Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οταν η Benelli προσφέρει άλλα, πιο γενικής χρήσης, όπλα με κοντές κάνες, δεν καταλαβαίνω γιατί όχι και την Beccaccia που υποτίθεται ότι είναι συγκεκριμένης χρήσης.
Η όποια μεγαλύτερη ταχύτητα που κερδίζεις από την μακριά κάνη αντισταθμίζεται με την εργονομία της κοντής.
Άλλωστε, κατά την άποψή μου πάντα, δεν υπάρχει λόγος για κάνες μεγαλύτερες των 66εκατ. Δεν προσφέρουν τίποτε περισσότερο.
Προσφερουν την καλυτερη σκοπευτικη γραμμη ειδικα στα καρτερια
 
Παντως παιδια μιας και γραφουμε στο μπενελι ως κατοχος πιστευω πως η αξιοπιστια του οπλου αυτου ειναι μακραν μπροστα απο τα υπολοιπα αυτογεμη οπως και τα δισκανδαλα μπαικαλ σε δικανο δεν σε πουλανε ποτε και παριολο το.μπενελι κλικ που λενε εχοντας μεγαλο σοι κυνηγων συγγενων στο κυνηγοτοπο εχουν πεταξει κατω γουιντσιστερ ρεμινγκτον σεντετιεν φρανκι καραμπινα μπραουνιγκ γκολτ φουσιον την πεταξα εγω δικη μου οπως και μια μαροκινη απο εμπλοκη μπενελι ποτε.
Ποτε μην λες ποτε ...ξερω φιλο με centro που τον γ@@@## στης εμπλοκες ..καινουργιο οπλο οταν πρωτο βγηκε
 
Εγώ έχω την Rafaello special lusso 21χρονια τώρα μία φορά μόνο έπαθα από δικό μου λάθος το benelli click..... δεν έχω αλλάξει ούτε ελατήρια σε κοντάκι, αποθήκη, επικρουστηρα..... δεν ξέρω τι θα πει εμπλοκή.... κυνηγάω με αυτό το όπλο πέρδικα, μπεκάτσα, φάσσα, τσίχλα και σπάνια γουρούνια... ότι και να έβαλα μέσα το έριξε.... για μένα η απλότητα της είναι το πλεονέκτημα της.... ότι το glock στα πιστόλια....IMG_20200224_150030.jpg
 
Αυτό Βάϊε είναι το περιβόητο Benelli Click, στο οποίο αναφέρονται όλοι οι αντιμπενελλάκηδες, δηλαδή όλοι οι ...αερίων ως βασικό πρόβλημα του περιστροφικού κλείστρου. Για μένα δεν είναι εμπλοκές, είναι λάθος χειρισμού. Έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις εδώ, με μια αναζήτηση θα βρεις πολλές.
Σε κάποια καινούργια μοντέλλα το έχει διορθώσει.
φυσικά κ είναι λάθος χειρισμού κ δεν φταίει το όπλο.... άμα " παίζεις" στο καρτέρι δεν φταίει το όπλο
 
φυσικά κ είναι λάθος χειρισμού κ δεν φταίει το όπλο.... άμα " παίζεις" στο καρτέρι δεν φταίει το όπλο
Δεν μπορώ να καταλάβω αν είμαι μπενελάκιας ή αντιμπενελάκιας ...

Το όπλο φταίει, γι'αυτό το διόρθωσαν ...
 
Εγώ έχω την Rafaello special lusso 21χρονια τώρα μία φορά μόνο έπαθα από δικό μου λάθος το benelli click..... δεν έχω αλλάξει ούτε ελατήρια σε κοντάκι, αποθήκη, επικρουστηρα..... δεν ξέρω τι θα πει εμπλοκή.... κυνηγάω με αυτό το όπλο πέρδικα, μπεκάτσα, φάσσα, τσίχλα και σπάνια γουρούνια... ότι και να έβαλα μέσα το έριξε.... για μένα η απλότητα της είναι το πλεονέκτημα της.... ότι το glock στα πιστόλια....View attachment 27416
Πο ρε φιλε πολυ τη.γουσταρω με τα μαυρα καυλα
 
Δεν μπορώ να καταλάβω αν είμαι μπενελάκιας ή αντιμπενελάκιας ...

Το όπλο φταίει, γι'αυτό το διόρθωσαν ...
Κοψε φαση τωρα πολλοι μας λενε τεμπελιδες με τα μπενελια επηδη δε θελουν καθαρισμα δεν αυτολερωνοντε δλδ εγω τους λεω οτι σκανε απ το κακο τους γτ ολη μερα μ ενα οπλο ασχολουντε και σπαζοντε που δεν πηραν τελεικα μπενελαρα που ειναι και ακριβη μουναρα ασχετος που εβγαλε προσφορες να χαρει και καπιος που δε θελει να ξοδεψει πολλα εμεις θα εχουμε μπενελαρα θα κυνηγαμε θα την πεταμε στη θηκη και ολα καλα εχουμε δουλειες και μετα εχουμε και οικογενιες παιδια σκυλια κτλ οπιος θελει ας ερθει μια μερα σ ενα δυσκολο παγωμενο πρωινο να δουμε πιος σκωτωνει και πιος τρεχει αχαχαχαχαχαχαχα
 
Άλλωστε, κατά την άποψή μου πάντα, δεν υπάρχει λόγος για κάνες μεγαλύτερες των 66εκατ. Δεν προσφέρουν τίποτε περισσότερο.
Έχοντας στον οπλοβαστο 11 όπλα,από 60 μέχρι 81 κάννες,έχω να πω το εξής επί του πεδίου και όχι του θεωριτικου.
1) Ίσως το ποίο σημαντικό πάνω στο όπλο, είναι το ζύγισμα.
2)Η διαφορά σκοπευτικής γραμμής ενός 60 με ενός 76 είναι 30€ με ταξί.
3)Στο κυνήγι της μπεκατσας θες ένα όπλο κοντό,"περίπου" ζυγιασμενο για γρήγορες επωμισεις μέσα στο ντυμένο.
4)Η σκοπευτικη γραμμή και το ζύγισμα του όπλου που χρειάζεται κάποιος για φάσσες και παπια είναι 71+.(μπασιμο)
5)Το 76 είναι οριακό σε ζύγισμα, τελείως εκτός το 81.
6)Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα όπλα κάτω από 60.
7)Θα το πω όσο πιο κόσμια γίνεται...
Ο ΜΟΝΟΣ που μπορεί να έχει τα ίδια βλητικα αποτελέσματα στα 36 μέτρα με 66 και 76 πόντους κάννη είναι ο Ναζωραίος.
 
Last edited:
Να ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και ξεκίνησα την τελευταία συζήτηση για την becaccia. Όπως είπα και πριν το όπλο το πηρα καινουριο. Ακόμα δεν επαιξα μπαλοθια. Αυτό που είδα όμως και καπος με χάλασε είναι ότι όταν τραβάς το κληστρω πισω και πατας το μικρό κουμπί στο πλαι να κλησει το στρογκιλο αυτο που είδα και δεν το έκαναν ότι benelli είχα πριν είναι ότι αν το πατησης ελαφρά και κλησει το κλιστρο χωρίς να πατησης σκανδάλη αν ξανατραβιξεις το κλιστρο μένει ανηκτο.πρεπει να το πατησεις με πολυ δυνάμει για να μη μένει ανηκτο το κληστο.δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ. Στοις παλιες μπενελι που είχα την πρωτη φορα που τραβάς το κληστρο αν πατησεις το κουμπί στο πλαι το στρογκιλο κλίνει το κλισττο. Αν δεν πατησεις σκανδάλη και ξανατραβιξεις δεν μένει ανηκτο. Εμενα η becaccia αν δεν το πατησω δυνατά μέσα αν ξανατραβιξω μένει παλι ανηκτο.ισος το κάνει επιδει είναι καινουρια. Δεν ξέρω αν έτσι δουλευει πλεων.
 
Οταν λες μενει ανοικτο το σπρωχνεις απο το αυτακι μπρος και δε κλεινει η κολαει και αν το σπρωξεις κλείνει
Οχι μένει ανηκτο σαν να το τραβάς πρωτη φωρα.. Θέλει παλι πατημα το κουμπί το στρογκιλο για να πεσει το κλιστρο
 
Και το άλλο που είδα όταν το κάνει αυτό και δεν πατησω δυνατά το στρογγυλό δεν βγενει έξω το μικρό μεταλλικό με το κόκκινο σημάδι που πατας όταν θες να τραβήξεις καληκα από την αποθήκη
Σαν να κάνει τη μιση διαδρομή
 
Και το άλλο που είδα όταν το κάνει αυτό και δεν πατησω δυνατά το στρογγυλό δεν βγενει έξω το μικρό μεταλλικό με το κόκκινο σημάδι που πατας όταν θες να τραβήξεις καληκα από την αποθήκη
Σαν να κάνει τη μιση διαδρομή
Το cut off της αποθήκης(η κόκκινη ένδειξη που λες δεν έχει σχέση με το κουμπί απελευθέρωσης του κλείστρου. Αυτό έχει να κάνει με την διαδρομή που κάνει το κλείστρο την πρώτη φορά. Όταν τραβήξεις το κλείστρο τέρμα πίσω τότε εμφανίζεται η ένδειξη. Αν δεν τραβηχτεί το κλείστρο μέχρι τέρμα δεν εμφανίζεται το cut off.
 
Οχι μένει ανηκτο σαν να το τραβάς πρωτη φωρα.. Θέλει παλι πατημα το κουμπί το στρογκιλο για να πεσει το κλιστρο
Πάντα θα τραβάς το κλείστρο μέχρι τέρμα πίσω.
Δεν θα πειράζεις το γλωσίδι ανεβάσματος φυσιγγιού.
Αν κολλήσει πίσω δως του μια σπρωξιά προς τα μπρος με το χέρι.

Παίξε καμιά τουφεκιά, να δεις ότι δεν έχει πρόβλημα.
Βάλε ένα βίντεο για να καταλάβουμε τι ακριβώς γίνεται.
 
Και το άλλο που είδα όταν το κάνει αυτό και δεν πατησω δυνατά το στρογγυλό δεν βγενει έξω το μικρό μεταλλικό με το κόκκινο σημάδι που πατας όταν θες να τραβήξεις καληκα από την αποθήκη
Σαν να κάνει τη μιση διαδρομή
Πανο να σου πω εγω τι να κανεις θα βρεις ενα ελπηστριοφωρο θα το βαλης απο κατο απο την ελπηστρια και θα πεις του οδηγου να το περαση δυο βολτες ...μετα δεν θα σου ξανακανει .
.κιχ....cofee......( ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΙΟΥΜΟΡ)
 
Πανο να σου πω εγω τι να κανεις θα βρεις ενα ελπηστριοφωρο θα το βαλης απο κατο απο την ελπηστρια και θα πεις του οδηγου να το περαση δυο βολτες ...μετα δεν θα σου ξανακανει .
.κιχ....cofee......( ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΙΟΥΜΟΡ)
Πάντα φίλε. Δεν παρεξηγω. Εξαλου εδώ μια παρεα είμαστε και ας μην γνωριζόμαστε. Απλά φίλε μου κάνει εντύπωση γιατί έχουν περασει 3 benelli και δεν το έκανε καμια αυτο
 


Πάντα θα τραβάς το κλείστρο μέχρι τέρμα πίσω.
Δεν θα πειράζεις το γλωσίδι ανεβάσματος φυσιγγιού.
Αν κολλήσει πίσω δως του μια σπρωξιά προς τα μπρος με το χέρι.

Παίξε καμιά τουφεκιά, να δεις ότι δεν έχει πρόβλημα.
Βάλε ένα βίντεο για να καταλάβουμε τι ακριβώς γίνεται.
Δεν ξέρω πως να βάλω βίντεο με αφήνει μόνο φωτο απο τη συλλογή. Ξέρεις πως να το ανεβάσω;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top