Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ο εξυπνοτερος και αυτός που πηγαίνει παντού μπροστα σε ολα τα πράγματα ειναι αυτος πιυ μπορεί και καταλαβαίνει όταν συμβαίνει κάτι τον πραγματικό λόγο που έχει συμβεί ειδικα αν αυτό εξαρτάται από τον ίδιο οπως μια τουφέκια..
 
Καλα ολα τα παραπανω αλλα και το φυσιγγι μπορι να σε πουλησειΜου εχει τυχει πολλες φορες να βρισκω θυραμα μετα απο 300-400 μετρα νεκρο ,Ειδικα στην περδικα θελει πολυ ψαξιμο και για ποιον μπορει ιδιογωμοση
 
Οι 61 της ταιριαζει μια χαρά αφηστε το 51 οταν κονταινει πολύ η κανη θελεις βαρος για να ισορροπεί η κατασταση .Ελαφρυ και πολυ κοντο ακυρο εχω κανει την μπρναντελι βινσετ αντιγραφο της 1196 ρεμινκγτον 57 χωρις τσοκ κυλινδρο και στεκεται αξιοπρεπως αλλα ειναι βαρια ολη ατσαλι καιι δεν εχει ουτε αναπηδησεις ουτε τιποτα νομιζεις οτι κρατας 71
 
Μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει τέτοιο όπλο.
Για πες Λευτέρη.
Και εμένα μου φαίνεται υπερβολικά κοντό.
Τι δεν γνωρίζουμε και για τι κυνήγια μιλάμε ;
Μόνο μπεκατσογούρουνα ;;
 
Last edited:
Αν το λες για μενα φιλε ειχα την πρωτη μπεκατσια και εκτος απο φαμπαρμ εχω κυνηγησει σχεδον με ολα τα αλλα και τα περισσοτερα ηταν δικα μου. Οπλο με 51 οπως την μπεκατσια στιλ θα ηταν κοντα στα 2600 το πολυ δεν ξερω αν εχετε κυνηγησει με τετοιο βαρος σε 12αρι οπως το μπρετον που ειναι 2400 εχω ριξει και με αυτο αν ριξεις πολλες ντουφεκιες πας για βρουβες οπλα κατω των 3κιλων ειναι για μεχρι 30/31 .Δεν ειναι τυχαιο το 96 χ τα γρ γιαα να δεις τη σωστη αναλογια γομωσης βαρους.Τωρα ο καθε ενας κυνηγαει με οτι θέλει βέβαια.Αν ριχνεις 5 ντουφεκιες ολη μερα αντεχεις και τα μαγκουμ .
 
Παντως παιδια μιας και γραφουμε στο μπενελι ως κατοχος πιστευω πως η αξιοπιστια του οπλου αυτου ειναι μακραν μπροστα απο τα υπολοιπα αυτογεμη οπως και τα δισκανδαλα μπαικαλ σε δικανο δεν σε πουλανε ποτε και παριολο το.μπενελι κλικ που λενε εχοντας μεγαλο σοι κυνηγων συγγενων στο κυνηγοτοπο εχουν πεταξει κατω γουιντσιστερ ρεμινγκτον σεντετιεν φρανκι καραμπινα μπραουνιγκ γκολτ φουσιον την πεταξα εγω δικη μου οπως και μια μαροκινη απο εμπλοκη μπενελι ποτε.
 
Παντως παιδια μιας και γραφουμε στο μπενελι ως κατοχος πιστευω πως η αξιοπιστια του οπλου αυτου ειναι μακραν μπροστα απο τα υπολοιπα αυτογεμη οπως και τα δισκανδαλα μπαικαλ σε δικανο δεν σε πουλανε ποτε και παριολο το.μπενελι κλικ που λενε εχοντας μεγαλο σοι κυνηγων συγγενων στο κυνηγοτοπο εχουν πεταξει κατω γουιντσιστερ ρεμινγκτον σεντετιεν φρανκι καραμπινα μπραουνιγκ γκολτ φουσιον την πεταξα εγω δικη μου οπως και μια μαροκινη απο εμπλοκη μπενελι ποτε.
Rem είναι το μοναδικό όπλο που έχω εκσφενδονίσει στον αέρα.

Benelli έχω δει εμπλοκή γιατί ξεβίδωσε το "έμβολο" (Recoil Spring Plunger Assembly) πριν το επανατατικό.
Σε άλλη περίπτωση σε καινούργιο όπλο από γρέζι στην διαδρομή του κλείστρου.
Έχω ακούσει 1-2 ακόμα, αλλά δεν τα έχω δει.

Δεν βαριέσαι, μπαμ να κάνουν και ας μην σκοτώνουν. :)
 
Εγώ με το δικό μου δεν έχω δει κάτι ακόμα.... Από άλλον φίλο που έτυχε μαλλον έγινε γιατί δεν κλείδωσε το κλειστρο επειδή τραβήχτηκε κάπου κλαδί κλπ ...όποιος έχει μπενελι θα δει ότι αν τραβηχτεί λίγο πίσω ο μοχλός τότε υπάρχει περίπτωση να μην κλειδώσει καλά το κλειστρο και είναι ίσως η συχνοτερη αιτία εμπλοκής
 
Οταν η Benelli προσφέρει άλλα, πιο γενικής χρήσης, όπλα με κοντές κάνες, δεν καταλαβαίνω γιατί όχι και την Beccaccia που υποτίθεται ότι είναι συγκεκριμένης χρήσης.
Η όποια μεγαλύτερη ταχύτητα που κερδίζεις από την μακριά κάνη αντισταθμίζεται με την εργονομία της κοντής.
Άλλωστε, κατά την άποψή μου πάντα, δεν υπάρχει λόγος για κάνες μεγαλύτερες των 66εκατ. Δεν προσφέρουν τίποτε περισσότερο.
 
Εγώ με το δικό μου δεν έχω δει κάτι ακόμα.... Από άλλον φίλο που έτυχε μαλλον έγινε γιατί δεν κλείδωσε το κλειστρο επειδή τραβήχτηκε κάπου κλαδί κλπ ...όποιος έχει μπενελι θα δει ότι αν τραβηχτεί λίγο πίσω ο μοχλός τότε υπάρχει περίπτωση να μην κλειδώσει καλά το κλειστρο και είναι ίσως η συχνοτερη αιτία εμπλοκής
Αυτό Βάϊε είναι το περιβόητο Benelli Click, στο οποίο αναφέρονται όλοι οι αντιμπενελλάκηδες, δηλαδή όλοι οι ...αερίων ως βασικό πρόβλημα του περιστροφικού κλείστρου. Για μένα δεν είναι εμπλοκές, είναι λάθος χειρισμού. Έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις εδώ, με μια αναζήτηση θα βρεις πολλές.
Σε κάποια καινούργια μοντέλλα το έχει διορθώσει.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top