Άρβυλα ( Αγορά )

καλα και γω να σου πω ισως να τα λυπαμε τα 300 ευρω εκει που κυνηγαω...ομως για τα αρβυλα του στρατου διαφωνω. ειμαι 100 κιλα και εχω πεσει 200 φορες στις τσούρες και στα γρεμια...(ΑΡΒΥΛΑ ΠΑΠΠΟΥΔΗΣ 1986 Π.Α. και ναι δεν ειχαν θεμα μετα απο τοσα χρονια στην αντοχη τους) . Εν αντιθέσει, με τα grisport που παιρνω καθε 1-1.5 χρονο (χωρις φροντιδα κανονικη) κοστους περιπου 80-90 ευρω αναλογα με σκληρη σολα vibram δεν εχω θεματα ολισθησης. Εγω αυτο που ψαχνω ειναι κατι καλο να μην αγοραζω καθε χρονο. σε ευχαριστω για τον χρονο σου.
 
καλα και γω να σου πω ισως να τα λυπαμε τα 300 ευρω εκει που κυνηγαω...ομως για τα αρβυλα του στρατου διαφωνω. ειμαι 100 κιλα και εχω πεσει 200 φορες στις τσούρες και στα γρεμια...(ΑΡΒΥΛΑ ΠΑΠΠΟΥΔΗΣ 1986 Π.Α. και ναι δεν ειχαν θεμα μετα απο τοσα χρονια στην αντοχη τους) . Εν αντιθέσει, με τα grisport που παιρνω καθε 1-1.5 χρονο (χωρις φροντιδα κανονικη) κοστους περιπου 80-90 ευρω αναλογα με σκληρη σολα vibram δεν εχω θεματα ολισθησης. Εγω αυτο που ψαχνω ειναι κατι καλο να μην αγοραζω καθε χρονο. σε ευχαριστω για τον χρονο σου.
Και η crispi έχει δυνατά μποτάκια όπως και η AKU δες το Nevada και το superalp για σκληροτραχιλα μποτάκια με τα κιλά που λες ότι έχεις και αυτά χλωμό να σε βγάλουν 3 χρόνια, άλλη λύση είναι και οι οποία θα βοηθήσει και εσένα είναι να χάσεις κάνα κιλό, εγώ με το που περνάω τα 85 κιλά είμαι 1,74 σέρνομαι γενικά φίλε μου.
 
Και η crispi έχει δυνατά μποτάκια όπως και η AKU δες το Nevada και το superalp για σκληροτραχιλα μποτάκια με τα κιλά που λες ότι έχεις και αυτά χλωμό να σε βγάλουν 3 χρόνια, άλλη λύση είναι και οι οποία θα βοηθήσει και εσένα είναι να χάσεις κάνα κιλό, εγώ με το που περνάω τα 85 κιλά είμαι 1,74 σέρνομαι γενικά φίλε μου.
Είναι αναλόγως τον άνθρωπο εγω μια ζωη ημουν βαρύς ειμαι 1.82 100κιλα απο 127 που ήμουν το χειμώνα. Πόσο κοστίζει πανω κάτω να ξανασολιασεις τετοια αρβυλα αραγε;
 
Αν εισαι κατω απο 80-85 κιλα παρε ενα meindl vacuum k εισαι οκ.
Αν εισαι βαρυς πας σε κατηγορια C.
Κανενα μοντελο δεν θα σε βγαλει 3 χρονια συστηματικο κυνηγι σε πετρωδη εδαφη
Να και ενα πολυ σωστο ατομο τα κιλα ειναι η μεγαλυτερη καταπονηση
 
Last edited:
Να και ενα πολυ σωστο ατομο τα κιλα ειναι η μεγαλυτερη καταπονηση
Εγώ παχαίνω μόλις ξεκινάνε τα γουρούνια.
Από την τόση κονσέρβα θα πάθουμε κανένα σκορβούτο.
Το τσίπουρο, και τα ψητά δεν πιάνονται :)
 
Εγώ παχαίνω μόλις ξεκινάνε τα γουρούνια.
Από την τόση κονσέρβα θα πάθουμε κανένα σκορβούτο.
Το τσίπουρο, και τα ψητά δεν πιάνονται :)
Να ζητησεις να μπεις παγανα να τα καις τα κιλα φιλε μου :)
Θα τα βαρας στην σταμπα και θα κανεις και γυμναστικη:)
 
Να ζητησεις να μπεις παγανα να τα καις τα κιλα φιλε μου :)
Θα τα βαρας στην σταμπα και θα κανεις και γυμναστικη:)
Δεν κάνουμε παγάνα εμείς.
Εφαρμόζουμε άλλα κόλπα ... (Ξεκούραστα, αποδοτικά και νομιμότατα) :)
Το θέμα μας είναι ότι τα καρτέρια κοιμούνται καμιά φορά ή τουφεκάνε πεταλούδες :)
 
Δεν κάνουμε παγάνα εμείς.
Εφαρμόζουμε άλλα κόλπα ... (Ξεκούραστα, αποδοτικά και νομιμότατα) :)
Το θέμα μας είναι ότι τα καρτέρια κοιμούνται καμιά φορά ή τουφεκάνε πεταλούδες :)
Είναι οφ τοπίκ αλλά έχει κάτι σαν πισα που βάζεις στο δέντρο και έρχονται τα γουρούνια ισχύει η είναι μουφα χαχα
 
Είναι οφ τοπίκ αλλά έχει κάτι σαν πισα που βάζεις στο δέντρο και έρχονται τα γουρούνια ισχύει η είναι μουφα χαχα
Εχει γεμίσει ο τόπος γουρούνια βρε Τέλη, τι πίσσες είναι αυτές.
Δεν το ξέρω αυτό το υλικό.
Κυκλοφορούν διάφορα στο εξωτερικό, αλλά δεν εχω ασχοληθεί.

Ps
@Vasilis : Θα ήταν χρήσιμο στην απάντηση να μπορούσαμε να αλλάξουμε θέμα (πχ σαν αυτή να την ποστάρω στα αγριογούρουνα ... γίνεται ?)
 
Ρε παιδια τα αεροπελμα ειναι καλα αρβυλα απο αντοχη η τσαμπα τα λεφτα τα εχει κανεις?

Μια χαρά είναι Τόλη , ειδικά για τα λεφτά που έδωσα
Όταν τα πρωτοείδα είπα ότι δεν θα αντέξουν πολύ αλλά είναι πολύ καλά , τα φοράω καθημερινά εδώ και 5-6 μηνες, κοντά στα 8km κάθε μέρα περπάτημα
Παρόλο που είμαι 1,82 κοντά στα 90 κιλά και επειδή τα πόδια έχουν θέματα, τα παπούτσια των 150 - 200 ευρώ που αγοράζω αρχίζουν πολύ γρήγορα , η σόλα να λιώνει στην εσωτερική πλευρά , αυτά όμως αντέχουν ακόμα
Και επειδή το 44 νούμερο που φοράω είναι πραγματικό και όχι κινέζικο είναι τόσο άνετα που χορεσαν και πατοι μέσα, τώρα καλοκαίρι τους έβγαλα και είναι άνετα , εάν αντέξουν και στις ζεστές μέρες του καλοκαιριού και δεν ανάβει το πόδι ...
Το σίγουρο είναι ότι για κάθε μέρα πάλι τέτοια θα πάρω ,για τις μπεκάτσες έχω πιο σκληροτράχηλα
 
View attachment 27902Εγώ παιδιά αυτά εδώ πήρα θα δείξουν την αντοχή τους στην πέρδικα αν μας αφήσουν φέτος....Μου είπε ένας φίλος να τα πάρω και θα τον θυμηθώ μου λέει για να δούμε :)
Πολύ καλό αρβυλο. Για πετρώδη εδάφη και σκληρή χρήση ίσως να μη βγάλουν πάνω από δύο τρία χρόνια ανάλογα την χρήση... πόσα κυνήγια κάνει κάποιος την εβδομάδα..... Αδιαπέραστο από νερό.... αξίζει κάθε ευρώ.... γερμανική ποιότητα. Είναι σχετικά ψηλό αρβυλο αλλά από ποιότητα και πάτημα είναι κορυφή
 
Last edited:
Εκείνα τα Lytos Hunter, τα έχει δοκιμάσει κανείς; Διατείνονται πως είναι για σκληρά εδάφη.
Γιάννη είχε ρωτήσει και κάποιος συνάδελφος πιο παλιά για αυτά. Δεν τα έχω φορέσει η δοκιμάσει, αν και τα είχα βάλει στο μάτι για ένα διάστημα, καθώς δεν μπορούσα να βρω με τίποτα στο νούμερο μου τότε. Γενικά τα lytos θα έλεγα ότι είναι πολύ value for money Άρβυλα. , Κατάνε την αδιάβροχοποίηση τους αρκετά, και είναι πολύ άνετα, χωρίς η σόλα τους να διαλύεται η να γλιστρά. Αυτό που μπορώ να πω σίγουρα ως αρνητικό τους και το είχε επιβεβαιώσει και αλλος συνάδελφος είναι το ποσό εύκολα γδερνεται, χαρασσεται και καταπονειται το δέρμα τους μέσα σε κλαριά και αγκαθια. Ως μάρκα δεν θα την πρότεινα για μπεκατσοκυνηγι η παγανα που πρέπει να περνάς από μέρη που ούτε το κουναβι δεν τα γουστάρει. Το Hunter είναι από τα καλύτερα μοντέλα της εταιρίας οπότε ίσως να έχουν μεγαλύτερη αντοχη στο δέρμα, αλλά ένα μοτίβο ευαισθησίας το έχουν εκει. Για τη σόλα και το περιμετρικά λάστιχο δεν θα ανησυχούσα καθόλου.
 
Πολύ καλό αρβυλο. Για πετρώδη εδάφη και σκληρή χρήση ίσως να μη βγάλουν πάνω από δύο τρία χρόνια ανάλογα την χρήση... πόσα κυνήγια κάνει κάποιος την εβδομάδα..... Αδιαπέραστο από νερό.... αξίζει κάθε ευρώ.... γερμανική ποιότητα. Είναι σχετικά ψηλό αρβυλο αλλά από ποιότητα και πάτημα είναι κορυφή
Θα δείξει φίλε μου πρώτη φορά είδα αυτή τη μάρκα πρώτη φορά τα παίρνω τώρα θα δείξουν στο κυνήγι φίλος μου τα σύστησε να τα πάρω με προοπτική να μην περνουνε νερό τώρα αν στα δύο χρόνια χαλάσει η σόλα και μπορώ να βάλω άλλη αν δέχεται βέβαια άλλη παράδειγμα vibram θα την βαλω
 
Back
Top