήσιμο) και με τεχνικές όπως το σεβίτσε πχ με χρήση όξινου χυμού. Το πρόβλημα σε όλους αυτούς τους τρόπους κατανάλωσης είναι ότι δεν σκοτώνονται μικρόβια επικίνδυνα για τον ανθρώπινο οργανισμό που μπορούν να μας προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα.
Γι αυτό να προτιμάτε να τα τρώτε καλομαγειρεμενα, ανάψτε τα μαγκάλια, τις κατσαρόλες και μην ξεχάσετε να μας βάλετε και μια φωτό στο ανάλογο θέμα :)
Τα παράσιτα τους και το τι μπορούν να κάνουν στο σώμα μας είναι εφιαλτικό. Δείτε τη σειρά στο YouTube Monsters Inside me Που μιλά για πολλες τέτοιες περιπτώσεις
 
Για τα Aμερικανικα smithwick rattlin rogue είχα γράψει πιο παλιά, εν συντομία θα θυμίσω ότι είναι ένα τεχνητό που όταν το πιασεις στα χέρια σου βλέπεις μια φθηνοκατασκευη συν ότι αμέσως σε παραπεμπει για ψάρεμα σε γλυκά νερα, αλλά που όμως είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό, μέχρι που τα δόντια ενός μεγάλου λουτσου μου έκοψαν παραμαλλο κ το πηρε μαζί του...

Πρόσφατα βρήκα και τα super rogue κ θέλω να δείτε την "στραβη" κλίση αριστερά η δεξιά που έχει δωθει στις σαλαγκιες(τα rattlin είχαν κανονικές)....
Όταν "σερνουμε" και εφάπτονται οι σαλαγκιες στο σωμα του τεχνητου οι δυο πανω ακιδες είναι σε ευθεία..
Εδώ πέρα υπάρχει μια λοξή κλίση της ακιδας προς τα κάτω κ φαινομενικά ευκολοτερα καρφώματα..
Βασικά αυτό σκεφτηκα, δεν νομίζω να έγινε για άλλο λόγο..
Ειδα στην σελίδα της στο fb πως το ίδιο εφαρμόζει κ σε αλλά τεχνητά...

IMG_20210625_105237.jpg
 
Back
Top